AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Sunday, March 30, 2014 00:22:10
Special Event or Lecture · Inquiries: meet@ams.org
Southeastern Spring Sectional Meeting
University of Tennessee, Knoxville, Knoxville, TN
March 21-23, 2014 (Friday - Sunday)
Meeting #1097
Associate secretaries:
Brian D. Boe, AMS brian@math.uga.edu
Sunday March 23, 2014
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Algebraic Methods in Graph Theory and Combinatorics, IV
Room 405, Min Kao Hall
Organizers:
Felix Lazebnik, University of Delaware
Andrew Woldar, Villanova University
Bangteng Xu, Eastern Kentucky University Bangteng.Xu@eku.edu
-
8:00 a.m.
Automorphisms of Steiner designs.
Laszlo Babai, University of Chicago
John Wilmes*, University of Chicago
(1097-05-425) -
8:30 a.m.
Edge-maximality of power graphs of finite cyclic groups.
Brian Curtin*, University of South Florida
G R Pourgholi, University of Tehran
(1097-05-132) -
9:00 a.m.
Generalized Quadrangles and Algebraically Defined Graphs.
Brian G. Kronenthal*, Kutztown University of Pennsylvania
(1097-05-427) -
9:30 a.m.
Fissioning the classes of an association scheme.
Kenneth W Johnson*, Penn State Abington
(1097-05-441) -
10:00 a.m.
On the order of the automorphism groups of strongly regular graphs.
Xi Chen, Columbia University, Department of Computer Science
Xiaorui Sun*, Columbia University, Department of Computer Science
Shang-Hua Teng, University of Southern California, Department of Computer Science
(1097-05-356) -
10:30 a.m.
Generalizations of a theorem of Benson for generalized quadrangles.
Stefaan De Winter*, Michigan Technological University
(1097-05-376) -
11:00 a.m.
Sidon sets and extremal graph theory.
Craig Timmons*, University of California San Diego
Jacques Verstraete, University of California San Diego
(1097-05-190) -
11:30 a.m.
Dual Bent Functions on Finite Groups and $C$-algebras.
Bangteng Xu*, Eastern Kentucky University
(1097-05-113)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Arithmetic of Algebraic Curves, III
Room G003, Ayres Hall
Organizers:
Lubjana Beshaj, Oakland University
Caleb Shor, Western New England University cshor@wne.edu
Andreas Malmendier, Colby College
-
8:00 a.m.
Equations of curves with automorphisms.
David J Swinarski*, Fordham University
(1097-14-533) -
8:30 a.m.
Sato-Tate distributions of low genus curves.
Andrew V. Sutherland*, MIT
(1097-11-30) -
9:30 a.m.
Arithmetic properties of curves related to dynamical Galois theory.
Wade M Hindes*, Brown University
(1097-11-145) -
10:00 a.m.
Minimal equations of curves over their minimal field of definition.
Tony Shaska*, Oakland University
(1097-11-12) -
10:30 a.m.
An explicit semi-factorial model of the Néron model.
Jese Leo Kass*, University of South Carolina
(1097-14-226) -
11:00 a.m.
On $q$-Weierstrass points of hyperelliptic curves with extra automorphisms.
Caleb Shor*, Western New England University
(1097-14-512) -
11:30 a.m.
The Shimura Correspondence on certain subspaces of half-integral weights.
Matthew Boylan*, University of South Carolina
Kenny Brown, Cyan Inc.
(1097-11-496)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Commutative Ring Theory (in honor of the retirement of David E. Dobbs), IV
Room 524, Min Kao Hall
Organizers:
David Anderson, University of Tennessee, Knoxville
Jay Shapiro, George Mason University jshapiro@gmu.edu
-
8:00 a.m.
Gaussian Property of the rings $R(X)$ and $R\langle X \rangle$.
Lee Klingler, Florida Atlantic University
Warren McGovern, Florida Atlantic University
Madhav P Sharma*, Florida Atlantic University
(1097-13-134) -
8:30 a.m.
On Irreducible Divisor Graphs.
Christop P. Mooney*, Viterbo University
(1097-13-84) -
9:00 a.m.
Locating Numbers and Zero-Divisor Graphs of Commutative Rings.
Shane P Redmond*, Eastern Kentucky University
S Pirzada, University of Kashmir
Rameez Raja, University of Kashmir
(1097-13-52) -
9:30 a.m.
Graphical Representations of Factorizations in Commutative Rings.
Michael Axtell, University of St. Thomas
Nicholas Baeth, University of Central Missouri
Joe Stickles*, Millikin University
(1097-13-45) -
10:00 a.m.
