AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Saturday, November 13, 2010 00:34:10
Inquiries: meet@ams.org
2010 Fall Southeastern Section Meeting
Richmond, VA, November 6-7, 2010 (Saturday - Sunday)
Meeting #1065
Associate secretaries: Matthew Miller, AMS miller@math.sc.edu
Saturday November 6, 2010
-
Saturday November 6, 2010, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Atrium, Gottwald Science Center -
Saturday November 6, 2010, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Meeting Registration
Lobby, Gottwald Science Center -
Saturday November 6, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematical Models in Biology and Medicine, I
Room 331, Tyler Haynes Commons
Organizers:
Lester Caudill, University of Richmond lcaudill@richmond.edu
-
8:00 a.m.
The Replicability of Oncolytic Virus: Defining Conditions in Tumor Virotherapy.
Jianjun Paul Tian*, College of William and Mary
(1065-34-177) -
8:30 a.m.
Comparing the Effects of Delay and No Delay in a Model for Hormonal Regulation of the Menstrual Cycle.
James F Selgrade*, Dept. of Mathematics, North Carolina State University
Alison Margolskee, Dept. of Mathematics, North Carolina State University
(1065-92-139) -
9:00 a.m.
Model assumptions and corresponding implications for control of a cholera outbreak.
Elsa Schaefer*, Marymount University
(1065-93-228) -
9:30 a.m.
Age Structured Investigation of Cholera with Optimal Control.
Renee Fister*, Murray State University
Glenna Buford, Murray State University
Bryce Norris, Murray State University
Suzanne Lenhart, University of Tennessee, Knoxville and NIMBioS
Peng Zhong, University of Tennessee
Elsa Schaefer, Marymount University
Holly Gaff, Old Dominion University
(1065-34-244) -
10:00 a.m.
Boundaries of Sustainability in Simple and Elaborate Models of Agricultural Pest Control with a Pesticide and a Nontoxic Refuge.
Jemal S Mohammed-Awel*, Valdosta State University
John Bantle, University at Buffalo
Aaron Festinger, University at Buffalo
Ryan Klafehn, University at Buffalo
Hee-Joon Jo, University at Buffalo
John Ringland, University at Buffalo
(1065-92-49) -
10:30 a.m.
A model for parathion desulfuration in a liver sinusoid revisited.
Seth F Oppenheimer*, Mississippi State University
Janice Chambers, CVM Basic Science Department, Mississippi State University
Shane Burgess, CVM Basic Science Department, Mississippi State University
(1065-35-203)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Geometry of Banach Spaces and Connections with Other Areas, I
Room C112, Gottwald Science Center
Organizers:
Frank Sanacory, College at Old Westbury sanacoryf@oldwestbury.edu
Kevin Beanland, Virginia Commonwealth University
-
8:00 a.m.
The Daugavet property and weak neighborhoods in Banach lattices.
Anna Kamińska*, The University of Memphis
(1065-46-171) -
8:30 a.m.
Renormings and Symmetry Properties of One-Greedy Bases.
E. Odell*, The University of Texas at Austin
(1065-46-128) -
9:00 a.m.
Branch greedy algorithms.
S. J. Dilworth, University of South Carolina
Denka Kutzarova*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Thomas Schlumprecht, Texas A&M
P. Wojtaszczyk, University of Warsaw
(1065-46-207) -
9:30 a.m.
A model for Mott hopping conductivity.
George Androulakis*, University of South Carolina
Jean Bellissard, Georgia Institute of Technology
Christian Sadel, University of California, Irvine
(1065-81-186) -
10:00 a.m.
Redundant frames for vector bundles.
Daniel Freeman*, University of Texas
Ryan Hotovy, University of Nebraska
Eileen Martin, University of Texas
Daniel Poore, Pomona College
A. Rebecca Wei, Case Western Reserve University
Madeline Wyse, Pomona College
(1065-46-160) -
10:30 a.m.
Frames and n-Cesáro bases in Hilbert space.
Chris Lennard, University of Pittsburgh
Dan Radelet*, Indiana University of Pennsylvania
(1065-46-241)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Topics in Graph Theory, I
Room A201, Gottwald Science Center
Organizers:
Daniel W. Cranston, Virginia Commonwealth University dcranston@vcu.edu
Gexin Yu, College of William & Mary
-
8:00 a.m.
Independent cycles and chorded cycles in graphs.
Ronald J. Gould*, Emory University
Kazuhide Hirohata, Ibaraki National College of Technology
Paul Horn, Emory University
(1065-05-43) -
8:30 a.m.
Vizing's independence number conjecture on edge chromatic critical graphs.
R Luo, Middle Tennessee State University
Nick Zhao*, University of Central Florida
(1065-05-59) -
9:00 a.m.
On cycle double cover conjecture.
Cun-Quan Zhang*, West Virginia University
(1065-05-140) -
9:30 a.m.
On list-coloring extensions for planar graphs.
Maria Axenovich*, Iowa State University
Joan Hutchinson, Macalester College
Michelle Lastrina, Iowa State University
(1065-05-56) -
10:00 a.m.
A lower bound of circumferences involving connectivities and independence numbers of subgraphs.
