AMS Sectional Meeting Full Program
Current as of Monday, July 10, 2017 10:14:34
Special Event or Lecture · Inquiries: meet@ams.org
Spring Eastern Sectional Meeting
Hunter College, City University of New York, New York, NY
May 6-7, 2017 (Saturday - Sunday)
Meeting #1129
Associate secretaries:
Steven H Weintraub, AMS shw2@lehigh.edu
Saturday May 6, 2017
-
Saturday May 6, 2017, 7:00 a.m.-4:00 p.m.
Meeting Registration
Lobby, Hunter West -
Saturday May 6, 2017, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Lobby, Hunter West -
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Analysis and Numerics on Liquid Crystals and Soft Matter, I
HN C102, Hunter North
Organizers:
Xiang Xu, Old Dominion University x2xu@odu.edu
Wujun Zhang, Rutgers University
-
8:00 a.m.
Regularity of the Eikonal equation with two vanishing entropies.
Andrew Lorent, University of Cincinnati
Guanying Peng*, University of Cincinnati
(1129-35-387) -
8:30 a.m.
Global well-posedness for dynamical models of nematic liquid crystals.
Francesco De Anna*, Penn State University
(1129-35-480) -
9:00 a.m.
High dimensional Ginzburg-Landau equations under weak anchoring boundary conditions.
Patricia Bauman, Purdue University
Daniel Phillips, Purdue University
Changyou Wang*, Purdue University
(1129-35-137) -
9:30 a.m.
External field response of smectic A liquid crystals in three dimensions.
Sookyung Joo*, Old Dominion University
Andres Contreras, New Mexico State University
Carlos Garcia-Azpeitia, Facultad de Ciencias, Universidad Nacional Autonoma de Mexico
Carlos Garcia-Cervera, University California, Santa Barbara
(1129-82-457) -
10:00 a.m.
On the inertia in several Qian-Sheng models of liquid crystals.
Arghir Dani Zarnescu*, BCAM, Basque Center for Applied Mathematics, Bilbao, Spain and the IMAR Institute, Bucharest, Romania
(1129-35-343) -
10:30 a.m.
Dynamic analysis of chevron structures in Smectics.
Lidia Mrad*, University of Arizona
Daniel Phillips, Purdue University
(1129-35-467)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Asymptotic Properties of Discrete Dynamical Systems, I
HW605, Hunter West
Organizers:
Ann Brett, Johnson and Wales University
M. R.S. Kulenovi\'c, University of Rhode Island mkulenovic@uri.edu
O. Merino, University of Rhode Island
-
8:00 a.m.
Global dynamics and boundedness of a host-parasite model.
David Timothy McArdle*, University of Rhode Island
(1129-39-133) -
8:30 a.m.
A Generalization of Lyness' Equation.
Elliott J. Bertrand*, University of Rhode Island
M. R. S. Kulenovi\'{c}, University of Rhode Island
(1129-39-256) -
9:00 a.m.
On a second-order rational difference equation with a quadratic term.
Yevgeniy Kostrov*, Manhattanville College, Department of Mathematics and Computer Science
Zachary Kudlak, Monmouth University,Department of Mathematics
(1129-39-162) -
9:30 a.m.
Dynamics of germs of holomorphic diffeomorphisms of $(\mathbb{C}^{n}, 0)$.
Raluca Tanase*, SUNY at Stony Brook
(1129-37-520) -
10:00 a.m.
$p$-adic asymptotic properties of integer sequences.
Eric Rowland*, Hofstra University
Reem Yassawi, IRIF, Universit\'e Paris - 7
(1129-11-318) -
10:30 a.m.
Powers of the Fibonacci Recurrence Relation and the M\ Theorem to the Rescue.
Chris D. Lynd*, Bloomsburg University
James Wright Sharpe, Bloomsburg University
(1129-00-238)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Automorphic Forms and Arithmetic, I
HE921, Hunter East
Organizers:
Jim Brown, Clemson University
Krzysztof Klosin, Queens College, City University of New York kklosin@qc.cuny.edu
-
8:00 a.m.
Depths of representations expressed in terms of conductors.
Jeffery Breeding-Allison*, Boston College
(1129-11-63) -
8:30 a.m.
Automorphic forms, congruences, and p-adic L-functions.
Ellen Eischen*, University of Oregon
Michael Harris, Columbia University
Jian-Shu Li, Hong Kong University of Science and Technology
Christopher Skinner, Princeton University
(1129-11-105) -
9:00 a.m.
Uniqueness of isogeny class for ``favorable'' abelian surfaces.
Armand Brumer, Fordham University
Kenneth Kramer*, Queens College and the Graduate Center (CUNY)
(1129-11-291) -
9:30 a.m.
Integral representation and critical L-values for holomorphic forms on $GSp(2n) \times GL(1)$.
Ameya Pitale*, University of Oklahoma
(1129-11-352) -
10:00 a.m.
Higher congruences between newforms and Eisenstein series of squarefree level.
Catherine M Hsu*, University of Oregon
(1129-11-183) -
10:30 a.m.
Moonshine modules and a question of Griess.
Victor Manuel Rodriguez Aricheta, Emory University
Lea Beneish*, Emory University
(1129-11-414)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Banach Space Theory and Metric Embeddings, I
HN1403, Hunter North
Organizers:
Mikhail Ostrovskii, St John's University ostrovsm@stjohns.edu
Beata Randrianantoanina, Miami University of Ohio
-
8:00 a.m.
AM-spaces and AL-spaces of homogeneous polynomials on Banach lattices.
Gerard Buskes*, University of Mississippi
(1129-46-312) -
8:30 a.m.
An Ando-Choi-Effros lifting theorem respecting subspaces.
J. Alejandro Ch\'avez-Dom\'inguez*, The University of Oklahoma
(1129-46-94) -
9:00 a.m.
Banach envelopes in symmetric spaces of measurable operators.
Ma{\l}gorzata M Czerwi\'nska, University of North Florida, Jacksonville, FL 32224
Anna H. Kaminska*, University of Memphis, Memphis, TN 38152
(1129-46-499) -
9:30 a.m.
Asymptotic and coarse Lipschitz structures of quasi-reflexive Banach spaces.
Gilles Lancien*, Universit\'e Bourgogne Franche-Comt\'e, France.
Matias Raja, Universidad de Murcia, Spain
(1129-46-164) -
10:00 a.m.
Sums of AMUC spaces.
S. J. Dilworth, University of South Carolina
Denka Kutzarova, University of Illinois at Urbana-Champaign
N. Lovasoa Randrianarivony*, Saint Louis University
Matthew Romney, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1129-46-434) -
10:30 a.m.
The geometry of two-valued subsets of $L_{p}$-spaces.
Anthony Weston*, Canisius College, University of South Africa
(1129-46-163)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Bases in Hilbert Function Spaces, I
HN1501, Hunter North
Organizers:
Azita Mayeli, City University of New York amayeli@gc.cuny.edu
Shahaf Nitzan, Georgia Institute of Technology
-
8:00 a.m.
Density results for continuous frames.
Mishko Mitkovski, Clemson University
Aaron E Ramirez Flores*, Clemson University
(1129-46-70) -
8:30 a.m.
Zak transform analysis of shift-invariant spaces.
Joseph W. Iverson*, University of Maryland, College Park
(1129-43-394) -
9:00 a.m.
Constraints on periodic Fourier Multipliers with applications to the Balian-Low Theorem.
Michael C. Northington V*, Georgia Institute of Technology
Shahaf Nitzan, Georgia Institute of Technology
Alexander Powell, Vanderbilt University
(1129-42-217) -
9:30 a.m.
Phaseless reconstruction from space-time samples.
Akram Aldroubi*, Mathematics/Vanderbilt
Ilya Krishtal, Mathematics/Northern Illinois University
Sui Tang, Mathematics/John Hopkins
(1129-94-335) -
10:00 a.m.
Classification of continuous wavelet transforms in dimension three.
B. Currey*, Saint Louis University
H. Fuehr, RWTH Aachen University
V. Oussa, Bridgewater State University
(1129-41-204) -
10:30 a.m.
On Gabor bases and frames in vector spaces over finite fields.
Alex Iosevich*, University of Rochester
(1129-42-445)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Common Threads to Nonlinear Elliptic Equations and Systems, I
HW506, Hunter West
Organizers:
Florin Catrina, St. John's University catrinaf@stjohns.edu
Wenxiong Chen, Yeshiva University
-
8:00 a.m.
Concentration-compactness analysis in the functional-analytic setting.
Cyril Tintarev*, Uppsala University
(1129-35-126) -
8:30 a.m.
Concentration-compactness principle and existence of ground state solutions to certain quasilinear equations.
Guozhen Lu*, University of Connecticut
(1129-35-493) -
9:00 a.m.
Pointwise bounds and blow-up for systems of semilinear elliptic and pParabolic inequalities.
Marius Ghergu, School of Mathematical Sciences, University College Dublin
Steven D Taliaferro*, Mathematics Department, Texas A University
Igor Verbitsky, Department of Mathematics, University of Missouri
(1129-35-101) -
9:30 a.m.
On radial solutions for singular combined superlinear elliptic systems on annular domains.
D D Hai, Mississippi State University
Ratnasingham Shivaji*, Univ of North Carolina at Greensboro
(1129-34-184) -
10:00 a.m.
On the perturbed Gelfand equation from combustion theory.
Philip L. Korman*, University of Cincinnati
Yi Li, Cal State, Northridge
Tiancheng Ouyang, Brigham Young University
(1129-35-170) -
10:30 a.m.
The maximum principles for fractional Laplacian equations and their applications.
Li Congming*, Shanghai Jiao Tong University
Cheng Tingzhi, Shanghai Jiao Tong University
Huang Genggeng, Shanghai Jiao Tong University
(1129-35-19)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, I
HN506, Hunter North
Organizers:
Laura Ghezzi, New York City College of Technology-CUNY lghezzi@citytech.cuny.edu
Jooyoun Hong, Southern Connecticut State University
-
8:00 a.m.
Bounding Hilbert coefficients of parameter ideals.
Anupam Saikia, Indian Institute of Technology Guwahati, India
Kumari Saloni Singh*, Indian Institute of Technology Guwahati
(1129-13-22) -
8:30 a.m.
The dual free syzygy property and the homological theorems.
Ian M Aberbach*, University of Missour
Thomas Polstra, University of Missouri
(1129-13-235) -
9:00 a.m.
Symbolic powers of ideals defining F-pure rings.
Elo\'{\i}sa Grifo*, University of Virginia
Craig Huneke, University of Virginia
(1129-13-39) -
9:30 a.m.
Reduced symmetric algebras and linear syzygies.
Mark Johnson*, University of Arkansas
(1129-13-214) -
10:00 a.m.
Cohen-Macaulay toric rings associated to graphs.
Selvi Beyarslan*, Tulane University
Tai Huy Ha, Tulane University
Augustine O'Keefe, Connecticut College
(1129-13-197) -
10:30 a.m.
Lattice complements and the subadditivity of syzygies of simplicial forests.
Sara Faridi*, Dalhousie University
(1129-13-87)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Current Trends in Function Spaces and Nonlinear Analysis, I
HN1527, Hunter North
Organizers:
David Cruz-Uribe, University of Alabama
Jan Lang, The Ohio State University lang@math.osu.edu
Osvaldo Mendez, University of Texas at El Paso
-
8:00 a.m.
Sobolev embeddings vs lower bound for the measure.
Przemyslaw Gorka*, Department of Mathematics and Information Sciences, Warsaw University of Technology
(1129-11-76) -
8:30 a.m.
Characterization of function with zero traces in variable Sobolev spaces.
Ale\v{s} Nekvinda*, Czech technical University, Prague
(1129-46-247) -
9:00 a.m.
Banach algebras of weakly differentiable functions.
Lenka Slav\'{\i}kov\'a*, University of Missouri, Columbia, MO
(1129-46-302) -
9:30 a.m.
Optimal domain spaces in Orlicz-Sobolev embeddings.
V\'{\i}t Musil*, Charles University, Prague, Czech Republic
Andrea Cianchi, University of Florence, Italy
(1129-46-165) -
10:00 a.m.
How not to leave traces.
Lubo\v{s} Pick*, Charles University, Prague, Czech Republic
(1129-42-23) -
10:30 a.m.
Topics on Gaussian harmonic analysis on Lp variables spaces.
Wilfredo O Urbina-Romero*, Roosevelt University
Ebner Pineda, Universidad Centro-Occidental Lisandro Alvarado Barquisimeto Venezuela
Jorge Moreno, Universidad Centro-Occidental Lisandro Alvarado Barquisimeto Venezuela
(1129-42-482)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Differential and Difference Algebra: Recent Developments, Applications, and Interactions, I
HN504, Hunter North
Organizers:
Om\'ar Le\'on-Sanchez, McMaster University oleonsan@math.mcmaster.ca
Alexander Levin, The Catholic University of America
-
8:00 a.m.
Differential Projective Modules and Azumaya Algebras over Differential Rings.
Andy Magid*, University of Oklahoma
Lourdes Juan, Texas Tech University
(1129-13-329) -
9:00 a.m.
Mining effective information from nonconstructive proofs in differential algebra.
William D. Simmons*, University of Pennsylvania
Henry Towsner, University of Pennsylvania
(1129-12-187) -
9:30 a.m.
Generalized differential Galois extensions.
Reid Dale*, UC Berkeley
(1129-03-450) -
10:00 a.m.
Differential square-zero extensions and Picard-Vessiot theory.
Carlos E. Arreche*, NC State University
(1129-13-373) -
10:30 p.m.
Sparse difference equations with high transcendence degree but difference Krull dimension 1.
Alice Medvedev*, The City College of New York, CUNY
(1129-12-507)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Geometric Function Theory and Related Topics, I
HE922, Hunter East
Organizers:
Sudeb Mitra, Queens College and Graduate Center-CUNY sudeb.mitra@qc.cuny.edu
Zhe Wang, Bronx Community College-CUNY
-
8:00 a.m.
Teichm\"uller Metric on the Space of Geometric Gibbs Measures.
Yunping Jiang*, City University of New York, Queens College and Graduate Center
(1129-37-124) -
9:00 a.m.
A new entry in the Sullivan dictionary: Parabolic blowups, limits of dynamical systems and group actions.
John Hamal Hubbard*, Cornell University
(1129-37-144) -
10:00 a.m.