Ideal graphs.
Jim Coykendall*, Clemson University
Saba el-Kaseasbeh, North Dakota State University
(1097-13-307) -
10:30 a.m.
The lattice of annihilators in a simple graph.
John D. LaGrange*, Lindsey Wilson College
(1097-06-97) -
11:00 a.m.
Automorphism groups of Power-series rings.
Shashikant Mulay*, The University of Tennessee, Knoxville, TN
(1097-13-106) -
11:30 a.m.
On pullback decompositions of quasilocal rings.
Bruce Olberding*, New Mexico State University
(1097-13-375)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Complex Analysis, Probability, and Metric Geometry, III
Room 110, Ayres Hall
Organizers:
Matthew Badger, Stony Brook University badger@math.sunysb.edu
Jim Gill, St. Louis University
Joan Lind, University of Tennessee, Knoxville
-
8:00 a.m.
Small-particle limits in a regularized Laplacian growth model.
Fredrik Johansson Viklund, Columbia University/Uppsala University
Alan A Sola*, University of Cambridge
Amanda Turner, Lancaster University
(1097-82-111) -
8:30 a.m.
Discretized Metric Measure Spaces of Controlled Geometry.
Marcos D Lopez*, University of Cincinnati
James Gill, University of Saint Louis
(1097-31-458) -
9:00 a.m.
The Loewner equation and Lipschitz graphs.
Huy Tran*, University of Washington, Seattle
Steffen Rohde, University of Washington
Michel Zinsmeister, University of Orléans, France
(1097-30-461) -
9:30 a.m.
Preservation of bounded geometry under sphericalization and flattening of a metric measure space.
Nageswari Shanmugalingam*, University of Cincinnati
Xining Li, University of Cincinnati
(1097-31-47) -
10:00 a.m.
Break. -
10:30 a.m.
Local Set Approximation.
Stephen David Lewis*, University of Washington
(1097-28-463) -
11:00 a.m.
Hardy Spaces in Ahlfors-Regular Quasi-Metric Spaces.
Ryan Alvarado*, University of Missouri at Columbia
Marius Mitrea, University of Missouri at Columbia
(1097-43-187) -
11:30 a.m.
Geometry of the Prime End Boundary and the Dirichlet Problem for bounded domains in metric measure spaces.
Dewey Estep*, University of Cincinnati
Nageswari Shanmugalingam, University of Cincinnati
(1097-31-454)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Diversity of Modeling and Optimal Control: A Celebration of Suzanne Lenhart's 60th Birthday, IV
Room 415, Buehler Hall
Organizers:
Wandi Ding, Middle Tennessee State University wandi.ding@mtsu.edu
Renee Fister, Murrray State University
-
8:00 a.m.
Highly Active Antiretroviral Therapy: Modeling and Optimizing HIV Treatment.
Hem R. Joshi*, Xavier University
Nicholas Clark, Xavier University
(1097-49-271) -
8:30 a.m.
Optimal Control for Models of Cholera: is more better?
Elsa Schaefer*, Marymount University
(1097-49-423) -
9:00 a.m.
Evolutionary stability of ideal free dispersal in spatial population models with nonlocal dispersal.
Robert Stephen Cantrell, University of Miami
Chris Cosner*, University of Miami
Yuan Lou, Ohio State University
Daniel Ryan, NIMBioS
(1097-92-431) -
9:30 a.m.
Optimal Control of the gypsy moth populations.
Marco V. Martinez*, North Central College
(1097-92-396) -
10:00 a.m.
Applications of Optimal Control to Rift Valley Fever.
Donald Adongo*, Murray State University
K. Renee Fister, Murray State University
Holly Gaff, Old Dominion University
(1097-49-517) -
10:30 a.m.
Modeling tick control through the use of a tick-killing robot.
Holly Gaff*, Old Dominion University
Elsa Schaefer, Marymount University
Alexis White, Old Dominion University
Daniel Sonenshine, Old Dominion University
(1097-92-476) -
11:00 a.m.
Perambulations around Biology, Control and Education with Suzanne.
Louis J Gross*, National Institute for Mathematical and Biological Synthesis, University of Tennessee
(1097-92-436)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Geometric and Algebraic Combinatorics, III
Room 406, Min Kao Hall
Organizers:
Benjamin Braun, University of Kentucky benjamin.braun@uky.edu
Carl Lee, University of Kentucky
-
8:00 a.m.
Quasisymmetric (k,l)-hook Schur functions.