Guantao Chen*, Department of Mathematics and Statistics, Georgia State University
Zhiquan Hu, Central China Normal University
Yaping Wu, Central China Normal University
(1065-05-73) -
10:30 a.m.
Extending subgraphs to 2-factors in regular bipartite graphs.
Jennifer Vandenbussche*, Southern Polytechnic State University
Douglas B. West, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1065-05-134)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Operator Theory, I
Room C114, Gottwald Science Center
Organizers:
Stefan Richter, University of Tennessee
William T. Ross, University of Richmond wross@richmond.edu
-
8:00 a.m.
Interpolation theorems for multiparameter dirichlet space and subalgebras of $H^\infty$.
Mrinal Raghupathi*, Vanderbilt University
(1065-47-74) -
8:30 a.m.
Deterministic Properties of Anderson-type Hamiltonians.
Constanze D Liaw*, Texas A&M University, College Station
(1065-30-100) -
9:00 a.m.
Rational inner functions in the Schur-Agler class.
Greg Knese*, University of Alabama
(1065-47-105) -
9:30 a.m.
Nevanlinna-Pick interpolation in hypo-Dirichlet and related algebras.
Michael Jury*, University of Florida
Scott McCullough, University of Florida
(1065-47-191) -
10:00 a.m.
An Abel-Jacobi map for hypo-Dirichlet algebras.
Michael Jury, University of Florida
Scott McCullough*, University of Florida
(1065-47-88) -
10:30 a.m.
Spatial Isomorphisms of Truncated Toeplitz Operators.
Warren Wogen*, University of North Carolina, Chapel Hill
(1065-47-81)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Minimum Rank Problems, I
Room D308, Gottwald Science Center
Organizers:
Lon H. Mitchell, Virginia Commonwealth University lmitchell2@vcu.edu
Sivaram K. Narayan, Central Michigan University
-
8:00 a.m.
Zero Forcing Parameters and Minimum Rank of a Graph.
Shaun M Fallat*, University of Regina
(1065-15-230) -
9:00 a.m.
When $\operatorname{mr}^-(G)=\operatorname{MR}^-(G)$ in Skew Symmetric Matrices.
Amy Wangsness Wehe*, Fitchburg State University
Luz Maria DeAlba, Drake University
Judith J McDonald, Washington State University
(1065-15-104) -
9:30 a.m.
Minimum skew rank of powers of paths.
Luz M. DeAlba*, Drake University
(1065-15-94) -
10:00 a.m.
Discussion. -
10:30 a.m.
Dot product representations of graphs.
Tobias Mueller*, centrum wiskunde & informatica
Ross J Kang, Durham University
(1065-05-276)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Statistical Properties of Dynamical Systems, I
Room 327, Tyler Haynes Commons
Organizers:
Michael J. Field, University of Houston
Matthew J. Nicol, University of Houston nicol@math.uh.edu
-
8:00 a.m.
Billiards, Markov chains, and classical scattering.
Renato Feres*, Department of Mathematics, Washington University, St. Louis
Hong-Kun Zhang, University of Massachusetts, Amherst
(1065-37-103) -
8:30 a.m.
Products of random matrices and the randomly forced Hill's equation.
Anthony Michael Bloch*, University of Michigan
Fred C Adams, University of Michigan
(1065-37-108) -
9:00 a.m.
Ergodicity of the Weil-Petersson geodesic flow.
Keith Burns*, Northwestern University
Howard Masur, University of Chicago
Amie Wilkinson, Northwestern University
(1065-37-231) -
9:30 a.m.
Ensemble Methods and Data Assimilation.
Cecilia Gonzalez-Tokman, University of Victoria
Brian R Hunt*, University of Maryland
(1065-37-266) -
10:00 a.m.
Structurally Stable Nonholonomic Integrators.
Dmitry V Zenkov*, North Carolina State University
Cameron Lynch, North Carolina State University
(1065-70-78) -
10:30 a.m.
Transitivity of non-compact extensions of hyperbolic systems.
Ian Melbourne, University of Surrey, UK
Viorel Ni{ţ}ic{ă}, West Chester University
Andrew T{ö}r{ö}k*, University of Houston
(1065-37-158)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematics and the Arts, I
Interfaith Room, Wilton Center
Organizers:
Michael J. Field, University of Houston
Gary R. Greenfield, University of Richmond ggreenfi@richmond.edu
Reza Sarhangi, Towson University
-
8:00 a.m.
A Mathematician's Guide to Research in Mathematical Music Theory.
Rachel Wells Hall*, Saint Joseph's University
(1065-00-213) -
9:00 a.m.
A Groupoid Model for Voice Leading in Music.
James R. Hughes*, Elizabethtown College
(1065-18-142) -
9:30 a.m.
Mathematical Property-Preserving Shellings of Musical Rhythms.
Godfried T. Toussaint*, Department of Music, Harvard University, Cambridge, Massachusetts
(1065-51-35) -
10:00 a.m.
The Musical Side of Wroński.
Leon Harkleroad*, Bowdoin College
(1065-00-39) -
10:30 a.m.
Flight of the Relativistic Bumble Bee: Developing a System to Fly the Bee at Light Speeds.