Kobayashi's and Carath\'eodory's metrics on Teichm\"uller spaces.
F. P. Gardiner*, Graduate Center of CUNY, New York, NY
(1129-32-67)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Geometry and Topology of Ball Quotients and Related Topics, I
HN507, Hunter North
Organizers:
Luca F. Di Cerbo, Max Planck Institute, Bonn
Matthew Stover, Temple University mstover@temple.edu
-
8:00 a.m.
Complex hyperbolic manifolds and their totally geodesic sub-manifolds.
Domingo Toledo*, University of Utah
(1129-32-229) -
9:00 a.m.
Deligne-Mostow lattices and cone metrics on the sphere.
Irene Pasquinelli*, durham
(1129-51-118) -
10:00 a.m.
On Seshadri constants of varieties with large fundamental group.
Gabriele Di Cerbo*, Columbia University
Luca Fabrizio Di Cerbo, International Centre for Theoretical Physics
(1129-14-377)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Hydrodynamic and Wave Turbulence, I
HW508, Hunter West
Organizers:
Tristan Buckmaster, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University buckmaster@cims.nyu.edu
Vlad Vicol, Princeton University
-
8:00 a.m.
Stochastic perturbations of passive scalars and small noise inviscid limits.
Michele Coti Zelati*, University of Maryland
(1129-35-215) -
9:00 a.m.
Analysis of a feedback-control data assimilation algorithm.
Cecilia F Mondaini*, ICERM/Brown University
(1129-76-376) -
10:00 a.m.
Singular parameter limits for stochastic PDEs from geophysics.
Nathan Glatt-Holtz, Tulane University
Juraj F\"oldes, University of Virginia
Susan Friedlander, University of Southern California
Geordie Richards*, Utah State University
Jared Whitehead, Brigham Young University
(1129-35-511)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Invariants in Low-dimensional Topology, I
HN C101, Hunter North
Organizers:
Abhijit Champanerkar, College of Staten Island and The Graduate Center, City University of New York abhijit@math.csi.cuny.edu
Anastasiia Tsvietkova, Rutgers University, Newark
-
8:00 a.m.
The Pink-Zilber conjecture and the generalized Cosmetic Surgery Conjecture.
BoGwang Jeon*, Columbia University
(1129-57-115) -
8:30 a.m.
Special subgroups of Bianchi groups.
Michelle Chu*, University of Texas at Austin
(1129-57-182) -
9:00 a.m.
Quaternionic Hilbert modular varieties.
Joseph A. Quinn*, Universidad Nacional Aut\'onoma de M\'exico
Alberto Verjovsky, Universidad Nacional Aut\'onoma de M\'exico
(1129-57-117) -
9:30 a.m.
SL(2,C) representations of knot groups.
Kate Petersen*, Florida State University
(1129-57-360) -
10:00 a.m.
Jones and Normal surfaces of knots.
E Kalfagianni*, Michigan State University
(1129-57-150) -
10:30 a.m.
Jones slope and coarse volume of near-alternating links.
Christine Ruey Shan Lee*, University of Texas at Austin
(1129-57-142)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Model Theory: Algebraic Structures in "Tame" Model Theoretic Contexts, I
HW509A, Hunter West
Organizers:
Alfred Dolich, Kingsborough Community College and The Graduate Center, City University of New York alfredo.dolich@kbcc.cuny.edu
Michael Laskowski, University of Maryland
Mahmood Sohrabi, Stevens Institute of Technology
-
8:00 a.m.
Model theory and free pro-aperiodic monoids.
Sam van Gool, City College of New York/University of Amsterdam
Benjamin Steinberg*, City College of New York
(1129-20-224) -
9:00 a.m.
Applications of saturated models to pro-aperiodic monoids.
Sam van Gool*, City College of New York/University of Amsterdam
Benjamin Steinberg, City College of New York
(1129-20-225) -
9:30 a.m.
On continuous functions definable in expansions of the ordered real additive group.
Philipp Hieronymi*, University of Illinois
(1129-03-213) -
10:30 a.m.
Lattices and coded sets.
Athar Abdul-Quader*, The Graduate Center, City University of New York
(1129-03-265)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Recent Developments in Automorphic Forms and Representation Theory, I
HE920, Hunter East
Organizers:
Moshe Adrian, Queens College-CUNY moshe.adrian@qc.cuny.edu
Shuichiro Takeda, University of Missouri
-
8:00 a.m.
The Kostant section and topologically nilpotent elements.
Jeffrey Adler*, American University
Jessica Fintzen, University of Michigan
Sandeep Varma, Tata Institute of Fundamental Research
(1129-22-108) -
8:30 a.m.
Transfer of representations and the Bernstein center for inner forms of GL(n).
Jonathan Cohen*, University of Maryland
(1129-11-484) -
9:00 a.m.
A summation formula for the Rankin-Selberg monoid via the circle method.
Jayce Robert Getz*, Duke University
(1129-11-64) -
9:30 a.m.
Cocenter of p-adic groups.
Xuhua He*, University of Maryland/IAS
(1129-22-134) -
10:00 a.m.
Shtukas and Taylor expansion of L-functions: Iwahori level and ramified double covering.
Wei Zhang*, Columbia University
(1129-11-278)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Representation Spaces and Toric Topology, I
HW706, Hunter West
Organizers:
Anthony Bahri, Rider University
Daniel Ramras, Indiana University-Purdue University Indianapolis
Mentor Stafa, Indiana University-Purdue University Indianapolis mstafa@iupui.edu
-
8:00 a.m.
On the homotopy stable decomposition of spaces of homomorphisms.
Bernardo Villarreal*, University of British Columbia
(1129-22-36) -
8:30 a.m.
The topology of representation varieties.
Maxime Bergeron*, University of Chicago
(1129-22-38) -
9:00 a.m.
Infinite loop spaces arising from spaces of representations.
Alejandro Adem*, University of British Columbia
(1129-55-35) -
10:00 a.m.
Representation varieties and polyhedral products.
Alexander I. Suciu*, Northeastern University
(1129-55-34)
-
8:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Cluster Algebras in Representation Theory and Combinatorics, I
HN1021, Hunter North
Organizers:
Alexander Garver, Universit\'e du Queb\'ec \`a Montr\'eal and Sherbrooke alexander.garver@gmail.com
Khrystyna Serhiyenko, University of California at Berkeley
-
8:30 a.m.
Cluster algebras, snake graphs and continued fractions.
Ilke Canakci, Durham University, UK
Ralf Schiffler*, University of Connecticut
(1129-05-106) -
9:00 a.m.
$F$-polynomial formula from continued fractions.
Michelle Rabideau*, University of Connecticut
(1129-13-122) -
9:30 a.m.
Cylinders over Dynkin digrams and cluster algebras.
Maitreyee C Kulkarni*, Louisiana State University, Baton Rouge
(1129-05-429) -
10:00 a.m.
Cluster algebraic interpretation of infinite friezes.
Emily Gunawan*, Gustavus Adolphus College
Gregg Musiker, University of Minnesota
Hannah Vogel, Pittsburgh, Pennsylvania
(1129-05-292) -
10:30 a.m.
Trees with automorphisms and skew group algebras.
Thomas McConville*, Massachusetts Institute of Technology
Alexander Garver, LaCIM
(1129-05-444)
-
8:30 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Cohomologies and Combinatorics, I
HN1311, Hunter North
Organizers:
Rebecca Patrias, Universit\'e du Qu\'ebec \`a Montr\'eal patriasr@lacim.ca
Oliver Pechenik, Rutgers University
-
8:30 a.m.
Quantum cohomology.
Anders S. Buch*, Rutgers University
(1129-14-323) -
9:30 a.m.
Some thoughts on K-theory of the Lagrangian Grassmannian.
Zachary Hamaker*, University of Michigan
(1129-05-397) -
10:00 a.m.
Set-Valued Skyline Fillings.
Cara P Monical*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1129-05-362) -
10:30 a.m.
Regular Hessenberg varieties and the dot action.
Martha E Precup*, Northwestern University
(1129-05-390)
-
8:30 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Computability Theory: Pushing the Boundaries, I
HW609, Hunter West
Organizers:
Johanna Franklin, Hofstra University johanna.n.franklin@hofstra.edu
Russell Miller, Queens College and Graduate Center, City University of New York
-
8:30 a.m.
Rank and randomness.
Christopher P Porter*, Drake University
Rupert H\"olzl, Bundeswehr University Munich
(1129-03-441) -
9:00 a.m.
Generic Muchnik reducibility and expansions of the reals.
Mariya I. Soskova*, Sofia University
(1129-03-406) -
9:30 a.m.
A cornucopia of characterizations of cototality.
Joseph S. Miller*, University of Wisconsin--Madison
(1129-03-381) -
10:00 a.m.
Computability theory and the game of cops and robbers on infinite graphs.
Rachel D Stahl*, University of Connecticut
(1129-03-120) -
10:30 a.m.
A uniform reducibility in computably presented Polish spaces.
Timothy H. McNicholl, Iowa State University
Jason M. Rute*, Pennsylvania State University
(1129-03-463)
-
8:30 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:30 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Computational and Algorithmic Group Theory, I
Glass Cafe, 3rd Floor, Hunter West
Organizers:
Denis Serbin, Stevens Institute of Technology dserbin@stevens.edu
Alexander Ushakov, Stevens Institute of Technology
-
8:30 a.m.
Conjugacy search problem and the Andrews--Curtis conjecture.
Dmitry Panteleev*, Stevens Institute Of Technology
Alexander Ushakov, Stevens Institute Of Technology
(1129-20-424) -
9:00 a.m.
Algorithmic problems in metabelian groups.
Alexei Miasnikov*, Stevens Institute of Technology
(1129-20-153) -
10:00 a.m.
Low complexity algorithmic problems in groups.
Svetla Vassileva*, Champlain College, St-Lambert, QC, Canada
(1129-20-191)
-
8:30 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Finite Fields and their Applications, I
Faculty Dining Room, 8th Floor, Hunter West
Organizers:
Ricardo Conceicao, Gettysburg College rconceic@gettysburg.edu
Darren Glass, Gettysburg College
Ariane Masuda, New York City College of Technology, City University of New York
-
8:30 a.m.
Orthogonality of generalized Dickson polynomials.
Diego E Dominici*, State University of New York at New Paltz
(1129-33-477) -
9:00 a.m.
Reversed Dickson polynomials of the $(k+1)$-th kind over finite fields.
Neranga Fernando*, Northeastern University, Boston
(1129-11-157) -
9:30 a.m.
The maximum size of a partial t-spread of V(n,q).
Papa A. Sissokho*, Illinois State University
Esmeralda L. Nastase, Xavier University
(1129-05-15) -
10:00 a.m.
Relating distance and availability in locally recoverable codes with multiple recovery sets.
Katie Haymaker*, Villanova University
Gretchen Matthews, Clemson University
Beth Malmskog, Villanova University
(1129-94-524) -
10:30 a.m.
Locally Recoverable Codes with Many Recovery Sets from Fiber Products of Curves.
Beth Malmskog*, Villanova University
Gretchen Matthews, Clemson University
Katie Haymaker, Villanova University
(1129-11-251)
-
8:30 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Infinite Permutation Groups, Totally Disconnected Locally Compact Groups, and Geometric Group Theory, I
Large Cafe, 3rd Floor, Hunter West
Organizers:
Delaram Kahrobaei, New York City College of Technology and Graduate Center-CUNY
Simon Smith, University of Lincoln, U.K. sismith@lincoln.ac.uk
-
8:30 a.m.
Minimal laminations by hyperbolic surfaces.
Joaqu\'{\i}n Brum*, Universidad de la Rep\'ublica (Uruguay)
(1129-20-272) -
9:00 a.m.
Randomness and complexity in matrix groups.
Vladimir Shpilrain*, The City College of New York
(1129-20-65) -
9:30 a.m.
The essentially chief series of compactly generated locally compact groups.
Colin Reid, University of Newcastle, Australia
Phillip Wesolek*, Binghamton University
(1129-20-46) -
10:00 a.m.
Computing closures in the pro-nilpotent topology on a free group.
Jorge Almeida, University of Porto
M. H. Shahzamanian, University of Porto
Benjamin Steinberg*, City College of New York
(1129-20-230) -
10:30 a.m.
Discrete groups of automorphism of trees.
Luke Morgan*, University of Western Australia, Australia
(1129-20-341)
-
8:30 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Qualitative and Quantitative Properties of Solutions to Partial Differential Equations, I
HN C100, Hunter North
Organizers:
Blair Davey, The City College of New York-CUNY
Nguyen Cong Phuc, Louisiana State University
Jiuyi Zhu, Louisiana State University zhu@math.lsu.edu
-
8:30 a.m.
The Sphere Covering Inequality and its applications to a Moser-Trudinger type inequality and mean field equations.
Changfeng Gui*, University of Texas as San Antonio
Amir Moradifam, University of California at Riverside
(1129-35-96) -
9:00 a.m.
Viscosity solutions and the minimal surface system.
Ovidiu Savin*, Columbia University
(1129-35-518) -
9:30 a.m.
Sharp Hardy-Adams inequalities on hyperbolic spaces and Hardy-Sobolev-Maz'ya inequalities for higher order derivatives on half spaces.
Guozhen Lu*, University of Connecticut
Qiaohua Yang, Wuhan University, Wuhan, China
(1129-42-485) -
10:00 a.m.
Regularity results for a penalized boundary obstacle problem.
Thomas Backing, Purdue University
Donatella Danielli*, Purdue University
Rohit Jain, McGill University
(1129-35-393) -
10:30 a.m.
Elliptic inverse boundary problems and control.
Francis J Chung*, University of Kentucky
(1129-35-347)
-
8:30 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Cryptography, I
Insdorf screen room, B130, Hunter West
Organizers:
Xiaowen Zhang, College of Staten Island and Graduate Center-CUNY xiaowen.zhang@csi.cuny.edu
-
9:00 a.m.
Efficient cryptographic construction from redactable precedence graphs.
Miaomiao Zhang*, Hoboken, NJ
(1129-05-521) -
10:00 a.m.
An analysis of the closest vector secret sharing scheme.
Benjamin Fine*, fairfield University, Fairfield, CT 06824
Anja Moldenhauer, Dpeartment of Mathematics, Florida Atlantic University, Boca Raton, Fla
Gerhard Rosenberger, Fachebriech Mathematik, University of Hamburg, Hamburg, Germany
(1129-94-180) -
10:30 a.m.