Sarah K Mason, Wake Forest University
Elizabeth Niese*, Marshall University
(1097-05-257) -
8:30 a.m.
A numerical characterization of the flag f-vectors of completely balanced Cohen-Macaulay complexes.
Kai Fong Ernest Chong*, Cornell University
(1097-05-24) -
9:00 a.m.
Triangulations Induced by Lifting and Deleting.
Clifford T. Taylor*, University of Kentucky
(1097-52-378) -
9:30 a.m.
Reflection factorizations of Singer cycles.
Joel Brewster Lewis*, University of Minnesota
Victor Reiner, University of Minnesota
Dennis Stanton, University of Minnesota
(1097-05-185) -
10:00 a.m.
Why coset lattices involving $A_{15}$ are non-contractible.
John Shareshian, Washington University in St. Louis
Russ Woodroofe*, Mississippi State University
(1097-05-467) -
10:30 a.m.
Truncated Quillen complexes of $p$-groups.
Francesco Fumagalli, Universitá degli Studi di Firenze
John Shareshian*, Washington University
(1097-05-513)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Geometric and Combinatorial Methods in Lie Theory, IV
Room 525, Min Kao Hall
Organizers:
Amber Russell, University of Georgia arussell@math.uga.edu
William Graham, University of Georgia
-
8:00 a.m.
Intermediate report: Orthogonal groups O(n) as automorphisms of the Lie algebras in characteristic two.
Young Jo Kwak*, Japan
(1097-15-452) -
8:30 a.m.
Invariants of Harish-Chandra modules.
Leticia I Barchini*, Oklahoma State University
(1097-22-413) -
9:00 a.m.
Leading Term Cycles of Highest Weight Harish-Chandra Modules.
Roger Zierau*, Oklahoma State University
(1097-22-460) -
9:30 a.m.
Schur duality and Kazhdan-Lusztig theory.
Huanchen Bao*, University of Virginia
Weiqiang Wang, University of Virginia
(1097-17-328) -
10:00 a.m.
A new look at rational and generic cohomology.
Christopher P Bendel, University of Wisconsin-Stout
Daniel K Nakano, University of Georgia
Cornelius Pillen*, University of South Alabama
(1097-20-472) -
10:30 a.m.
Bounding the dimensions of rational cohomology groups.
Christopher P. Bendel, University of Wisconsin-Stout
Brian D. Boe*, University of Georgia
Christopher M. Drupieski, DePaul University
Daniel K. Nakano, University of Georgia
Brian J. Parshall, University of Virginia
Cornelius Pillen, University of South Alabama
Caroline B. Wright, Louise S. McGehee School, New Orleans, LA
(1097-20-215)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Graph Theory, IV
Room 404, Min Kao Hall
Organizers:
Chris Stephens, Middle Tennessee State University
Dong Ye, Middle Tennessee State University dong.ye@mtsu.edu
Xiaoya Zha, Middle Tennessee State University
-
8:00 a.m.
The Matroids without a certain small minor.
Kayla R Harville, The University of Mississippi
Talmage James Reid*, The University of Mississippi
Haidong Wu, The University of Mississippi
(1097-05-276) -
8:30 a.m.
The Graph Bicycle Spectrum and Bicircular Matroids.
Laura Sheppardson*, University of Mississippi
B Catherine Putnam, University of Mississippi
(1097-05-371) -
9:00 a.m.
3-Connected binary matroids without $P_9$-minor.
Guoli Ding, Louisiana State University
Haidong Wu*, University of Mississippi
(1097-05-351) -
9:30 a.m.
Fat Signed Graphs.
Xiangqian Joe Zhou*, Wright State University
(1097-05-321) -
10:00 a.m.
Maximum fraction of sub-d-cubes of an n-cube containing an exact copy of an induced subgraph of a d-cube.
John L. Goldwasser*, West Virginia University
Ryan Hansen, West Virginia University
(1097-05-334) -
10:30 a.m.
Problems in Graph Theory from Set System Conjectures.
Jerrold R. Griggs*, University of South Carolina
(1097-05-324) -
11:00 a.m.
Connected Hypergraphs with Small Spectral Radius.
Linyuan Lu*, University of South Carolina
Shoudong Man, Remin University
(1097-05-366) -
11:30 a.m.
Minimum vertex degree threshold for $C_4^3$-tiling.
Jie Han, Georgia State University
Yi Zhao*, Georgia State University
(1097-05-340)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Mathematical Physics and Spectral Theory, III
Room 121, Ayres Hall
Organizers:
Roger Nichols, The University of Tennessee at Chattanooga roger-nichols@utc.edu
Günter Stolz, University of Alabama at Birmingham
-
8:00 a.m.