Tarynn Madysyn Witten*, Virginia Commonwealth University
(1065-92-252)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Applications of Non-Archimedean Geometry, I
Room C200, Gottwald Science Center
Organizers:
Matthew H. Baker, Georgia Institute of Technology mbaker@math.gatech.edu
Xinyi Yuan, Harvard University yxy@math.harvard.edu
-
8:00 a.m.
Attacking the Dynamical Uniform Boundedness Conjecture.
Robert L. Benedetto*, Amherst College
(1065-11-136) -
9:00 a.m.
Rigid Cohomology for Algebraic Stacks.
David M Brown*, University of Wisconsin, Madison
(1065-11-45) -
9:30 a.m.
Discussion break. -
10:00 a.m.
Explicit iterated Coleman integration for hyperelliptic curves and the nonabelian Chabauty method.
Jennifer S. Balakrishnan*, MIT
(1065-11-246) -
10:30 a.m.
On a conjecture of Rapoport and Zink.
Ruochuan Liu*, Member/IAS
(1065-11-268)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Kac-Moody Algebras, Vertex (Operator) Algebras, and Applications, I
Room 348, Tyler Haynes Commons
Organizers:
William J. Cook, Appalachian State University cookwj@appstate.edu
Kailash C. Misra, North Carolina State University
-
8:00 a.m.
Hilbert series of algebras associated to directed graphs.
Robert Lee Wilson*, Rutgers University, New Brunswick, NJ
Vladimir Retakh, Rutgers University, New Brunswick, NJ
Shirlei Serconek, Federal University of Goias, Goiania, Goias, Brasil
(1065-16-254) -
8:30 a.m.
Spinor construction of representations of affine Kac-Moody algebras of types $G_2^{(1)}$ and $D_4^{(3)}$.
Alex J Feingold*, State University of New York, Binghamton
Quincy Loney, State University of New York, Binghamton
(1065-17-214) -
9:00 a.m.
Whittaker vectors and the AGT conjecture.
A Milas*, SUNY Albany
(1065-17-264) -
9:30 a.m.
Vertex operator algebras associated to modified regular representations of the Virasoro algebra.
Minxian Zhu*, Rutgers University
(1065-17-210) -
10:00 a.m.
Local endomorphisms of vertex algebras.
Bojko Bakalov*, North Carolina State University
Nikolay M Nikolov, Bulgarian Academy of Sciences
(1065-17-193) -
10:30 a.m.
Vertex algebras in higher dimensions and their restrictions to dimension one.
Bojko Bakalov, North Carolina State University
Nikolay M. Nikolov*, Bulgarian Academy of Sciences
(1065-17-55)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Differential Equations and Applications to Physics and Biology, I
Room 305, Tyler Haynes Commons
Organizers:
Junping Shi, College of William and Mary
Zhifu Xie, Virginia State University zxie@vsu.edu
-
8:00 a.m.
Stabilization of a Chemostat Model with Haldane Growth Functions and a Delay in the Measurements.
Frederic Mazenc, Projet INRIA DISCO
Michael Malisoff*, Louisiana State University
(1065-92-144) -
8:30 a.m.
Existence and uniqueness of solutions for a class of $p$-Laplace equations on a ball.
Philip L. Korman*, University of Cincinnati
(1065-35-114) -
9:00 a.m.
Steady-States of the Vlasov-Poisson System.
Juergen Batt, University of Munich
Yi Li*, University of Iowa & Xian Jiaotong University
(1065-35-68) -
9:30 a.m.
On the Travelling Wave Solutions for Some High-Order Nonlinear Wave Equations:Dynamical System Approach.
Jibin Li*, Zhejiang Normal University, China, and Kunming University of Science and Technology, China
(1065-35-65) -
10:00 a.m.
Predator-prey model with strong Allee effect on prey population.
Jinfeng Wang, Harbin Institute of Technology
Junping Shi*, College of William and Mary
Junjie Wei, Harbin Institute of Technology
(1065-92-66) -
10:30 a.m.
A Langevin description of the stochastic dynamics of calcium release sites composed of multiple intracellular channels.
Yan Hao*, The College of William and Mary
Gregory D Smith, The College of William and Mary
(1065-92-41)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Convexity and Combinatorics, I
Room A001, Gottwald Science Center
Organizers:
Valeriu Soltan, George Mason University vsoltan@gmu.edu
James F. Lawrence, George Mason University
-
8:00 a.m.
On Minkowski sum of simplices and their flags.
Geir Agnarsson*, George Mason University
(1065-05-95) -
8:30 a.m.
Higher integrality conditions and volumes of slices.
Fu Liu*, University of California, Davis
(1065-05-169) -
9:00 a.m.
Some topics and notions from convexity extended to normed linear spaces.
Horst Martini*, Faculty of Mathematics, University of Technology, Chemnitz, Germany
(1065-52-31) -
9:30 a.m.
Some combinatorial results for staircase visibility.
Marilyn Breen*, University of Oklahoma
(1065-52-13) -
10:00 a.m.
Interval decompositions of $k$-edges and applications.
Carlos M. Nicolas*, University of North Carolina at Greensboro
(1065-52-262) -
10:30 a.m.