On The Conjugacy Problem In Certain Metabelian Groups.
Jonathan Gryak*, The Graduate Center, CUNY
Delaram Kahrobaei, The Graduate Center, CUNY
Conchita Martinez-Perez, University of Zaragoza
(1129-20-283)
-
9:00 a.m.
-
Saturday May 6, 2017, 11:05 a.m.-11:55 a.m.
Invited Address
The space of cycles, a Weyl's law and Morse index estimates.
HW615, Hunter West
Fernando Coda Marques*, Princeton University
(1129-53-231) -
Saturday May 6, 2017, 1:55 p.m.-2:45 p.m.
Invited Address
Tales of random projections: where geometry meets probability theory.
HW615, Hunter West
Kavita Ramanan*, Brown University
(1129-60-367) -
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Analysis and Numerics on Liquid Crystals and Soft Matter, II
HW113, Hunter West
Organizers:
Xiang Xu, Old Dominion University x2xu@odu.edu
Wujun Zhang, Rutgers University
-
3:00 p.m.
Vortex filament clustering in 3D Ginzburg-Landau.
Andres Contreras*, NMSU
Robert Jerrard, University of Toronto
(1129-35-478) -
3:30 p.m.
Minimizers of the Landau-de Gennes energy around a spherical colloid particle.
Stan Alama, McMaster University
Lia Bronsard*, McMaster University
Xavier Lamy, Universit\'e Paul Sabatier-Toulouse
(1129-35-311) -
4:00 p.m.
Liquid crystal electrokinetics.
Carme Calderer*, University of Minnesota
(1129-76-475) -
4:30 p.m.
Energy minimizing patterns for a copolymer model with confinement.
Stan Alama*, McMaster University
Lia Bronsard, McMaster University
Ihsan Ata Topaloglu, Virginia Commonwealth University
(1129-49-309)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Asymptotic Properties of Discrete Dynamical Systems, II
HW605, Hunter West
Organizers:
Ann Brett, Johnson and Wales University
M. R.S. Kulenovi\'c, University of Rhode Island mkulenovic@uri.edu
O. Merino, University of Rhode Island
-
3:00 p.m.
Global Behavior of the Classical Nicholson-Bailey Model.
William T Jamieson*, Southern New Hampshire University
(1129-39-51) -
3:30 p.m.
Convergence of Solutions of the First Order Quadratic-Quadratic Rational Difference Equations.
Ying Sue Huang*, Pace University
Peter Knopf, Pace University
(1129-39-233) -
4:00 p.m.
Boundedness Properties of the Difference Equation $x_{n+1}=\frac{\alpha+x_{n}}{Cx_{n-1}+x_{n-2}}$.
Peter M Knopf*, Pace University, Department of Mathematics
Ying Sue Huang, Pace University, Department of Mathematics
(1129-39-259) -
4:30 p.m.
Global Dynamics for Competitive Maps in the Plane.
Toufik Khyat*, University of Rhode Island
Mustafa Kulenovic, University of Rhode Island
(1129-39-349)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Automorphic Forms and Arithmetic, II
HE921, Hunter East
Organizers:
Jim Brown, Clemson University
Krzysztof Klosin, Queens College, City University of New York kklosin@qc.cuny.edu
-
3:00 p.m.
Integers represented by quaternary quadratic forms and Petersson inner products.
Jeremy Rouse*, Wake Forest University
(1129-11-293) -
3:30 p.m.
Non-vanishing of central values of Rankin-Selberg $L$-functions.
Alia Hamieh*, University of Lethbridge - PIMS
Naomi Tanabe, Dartmouth College
(1129-11-103) -
4:00 p.m.
A class number formula for Picard modular surfaces.
Aaron Pollack, Stanford University
Shrenik Shah*, Columbia University
(1129-11-232) -
4:30 p.m.
Root numbers of hyperelliptic curves.
Maria Sabitova*, City University of New York
(1129-11-409)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Banach Space Theory and Metric Embeddings, II
HN1403, Hunter North
Organizers:
Mikhail Ostrovskii, St John's University ostrovsm@stjohns.edu
Beata Randrianantoanina, Miami University of Ohio
-
3:00 p.m.
Geometry of the diamond graphs: what's new and what's next.
Florent P Baudier*, Texas A University
Ryan Causey, Miami University, Oxford, Ohio
Steve Dilworth, University of South Carolina
Denka Kutzarova, University of Illinois at Urbana-Champaign and Bulgarian Academy of Sciences
Nirina L Randrianarivony, Saint Louis University
Thomas Schlumprecht, Texas A University
Sheng Zhang, Southwest Jiaotong University
(1129-46-158) -
3:30 p.m.
Lipschitz differentiability, embeddings in Carnot groups, and rigidity for group actions.
Guy C. David*, New York University
Kyle Kinneberg, Rice University
(1129-28-201) -
4:00 p.m.
A spectral gap precludes low-dimensional embeddings.
Assaf Naor*, Princeton University
(1129-52-324)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Bases in Hilbert Function Spaces, II
HN1501, Hunter North
Organizers:
Azita Mayeli, City University of New York amayeli@gc.cuny.edu
Shahaf Nitzan, Georgia Institute of Technology
-
3:00 p.m.
Bounded uniform partitions of unity, localization, and approximation.
Anatoly G Baskakov, Voronezh State University
Ilya A Krishtal*, Northern Illinois University
(1129-46-114) -
3:30 p.m.
Undersampled windowed exponentials, spectra of Toeplitz operators and its applications.
Chun-Kit Lai*, San Francisco State University
Sui Tang, John's Hopkin University
(1129-42-83) -
4:00 p.m.
Nonnegativity constraints for structured complete systems.
Alexander M. Powell*, Vanderbilt University
Anneliese H. Spaeth, Huntingdon College
(1129-41-28) -
4:30 p.m.
Boundary representations of reproducing kernels in the Hardy Space.
John Herr, Butler University
Palle E.T. Jorgensen, University of Iowa
Eric Weber*, Iowa State University
(1129-42-68)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Cluster Algebras in Representation Theory and Combinatorics, II
HN1311, Hunter North
Organizers:
Alexander Garver, Universit\'e du Queb\'ec \`a Montr\'eal and Sherbrooke alexander.garver@gmail.com
Khrystyna Serhiyenko, University of California at Berkeley
-
3:00 p.m.
Maximal green sequences and semi-invariant geometry.
Stephen Hermes*, Harvard University
(1129-18-128) -
3:30 p.m.
Properties of mutation-finite and minimal mutation-infinite quivers.
Matthew R Mills*, University of Nebraska - Lincoln
John W Lawson, Durham University
(1129-05-418) -
4:00 p.m.
Combinatorial Fourier transform for type A quiver representation varieties.
Pramod N. Achar, Louisiana State University
Maitreyee Kulkarni, Louisiana State University
Jacob P. Matherne*, University of Massachusetts Amherst
(1129-16-438) -
4:30 p.m.
Maximal chains in the Tamari lattice and its generalizations.
Sultan Al-Suleiman, ASU
Mahir Can, Tulane University
Susanna Fishel*, ASU
Luke Nelson, ASU
Kevin Treat, US Air Force
(1129-05-415)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Cohomologies and Combinatorics, II
HW116, Hunter West
Organizers:
Rebecca Patrias, Universit\'e du Qu\'ebec \`a Montr\'eal patriasr@lacim.ca
Oliver Pechenik, Rutgers University
-
3:00 p.m.
Schubert puzzles and minuscule representations.
Allen Knutson*, Cornell University
Paul Zinn-Justin, University of Melbourne
(1129-05-402) -
3:30 p.m.
Prism tableaux for alternating sign matrix varieties.
Anna Weigandt*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1129-05-314) -
4:00 p.m.
Surprising relations among Catalan polynomials and Hikita polynomials.
Ryan Kaliszewski*, Lehigh University
(1129-05-400) -
4:30 p.m.
Revisiting promotion and rowmotion, revisited.
Jessica Striker*, North Dakota State University
(1129-05-391)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Common Threads to Nonlinear Elliptic Equations and Systems, II
HW506, Hunter West
Organizers:
Florin Catrina, St. John's University catrinaf@stjohns.edu
Wenxiong Chen, Yeshiva University
-
3:00 p.m.
Some fully nonlinear degenerate elliptic equations on Hermitian manifolds.
Bo Guan*, Ohio State University
(1129-35-510) -
3:30 p.m.
Extremal functions for Moser-Trudinger inequality involving Finsler-Laplacian.
Chunqin Zhou*, School of Mathematics Sciences, Shanghai Jiaotong University
(1129-35-212) -
4:00 p.m.
Rigidity theorem with capacity of sets in Euclidean space.
Lihe Wang*, Iowa City
(1129-35-492) -
4:30 p.m.
Uniqueness results for classes of semipositone $p$-Laplacian problems.
Ratnasingham Shivaji, University of North Carolina at Greensboro
Inbo Sim, University of Ulsan
Byungjae Son*, University of North Carolina at Greensboro
(1129-35-168)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Commutative Algebra, II
HN506, Hunter North
Organizers:
Laura Ghezzi, New York City College of Technology-CUNY lghezzi@citytech.cuny.edu
Jooyoun Hong, Southern Connecticut State University
-
3:00 p.m.
Almost Gorenstein rings.
Shiro Goto*, Meiji University
(1129-13-50) -
4:00 p.m.
Symbolic powers of points and Chudnovsky's conjecture.
Louiza Fouli, New Mexico State University
Paolo Mantero*, University of Arkansas
Yu Xie, Penn State - Altoona
(1129-13-297) -
4:30 p.m.
Depth function of ideals in polynomial rings.
Tai Ha*, Tulane University
(1129-13-72)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Computability Theory: Pushing the Boundaries, II
HW206, Hunter West
Organizers:
Johanna Franklin, Hofstra University johanna.n.franklin@hofstra.edu
Russell Miller, Queens College and Graduate Center, City University of New York
-
3:00 p.m.
Analytic computable structure theory and $L^p$ spaces.
Timothy H McNicholl*, Iowa State University
(1129-03-123) -
3:30 p.m.
Computable processes which produce any desired output in the right nonstandard model.
Victoria Gitman*, CUNY Graduate Center
(1129-03-258) -
4:00 p.m.
The theory of the hyperarithmetic degrees as an uppersemilattice is decidable.
James S Barnes*, Cornell University
(1129-03-386) -
4:30 p.m.
Joins in the strong Weihrauch degrees.
Damir D Dzhafarov*, University of Connecticut
(1129-03-382)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Computational and Algorithmic Group Theory, II
HW412, Hunter West
Organizers:
Denis Serbin, Stevens Institute of Technology dserbin@stevens.edu
Alexander Ushakov, Stevens Institute of Technology
-
3:00 p.m.
Geometry of limit groups is definable in their group algebras.
Olga Kharlampovich*, Hunter College CUNY
(1129-20-295) -
4:00 p.m.
Homological finiteness conditions for one-relator monoids and related monoids.
Robert Gray, University of East Anglia
Benjamin Steinberg*, City College of New York
(1129-20-226)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Cryptography, II
Insdorf screen room, B130, Hunter West
Organizers:
Xiaowen Zhang, College of Staten Island and Graduate Center-CUNY xiaowen.zhang@csi.cuny.edu
-
3:00 p.m.
Oblivious Transfer using Groups.
Maggie E. Habeeb*, California University of PA
(1129-20-337) -
3:30 p.m.
Cryptography with right-angled Artin groups.
Ram\'{o}n Flores, Department of Geometry and Topology, University of Seville, Spain
Delaram Kahrobaei*, PhD Program in Computer Science at the CUNY Graduate Center, Computer Science Department at New York University
(1129-00-175) -
4:00 p.m.
Private Key Cryptosystem using Nielsen Transformations.
Anja I. S. Moldenhauer*, Florida Atlantic University
Gerhard Rosenberger, Universit\"at Hamburg
(1129-20-348) -
4:30 p.m.
Non-commutative polly cracker-type cryptosystem.
Delaram Kahrobaei, CUNY Graduate Center
Dmytro Savchuk*, University of South Florida
Vladimir Shpilrain, City College of New York
(1129-94-486)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Current Trends in Function Spaces and Nonlinear Analysis, II
HN1527, Hunter North
Organizers:
David Cruz-Uribe, University of Alabama
Jan Lang, The Ohio State University lang@math.osu.edu
Osvaldo Mendez, University of Texas at El Paso
-
3:00 p.m.
Polynomial inequalities in weighted Lebesgue spaces.
Sergey Tikhonov*, ICREA, CRM, and UAB
(1129-42-269) -
3:30 p.m.
Kato-Ponce inequalities on weighted and variable Lebesgue spaces.
David V. Cruz-Uribe*, University of Alabama
Virginia Naibo, Kansas State University
(1129-42-194) -
4:00 p.m.
Variable exponent bounded variation spaces in the Riesz sense.
Oscar Guzm\'an*, Universidad Nacional de Colombia
(1129-28-69) -
4:30 p.m.
Variable exponent Fock spaces.
Gerardo R. Chacon*, Gallaudet University
(1129-30-95)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Differential and Difference Algebra: Recent Developments, Applications, and Interactions, II
HN504, Hunter North
Organizers:
Om\'ar Le\'on-Sanchez, McMaster University oleonsan@math.mcmaster.ca
Alexander Levin, The Catholic University of America
-
3:00 p.m.
Differential Brauer Group.
Raymond T. Hoobler*, City College of New York and Graduate Center, CUNY
(1129-14-315) -
3:30 p.m.
On the complexity of Hrushovski's algorithm.
Eli Amzallag*, CUNY Graduate Center
Gleb Pogudin, JKU Linz Institute for Algebra
Andrei Minchenko, University of Vienna
(1129-34-276) -
4:00 p.m.
New upper bounds for differential elimination algorithms.
Richard Gustavson*, CUNY Graduate Center
Alexey Ovchinnikov, CUNY Queens College
Gleb Pogudin, Johannes Kepler University
(1129-35-274) -
4:30 p.m.
The logical complexity of Schanuel's Conjecture and exponential derivations.
David Marker*, University of Illinois at Chicago
(1129-03-102)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Finite Fields and their Applications, II
HW408, Hunter West
Organizers:
Ricardo Conceicao, Gettysburg College rconceic@gettysburg.edu
Darren Glass, Gettysburg College
Ariane Masuda, New York City College of Technology, City University of New York
-
3:00 p.m.