Localization for Random Block Operators Related to the XY Spin Chain.
Jacob W Chapman*, William Carey University
Günter Stolz, University of Alabama at Birmingham
(1097-81-304) -
8:30 a.m.
Eigenvalue statistics for random block operators.
Alexander Elgart*, Virginia Tech
Daniel Schmidt, Virginia Tech
(1097-81-194) -
9:00 a.m.
Localization for Disordered Quantum Harmonic Oscillators.
Bruno Nachtergaele, University of California, Davis
Robert Sims*, University of Arizona
Gunter Stolz, University of Alabama at Birmingham
(1097-81-393) -
9:30 a.m.
Lowest lying spectrum of the quantum Heisenberg ferromagnet.
Bruno Nachtergaele, University of California at Davis
Wolfgrang Spitzer, Fern-universitat Hagen
Shannon Starr*, University of Alabama at Birmingham
(1097-81-69) -
10:00 a.m.
The Kac Model coupled to a thermostat.
Federico Bonetto, Georgia Tech
Michael Loss*, Georgia Tech
Ranjini Vaidyanathan, Georgia Tech
(1097-82-345) -
10:30 a.m.
Unconditional Uniqueness and scattering for the Cubic Gross-Pitaevskii Hierarchy via Quantum de Finetti.
Thomas Chen*, University of Texas at Austin
(1097-81-75) -
11:00 a.m.
On sums of eigenvalues of elliptic operators on homogeneous spaces.
Evans M Harrell*, Georgia Institute of Technology
Joachim Stubbe, EPFL
Ahmad El Soufi, Univ. Tours
Saïd Ilias, Univ. Tours
(1097-35-405) -
11:30 a.m.
Rayleigh-Faber-Krahn-type Lower Bounds for the First Eigenvalue of the Vibrating Clamped Plate under Compression.
Mark S. Ashbaugh*, University of Missouri - Columbia
Rafael D. Benguria, Facultad de Fisica, Pontificia Universidad Catolica de Chile
Rajesh Mahadevan, Universidad de Concepcion
(1097-35-443)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-12:20 p.m.
Special Session on Nonlinear Partial Differential Equations in the Applied Sciences, IV
Room 123, Ayres Hall
Organizers:
Lorena Bociu, North Carolina State University lvbociu@ncsu.edu
Ciprian Gal, Florida International University
Daniel Toundykov, University of Nebraska-Lincoln
-
8:00 a.m.
Rational Decay Properties of Fluid-Structure Interactive PDE.
George Avalos*, University of Nebraska-Lincoln
(1097-35-482) -
8:30 a.m.
Models for Flow Optimization and Control in Arterial Networks.
Radu C Cascaval*, University of Colorado Colorado Springs
(1097-35-520) -
9:00 a.m.
Dynamic Boundary Conditions with Memory: Attractors of the Coleman-Gurtin Equation.
Ciprian G. Gal, Florida International University
Joseph L. Shomberg*, Providence College
(1097-35-140) -
9:30 a.m.
Optimal decay rates for the energy in systems arising in nonlinear mechanic with memory effects.
Irena Lasiecka, University of Memphis
Xiaojun Wang*, University of Memphis
(1097-35-498) -
10:00 a.m.
Large Amplitude Oscillatory Shear Flows for a Model of a Thixotropic Yield Stress Fluid.
Michael Renardy, Virginia Tech
Taige Wang*, Virginia Tech
(1097-35-357) -
10:30 a.m.
Energy criterion of linear instability of solitary waves in models of classical self-interacting spinor fields.
Alim Sukhtayev*, Texas A&M University
Andrew Comech, Texas A&M University
Gregory Berkolaiko, Texas A&M University
(1097-35-420) -
11:00 a.m.
Long Time Dynamics of the Forced Critical Surface Quasi-geostrophic Equation.
Andrei Tarfulea*, Princeton University
Peter Constantin, Princeton University
Vlad Vicol, Princeton University
(1097-35-406) -
11:30 a.m.
Quasi-Gradient Systems, Modulational Dichotomies, and Stability of spatially periodic patterns.
Alin Pogan*, Indiana University
Arnd Scheel, University of Minnesota
Kevin Zumbrun, Indiana University
(1097-35-445) -
12:00 p.m.
Effects of emotion in collective behavior models.
Jesus Rosado Linares*, University of California, Los Angeles
(1097-35-527)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-11:45 a.m.