Intrinsic volumes.
Rick Vitale*, University of Connecticut
(1065-52-194)
-
8:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Codes and Designs, I
Room E303, Gottwald Science Center
Organizers:
James A. Davis, University of Richmond jdavis@richmond.edu
Qing Xiang, University of Delaware
-
9:00 a.m.
Families of optimal OOCs with $\lambda = 2$.
Keith E Mellinger*, University of Mary Washington
Tim L Alderson, University of New Brunswick, Saint John
(1065-94-20) -
9:30 a.m.
Binary Representations of Regular Graphs.
Yury J Ionin*, Central Michigan University
(1065-05-44) -
10:00 a.m.
Quantum Codes from Combinatorial Designs and Finite Geometry.
Vladimir D Tonchev*, Michigan Technological University
(1065-94-98) -
10:30 a.m.
Discussion.
-
9:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on History of Mathematics: A Transnational Discourse, I
Living Room, Westhampton Center
Organizers:
Della Fenster, University of Richmond dfenster@richmond.edu
Frédéric Brechenmacher, University of Lille-North of France-Université d'Artois
-
9:00 a.m.
Circulations of algebraic practices (1870-1940) : networks, communities and disciplines formations, evolutions and connections.
Frédéric Brechenmacher*, Univ. Lille North of France (U. Artois) & CNRS. Institut de Mathématiques de Jussieu. Paris.
(1065-01-71) -
9:30 a.m.
Claude Chevalley's "elements ideaux" - a new concept in number theory.
Joachim Schwermer*, Faculty of Mathematics, University of Vienna
Della D. Fenster, Dept.Mathematics, University of Richmond
(1065-01-247) -
10:00 a.m.
George Whaples: A Novice in Emil Artin's Mathematical Circle.
Della D. Fenster*, University of Richmond
Joachim Schwermer, University of Vienna
(1065-01-235) -
10:30 a.m.
Discussion.
-
9:00 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 9:15 a.m.-10:55 a.m.
Session for Contributed Papers, I
Room G13, Puryear Hall
-
9:15 a.m.
Spread of pine wilt disease subject to early eradication of infected trees.
Luis F. Gordillo*, University of Puerto Rico, Mayagüez
Yongkuk Kim, Kyungpook National University
(1065-92-180) -
9:30 a.m.
Global stability of the endemic equilibrium of multigroup SIR model with nonlinear incidence.
Sun Ruoyan*, College of William and Mary
(1065-92-109) -
9:45 a.m.
Epidemic Models for H1N1 Influenza in Hong Kong.
Ka Ying Lam*, King Abdullah University of Science and Technology
May Boggess, Texas A & M University
(1065-92-72) -
10:00 a.m.
Explicit Solutions for Transcendental Equations: A Technical Note.
J. A. De la Cruz, Barry University
Jai N. Singh*, Barry University
(1065-65-166) -
10:15 a.m.
On surface energy minimizing partitions of $R^{n}$ into regions having specified volumes.
David George Caraballo*, Georgetown University
(1065-49-189) -
10:30 a.m.
Iterates of Order-Preserving Homogeneous Maps and the Perron-Frobenius Theorem.
Philip Chodrow, Swarthmore College
Cole Franks, University of South Carolina
Brian Lins*, Hampden-Sydney College
(1065-47-23) -
10:45 a.m.
Discussion.
-
9:15 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 9:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Computational and Applied Mathematics, I
Room 346, Tyler Haynes Commons
Organizers:
Ludwig Kohaupt, Beuth University kohaupt@beuth-hochschule.de
Mohammad Siddique, Fayetteville State University
-
9:30 a.m.
Stability Analysis of Wavelet-Controlled Dynamical Systems.
Yan Wu*, Georgia Southern University
(1065-93-46) -
10:00 a.m.
Contributions to optimal bounds on the solution of vibration problems.
Ludwig Kohaupt*, Beuth University of Technology Berlin, Department of Mathematics
(1065-34-05) -
10:30 a.m.
Scale Invariant Statistical Theory of Turbulence and Hydrodynamic Foundations of Schrödinger and Dirac Wave Equations.
Siavash H. Sohrab*, Northwestern University
(1065-81-18)
-
9:30 a.m.
-
Saturday November 6, 2010, 11:05 a.m.-11:55 a.m.
Invited Address
Model perspectives on self-organizing tissues.
Alice Haynes Room, Tyler Haynes Commons
Sharon R. Lubkin*, North Carolina State University -
Saturday November 6, 2010, 1:25 p.m.-2:15 p.m.
Invited Address
Preperiodic points and unlikely intersections.
Alice Haynes Room, Tyler Haynes Commons
Matthew H. Baker*, Georgia Institute of Technology
Laura DeMarco, University of Illinois Chicago
(1065-11-01) -
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Mathematical Models in Biology and Medicine, II
Room 331, Tyler Haynes Commons
Organizers:
Lester Caudill, University of Richmond lcaudill@richmond.edu
-
2:30 p.m.
Modeling the Impact of Antibiotic Resistance in Gram-Negative Bacteria.