Covering arrays from m-sequences and character sums over finite fields.
Daniel Panario*, School of Mathematics and Statistics, Carleton University
(1129-12-264) -
3:30 p.m.
Full degree 2 del Pezzo surfaces.
A Knecht*, Villanova University
K Reyes, Princeton, NJ
(1129-14-91) -
4:00 p.m.
Arcs in the projective plane and del Pezzo surfaces over finite fields.
Nathan Kaplan*, UC Irvine
(1129-11-473) -
4:30 p.m.
Stieckelberger's theorem and applications.
Carlos Julio Moreno*, Graduate Center, City Univ. of New York
(1129-11-488)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Geometric Function Theory and Related Topics, II
HE922, Hunter East
Organizers:
Sudeb Mitra, Queens College and Graduate Center-CUNY sudeb.mitra@qc.cuny.edu
Zhe Wang, Bronx Community College-CUNY
-
3:00 p.m.
Infinitesimal space of quasiregular mappings.
Alastair Fletcher*, Northern Illinois University
(1129-30-62) -
4:00 p.m.
Strongly automorphic linearizers and uniformly quasiregular mappings.
Doug M MacClure*, Northern Illinois University
A N Fletcher, Northern Illinois University
(1129-30-112) -
4:30 p.m.
Markov partitions and symmetric conjugacy of circle endomorphisms.
Yunchun Hu*, Bronx Community College, CUNY
(1129-30-209)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Geometry and Topology of Ball Quotients and Related Topics, II
HN507, Hunter North
Organizers:
Luca F. Di Cerbo, Max Planck Institute, Bonn
Matthew Stover, Temple University mstover@temple.edu
-
3:00 p.m.
Presentations for cusped hyperbolic lattices.
Alice Mark, Arizona State University
Julien Paupert*, Arizona State University
(1129-20-371) -
4:00 p.m.
Spectral geometry of the 1 form Laplacian on hyperbolic manifolds.
Mark A Stern*, Duke University
Michael Lipnowski, University of Toronto
(1129-53-198)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Hydrodynamic and Wave Turbulence, II
HW508, Hunter West
Organizers:
Tristan Buckmaster, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University buckmaster@cims.nyu.edu
Vlad Vicol, Princeton University
-
3:00 p.m.
Landau damping and nonlinear oscillations in nearly collisionless plasmas.
Jacob Bedrossian*, University of Maryland, College Park
(1129-35-501) -
4:00 p.m.
The big box limit for the nonlinear Schrodinger equation.
Tristan Buckmaster, Courant Institute
Pierre Germain*, Courant Institute
Zaher Hani, Georgia Tech
Jalal Shatah, Courant Institute
(1129-35-242)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Infinite Permutation Groups, Totally Disconnected Locally Compact Groups, and Geometric Group Theory, II
HW424, Hunter West
Organizers:
Delaram Kahrobaei, New York City College of Technology and Graduate Center-CUNY
Simon Smith, University of Lincoln, U.K. sismith@lincoln.ac.uk
-
3:00 p.m.
On limit groups of relatively hyperbolic groups.
Inna Bumagin*, Carleton University
Nicholas Touikan, Stevens Institute of Technology
(1129-20-300) -
3:30 p.m.
Commutation relations and structure constants for Kac-Moody groups.
Lisa Carbone*, Rutgers University
(1129-20-359) -
4:00 p.m.
Outer space dictating normalizers and centralizers.
Catherine E Pfaff*, University of California Santa Barbara
(1129-20-449) -
4:30 p.m.
Controling the automorphism group of a covering graph.
Primo\v{z} Poto\v{c}nik*, University of Ljubljana
(1129-20-261)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Invariants in Low-dimensional Topology, II
HN C111, Hunter North
Organizers:
Abhijit Champanerkar, College of Staten Island and The Graduate Center, City University of New York abhijit@math.csi.cuny.edu
Anastasiia Tsvietkova, Rutgers University, Newark
-
3:00 p.m.
Unicity for representations of the Kauffman bracket skein algebra.
Charles D Frohman, The University of Iowa
Joanna Kania-Bartoszynska*, National Science Foundation
Thang Le, Georgia Tech
(1129-57-286) -
3:30 p.m.
Ubiquitous quasifuchsian surfaces in finite-volume hyperbolic 3-manifolds.
Daryl Cooper, UC Santa Barbara
David Futer*, Temple University
(1129-57-132) -
4:00 p.m.
Hidden symmetries and commensurability of 2-bridge link complements.
Christian Millichap, Linfield College
William Worden*, Temple University
(1129-51-147) -
4:30 p.m.
Densities of hyperbolic cusp invariants.
Colin Adams*, Williams College
Rose Kaplan-Kelly, Bryn Mawr College
Michael Moore, Columbia University
Brandon Shapiro, Brandeis University
Shruthi Sridhar, Cornell University
Joshua Wakefield, University of Chicago
(1129-57-127)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Model Theory: Algebraic Structures in "Tame" Model Theoretic Contexts, II
HW205, Hunter West
Organizers:
Alfred Dolich, Kingsborough Community College and The Graduate Center, City University of New York alfredo.dolich@kbcc.cuny.edu
Michael Laskowski, University of Maryland
Mahmood Sohrabi, Stevens Institute of Technology
-
3:00 p.m.
Interpretations by Positive Existential Formulas and the Diophantine-Class Problems.
Albert Garreta, Stevens Institute of Technology
Alexei Miasnikov, Stevens Institute of Technology
Denis Ovchinnikov*, Stevens Institute of Technology
(1129-03-220) -
3:30 p.m.
Groups in NTP$_2$, stabilizers and PRC fields.
Pierre Simon*, UC Berkeley
Samaria Montenegro, Universidad de los Andes
Alf Onshuus, Universidad de los Andes
(1129-03-104) -
4:30 p.m.
Generalized indiscernibles and dividing lines.
Vince N Guingona*, Towson University
(1129-03-254)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Nonlinear and Stochastic Partial Differential Equations: Theory and Applications in Turbulence and Geophysical Flows, I - NEW SCHEDULE
HW611, Hunter West
Organizers:
Nathan Glatt-Holtz, Tulane University negh@tulane.edu
Geordie Richards, Utah State University
Xiaoming Wang, Florida State University
-
3:00 p.m.
On the convergence of statistical solutions of evolution equations.
Cecilia F. Mondaini*, ICERM/Brown University
(1129-35-435) -
3:30 p.m.
Studies in analyticity for hydrodynamic and chemotaxis models.
Vincent R Martinez*, Tulane University
Animikh Biswas, University of Maryland-Baltimore County
Prabath Silva, Cal Tech University
Kun Zhao, Tulane University
(1129-35-505) -
4:00 p.m.
Spin-diffusions and diffusive molecular dynamics.
Gideon Simpson*, Drexel University
(1129-60-417)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Qualitative and Quantitative Properties of Solutions to Partial Differential Equations, II
HN C100, Hunter North
Organizers:
Blair Davey, The City College of New York-CUNY
Nguyen Cong Phuc, Louisiana State University
Jiuyi Zhu, Louisiana State University zhu@math.lsu.edu
-
3:00 p.m.
Harmonic measure and rectifiability.
Steven Hofmann*, University of Missouri - Columbia
(1129-42-321) -
3:30 p.m.
Lipschitz regularity of solutions to two-phase free boundary problems.
Daniela De Silva*, Columbia University, Barnard College
(1129-35-195) -
4:00 p.m.
Uniqueness of absolute minimizers of L-infinity functionals involving Hamiltonians $H(x,p)$.
Qianyun Miao, Beijing University of Aeronautics and Astronautics
Yuan Zhou, Beijing University of Aeronautics and Astronautics
Changyou Wang*, Purdue University
(1129-35-138) -
4:30 p.m.
Min-max formulas for nonlocal elliptic operators and applications.
Nestor Guillen*, University of Massachusetts Amherst
Russell Schwab, Michigan State University
(1129-35-281)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Recent Developments in Automorphic Forms and Representation Theory, II
HE920, Hunter East
Organizers:
Moshe Adrian, Queens College-CUNY moshe.adrian@qc.cuny.edu
Shuichiro Takeda, University of Missouri
-
3:00 p.m.
Constructing supercuspidal representations without using Howe factorizations.
Jeffrey Hakim*, American University
(1129-22-263) -
4:00 p.m.
Counting lattices by cotype.
Gautam Chinta*, CCNY
Nathan Kaplan, University of California, Irvine
Shaked Koplewitz, Yale University
(1129-11-432) -
4:30 p.m.
On the structure of the geometric side of the Arthur-Selberg trace formula for $GL(N)$.
S Ali Altug*, MIT
(1129-11-413)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Representation Spaces and Toric Topology, II
HW505, Hunter West
Organizers:
Anthony Bahri, Rider University
Daniel Ramras, Indiana University-Purdue University Indianapolis
Mentor Stafa, Indiana University-Purdue University Indianapolis mstafa@iupui.edu
-
3:00 p.m.
Cohomology of polyhedral products.
M. Bendersky*, Hunter College
A. Bahri, Rider College
F. Cohen, University of Rochester
S. Gitler, Deceased
(1129-55-20) -
4:00 p.m.
Filtrations of classifying spaces.
Cihan Okay*, University of Western Ontario
(1129-55-31) -
4:30 p.m.
On Configuration Spaces of graphs and toric topology.
Patrick Papadopulos*, Rochester Institute of Technology
(1129-55-37)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 3:00 p.m.-4:55 p.m.
Session for Contributed Papers, I
HN 1516, Hunter North
-
3:00 p.m.
Solution classifications of nonlinear systems of differential equations.
Lianwen Wang*, University of Central Missouri
(1129-34-45) -
3:15 p.m.
Analysis in semi-hyperbolic patches for the unsteady transonic small disturbance equation.
Katarina Jegdic*, University of Houston - Downtown
(1129-35-47) -
3:30 p.m.
Steady states for classes of reaction-diffusion equations with U-shaped density dependent dispersal on the boundary.
Jerome Goddard II, Auburn University at Montgomery
Quinn A. Morris*, University of North Carolina at Greensboro
Catherine Payne, University of North Carolina at Greensboro
R. Shivaji, University of North Carolina at Greensboro
(1129-35-338) -
4:00 p.m.
KAM theory and time reversal symmetries for certain rational system of difference equations.
mustafa r.s. kulenovic*, university of rhode island
(1129-39-249) -
4:15 p.m.
On small combination of slices in Banach Spaces.
Sudeshna Basu*, George washington University
(1129-46-526) -
4:30 p.m.
Equivalence of convergence of Jungck-Kirk type iterative schemes for contrative-like operators.
Hudson Akewe*, University of Lagos
(1129-46-5) -
4:45 p.m.
Fredholm properties of Toeplitz operators on doubling fock spaces.
Aamena Al-Qabani*, Department of Mathematics, University of Reading, Whiteknights, PO Box 220, Reading RG6 6AX, UK
Titus Hilberdink, Department of Mathematics, University of Reading, Whiteknights, PO Box 220, Reading RG6 6AX, UK
Jani Virtanen, Department of Mathematics, University of Reading, Whiteknights, PO Box 220, Reading RG6 6AX, UK
(1129-00-440)
-
3:00 p.m.
-
Saturday May 6, 2017, 5:10 p.m.-6:00 p.m.
Erd\H os Memorial Lecture
Large gaps between prime numbers.
HW615, Hunter West
James Maynard*, Magdalen College, Oxford and Clay Mathematics Institute
(1129-00-239) -
Saturday May 6, 2017, 6:10 p.m.-7:10 p.m.
Reception
Faculty Dining Room, 8th Floor, Hunter West
Sunday May 7, 2017
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Lobby, Hunter West -
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-2:00 p.m.
Meeting Registration
Lobby, Hunter West -
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Analysis and Numerics on Liquid Crystals and Soft Matter, III
HN C102, Hunter North
Organizers:
Xiang Xu, Old Dominion University x2xu@odu.edu
Wujun Zhang, Rutgers University
-
8:00 a.m.
Global Existence and Regularity for the Active Liquid Crystal System.
Qui-Qiang Chen, Mathematical Institute, University of Oxford, Oxford OX2 6GG, UK.
Apala Majumdar, Department of Mathematical Sciences, University of Bath, Bath, BA2 7AY, UK
Dehua Wang, Department of Mathematics, University of Pittsburgh, Pittsburgh, PA 15260, USA.
Rongfang Zhang*, Department of Mathematics, University of Pittsburgh, Pittsburgh, PA 15260, USA.
(1129-35-453) -
8:30 a.m.
Phase diagram of kinetic attractors of active nematic suspensions.
Ruhai Zhou*, Old Dominion University
M Gregory Forest, University of North Carolina at Chapel Hill
Qi Wang, University of South Carolina
(1129-76-471) -
9:00 a.m.
Defects of liquid crystals with variable degree of orientation.
Onur Alper*, Courant Institute, New York University
(1129-58-356) -
9:30 a.m.
Break -
10:00 a.m.
Numerical Approximation of Complex Fluids.
Noel J Walkington*, Carnegie Mellon University
(1129-65-205) -
10:30 a.m.
Active liquid crystals and their applications to cell motility.
Qi Wang*, University of South Carolina and Beijing Computational Science Research Center
(1129-76-462)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Applications of Modular Forms, I
HN 1516, Hunter North
Organizers:
Cormac O'Sullivan, Bronx Community College, City University of New York
Karen Taylor, Bronx Community College, City University of New York Karen.Taylor@bcc.cuny.edu
-
8:00 a.m.
Modularity is the thing.
Wladimir de Azevedo Pribitkin*, College of Staten Island and the Graduate Center, City University of New York
(1129-11-504) -
9:00 a.m.
The sign of Fourier coefficients of Hilbert modular forms.
Thomas A Hulse, Colby College
Naomi Tanabe*, Dartmouth College
(1129-11-472) -
9:30 a.m.
Spectral asymptotics on sequences of elliptically degenerating Riemann surfaces.
Daniel J. Garbin*, Queensborough Community College - CUNY
(1129-11-404) -
10:00 a.m.
Eisenstein cocycles for $GL(n)$ and values of $L$-functions in imaginary quadratic extensions.
Cihan Karabulut*, William Paterson University
(1129-11-428) -
10:30 a.m.