Special Session on Singularities and Physics, IV
Room 113, Ayres Hall
-
8:00 a.m.
R-matrices acting on the cohomology of flag varieties.
Richard Rimanyi*, UNC Chapel Hill
(1097-81-167) -
9:00 a.m.
Geometric Constraints in Heterotic/F-theory Duality.
Lara B. Anderson*, Virginia Tech
(1097-14-178) -
10:00 a.m.
Singularities, swallowtails and topological properties in families of Hamiltonians,.
Ralph M. Kaufmann*, Purdue University
Birgit Wehefritz-Kaufmann, Purdue, Department of Mathematics and Department of Physics
Sergei Khlebnikov, Purdue, Department of Physics
(1097-58-201) -
11:00 a.m.
Deformations of Superconformal Field Theories.
Clay Cordova*, Harvard University
(1097-81-314)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Stochastic Processes and Related Topics, IV
Room 334, Buehler Hall
Organizers:
Jan Rosinski, University of Tennessee, Knoxville
Jie Xiong, University of Tennessee, Knoxville jxiong@math.utk.edu
-
8:00 a.m.
Conditional Total Frequency Counts of the Ewens-Pitman Model.
Shui Feng*, McMaster University, Canada
(1097-60-131) -
8:30 a.m.
Some Recent Results on Certain Stochastic Predator-Prey Models.
N. H. Du, Hanoi National University
N. H. Dang, Wayne State University
G. Yin*, Wayne State University
(1097-60-233) -
9:00 a.m.
Real-time Stochastic Volatility Estimation via Filtering Equation of a Partially-Observed Heston Model for Ultra-High Frequency Data.
Brent Bundick, Boston College
Yong Zeng*, University of Missouri at Kansas City
(1097-60-329) -
9:30 a.m.
Pairs trading.
Qing Zhang*, Department of Mathematics, Univ of Georgia, Athens, GA 30602
Qingshuo Song, City University of Hong Kong
(1097-93-23) -
10:00 a.m.
Evolutions of polynomials generated by quadratic harnesses.
Wlodek Bryc*, University of Cincinnati
Jacek Wesolowski, Warsaw University of Technology
(1097-60-229) -
10:30 a.m.
Lévy-Khnitchine random matrix ensembles and Poisson weighted infinite forests.
Paul H. Jung*, University of Alabama Birmingham
(1097-60-85) -
11:00 a.m.
On the universality of the limiting spectral distribution for a large class of random matrices with correlated entries.
Florence Merlevède, Université Paris Est, France
Marwa Banna, Université Paris Est, France
Magda Peligrad*, University of Cincinnati
(1097-60-65)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:00 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on von Neumann Algebras and Free Probability, III
Room 112, Ayres Hall
Organizers:
Remus Nicoara, University of Tennessee, Knoxville nicoara@math.utk.edu
Arnaud Brothier, Vanderbilt University
-
8:00 a.m.
Minimal and outer actions of compact groups on operator algebras.
Costel P. Peligrad*, University of Cincinnati
(1097-43-38) -
9:00 a.m.
TALK CANCELLED: Recent results on the model theory of $\text{II}_1$ factors.
David Sherman*, University of Virginia
(1097-46-172) -
10:00 a.m.
Perturbation formulas for traces on normed ideals.
Ken Dykema, Texas A&M University
Anna Skripka*, University of New Mexico
(1097-47-310) -
10:30 a.m.
Free monotone transport without a trace.
Brent A Nelson*, University of California, Los Angeles
(1097-46-163) -
11:00 a.m.
Singly generated planar algebras.
Dietmar Bisch, Vanderbilt University
Vaughan F.R. Jones, Vanderbilt University
Zhengwei Liu*, Vanderbilt University
(1097-46-240)
-
8:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:30 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Fractal Geometry and Ergodic Theory, IV
Room 429, Dougherty Hall
Organizers:
Mrinal Kanti Roychowdhury, University of Texas Pan American roychowdhurymk@utpa.edu
-
8:30 a.m.
Gibbs states for non-irreducible countable Markov shifts.
Eugen A Ghenciu*, University of Wisconsin Stout
Mario Roy, York University, Toronto, Ontario
(1097-37-381) -
9:00 a.m.
$1$-forms and vector fields on fractals.
Michael Hinz*, University of Bielefeld, Germany
Alexander Teplyaev, University of Connecticut
(1097-46-434) -
9:30 a.m.
Extension of Laminations into Foliations in Hyperbolic Systems.