Mary Ann Horn*, National Science Foundation & Vanderbilt University
(1065-92-263) -
3:00 p.m.
A Mathematical Model for Antimalarial Drug Resistance.
David Chan*, Virginia Commonwealth University
Jean M Tchuenche, University of Dar es Salaam
Christinah Chiyaka, University of Florida
Ghislaine Mayer, Virginia Commonwealth University
Amanda Matthews, Virginia Commonwealth University
(1065-92-96) -
3:30 p.m.
On the Dynamics of Cancer Stem Cells and Drug Resistance.
Doron Levy*, University of Maryland, College Park
(1065-92-77) -
4:00 p.m.
Tracking control and Robustness Analysis for a Nonlinear Model of Human Heart Rate During Exercise.
Frederic Mazenc, Projet INRIA DISCO
Michael Malisoff*, Louisiana State University
Marcio de Queiroz, Louisiana State University
(1065-92-143) -
4:30 p.m.
Periodically Forced Discrete-Time SIS Epidemic Model With Disease Induced Mortality.
John E. Franke*, North Carolina State University
Abdul-Aziz Yakubu, Howard University
(1065-92-240)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:00 p.m.
Special Session on Computational and Applied Mathematics, II
Room 346, Tyler Haynes Commons
Organizers:
Ludwig Kohaupt, Beuth University kohaupt@beuth-hochschule.de
Mohammad Siddique, Fayetteville State University
-
2:30 p.m.
Modeling of gene regulatory networks.
Jonas Denissen*, Freie Universität Berlin
(1065-92-19) -
3:00 p.m.
A Modified Algorithm for Verification of Homology Computations of Nodal Domains.
S. S. Gregory Cochran*, George Mason University
Thomas Wanner, George Mason University
(1065-65-29) -
3:30 p.m.
Hazard Identification: Sensitivity and Optimal Location of Sensors.
Robert E White*, Department of Mathematics, North Carolina State Univeristy
(1065-65-219) -
4:00 p.m.
Discussion.
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Geometry of Banach Spaces and Connections with Other Areas, II
Room C112, Gottwald Science Center
Organizers:
Frank Sanacory, College at Old Westbury sanacoryf@oldwestbury.edu
Kevin Beanland, Virginia Commonwealth University
-
2:30 p.m.
On the closed ideals of operators on $(\oplus _{n=1}^\infty\ell_1^n)_{c_o}$.
Niels Jacob Laustsen, University of Lancaster
Edward Odell, University of Texas at Austin
Thomas Schlumprecht*, Texas A&M University
Andras Zsak, Cambridge University
(1065-46-117) -
3:30 p.m.
Geometry of the Banach spaces $C(\beta {\mathbb N} \times K, l_{p})$ for compact metric spaces $K$.
Dale Alspach*, Oklahoma State University
Eloi M. Galego, University of Sao Paulo
(1065-46-119) -
4:00 p.m.
Hereditary Approximation Property.
A. T. Szankowski*, Hebrew University, Jerusalem, Israel
(1065-46-112) -
4:30 p.m.
Weak Grothendieck compactness principles.
Patrick Dowling*, Miami University
Christopher Lennard, University of Pittsburgh
Beata Randrianantoanina, Miami University
Barry Turett, Oakland University
(1065-46-125) -
5:00 p.m.
Some open problems on narrow operators.
Mikhail Popov*, Distinguished Visiting Professor
(1065-46-229) -
5:30 p.m.
Complex uniform rotundity in symmetric spaces of measurable operators.
Malgorzata Marta Czerwinska*, Department of Mathematical Sciences, The University of Memphis, Memphis, TN
(1065-47-206)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Codes and Designs, II
Room E303, Gottwald Science Center
Organizers:
James A. Davis, University of Richmond jdavis@richmond.edu
Qing Xiang, University of Delaware
-
2:30 p.m.
Discussion. -
3:00 p.m.
Partial Difference Sets and Association Schemes.
John B. Polhill*, Bloomsburg University of Pennsylvania
(1065-05-127) -
3:30 p.m.
Cyclotomic Strongly Regular Graphs.
Tao Feng*, Department of Mathematical Sciences, University of Delaware
Qing Xiang, Department of Mathematical Sciences, University of Delaware
(1065-05-204) -
4:00 p.m.
Construction of circulant weighing matrices.
Ken W Smith*, TX
(1065-05-153) -
4:30 p.m.
Reversible and DRAD difference sets via tiling structures.
Jordan D. Webster*, Mid Michigan Community College
(1065-05-146)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Numerical Methods for Solving Partial Differential Equations in Practice
Room G13, Puryear Hall
Organizers:
Kathryn Trapp, University of Richmond ktrapp@richmond.edu
Katie Gurski, Howard University
-
2:30 p.m.
An Explicit Super-Time-Stepping Scheme for Non-Symmetric Parabolic Problems.
Katharine F Gurski*, Howard University
(1065-65-190) -
3:00 p.m.
High accuracy solution of partial differential equations of fluid mechanics.
Murli M Gupta*, The George Washington University
(1065-65-135) -
3:30 p.m.
Multigrid preconditioning of linear systems for interior point methods applied to a class of box-constrained optimal control problems.