Special values of the Dedekind Zeta Function.
Karen Taylor*, Bronx Community College
(1129-11-512)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Banach Space Theory and Metric Embeddings, III
HN1403, Hunter North
Organizers:
Mikhail Ostrovskii, St John's University ostrovsm@stjohns.edu
Beata Randrianantoanina, Miami University of Ohio
-
8:00 a.m.
TALK CANCELLED: Quantitative Factorization of weakly compact, Rosenthal and Banach-Saks operators.
Kevin James Beanland*, Washington and Lee University
(1129-46-368) -
8:30 a.m.
Asplund operators and renormings.
Ryan M Causey*, Miami University
(1129-46-24) -
9:00 a.m.
The discretization problem for continuous frames.
Daniel Freeman*, St Louis University
Darrin Speegle, St Louis University
(1129-46-308) -
9:30 a.m.
A study of conditional spreading sequences.
S. A. Argyros, National Technical University of Athens
P. Motakis*, Texas A University
B. Sari, University of North Texas
(1129-46-327) -
10:00 a.m.
$C(\Delta)$-trees on $C(\alpha)$.
Dale Alspach, Oklahoma State University
Koshal Dahal, The University of Akron
Bunyamin Sari*, University of North Texas
(1129-46-364) -
10:30 a.m.
Banach spaces with spreading bases.
D. Freeman, St. Louis University
E. Odell, University of Texas
B. Sari, University of North Texas
Bentuo Zheng*, University of Memphis
(1129-46-208)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra, III
HE921, Hunter East
Organizers:
Laura Ghezzi, New York City College of Technology-CUNY lghezzi@citytech.cuny.edu
Jooyoun Hong, Southern Connecticut State University
-
8:00 a.m.
Minimum distance functions of complete intersections.
Rafael H Villarreal*, Departamento de Matematicas, Centro de Investigacion y de Estudios Avanzados del IPN, Mexico
Jose Martinez-Bernal, Centro de Investigacion y de Estudios Avanzados del IPN
Yuriko Pitones, Centro de Investigacion y de Estudios Avanzados del IPN
(1129-13-61) -
8:30 a.m.
The structure of Gorenstein-linear resolutions of Artinian algebras.
Sabine El Khoury*, American University of Beirut
Andrew Kustin, University of South Carolina
(1129-13-151) -
9:00 a.m.
Bounds on the regularity of toric ideals of graphs.
Jennifer Biermann, Hobart and William Smith Colleges
Augustine O'Keefe*, Connecticut College
Adam Van Tuyl, McMaster University
(1129-13-173) -
9:30 a.m.
Progress on Boij-Soederberg decomposition of complete intersections.
Branden Stone*, Adelphi University
Courtney Gibbons, Hamilton College
Robert Huben, University of Nebraska -- Lincoln
(1129-13-396) -
10:00 a.m.
Homological dimensions of modules over a commutative noetherian ring; what's new?
Lars Winther Christensen*, Texas Tech University
Srikanth B Iyengar, University of Utah
Thomas Marley, University of Nebraska-Lincoln
(1129-13-351) -
10:30 a.m.
On the maximal graded shifts of modules over a polynomial ring.
Jason McCullough*, Rider University
(1129-13-304)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Current Trends in Function Spaces and Nonlinear Analysis, III
HN1527, Hunter North
Organizers:
David Cruz-Uribe, University of Alabama
Jan Lang, The Ohio State University lang@math.osu.edu
Osvaldo Mendez, University of Texas at El Paso
-
8:30 a.m.
A Sobolev Embedding for Sobolev-Musielak-Orlicz spaces.
Osvaldo Mendez*, University of Texas at El Paso
Jan Lang, Ohio State University
(1129-46-523) -
9:00 a.m.
Trace and extension theorems dealing with weighted Orlicz-Sobolev and weighted Orlicz-Slobodetskii spaces and applications to nonlinear PDEs.
Agnieszka Kalamajska*, University of Warsaw, Poland
(1129-35-129) -
9:30 a.m.
Computable criteria for Schauder bases of dilated periodic functions.
Lyonell Boulton*, Heriot-Watt University
(1129-46-203) -
10:00 a.m.
Diameter of weak neighborhoods and the Radon-Nikod\'ym property in Orlicz-Lorentz spaces.
Anna H Kaminska*, University of Memphis
Hyung-Joon Tag, University of Memphis
(1129-46-146) -
10:30 a.m.
Series representation of compact linear operators in Banach spaces.
Jan Lang*, The Ohio State University
D E Edmunds, University of Sussex
(1129-46-416)
-
8:30 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Differential and Difference Algebra: Recent Developments, Applications, and Interactions, III
HN504, Hunter North
Organizers:
Om\'ar Le\'on-Sanchez, McMaster University oleonsan@math.mcmaster.ca
Alexander Levin, The Catholic University of America
-
8:00 a.m.
On the nature of the generating series of random walks in the quarter plane.
Thomas Dreyfus*, University Lyon, France
Charlotte Hardouin, University Toulouse, France
Julien Roques, University Grenoble, France
Michael Singer, University Raleigh, USA
(1129-13-17) -
9:00 a.m.
Deforming Derivatives.
Taylor Dupuy*, University of Vermont
(1129-11-365) -
9:30 a.m.
On the effective difference Nullstellensatz.
Gleb Pogudin*, Institute for Algebra, Johannes Kepler University
(1129-39-211) -
10:00 a.m.
On the Algebraic Independence Conjecture for the Generic Painlev\'e Equations.
Joel C R Nagloo*, CUNY Bronx Community College
(1129-33-370) -
10:30 a.m.
Dimension quasi-polynomials of inversive difference field extensions with weighted translations.
Alexander Levin*, The Catholic University of America
(1129-12-167)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Dynamical Systems, I
HE920, Hunter East
Organizers:
Marian Gidea, Yeshiva University
W. Patrick Hooper, City College of New York and the City University of New York whooper@ccny.cuny.edu
Anatole Katok, Pennsylvania State University
-
8:00 a.m.
Ergodic theory of interval exchange transformations.
Howard Masur*, University of Chicago
(1129-37-58) -
9:00 a.m.
SRB measures for Banach space mappings.
Alex M Blumenthal*, University of Maryland
(1129-37-139) -
10:00 a.m.
Entropy zero area preserving diffeomorphisms of surfaces.
John Franks, Northwestern University
Michael Handel*, Lehman College
(1129-37-196)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:15 a.m.
Special Session on Ehrhart Theory and its Applications, I
HN C110, Hunter North
Organizers:
Dan Cristofaro-Gardiner, Harvard University
Quang-Nhat Le, Brown University qnhatle@math.brown.edu
Sinai Robins, University of Sa\~o Paulo
-
8:00 a.m.
An algebraic approach to Euler-Maclaurin via toric varieties.
James E Pommersheim*, Reed College
(1129-14-442) -
9:00 a.m.
Perturbed Polyhedra and a Local Euler-Maclaurin Formula.
Benjamin P. Fischer*, The Loomis Chaffee School
(1129-05-325) -
9:30 a.m.
Several combinatorial descriptions of the problem of symplectically embedding a 4-dimensional ellipsoid into a ball.
Schlenk Felix*, Universit\'e de Neuchatel
(1129-53-344)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Euler and Related PDEs: Geometric and Harmonic Methods, I
HN C004, Hunter North
Organizers:
Stephen C. Preston, Brooklyn College, City University of New York
Kazuo Yamazaki, Kazuo Yamazaki, University of Rochester kyamazak@ur.rochester.edu
-
8:00 a.m.
Inviscid Limit Problem for Navier Stokes Equations with Fractional Laplacian.
Lizheng Tao*, University of California, Riverside
(1129-35-481) -
8:30 a.m.
The three-dimensional free-boundary Euler equations with surface tension.
Marcelo Mendes Disconzi*, Vanderbilt University
Igor Kukavica, University of Southern California
(1129-35-99) -
9:00 a.m.
Continuity of the solution map of the Euler equations in Holder and Besov spaces.
Gerard Misiolek*, University of Notre Dame
(1129-35-80) -
9:30 a.m.
Growth and singularity in 2D fluids.
Alexander Kiselev, Rice University
Lenya Ryzhik, Stanford University
Yao Yao, Georgia Institute of Technology
Andrej Zlatos*, UC San Diego
(1129-35-267) -
10:00 a.m.
Stable self-similar singularity for a 1D model of the Axisymmetric Euler.
Pengfei Liu*, California Institute of Technology
Thomas Y Hou, California Institute of Technology
(1129-35-79) -
10:30 a.m.
Finite-time singularity formation for De Gregorio's model of the three-dimensional vorticity equation.
Tarek M Elgindi*, Princeton University
In-Jee Jeong, Princeton University
(1129-35-136)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Geometric Function Theory and Related Topics, III
HN1021, Hunter North
Organizers:
Sudeb Mitra, Queens College and Graduate Center-CUNY sudeb.mitra@qc.cuny.edu
Zhe Wang, Bronx Community College-CUNY
-
8:00 a.m.
Dynamics of $\lambda tan^m z$, for $m\geq 2$.
Tao Chen*, CUNY, LaGuardia Community College
Linda Keen, CUNY Graduate Center
(1129-37-75) -
8:30 a.m.
Quasihyperbolic metric and Quasisymmetric mappings between metric spaces.
Jinsong Liu*, Institute of Mathematics, Academic of Mathematics \& System Sciences, Chinese Academic of Sciences, Beijing 100190, P.R.C
xiaojun huang, College of Mathematics and Statistics, Chongqing University, Chongqing 401331, P.R.C.
(1129-30-149) -
9:00 a.m.
Symmetry and Veech curves in moduli spaces.
William Harvey*, King's College London WC2R2LS, UK.
(1129-30-322) -
9:30 a.m.
Discreteness and adjoining roots of primitive generators to a rank two Fuchsian groups.
Jane Gilman*, Rutgers-Newark
(1129-20-86) -
10:00 a.m.
Dynamically natural slices of parameter space for transcendental functions.
Linda Keen*, Graduate Center, CUNY
(1129-37-190)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Geometry and Topology of Ball Quotients and Related Topics, III
HN507, Hunter North
Organizers:
Luca F. Di Cerbo, Max Planck Institute, Bonn
Matthew Stover, Temple University mstover@temple.edu
-
8:00 a.m.
Salem numbers and arithmetic hyperbolic groups.
John G Ratcliffe*, Vanderbilt University
Steven T Tschantz, Vanderbilt University
Vincent Emery, University of Bern
(1129-20-16) -
9:00 a.m.
Cubulable K\"ahler groups.
Pierre Py*, UNAM Mexico
Thomas Delzant, Universit\'e de Strasbourg
(1129-32-210) -
10:00 a.m.
The birational geometry of complex ball quotients.
Benjamin Bakker*, UGA
(1129-14-513)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Hydrodynamic and Wave Turbulence, III
HN C112, Hunter North
Organizers:
Tristan Buckmaster, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University buckmaster@cims.nyu.edu
Vlad Vicol, Princeton University
-
8:00 a.m.
Relative equilibria for active scalar equations.
Zineb Hassainia*, Courant Institute, New York University
(1129-35-497) -
9:00 a.m.
Critical SQG in bounded domains.
Mihaela Ignatova*, Princeton University
Peter Constantin, Princeton University
(1129-35-273) -
10:00 a.m.
Global bifurcation of rotating vortex patches.
Zineb Hassainia, New York University
Nader Masmoudi, New York University
Miles H Wheeler*, New York University
(1129-35-464)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Infinite Permutation Groups, Totally Disconnected Locally Compact Groups, and Geometric Group Theory, III ROOM LOCATION CHANGED
HN 1022, Hunter North
Organizers:
Delaram Kahrobaei, New York City College of Technology and Graduate Center-CUNY
Simon Smith, University of Lincoln, U.K. sismith@lincoln.ac.uk
-
8:00 a.m.
On Totally Disconnected Locally Compact Second Countable Groups with Two-sided Invariant Metrics.
Cheng Chang*, Mercy College
(1129-03-294) -
8:30 a.m.
Flexibility of surface group actions on the line.
Juan Alonso*, Universidad de la Republica, Uruguay
Joaquin Brum, Universidad de la Republica, Uruguay
Cristobal Rivas, Universidad de Santiago de Chile
(1129-20-253) -
9:00 a.m.
On the Covering Number of Small Symmetric, Alternating Groups, and Some Sporadic Simple Groups.
Daniela B Nikolova-Popova*, Florida Atlantic University
Luise-Charlotte Kappe, SUNY Binghamton, NY 13902-6000
Spyros Magliveras, Florida Atlantic University
Eric Swartz, College of William and Mary, Williamsburg, VA 23187
Michael Epstein, Florida Atlantic University
(1129-20-237) -
9:30 a.m.
No positive cone in a free product is regular.
Susan Hermiller, University of Nebraska -- Lincoln
Zoran Sunic*, Texas A University
(1129-20-491) -
10:00 a.m.
Minimal Faithful Representation of Chevalley Groups over finite rings.
Keivan Mallahi-Karai*, Jacobs University
Hadi Salmasian, University of Ottawa
Mohammad Bardestani, University of M\"unster
Camelia Karimianpour, University of Michigan
(1129-20-236) -
10:30 a.m.
Coset growth and formal languages.
Yago Antolin*, Universidad Autonoma de Madrid
(1129-20-443)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Mathematical Phylogenetics, I
HN506, Hunter North
Organizers:
Megan Owen, City University of New York megan.owen@lehman.cuny.edu
Katherine St. John, Lehman College, City University of New York, and American Museum of Natural History
-
8:00 a.m.
Finding geodesics in Billera-Holmes-Vogtmann treespace via curve shortening.
Sean Cleary*, The City College of New York and the CUNY Graduate Center
Joel Hass, University of California, Davis
Katherine St. John, City University of New York
(1129-57-250) -
8:30 a.m.
The Strange Logic of Galton-Watson Trees.
Moumanti Podder*, PhD student (in Mathematics), Courant Institute of Mathematical Sciences, NYU
(1129-60-202) -
9:00 a.m.
Mining Abundant Public Genome Data to Recover Statistical Trends using Geometry.
Ruth E. Davidson*, University of Illinois Urbana-Champaign
Joseph Rusinko, Hobart William and Smith Colleges
Zoe Vernon, Washington University in St. Louis
Jing Xi, University of Wisconsin-Stout
(1129-92-223) -
9:30 a.m.