Miaohua Jiang*, Wake Forest University
(1097-37-402) -
10:00 a.m.
More on discrete Renyi parking constants.
Matthew P Clay, Georgia Institute of Technology, Department of Aerospace Engineering
Nandor J. Simanyi*, University of Alabama at Birmingham
(1097-60-362)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:30 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Galois Cohomology and the Brauer Group, III
Room G004, Ayres Hall
Organizers:
Ben Antieau, University of Washington
Daniel Krashen, University of Georgia dkrashen@math.uga.edu
Suresh Venapally, Emory University
-
8:30 a.m.
Forms of toric varieties.
Alexander Rhys Duncan*, University of Michigan, Ann Arbor
(1097-14-203) -
9:00 a.m.
More examples of non-rational adjoint groups.
Nivedita Bhaskhar*, Emory University
(1097-11-99) -
9:30 a.m.
Invariants of degree 3 and torsion in the Chow group of a versal flag.
Kirill Zainoulline*, University of Ottawa
Alexander Merkurjev, UCLA
Alexander Neshitov, Steklov Mathematical Institute/ University of Ottawa
(1097-14-108) -
10:00 a.m.
Triality and the gamma-filtration.
Caroline Junkins*, University of Ottawa
(1097-14-447) -
10:30 a.m.
Arithmetics of semisimple groups over function fields.
Qile Chen, Columbia University
Yi Zhu*, University of Utah
(1097-14-311) -
11:00 a.m.
Periods of generic torsors of groups of multiplicative type.
Wanshun Wong*, University of Ottawa
(1097-20-288) -
11:30 a.m.
Classifying Forms of Simple Groups via Their Invariants.
Hernando Bermudez, Emory University
Anthony Ruozzi*, Emory University
(1097-12-391)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:30 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Geometric Topology and Number Theory, III
Room 517, Dougherty Hall
Organizers:
Eriko Hironaka, Florida State University
Kathleen Petersen, Florida State University petersen@math.fsu.edu
-
8:30 a.m.
The colored Jones polynomial and q-series identities.
Cody Armond, University of Iowa
Oliver T. Dasbach*, Louisiana State University
(1097-57-119) -
9:00 a.m.
The tail of the quantum spin networks and Andrews-Gordon-type identities.
Mustafa Hajij*, Louisiana State University
(1097-11-19) -
9:30 a.m.
Knot groups generated by two conjugate elements.
Melissa L Macasieb*, University of Maryland at College Park
(1097-57-326) -
10:00 a.m.
Stable commutator length in Baumslag--Solitar groups.
Matt Clay, University of Arkansas
Max Forester, The University of Oklahoma
Joel Louwsma*, The University of Oklahoma
(1097-20-275) -
10:30 a.m.
Anti-trees and right-angled Artin subgroups of planar braid groups.
Sang-hyun Kim, KAIST
Thomas Koberda*, Yale University
(1097-57-37) -
11:00 a.m.
Cusped hyperbolic n-manifolds.
Matthew Stover*, Temple University
(1097-22-151)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:30 a.m.-11:20 a.m.
Special Session on Recent Development on Hyperbolic Conservation Laws, III
Room 124, Ayres Hall
Organizers:
Geng Chen, Georgia Tech
Ronghua Pan, Georgia Tech panrh@math.gatech.edu
Weizhe Zhang, Georgia Tech
-
8:30 a.m.
Hyperbolic conservation laws of isometric embedding in geometry.
Dehua Wang*, University of Pittsburgh
(1097-35-303) -
9:00 a.m.
Existence of the global weak solutions to compressible Navier-Stokes equations with density dependent viscosity.
V F. Vasseur, The University of Texas at Austin
C Yu*, The University of Texas at Austin
(1097-35-252) -
9:30 a.m.
On the evolution of vacuum boundaries of compressible fluids with self-gravitation.
Tao Luo*, Georgetown University
Zhouping Xin, Chinese University of Hong Kong
Huihui Zeng, MSC, Tsinghua University, China
(1097-35-268) -
10:00 a.m.
Conservation Laws with no Classical Riemann Solutions: Existence of Singular Shocks.
Charis Tsikkou*, West Virginia University
(1097-35-417) -
10:30 a.m.
Well-posedness and decay for full Navier-Stokes equations with temperature dependent coefficients.
Junxiong Jia*, Xi'an Jiaotong University, Georgia Institute of Technology
Ronghua Pan, Georgia Institute of Technology
(1097-35-133)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 8:30 a.m.-10:40 a.m.