Andrei Draganescu*, University of Maryland, Baltimore County
Cosmin Petra, Argonne National Laboratory
(1065-65-126) -
4:00 p.m.
Numerical Methods for Multi-physics Applications with Fluid-structure Interaction.
Padmanabhan Seshaiyer*, Mathematical Sciences, George Mason University
(1065-65-211) -
4:30 p.m.
High-order deferred correction time integration methods for climate models.
Judith C Hill*, Oak Ridge National Laboratory
Katherine Evans, Oak Ridge National Laboratory
George Fann, Oak Ridge National Laboratory
Jun Jia, Oak Ridge National Laboratory
(1065-35-250) -
5:00 p.m.
Point-IBCell model for growth of multicellular tissues.
Magdalena M Musielak*, The George Washington University
(1065-70-253) -
5:30 p.m.
Discussion.
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Topics in Graph Theory, II
Room A201, Gottwald Science Center
Organizers:
Daniel W. Cranston, Virginia Commonwealth University dcranston@vcu.edu
Gexin Yu, College of William & Mary
-
2:30 p.m.
Turan numbers of subdivided graphs.
Tao Jiang*, Miami University
Robert Seiver, Miami University
(1065-05-200) -
3:00 p.m.
A Variation of the Classical Turán Type Problem.
Zi-Xia Song*, University of Central Florida
(1065-05-131) -
3:30 p.m.
Decomposition of Sparse Graphs into Forests and a Graph with Bounded Degree.
Seog-Jin Kim*, Konkuk University, Korea
Alexandr Kostochka, University of Illinois at Urbana-Champaign
Douglas B. West, University of Illinois at Urbana-Champaign
Hehui Wu, University of Illinois at Urbana-Champaign
Xuding Zhu, Zhejiang Normal University, China
(1065-05-54) -
4:00 p.m.
Balanced Bisections and Results Towards a Conjecture of Bollobás and Scott.
Stephen G. Hartke*, University of Nebrask--Lincoln
Tyler Seacrest, University of Nebraska--Lincoln
(1065-05-174) -
4:30 p.m.
Degree sequences and graphs with disjoint spanning trees.
Hong-Jian Lai*, West Virginia University
Yanting Liang, West Virginia University
Ping Li, West Virginia University
(1065-05-52) -
5:00 p.m.
Recent results on the edit distance of graphs.
Ryan Martin*, Iowa State University
Tracy McKay, Iowa State University
(1065-05-51)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Operator Theory, II
Room C114, Gottwald Science Center
Organizers:
Stefan Richter, University of Tennessee
William T. Ross, University of Richmond wross@richmond.edu
-
2:30 p.m.
Interpolation and weak interpolation in backward shift invariant subspaces.
Eric Amar, Université de Bordeaux
Andreas Hartmann*, Université de Bordeaux - University of Richmond
(1065-30-99) -
3:00 p.m.
Distance in the Calkin algebra between composition operators.
Thomas L. Kriete*, University of Virginia
Barbara D. MacCluer, University of Virginia
(1065-47-149) -
3:30 p.m.
Non-commutative Andô inequalities.
John E. McCarthy*, Washington University
Richard M Timoney, Trinity College, Dublin
(1065-47-60) -
4:00 p.m.
Regularity of Extremal Problems in Bergman Spaces and Extensions of Ryabykh's Theorem.
Tim Ferguson*, University of Michigan, Ann Arbor
(1065-30-37) -
4:30 p.m.
$n$-Weakly Hypercyclic Operators.
Nathan S Feldman*, Washington & Lee University
(1065-47-182) -
5:00 p.m.
Toeplitz operators with matrix almost periodic symbols: the state of affairs.
Ilya M Spitkovsky*, The College of William and Mary
(1065-47-162)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:30 p.m.
Special Session on Minimum Rank Problems, II
Room D308, Gottwald Science Center
Organizers:
Lon H. Mitchell, Virginia Commonwealth University lmitchell2@vcu.edu
Sivaram K. Narayan, Central Michigan University
-
2:30 p.m.
Open Problems in Minimum Semidefinite Rank.
Lon Mitchell*, Virginia Commonwealth University
(1065-15-272) -
3:00 p.m.
Discussion.
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Statistical Properties of Dynamical Systems, II
Room 327, Tyler Haynes Commons
Organizers:
Michael J. Field, University of Houston
Matthew J. Nicol, University of Houston nicol@math.uh.edu
-
2:30 p.m.
Local dimensions for iterated function systems.
De-Jun Feng, The Chinese University of Hong Kong
Huyi Hu*, Michigan State University
(1065-37-248) -
3:00 p.m.
SRB measures for non-uniformly hyperbolic systems.
Vaughn Climenhaga*, University of Maryland
Yakov Pesin, The Pennsylvania State University
Dmitry Dolgopyat, University of Maryland
(1065-37-115) -
3:30 p.m.
Subshift factors of the $\beta$-shift are intrinsically ergodic.
Daniel J. Thompson*, Pennsylvania State University
Vaughn Climenhaga, University of Maryland
(1065-37-121) -
4:00 p.m.
Some new results on martingale approximation for stationary processes.