Efficient Quartet Systems.
R Davidson, University of Illinois
M Lawhorn, Winthrop University
J Rusinko*, Hobart and William Smith Colleges
N Weber, Winthrop University
(1129-92-401) -
10:00 a.m.
On determining if tree-based networks contain fixed trees.
Ella Pavlechko*, Sarah Lawrence College
(1129-00-408) -
10:30 a.m.
Improvements in Tree and Network Alignment Algorithms.
Ward C Wheeler*, Division of Invertebrate Zoology, American Museum of Natural History
(1129-92-470)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Numerical Analysis and Mathematical Modeling, I
HN C101, Hunter North
Organizers:
Vera Babenko, Ithaca College vbabenko@ithaca.edu
-
8:00 a.m.
On an adaptive finite element phase-field dynamic fracture model:a single anti-plane shear crack.
Mallikarjunaiah S Muddamallappa*, Department of Mathematical Sciences, Worcester Polytechnic Institute
Christopher Larsen, Department of Mathematical Sciences, Worcester Polytechnic Institute
Marcus Sarkis, Department of Mathematical Sciences, Worcester Polytechnic Institute
(1129-74-350) -
8:30 a.m.
Numerical and theoretical determination of unknown source in heat conduction.
Ping Wang*, Penn State University
Kewang Zheng, Heibei University of Science and Technology
(1129-35-48) -
9:00 a.m.
The rigorous derivation of focusing NLS from quantum many-body evolutions.
Xuwen Chen*, University of Rochester
Justin Holmer, Brown University
(1129-35-141) -
9:30 a.m.
Continuous piecewise divergence-free spline vector fields on Alfeld refinement of simplicial partitions.
Tatyana Sorokina*, Towson University
(1129-65-425) -
10:00 a.m.
ConceFT: concentration of frequency and time via a multitapered synchrosqueezed transform.
Yi Grace Wang*, Syracuse
Ingrid Daubechies, Duke University
Hau-Tieng Wu, University of Toronto
(1129-65-143) -
10:30 a.m.
Communication-Avoiding Krylov Subspace Methods.
Erin Claire Carson*, Courant Institute, New York University
(1129-65-228)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Operator Algebras and Ergodic Theory, I
HN1501, Hunter North
Organizers:
Genady Grabarnik, St John's University grabarng@stjohns.edu
Alexander Katz, St John's University
-
8:00 a.m.
Mean ergodic theorems in non commutative symmetric spaces.
Genady Ya Grabarnnik*, St John's University
(1129-47-57) -
8:30 a.m.
Mass Renormalization in the Nelson Model.
Fumio Hiroshima, Kyushu University
Susumu Osawa*, Kyushu University
(1129-47-279) -
9:00 a.m.
Note on continuity of the Lyapunov exponents for the random matrices in SL(2,R).
Genady Ya Grabarnik, St. John's University
Serge Yaskolko*, South University
(1129-37-155) -
9:30 a.m.
Splitting of of the Mather-Sacker-Sell spectrum over hyperbolic systems with Lyapunov exponents almost constant at periodic points.
Moisey Guysinsky*, University Park
(1129-37-326) -
10:00 a.m.
On the Mean Ergodicity of Weak Solutions of an Abstract Evolution Equation.
Marat V. Markin*, Department of Mathematics, California State University, Fresno
(1129-46-275)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Recent Developments in Automorphic Forms and Representation Theory, III
HN C114, Hunter North
Organizers:
Moshe Adrian, Queens College-CUNY moshe.adrian@qc.cuny.edu
Shuichiro Takeda, University of Missouri
-
8:00 a.m.
New integrals for tensor product L-functions.
Yuanqing Cai, Boston College
Solomon Friedberg*, Boston College
David Ginzburg, Tel Aviv University
Eyal Kaplan, Bar Ilan University
(1129-11-172) -
9:00 a.m.
On holomorphy of adjoint L-functions.
Joseph Hundley*, University at Buffalo (SUNY)
(1129-11-266) -
9:30 a.m.
Root data with group actions.
Joshua M. Lansky*, American University
Jeffrey D. Adler, American University
(1129-22-519) -
10:00 a.m.
Discussion -
10:30 a.m.
The Real-Quaternionic Indicator and it's relation with the Frobenius-Schur Indicator.
Ran Cui*, MIT
(1129-22-179)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Representation Spaces and Toric Topology, III
Faculty Dining Room, 8th Floor, Hunter West
Organizers:
Anthony Bahri, Rider University
Daniel Ramras, Indiana University-Purdue University Indianapolis
Mentor Stafa, Indiana University-Purdue University Indianapolis mstafa@iupui.edu
-
8:00 a.m.
Compactification of character varieties.
Sean Lawton*, George Mason University
(1129-14-30) -
9:00 a.m.
Bott Canonical Bases of Representations.
Jihyeon Jessie Yang*, Marian University-Indianapolis
(1129-14-255) -
9:30 a.m.
A homotopical generalisation of the Bestvina-Brady Construction.
Elizabeth Vidaurre*, University of Rochester
Jelena Grbic, University of Southampton
Michele Intermont, Kalamazoo College
Isabelle Laude, University of Copenhagen
(1129-55-33) -
10:00 a.m.
On algebraic properties of skein algebras of surfaces.
Jozef H Przytycki, GWU
Adam S. Sikora*, SUNY Buffalo
(1129-57-44)
-
8:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Cluster Algebras in Representation Theory and Combinatorics, III
HN1311, Hunter North
Organizers:
Alexander Garver, Universit\'e du Queb\'ec \`a Montr\'eal and Sherbrooke alexander.garver@gmail.com
Khrystyna Serhiyenko, University of California at Berkeley
-
8:30 a.m.
Stability for abelian categories and green sequences.
Thomas Br\"ustle*, Bishop's University and Universit\'e de Sherbrooke
David Smith, Bishop's University and Universit\'e de Sherbrooke
Hipolito Treffinger, Universit\'e de Sherbrooke
(1129-16-240) -
9:00 a.m.
Stability for module categories and tau-tilting theory.
Thomas Br\"ustle, Universit\'e de Sherbrooke
David Smith, Universit\'e de Sherbrooke
Hipolito Treffinger*, Universit\'e de Sherbrooke
(1129-16-260) -
9:30 a.m.
A conjectural Description for real Schur roots of acyclic quivers.
Kyu-Hwan Lee, University of Connecticut
Kyungyong Lee*, University of Nebraska-Lincoln
(1129-16-92) -
10:00 a.m.
Recovering the topology of surfaces from cluster algebras.
Eric Bucher*, Michigan State University
Milen Yakimov, Louisiana State University
(1129-13-375) -
10:30 a.m.
Partition identities and quiver representations.
Rich\'ard Rim\'anyi, The University of North Carolina at Chapel Hill
Anna Weigandt*, University of Illinois at Urbana-Champaign
Alexander Yong, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1129-05-174)
-
8:30 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Cohomologies and Combinatorics, III
Insdorf screen room, B130, Hunter West
Organizers:
Rebecca Patrias, Universit\'e du Qu\'ebec \`a Montr\'eal patriasr@lacim.ca
Oliver Pechenik, Rutgers University
-
8:30 a.m.
Schubert calculus beyond $K$-theory.
Cristian Lenart*, State University of New York at Albany
Kirill Zainoulline, University of Ottawa, Canada
Changlong Zhong, State University of New York at Albany
(1129-55-423) -
9:30 a.m.
Kohnert tableaux and quasi-key polynomials.
Sami Assaf, University of Southern California
Dominic Searles*, University of Southern California
(1129-05-73) -
10:00 a.m.
Euler characteristics and quantum K-theory of cominuscule flag varieties.
Sjuvon Chung*, Rutgers University
Anders S. Buch, Rutgers University
(1129-14-460) -
10:30 a.m.
Newton polytopes in algebraic combinatorics.
Cara Monical, University of Illinois at Urbana-Champaign
Neriman Tokcan, University of Illinois at Urbana-Champaign
Alexander Yong*, University of Illinois at Urbana-Champaign
(1129-05-111)
-
8:30 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Common Threads to Nonlinear Elliptic Equations and Systems, III
HN C113, Hunter North
Organizers:
Florin Catrina, St. John's University catrinaf@stjohns.edu
Wenxiong Chen, Yeshiva University
-
8:30 a.m.
Periodic solutions of nonlinear equations with a fractional Laplacian.
Changfeng Gui*, University of Texas at San Antonio
Zhuoran Du, Hunan University
Jie Zhang, Hunan University
(1129-35-97) -
9:00 a.m.
Integral equations on bounded domains.
Meijun Zhu*, University of Oklahoma, Norman, OK 73069
(1129-35-98) -
9:30 a.m.
An Extension Operator on Bounded Domains and Applications.
Mathew Gluck*, University of Oklahoma
Meijun Zhu, University of Oklahoma
(1129-35-227) -
10:00 a.m.
A fully nonlinear Sobolev trace inequality.
Jeffrey Case, Penn State University
Yi Wang*, Johns Hopkins University
(1129-35-270) -
10:30 a.m.
Uniqueness of solutions of mean field equations.
Changfeng Gui, University of Texas at San Antonio
Amir Moradifam*, University of California, Riverside
(1129-35-466)
-
8:30 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Computability Theory: Pushing the Boundaries, III
HN C109, Hunter North
Organizers:
Johanna Franklin, Hofstra University johanna.n.franklin@hofstra.edu
Russell Miller, Queens College and Graduate Center, City University of New York
-
8:30 a.m.
Asymptotic density and error correcting codes.
Benoit Monin*, Paris XII
(1129-68-469) -
9:00 a.m.
Computability in $2^{\omega_1}$.
Reese Johnston*, University of Wisconsin - Madison
(1129-03-399) -
9:30 a.m.
Continuous degrees and almost totality in the enumeration degrees.
U Andrews, University of Madison, Wisconsin
G Igusa*, University of Notre Dame
J Miller, University of Madison, Wisconsin
N Schweber, University of Madison, Wisconsin
M Soskova, University of Madison, Wisconsin
(1129-03-465) -
10:00 a.m.
High / Low Hierarchies and Jump Inversion for the Bounded Jump in the Bounded Turing Degrees.
Michael Deveau*, University of Waterloo
(1129-03-363) -
10:30 a.m.
A computable construction for exchangeable measures.
Rehana Patel*, Wheaton College, Massachusetts
(1129-03-489)
-
8:30 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:30 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Computational and Algorithmic Group Theory, III
Glass Cafe, 3rd Floor, Hunter West
Organizers:
Denis Serbin, Stevens Institute of Technology dserbin@stevens.edu
Alexander Ushakov, Stevens Institute of Technology
-
8:30 a.m.
Word and conjugacy problems in Lacunary Hyperbolic Groups.
Arman Darbinyan*, Nashville
(1129-20-56) -
9:00 a.m.
A graph-based method to randomly generate subgroups of free groups.
Pascal Weil*, LaBRI, CNRS and Univ. Bordeaux
(1129-20-296) -
10:00 a.m.
On finite presentations of inverse semigroups having polynomial growth.
Lev M Shneerson*, Hunter College of CUNY
(1129-03-310)
-
8:30 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Invariants of Knots, Links and 3-manifolds, I
HN C111, Hunter North
Organizers:
Moshe Cohen, Vassar College
Ilya Kofman Kofman, College of Staten Island and The Graduate Center, City University of New York
Adam Lowrance, Vassar College adlowrance@vassar.edu
-
8:30 a.m.
Links with non-trivial Alexander polynomial.
Min Hoon Kim, Korea Institute for Advanced Study
David Krcatovich, Rice University
JungHwan Park*, Rice University
(1129-57-110) -
9:00 a.m.
Alexander polynomials and Laplacian matrices.
Daniel S. Silver, University of South Alabama
Susan G. Williams*, University of South Alabama
(1129-57-422) -
9:30 a.m.
Computing the signature of a dihedral cover of a four-manifold with a singular branching set.
Patricia Cahn*, Smith College
Alexandra Kjuchukova, University of Wisconsin-Madison
(1129-57-372) -
10:00 a.m.
Determining the lowest degree terms of the tail of the colored Jones polynomial from the reduced B-graph.
Cody W Armond*, Ohio State University - Mansfield
(1129-57-421) -
10:30 a.m.
How to categorify the ring of integers with two inverted.
Mikhail Khovanov*, Columbia University
(1129-18-361)
-
8:30 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Qualitative and Quantitative Properties of Solutions to Partial Differential Equations, III
HN C100, Hunter North
Organizers:
Blair Davey, The City College of New York-CUNY
Nguyen Cong Phuc, Louisiana State University
Jiuyi Zhu, Louisiana State University zhu@math.lsu.edu
-
8:30 a.m.
Weak type-$(1,1)$ estimates for linear elliptic operators.
Hongjie Dong*, Brown University
Seick Kim, Yonsei University
(1129-35-93) -
9:00 a.m.
Global pointwise estimates of solutions to nonlinear elliptic equations.
Igor Verbitsky*, University of Missouri
(1129-35-222) -
9:30 a.m.
The BMO-Dirichlet problem for elliptic systems in the upper-half space.
Irina Mitrea*, Temple University, Department of Mathematics
(1129-35-342) -
10:00 a.m.
Symmetry of solutions for nonlinear equations involving the fractional p-Laplian.
Wenxiong Chen*, Yeshiva University
Congming Li, University of Colorado at Boulder
(1129-35-78) -
10:30 a.m.
Wellposedness for 2D wave equations with null forms.
Magdalena Czubak*, University of Colorado at Boulder
(1129-35-474)
-
8:30 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Applications of Network Analysis, in Honor of Charlie Suffel's 75th Birthday, I
HN C103, Hunter North
Organizers:
Michael Yatauro, Pennsylvania State University-Brandywine mry3@psu.edu
-
9:00 a.m.
Pressure networks in climate.
Sandra R Kingan*, Brooklyn College, CUNY
(1129-05-161) -
9:30 a.m.
Three graph duals and a bijection.
Kerry Ojakian*, Bronx Community College (C.U.N.Y.)
(1129-05-177) -
10:00 a.m.
Representations of the Simple Random Walk on (0,1).
Marina Skyers*, Penn State Brandywine
(1129-40-433) -
10:30 a.m.
Random processes with transition digraphs whose nodes are graphs.