Session for Contributed Papers, IV
Room 114, Ayres Hall
-
8:30 a.m.
A Note on Parameter Estimation Under a $t$-Model.
Barbara Gonzalez*, Roosevelt University, Chicago, IL
Nabendu Pal, University of Louisiana, Lafayette, LA
(1097-62-230) -
8:45 a.m.
Hyper-renormalization: A new `non-minimization' approach and its applications in Computer Vision.
Ali A Al-sharadqah*, East Carolina University
Kenichi Kanatani, Okayama University, Okayama, Japan
Nikolai Chernov, University of Alabama at Birmingham
Y Sugaya, Toyohashi University of Technology
(1097-62-499) -
9:00 a.m.
On node distributions for interpolation and spectral methods.
Nguyen Hoang*, Department of Mathematics, University of West Georgia
(1097-65-13) -
9:15 a.m.
Application of Non polynomial Spline for Approximation of Solution of Differential Equation Arises in Human Morphology.
Pankaj Kumar Srivastava*, Jaypee Institute of Information Technology
(1097-65-15) -
9:30 a.m.
A $Q_2-$iso$-Q_1/Q_1$ immersed finite element for Stokes interface problems.
Nabil Chaabane*, Virginia Tech
Slimane Adjerid, Virginia Tech
Tao Lin, Virginia Tech
(1097-65-227) -
9:45 a.m.
Immersed Discontinuous Galerkin Methods for the Acoustic Interface Problem.
Kihyo Moon*, Virginia Tech
Slimane Adjerid, Virginia Tech
(1097-65-235) -
10:00 a.m.
A variable-step block Extended Backward Differentiation Formula with two superfuture points for parabolic partial differential equations via the Method of Lines.
Robert D. French*, Oak Ridge National Laboratory, National Center for Computational Sciences
Samuel N. Jator, Austin Peay State University
(1097-65-298) -
10:15 a.m.
Discontinuous Galerkin methods for the Allen-Cahn equation and the mean curvature flow.
Yukun Li*, The University of Tennessee
(1097-65-500) -
10:30 a.m.
Development of Mathematical Model to Understand Spread of Lyme Disease.
Matthew T. Martin*, Austin Peay State University
Samuel N. Jator, Austin Peay State University
Chad S. Brooks, Austin Peay State University
(1097-92-515)
-
8:30 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Discontinuous Galerkin Finite Element Methods for Partial Differential Equations, III
Room 476, Buehler Hall
Organizers:
Xiaobing Feng, University of Tennessee, Knoxville
Ohannes Karakashian, University of Tennessee, Knoxville
Yulong Xing, University of Tennessee, Knoxville, and Oak Ridge National Laboratory xingy@math.utk.edu
-
9:00 a.m.
Hybridizable discontinuous Galerkin methods for elliptic PDE on surfaces.
Bernardo Cockburn, University of Minnesota
Alan Demlow*, University of Kentucky
(1097-65-261) -
9:30 a.m.
Multi-scale discontinuous Galerkin method for solving elliptic problems with curvilinear unidirectional rough coefficients.
Yifan Zhang, Brown University
Wei Wang*, Florida International University
Johnny Guzman, Brown University
Chi-Wang Shu, Brown University
(1097-65-107) -
10:00 a.m.
Discontinuous Galerkin Methods for Simulation of Supernova Neutrino Transport.
Eirik Endeve*, Oak Ridge National Laboratory
(1097-35-367) -
10:30 a.m.
Second Order in Time, Adaptive Discontinuous Galerkin Methods for a Cahn-Hilliard Equation with a Mass Source.
Andreas C Aristotelous*, Duke University
Karakashian, University of Tennessee
Wise, University of Tennessee
(1097-65-297) -
11:00 a.m.
Post-Processing Procedures for an Elliptic Distributed Optimal Control Problem with Pointwise State Constraints.
Susanne C. Brenner, Louisiana State University
Li-Yeng Sung, Louisiana State University
Yi Zhang*, University of Tennessee, Knoxville
(1097-65-395) -
11:30 a.m.
From Micropolar Navier-Stokes equations to Ferrofluids: Analysis and Numerics.
Abner J Salgado*, Department of Mathematics, University of Tennessee
(1097-65-118)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Geometric Topology, IV
Room 501, Dougherty Hall
Organizers:
Craig Guilbault, University of Wisconsin-Milwaukee craigg@uwm.edu
Steve Ferry, Rutgers University
-
9:00 a.m.
The cell-like approximation theorem for Pontryagin surfaces.