Manfred Denker*, Mathematics Department, Pennsylvania State University
(1065-60-10) -
4:30 p.m.
Return times statistics for Markov towers.
Nicolai T Haydn*, University of Southern California
(1065-37-179) -
5:00 p.m.
Extremal index in dynamical systems.
A C Freitas, University of Porto, Portugal
J M Freitas, University of Porto, Portugal
Mike Todd*, Boston University
(1065-37-101)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Mathematics and the Arts, II
Interfaith Room, Wilton Center
Organizers:
Michael J. Field, University of Houston
Gary R. Greenfield, University of Richmond ggreenfi@richmond.edu
Reza Sarhangi, Towson University
-
2:30 p.m.
Counting and Illustrating Rep-Tiles.
Carolyn A. Yackel*, Mercer University
(1065-00-61) -
3:00 p.m.
Compass and Straightedge Constructions and Modularity.
Reza Sarhangi*, Department of Mathematics, Towson University, Maryland
(1065-51-34) -
3:30 p.m.
Reconstructing Bourgoin's 14-Pointed Star Polygon Designs.
B Lynn Bodner*, Monmouth University
(1065-00-30) -
4:00 p.m.
Reflections on Spheres.
Annalisa Crannell*, Franklin & Marshall College
(1065-00-17) -
4:30 p.m.
Constrained Mosaicking: Less Can Be More.
Robert Bosch*, Oberlin College
(1065-90-172) -
5:00 p.m.
Hyperbolic Truchet Tilings: First Steps.
Dunham Douglas*, University of Minnesota Duluth
(1065-51-176)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:15 p.m.
Special Session on Applications of Non-Archimedean Geometry, II
Alice Haynes Room, Tyler Haynes Commons
Organizers:
Matthew H. Baker, Georgia Institute of Technology mbaker@math.gatech.edu
Xinyi Yuan, Harvard University yxy@math.harvard.edu
-
2:30 p.m.
P-adic parametrization of orbits.
Thomas J. Tucker*, University of Rochester
(1065-12-168) -
3:30 p.m.
Monge-Ampere measures and Calabi-Yau theorem on Berkovich spaces.
Xinyi Yuan*, Columbia University
(1065-11-265) -
4:00 p.m.
A non-archimedean Calabi-Yau theorem for totally degenerate abelian varieties.
Yifeng Liu*, Columbia University, New York
(1065-14-122) -
4:30 p.m.
Projective curves over small fields.
Fedor A Bogomolov*, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University
(1065-14-256)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Kac-Moody Algebras, Vertex (Operator) Algebras, and Applications, II
Room 348, Tyler Haynes Commons
Organizers:
William J. Cook, Appalachian State University cookwj@appstate.edu
Kailash C. Misra, North Carolina State University
-
2:30 p.m.
$T$-Generalized Vertex Algebras and Twisted Modules.
Maarten J Bergvelt*, Department of Mathematics, University of Illinois, Urbana-Champaign
(1065-17-90) -
3:00 p.m.
A vertex algebra-like construction of modules for toroidal algebras.
Alexander Retakh*, USMMA
(1065-17-187) -
3:30 p.m.
Homotopy BV algebras, Courant algebroids and String Field Theory.
Anton Zeitlin*, Yale University
(1065-18-82) -
4:00 p.m.
Decomposition of a rank 2 hyperbolic Kac-Moody Lie algebra with respect to the Nicolai-Olive principal $so(1,2)$ subalgebra.
Alex J Feingold, Binghamton University SUNY
Jurisich Elizabeth*, College of Charleston
(1065-17-225) -
4:30 p.m.
Twisted affine quantized enveloping superalgebra of type $Q$.
Nicolas Guay*, Department of Mathematical and Statistical Sciences, University of Alberta
(1065-17-69) -
5:00 p.m.
Chevalley restriction theorem for vector-valued functions on quantum groups.
Martina Balagovic*, MIT
(1065-16-233)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Differential Equations and Applications to Physics and Biology, II
Room 305, Tyler Haynes Commons
Organizers:
Junping Shi, College of William and Mary
Zhifu Xie, Virginia State University zxie@vsu.edu
-
2:30 p.m.
S-Shaped Bifurcation Curves in Ecosystems.
Eunkyoung Lee, Pusan National University
Sarath Sasi, Mississippi State University
Ratnasingham Shivaji*, Mississippi State University
(1065-35-129) -
3:00 p.m.
On the Minimal Wave Speed for a Lotka Volterra System.
Xiaojie Hou*, UNC-Wilmington
(1065-35-124) -
3:30 p.m.
Existence and Stability of Symmetric Periodic Simultaneous Binary Collision Orbits in the Pairwise Symmetric Four-Body Problem.
Lennard F Bakker*, Brigham Young University
(1065-34-53) -
4:00 p.m.
Dynamical aspects of an equilateral restricted four body problem.
Martha Alvarez-Ramirez*, Departamento de Matemáticas Universidad Autonoma Metropolitana - Iztapalapa
Claudio Vidal, Universidad del Bio Bio
(1065-34-76) -
4:30 p.m.
Number of Central Configurations in the Collinear Four-body Problem.