Louis V. Quintas*, Mathematics Department, Pace University, New York
Edgar G. DuCasse, Mathematics Department, Pace University, New York
(1129-60-21)
-
9:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Cryptography, III
HN C106, Hunter North
Organizers:
Xiaowen Zhang, College of Staten Island and Graduate Center-CUNY xiaowen.zhang@csi.cuny.edu
-
9:00 a.m.
Yao's millionaires' problem and public-key encryption.
Vladimir Shpilrain*, The City College of New York
Dima Grigoriev, Universit\'e de Lille
Laszlo B. Kish, Texas A University
(1129-94-90) -
9:30 a.m.
Semigroups of linear functions applied to Cayley hash functions.
Vladimir Shpilrain, City College of New York, CUNY
Bianca Sosnovski*, Queensborough Community College, CUNY
(1129-20-241) -
10:00 a.m.
Bloom filters and their applications in searchable encryption schemes.
Chi Sing Chum, CUNY - Graduate Center
Xiaowen Zhang*, CUNY - College of Staten Island \& Graduate Center
(1129-94-186) -
10:30 a.m.
Discussion
-
9:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 9:00 a.m.-10:55 a.m.
Session for Contributed Papers, II
HE922, Hunter East
-
9:00 a.m.
Determinants and permanents: Extreme values they reach.
J. M. S. Simoes-Pereira*, Department of Mathematics, University of Coimbra, Coimbra, Portugal
(1129-05-181) -
9:15 a.m.
A function-field analogue of Conway's topograph.
Michael Wijaya*, Bard High School Early College Queens
(1129-11-522) -
9:30 a.m.
Note on elliptic primitive points.
Nelson Carella*, CUNY
(1129-11-119) -
9:45 a.m.
Power-sum denominators.
Bernd C. Kellner, Goettingen, Germany
Jonathan Sondow*, New York, NY
(1129-11-419) -
10:00 a.m.
Atomic and AP semigroup rings.
Hamid Kulosman*, University of Louisville
Ryan Gipson, University of Louisville
(1129-13-446) -
10:15 a.m.
A hermitian analog of a Morita theorem.
Bhanumati Nayak Dasgupta*, University of Iowa
Soura Dasgupta, University of Iowa
(1129-18-199) -
10:30 a.m.
Internal and external duality in abstract polytopes.
Gabe Cunningham, University of Massachusetts Boston
Mark Mixer*, Wentworth Institute of Technology
(1129-20-42) -
10:45 a.m.
NEW TIME/ DAY: Plaque inverse limit of a dynamical system - dynamics, signatures and local topology.
Avraham Goldstein*, BMCC / The City University of New York
(1129-37-439)
-
9:00 a.m.
-
Sunday May 7, 2017, 11:05 a.m.-11:55 a.m.
Invited Address
Applications and frontiers in surface subgroups.
HW615, Hunter West
Jeremy Kahn*, Brown University
(1129-22-2) -
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-3:50 p.m.
Special Session on Analysis and Numerics on Liquid Crystals and Soft Matter, IV
HN C102, Hunter North
Organizers:
Xiang Xu, Old Dominion University x2xu@odu.edu
Wujun Zhang, Rutgers University
-
2:00 p.m.
The statistical mechanics of singular sphere packings.
Miranda Holmes-Cerfon*, Courant Institute of Mathematical Science
Yoav Kallus, Santa Fe Institute
(1129-70-411) -
2:30 p.m.
Putting patterns on cholesteric shells.
Maxim O Lavrentovich*, University of Pennsylvania
(1129-82-384) -
3:00 p.m.
Calculating energy barriers and activation states for steps of fusion.
Rolf J Ryham*, Fordham University
(1129-92-525) -
3:30 p.m.
Pattern formation -- on the modeling of multi-constituent inhibitory systems.
Chong Wang*, George Washington University
Yanxiang Zhao, George Washington University
Xiaofeng Ren, George Washington University
(1129-92-130)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-4:15 p.m.
Special Session on Applications of Modular Forms, II
HN 1516, Hunter North
Organizers:
Cormac O'Sullivan, Bronx Community College, City University of New York
Karen Taylor, Bronx Community College, City University of New York Karen.Taylor@bcc.cuny.edu
-
2:00 p.m.
Polynomial identities between Hecke Eigenforms.
Dianbin Bao*, Temple University
(1129-11-494) -
2:30 p.m.
Explicit reciprocity laws for higher local fields.
Jorge Florez*, Borough of Manhattan Community College of the City University of New York
(1129-11-334) -
3:00 p.m.
Coefficients of logarithmic vector-valued Poincar\'{e} Series.
Austin Daughton*, Franklin and Marshall College
(1129-11-517) -
3:30 p.m.
Quantum and mock modular forms.
Amanda Folsom*, Amherst College
(1129-11-395)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Applications of Network Analysis, in Honor of Charlie Suffel's 75th Birthday, II
HN C103, Hunter North
Organizers:
Michael Yatauro, Pennsylvania State University-Brandywine mry3@psu.edu
-
2:00 p.m.
The contributions of the Seton Hall/Stevens Graph Theory Group to the spanning tree problem.
John T Saccoman*, Seton Hall University
(1129-05-74) -
2:30 p.m.
On Constructing Rational Spanning Tree Edge Densities.
Nathan Kahl*, Seton Hall University
(1129-05-252) -
3:00 p.m.
Component order connectivity and variants.
Nathan B. Shank*, Moravian College
(1129-05-25) -
3:30 p.m.
Cutting a tree into a forest: an edge weighted algorithm.
Monika M. Heinig*, Mount Sinai Health System
Daniel Gross, Seton Hall University
Charles Suffel, Stevens Institute of Technology
John T. Saccoman, Seton Hall University
Khaldoun Khashanah, Stevens Institute of Technology
(1129-05-176) -
4:00 p.m.
k-Component Size Edge Connectivity of a Complete Graph.
Tiffany Callanan, Seton Hall University
Daniel Gross*, Seton Hall University
Charles Suffel, Stevens Institute of Technology
(1129-05-346) -
4:30 p.m.
Resource allocation in hierarchical distributed cloud using weighted component edge connectivity.
Lakshmi Iswara Chandra Vidyasagar*, LaGuardia Community College, CUNY, Long Island City, NY
Praveenkumar Khethavath, LaGuardia Community College, CUNY
(1129-05-192)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Banach Space Theory and Metric Embeddings, IV
HN1403, Hunter North
Organizers:
Mikhail Ostrovskii, St John's University ostrovsm@stjohns.edu
Beata Randrianantoanina, Miami University of Ohio
-
2:00 p.m.
Embeddings of symmetric normed spaces with applications.
Alexandr Andoni*, Columbia University
Huy Nguyen, Northeastern
Aleksandar Nikolov, Toronto University
Ilya Razenshteyn, MIT
Erik Waingarten, Columbia University
(1129-68-316) -
2:30 p.m.
Asymptotic structure and coarse Lipschitz geometry of Banach spaces.
Bruno de Mendon\c{c}a Braga*, University of Illinois at Chicago
(1129-46-431) -
3:00 p.m.
Metric characterizations of super weakly compact operators.
R. M. Causey, Miami University
S. J. Dilworth*, University of South Carolina
(1129-46-109) -
3:30 p.m.
A union of Euclidean metric spaces is Euclidean.
Konstantin Makarychev, Northwestern University
Yury Makarychev*, Toyota Technological Institute at Chicago
(1129-46-131) -
4:00 p.m.
Optimality of the Johnson-Lindenstrauss lemma.
Kasper Green Larsen, Aarhus University
Jelani Nelson*, Harvard University
(1129-46-88) -
4:30 p.m.
Sketching and embedding are equivalent for norms.
Alexandr Andoni, Columbia University
Robert Krauthgamer, Weizmann Institute of Science
Ilya Razenshteyn*, MIT
(1129-46-193) -
5:00 p.m.
Metric embeddings with outliers.
Anastasios Sidiropoulos*, The Ohio State University
Dingkang Wang, The Ohio State University
Yusu Wang, The Ohio State University
(1129-68-389) -
5:30 p.m.
Coarse embeddability of Banach spaces into superstable Banach spaces.
Andrew T. Swift*, Texas A
(1129-46-218)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Cluster Algebras in Representation Theory and Combinatorics, IV
HN1311, Hunter North
Organizers:
Alexander Garver, Universit\'e du Queb\'ec \`a Montr\'eal and Sherbrooke alexander.garver@gmail.com
Khrystyna Serhiyenko, University of California at Berkeley
-
2:00 p.m.
Some steps toward cluster superalgebras.
L Li, Oakland University, Rochester, MI
B Ransingh, Harish-Chandra Research Institute, India
Ashish K Srivastava*, Saint Louis University, Saint Louis
(1129-16-27) -
2:30 p.m.
Zamolodchikov periodicity and integrability.
Pavel Galashin*, MIT
Pavlo Pylyavskyy, University of Minnesota
(1129-05-244) -
3:00 p.m.
Braid group symmetries of Grassmannian cluster algebras.
Chris Fraser*, Indiana Uni
(1129-13-40) -
3:30 p.m.
Higher cluster categories and physics.
Sebastian Franco, City College of New York
Gregg Musiker*, University of Minnesota
(1129-05-169) -
4:00 p.m.
The limit point of the pentagram map.
Max Glick*, University of Connecticut
(1129-51-410) -
4:30 p.m.
Opposite g-vectors.
Greg Muller*, Ann Arbor
(1129-13-490)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Cohomologies and Combinatorics, IV
Insdorf screen room, B130, Hunter West
Organizers:
Rebecca Patrias, Universit\'e du Qu\'ebec \`a Montr\'eal patriasr@lacim.ca
Oliver Pechenik, Rutgers University
-
2:00 p.m.
The spline model of equivariant cohomology.
Elizabeth Drellich*, Swarthmore College
(1129-05-430) -
2:30 p.m.
Reduced words and a formula of Macdonald.
Sara C. Billey*, University of Washington
Benjamin Young, University of Oregon
Alexander Holroyd, Microsoft
(1129-05-200) -
3:00 p.m.
Quantum dilogarithm identities for the square product of A-type Dynkin quivers.
Justin Allman*, US Naval Academy
Richard Rimanyi, UNC Chapel Hill
(1129-05-49) -
3:30 p.m.
Rowvacuation.
Kevin Dilks*, North Dakota State University
(1129-06-436) -
4:00 p.m.
On invariant ideals of representation rings of semisimple groups.
Sanghoon Baek, Department of Mathematical Sciences, KAIST, Republic of Korea
Rostislav Devyatov*, Department of Mathematics and Statistics, University of Ottawa, Canada
Kirill Zainoulline, Department of Mathematics and Statistics, University of Ottawa, Canada
(1129-14-455) -
4:30 p.m.
Schubert curves in the odd orthogonal Grassmannian.
Maria Gillespie, University of California, Davis
Jake Levinson*, University of Michigan, Ann Arbor
Kevin Purbhoo, University of Waterloo
(1129-05-388) -
5:00 p.m.
Crystal structures on shifted tableaux.
Maria M Gillespie*, UC Davis
(1129-05-369)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Common Threads to Nonlinear Elliptic Equations and Systems, IV
HN C113, Hunter North
Organizers:
Florin Catrina, St. John's University catrinaf@stjohns.edu
Wenxiong Chen, Yeshiva University
-
2:00 p.m.
Positivity issue for Q curvature equations in dimension 3.
Fengbo Hang*, New York University
Paul Yang, Princeton University
(1129-35-243) -
2:30 p.m.
Quantitative uniqueness of elliptic equations.
Jiuyi Zhu*, Louisiana State University
Blair Davey, The City College of New York
(1129-35-89) -
3:00 p.m.
Some remarks on the symmetry of complete, locally conformally flat metrics on canonical domains of the round sphere with constant $Q$-curvature.
Zheng-Chao Han*, Rutgers University
Sun-Yung Alice Chang, Princeton University
Paul C Yang, Princeton University
(1129-35-330) -
3:30 p.m.
Non-local Curvature and Topology of Locally Conformally Flat Manifolds.
Ruobing Zhang*, Stony Brook University
(1129-53-333) -
4:00 p.m.
Existence of conformal metrics with constant scalar curvature and constant boundary mean curvature on compact manifolds.
Liming Sun*, Rutgers, the state university of New Jersey
Xuezhang Chen, Nanjing University
(1129-35-282) -
4:30 p.m.
Symmetry of solutions for a fractional system.
Yan Li*, Yeshiva University
Pei Ma, School of Mathematical Science, Nanjing Normal University
(1129-35-60) -
5:00 p.m.
TALK CANCELLED: The symmetry of solutions for nonlinear fractional order system of $m$ equations.
Guanfeng Li*, Harbin Institute of Technology, Harbin, China
(1129-35-246)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Computability Theory: Pushing the Boundaries, IV
HN C109, Hunter North
Organizers:
Johanna Franklin, Hofstra University johanna.n.franklin@hofstra.edu
Russell Miller, Queens College and Graduate Center, City University of New York
-
2:00 p.m.
What should higher reverse math be?
Noah Schweber*, University of Wisconsin - Madison
(1129-03-437) -
2:30 p.m.
Computability and Continuous Logic.
Wesley Calvert*, Southern Illinois University
(1129-03-483) -
3:00 p.m.
Computable categoricity on a cone and degrees of categoricity.
Jonathan Stephenson*, University of Waterloo
Barbara Csima, University of Waterloo
(1129-03-306) -
3:30 p.m.
Turing-, $tt$-, and $m$-reductions for functions in the Baire hierarchy.
Adam Day, Victoria University of Wellington
Rod Downey, Victoria University of Wellington
Linda Brown Westrick*, University of Connecticut
(1129-03-328) -
4:00 p.m.
If a sequence converges, how computable should the rate be?
Henry P Towsner*, University of Pennsylvania
(1129-03-289)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Computational and Algorithmic Group Theory, IV
Glass Cafe, 3rd Floor, Hunter West
Organizers:
Denis Serbin, Stevens Institute of Technology dserbin@stevens.edu
Alexander Ushakov, Stevens Institute of Technology
-
2:00 p.m.
The generic complexity of coset enumeration.
Robert H Gilman*, Stevens Institute of Technology
(1129-20-305) -
3:00 p.m.
Logspace computations in groups.
Jeremy Macdonald*, Concordia University
(1129-20-378) -
3:30 p.m.