Thomas L. Thickstun*, Texas State University
(1097-57-166) -
9:30 a.m.
Characterizing ends of inward tame manifolds.
F C Tinsley*, Colorado College
(1097-57-365) -
10:00 a.m.
Connected Sum at Infinity.
Jack S Calcut*, Oberlin College
(1097-57-248) -
10:30 a.m.
Non-rigid CAT(0) groups with cell-like equivalent boundaries.
Craig Guilbault, UW-Milwaukee
Christopher P Mooney*, Bradley University
(1097-20-386) -
11:00 a.m.
$\ell^2$-Betti numbers and graph embeddings.
Timothy A Schroeder*, Murray State University
(1097-57-528) -
11:30 a.m.
A New Approach to the Hilbert-Smith Conjecture.
James Keesling*, University of Florida
James Maissen, University of Texas Brownsville
David Wilson, University of Florida
(1097-22-301)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 9:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Harmonic Analysis and Nonlinear Partial Differential Equations, IV
Room 120, Ayres Hall
Organizers:
Jochen Denzler, University of Tennessee, Knoxville
Michael W. Frazier, University of Tennessee, Knoxville
Tuoc Phan, University of Tennessee, Knoxville phan@math.utk.edu
Grozdena Todorova, University of Tennessee, Knoxville
-
9:00 a.m.
Global Existence of Smooth Solutions to a Cross-Diffusion system.
Luan Hoang, Department of Mathematics and Statistics, Texas Tech University
Truyen Nguyen*, Department of Mathematics, University of Akron
Tuoc Phan, Department of Mathematics, University of Tennessee, Knoxville
(1097-35-341) -
9:30 a.m.
The Green function for the mixed problem for the linear Stokes system in domains in the plane.
R. M. Brown*, University of Kentucky
S Kim, Yonsei University
K. A. Ott, University of Kentucky
(1097-35-155) -
10:00 a.m.
Magnetic spectral bounds on starlike plane domains.
Richard S Laugesen*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Bartlomiej A Siudeja, University of Oregon
(1097-35-354) -
10:30 a.m.
Comparison results in balls, shells, and spheres.
Jeffrey J Langford*, Bucknell University
(1097-35-383) -
11:00 a.m.
Global regularity of the logarithmically supercritical MHD system with zero diffusivity.
Kazuo Yamazaki*, Department of Mathematics, Oklahoma State University
(1097-35-78) -
11:30 a.m.
Nonhomogeneous Dirichlet Initial Boundary Value Problems for Nonlinear Schrödinger Equations (NLS) in 2-Dimension.
Shu-Ming Sun, Virginia Tech
Yu Ran*, Virginia Tech
(1097-35-392)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 9:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Invariant Subspaces of Function Spaces, IV
Room 111, Ayres Hall
Organizers:
Catherine Beneteau, University of South Florida
Alberto A. Condori, Florida Gulf Coast University acondori@fgcu.edu
Constanze Liaw, Baylor University
Bill Ross, University of Richmond
-
9:00 a.m.
Cyclic functions in Hilbert spaces of analytic functions on the disk.
Daniel Seco*, University of Warwick
(1097-30-63) -
9:30 a.m.
The Toeplitz kernel approach in inverse spectral theory of differential operators.
Rishika Rupam*, Texas A&M University
Mishko Mitkovski, Clemson University
(1097-30-262) -
10:00 a.m.
A group structure on $\mathbb{D}$ and its application on model spaces.
Javad Mashreghi*, Universite Laval
(1097-30-68)
-
9:00 a.m.
-
Sunday March 23, 2014, 10:00 a.m.-11:50 a.m.
Special Session on Metric Geometry and Topology, III
Room 405, Ayres Hall
Organizers:
Catherine Searle, Oregon State University searle.catherine@gmail.com
Jay Wilkins, University of Connecticut
Conrad Plaut, University of Tennessee, Knoxville
-
10:00 a.m.
Sub-Index for Critical Points of Distance Functions.
Barbara Herzog*, Doane College
Fred Wilhelm, University of California Riverside
(1097-53-256) -
10:30 a.m.
Almost maximal volume.
Curtis Pro*, University of Toronto
(1097-51-292) -
11:00 a.m.
Universal Covers and the Critical Ultrametric on the Fundamental Group.
Jay Wilkins*, University of Connecticut
(1097-55-348) -
11:30 a.m.
A New Topological Invariant and its Relation to Geometric Structures.
Conrad Plaut*, University of Tennessee
(1097-53-320)
-
10:00 a.m.
Inquiries: meet@ams.org