Tiancheng Ouyang, Brigham Young University
Zhifu Xie*, Virginia State University
(1065-70-33) -
5:00 p.m.
The Dynamics of Recombinant and Burst Size Effects in Tumor Viro-therapy.
Daniel Vasiliu*, Christopher Newport University
(1065-34-275)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Convexity and Combinatorics, II
Room A001, Gottwald Science Center
Organizers:
Valeriu Soltan, George Mason University vsoltan@gmu.edu
James F. Lawrence, George Mason University
-
2:30 p.m.
The set of packing and covering densities of convex disks.
Wlodzimierz Kuperberg*, Auburn University, Alabama
(1065-52-123) -
3:00 p.m.
Cross-section measures and their applications in Minkowski spaces.
Zokhrab Mustafaev*, Department of Mathematics, University of Houston-Clear Lake
Horst Martini, University of Technology Chemnitz, Germany
(1065-52-12) -
3:30 p.m.
Helly Type theorems and intersection graphs, one nice relation.
Deborah Oliveros*, Instituto de Matematicas, National University of Mexico, UNAM.
(1065-52-14) -
4:00 p.m.
Regular Polyhedra of Index Two in Space.
Egon Schulte*, Northeastern University
(1065-51-102) -
4:30 p.m.
On the maximal distance between convex bodies in ${\mathbb R}^n$.
Márton Naszódi*, Eötvös University, Budapest
(1065-52-07) -
5:00 p.m.
Convex surfaces with planar quadric sections.
Valeriu Soltan*, George Mason University
(1065-52-06)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 2:30 p.m.-5:25 p.m.
Session for Contributed Papers, II
Room C200, Gottwald Science Center
-
2:30 p.m.
Admissible Orders on Quotients of the Free Associative Algebra.
Jeremiah William Johnson*, Penn State Harrisburg
(1065-06-181) -
2:45 p.m.
Ramanujan Congruence Properties of the Restricted Partition Function $p(n,m)$.
J. Brandt Kronholm*, Saint Mary's College of Maryland
(1065-11-167) -
3:00 p.m.
Calculation invariant measure using stieltjes transform approach.
Ghasemi Gader, University of Mohaghegh Ardabili
Sodeif Ahadpour*, University of Mohaghegh Ardabili
(1065-37-08) -
3:15 p.m.
Birkhoff's Individual Ergodic Theorem and Piecewise Constant Maximum Entropy Method.
J. Ding*, University of Southern Mississippi
(1065-37-25) -
3:30 p.m.
On the Pinsky phenomenon and the Kahane theorem.
Ravshan Ashurov*, Institute of Advanced Technology (ITMA), Univarsity Puta Malaysia
Almaz Butaev, Institute of Advanced Technology (ITMA), Univarsity Puta Malaysia
(1065-42-09) -
3:45 p.m.
On measurable bundles of $JB$-algebras.
Alexander A. Katz, St. John's University, NY, USA
Roman Kushnir*, University of South Africa, Pretoria, South Africa
(1065-46-47) -
4:00 p.m.
On Maharam traces on $JBW$-algebras.
Alexander A. Katz*, St. John's University, NY, USA
(1065-46-62) -
4:15 p.m.
Generalized Roundness Of The Schatten Class.
Alfred M Dahma*, Indiana University of Pennsylvania
(1065-46-232) -
4:30 p.m.
Break. -
4:45 p.m.
Edge Spectrum of Small Path.
Wenliang Tang*, Department of Mathematics, West Virginia University, Morgantown, WV, 26505, USA
(1065-05-150) -
5:00 p.m.
Edge-Spectrum of Saturated Graphs for Matchings.
Ronald Gould, Department of Mathematics and Computer Science, Emory University, Atlanta, GA 30322
Dong Ye*, Department of Mathematics, West Virginia University, Morgantown, WV 26506-6310
Cun-Quan Zhang, Department of Mathematics, West Virginia University, Morgantown, WV 26506-6310
(1065-05-163) -
5:15 p.m.
Mininum cardinality of feedback sets for line graphs.
Yezhou Wu*, Department of Mathematics West Virginia University
(1065-05-164)
-
2:30 p.m.
-
Saturday November 6, 2010, 3:00 p.m.-5:00 p.m.
Special Session on History of Mathematics: A Transnational Discourse, II
Living Room, Westhampton Center
Organizers:
Della Fenster, University of Richmond dfenster@richmond.edu
Frédéric Brechenmacher, University of Lille-North of France-Université d'Artois
-
3:00 p.m.
The works of G.D. Birkhoff and the reception of Poincaré's researches on qualitative theory of differential equations in the USA.
Tatiana Roque*, Instituto de Matemática - Universidade Federal do Rio de Janeiro
(1065-01-132) -
3:30 p.m.
What do we know about exchanges in mathematics in Europe under German control (1940-1944) ?
Jean Dhombres*, Centre Koyré, Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales
(1065-01-238) -
4:00 p.m.
Gertrude Cox in Egypt: A Case Study in Science Patronage and International Statistics Education during the Cold War.
Patti Wilger Hunter*, Westmont College
(1065-01-137) -
4:30 p.m.
Discussion.
-
3:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org