Transformation groups and discrete structures in continuum description of defective crystals.
Maxim Zyskin*, University of Nottingham
(1129-20-515) -
4:00 p.m.
Geodesics of Outer Space in an Algorithmic Setting.
Catherine Eva Pfaff*, University of California Santa Barbara
(1129-20-298)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Current Trends in Function Spaces and Nonlinear Analysis, IV
HN1527, Hunter North
Organizers:
David Cruz-Uribe, University of Alabama
Jan Lang, The Ohio State University lang@math.osu.edu
Osvaldo Mendez, University of Texas at El Paso
-
2:00 p.m.
On nonlinear Fredholm equations in Banach spaces.
M Bachar, King Saud University
M A Khamsi*, University of Texas at El Paso
(1129-46-6) -
2:30 p.m.
Topological aspects of weighted graphs with application to fixed point theory.
Monther Rashed Alfuraidan*, King Fahd University of Petroleum \& Minerals
(1129-46-13) -
3:00 p.m.
Finite unit norm tight frames for Banach spaces via a frame potential.
J. Alejandro Ch\'avez-Dom\'inguez*, University of Oklahoma
Daniel Freeman, Saint Louis University
Keri Kornelson, University of Oklahoma
(1129-46-398) -
3:30 p.m.
Recent development of the weight theory on Morrey spaces.
Shohei Nakamura*, Tokyo metropolitan univercity
(1129-46-8) -
4:00 p.m.
Complex interpolation of generalized Morrey spaces.
Denny Ivanal Hakim*, Department of Mathematics and Information Sciences, Tokyo Metropolitan University
Yoshihiro Sawano, Department of Mathematics and Information Sciences, Tokyo Metropolitan University
(1129-46-10) -
4:30 p.m.
Monotone elliptic operators with nonstandard growth condition.
Alexander Pankov*, Morgan State University and RUDN University, Moscow, Russia
(1129-35-9) -
5:00 p.m.
H\"older continuity of bounded weak solutions to certain degenerate elliptic equations in the plane.
Martin Barlow, University of British Columbia
Lyudmila Korobenko, University of Pennsylvania
Cristian Rios*, University of Calgary
Eric Sawyer, McMaster University
Ruipeng Shen, Tianjin University
(1129-35-185) -
5:30 p.m.
Hardy spaces on PCF fractals.
Ricardo A. S\'aenz*, Universidad de Colima
(1129-30-301)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-3:15 p.m.
Special Session on Differential and Difference Algebra: Recent Developments, Applications, and Interactions, III
HN504, Hunter North
Organizers:
Om\'ar Le\'on-Sanchez, McMaster University oleonsan@math.mcmaster.ca
Alexander Levin, The Catholic University of America
-
2:00 p.m.
Model theory and transformations of Painleve equations.
James Freitag*, University of Illinois at Chicago
(1129-14-447) -
2:30 p.m.
Differential Torsors and Differential Embedding Problems.
Julia Hartmann*, University of Pennsylvania
(1129-12-358)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Dynamical Systems, II
HE920, Hunter East
Organizers:
Marian Gidea, Yeshiva University
W. Patrick Hooper, City College of New York and the City University of New York whooper@ccny.cuny.edu
Anatole Katok, Pennsylvania State University
-
2:00 p.m.
Surgery constructions of higher dimensional Anosov flows.
Andrey Gogolev*, Binghamton University, SUNY
(1129-37-284) -
3:00 p.m.
Measurable rigidity of $C^1$ generic conservative Anosov diffeomorphisms.
Yun Yang*, Graduate Center, City College of New York
(1129-37-171) -
4:00 p.m.
Lyapunov exponents and correlation decay for random perturbations of some prototypical 2D maps.
Alex Blumenthal, University of Maryland
Jinxin Xue, University of Chicago
Lai-Sang Young*, New York University
(1129-37-207) -
5:00 p.m.
Exponential decay of correlations for Sinai billiard flows.
Mark F Demers*, Fairfield University
(1129-37-392)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Ehrhart Theory and its Applications, II
HN C110, Hunter North
Organizers:
Dan Cristofaro-Gardiner, Harvard University
Quang-Nhat Le, Brown University qnhatle@math.brown.edu
Sinai Robins, University of Sa\~o Paulo
-
2:00 p.m.
Uniqueness of Berline-Vergne's valuation.
Federico Castillo, University of California, Davis
Fu Liu*, University of California, Davis
(1129-05-456) -
3:00 p.m.
Ehrhart polynomials of zonotopes.
Matthias Beck*, San Francisco State University
Katharina Jochemko, KTH Stockholm
Emily McCullough, University of San Francisco
(1129-05-221) -
4:30 p.m.
Symplectic embeddings of four-dimensional polydisks into balls.
Jo Nelson*, Columbia University
Katherine Christianson, UC Berkeley
(1129-53-219) -
5:00 p.m.
Pattern avoidance and the Birkhoff polytope.
Robert Davis*, Michigan State University
Bruce Sagan, Michigan State University
(1129-05-85) -
5:30 p.m.
Ehrhart Theory for spanning lattice polytopes.
Johannes Hofscheier, Universit\"at Magdeburg, Germany
Lukas Katth\"an*, University of Minnesota, Minneapolis, MN
Benjamin Nill, Universit\"at Magdeburg, Germany
(1129-52-454)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Euler and Related PDEs: Geometric and Harmonic Methods, II
HN C004, Hunter North
Organizers:
Stephen C. Preston, Brooklyn College, City University of New York
Kazuo Yamazaki, Kazuo Yamazaki, University of Rochester kyamazak@ur.rochester.edu
-
2:00 p.m.
Blowup of Solutions to Euler-like Equations (after T. Tao).
David G. Ebin*, Stony Brook University
(1129-35-468) -
2:30 p.m.
Infinite energy solutions of the 3D incompressible Euler equations with damping.
William Chen, Williams College
Alejandro Sarria*, Williams College
(1129-35-380) -
3:00 p.m.
Global regularity for the fractional Euler alignment system.
Tam Do*, Rice University
Alexander Kiselev, Rice University
Lenya Ryzhik, Stanford University
Changhui Tan, Rice University
(1129-35-257) -
3:30 p.m.
Nonuniform dependence on initial data for compressible gas dynamics.
Feride Tiglay*, Ohio State University
Barbara L. Keyfitz, Ohio State University
(1129-35-458) -
4:00 p.m.
Computational study of the blow-up of the 3D Euler equations of fluids via the 3D Euler-Voigt equations.
Adam Larios*, University of Nebraska-Lincoln
Mark Petersen, Los Alamos National Laboratory
Edriss S Titi, Texas A University
Beth Wingate, Exeter University
(1129-35-502) -
4:30 p.m.
The energy conservation for the compressible Navier-Stokes equations.
Cheng Yu*, UT Austin
(1129-35-514) -
5:00 p.m.
Local Well-posedness of the Camassa-Holm equation on the real line.
Jae Min Lee*, CUNY Graduate Center
Stephen Carl Preston, Brooklyn College and Graduate Center of City University of New York
(1129-35-508) -
5:30 p.m.
Lie algebroid and a rigid body in a fluid.
Daniel Fusca*, University of Toronto
(1129-76-516)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Geometric Function Theory and Related Topics, IV
HN1021, Hunter North
Organizers:
Sudeb Mitra, Queens College and Graduate Center-CUNY sudeb.mitra@qc.cuny.edu
Zhe Wang, Bronx Community College-CUNY
-
2:00 p.m.
Deformation of singular flat structures from quadratic differentials and Riemann surfaces.
Hideki Miyachi*, Department of Mathematics, Osaka university
(1129-30-140) -
3:00 p.m.
On the extension problem of holomorphic motions.
Hiroshige Shiga*, Tokyo Institute of Technology
(1129-30-152) -
4:00 p.m.
The type problem and Fenchel-Nielsen coordinates for hyperbolic surfaces - Part 1.
Ara S. Basmajian*, The Graduate Center and Hunter College of the City University of New York
Dragomir Saric, The Graduate Center and Queens College, City University of New York
(1129-30-159) -
5:00 p.m.
The type problem and Fenchel-Nielsen coordinates for hyperbolic surfaces-Part 2.
Dragomir Saric*, Graduate Center and Queens College, City University of New York
Ara Basmajian, Graduate Center and Hunter College, City University of New York
(1129-30-160)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Geometry and Topology of Ball Quotients and Related Topics, IV
HN507, Hunter North
Organizers:
Luca F. Di Cerbo, Max Planck Institute, Bonn
Matthew Stover, Temple University mstover@temple.edu
-
2:00 p.m.
Symmetric differentials on hyperbolic manifolds with cusps.
Benoit Cadorel*, Aix-Marseille University
(1129-51-307) -
3:00 p.m.
Canonical surfaces of high degree and uniformization.
Fabrizio ME Catanese*, Universitaet Bayreuth, Germany
(1129-14-77) -
4:00 p.m.
Problem Session
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Hydrodynamic and Wave Turbulence, IV
HN C112, Hunter North
Organizers:
Tristan Buckmaster, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University buckmaster@cims.nyu.edu
Vlad Vicol, Princeton University
-
2:00 p.m.
The Lagrangian-Eulerian method.
Peter Constantin*, Princeton
(1129-35-412) -
3:00 p.m.
On the degeneration of solutions to the incompressible Euler equation.
Tarek M Elgindi*, Princeton University
In-Jee Jeong, Princeton University
(1129-35-135) -
4:00 p.m.
Stability shift for the Muskat problem.
Diego Cordoba, ICMAT
Javier Gomez-Serrano*, Princeton University
Andrej Zlatos, UC San Diego
(1129-35-332) -
5:00 p.m.
An Onsager Singularity Theorem for Solutions of the Compressible Euler Equations.
Theodore D Drivas*, The Johns Hopkins University
Gregory L Eyink, The Johns Hopkins University
(1129-35-206)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Infinite Permutation Groups, Totally Disconnected Locally Compact Groups, and Geometric Group Theory, IV, ROOM LOCATION CHANGED
HN 1022, Hunter North
Organizers:
Delaram Kahrobaei, New York City College of Technology and Graduate Center-CUNY
Simon Smith, University of Lincoln, U.K. sismith@lincoln.ac.uk
-
2:00 p.m.
Minimal valency of an Abels-Cayley graph and group properties.
R\"ognvaldur G. M\"oller*, Science Institute, University of Iceland
(1129-22-166) -
2:30 p.m.
Quasi-isometry invariants associated to Heintze groups.
Matias Carrasco*, Universidad de la Republica
Emiliano Sequeira, Universidad de la Republica
(1129-20-156) -
3:00 p.m.
Compactly generated subgroups of totally disconnected, locally compact groups.
Colin Reid*, University of Newcastle, Australia
(1129-20-340) -
3:30 p.m.
Coordinatizing groups with Lie tensor products.
James B Wilson*, Colorado State University
(1129-20-145) -
4:00 p.m.
Duality in reversible automata generating lamplighter type groups.
Ievgen Bondarenko, National Taras Shevchenko University of Kyiv
Dmytro M Savchuk*, University of South Florida
(1129-20-299) -
4:30 p.m.
On the classification of arithmetic Fuchsian groups.
Gerhard Rosenberger*, University of Hamburg
(1129-20-125) -
5:00 p.m.
Classifications of groups with finitely many circular orderings.
Adam Clay, University of Manitoba
Kathryn Mann, University of California
Crist\'obal Rivas*, Universidad de Santiago de Chile
(1129-06-54) -
5:30 p.m.
The Surface Group Conjecture : cyclically pinched and conjugacy pinched one-relator groups.
Laura Ciobanu, Herriott-Watt University. Edinburgh, Scotland EH14AS
Benjamin Fine*, Fairfield University, Fairfield,CT 06824, USA
Gerhard Rosenberger, University of Hamburg, Hambrug, Germany
(1129-20-154)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Invariants of Knots, Links and 3-manifolds, II
HN C111, Hunter North
Organizers:
Moshe Cohen, Vassar College
Ilya Kofman Kofman, College of Staten Island and The Graduate Center, City University of New York
Adam Lowrance, Vassar College adlowrance@vassar.edu
-
2:00 p.m.
Concordance of knots in $S^1\times S^2$.
Christopher W Davis, University of Wisconsin-Eau Claire
Matthias Nagel, Universit\'e du Qu\'ebec \`a Montr\'eal
JungHwan Park, Rice University
Arunima Ray*, Brandeis University
(1129-57-271) -
2:30 p.m.
From character varieties to quantum groups.
Thang Le, Georgia Tech
Adam Sikora*, SUNY Buffalo
(1129-57-354) -
3:00 p.m.
A Markov chain sampler for knot diagrams.
Harrison Chapman*, University of Georgia
Andrew Rechnitzer, University of British Columbia
(1129-57-461) -
3:30 p.m.
Concordance of knots in homology 3-spheres.
Jennifer Hom, Georgia Institute of Technology
Adam Simon Levine*, Princeton University
Tye Lidman, North Carolina State University
(1129-57-113) -
4:00 p.m.
Intercusp Geodesics and Cusp Shapes of Fully Augmented Links.
Rochy Flint*, The Graduate Center, CUNY
(1129-57-366) -
4:30 p.m.
Alternating links have representativity 2.
Thomas Kindred*, University of Iowa
(1129-57-383) -
5:00 p.m.
A representativity of certain cable knots.
Roman Aranda, The University of Iowa
Seungwon Kim*, The Graduate Center, CUNY
Maggy Tomova, The University of Iowa
(1129-57-448) -
5:30 p.m.
An unoriented skein relation for tangle Floer homology.
Ina Petkova, Dartmouth College
C.M. Michael Wong*, Columbia University
(1129-57-52)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Mathematical Phylogenetics, II
HN506, Hunter North
Organizers:
Megan Owen, City University of New York megan.owen@lehman.cuny.edu
Katherine St. John, Lehman College, City University of New York, and American Museum of Natural History
-
2:00 p.m.
Causality, Kernels and Clocks in Cancer: A Cook's Tour.
B Mishra*, Courant Institute, NYU
(1129-68-287) -
2:30 p.m.
Confidence sets for phylogenetic trees.
Amy Willis*, Cornell University
(1129-62-234) -
3:00 p.m.
The reticulating phylogenetic history of the kingsnakes.
Frank T Burbrink*, The American Museum of Natural History
Marcelo Gehara, The American Museum of Natural History
(1129-42-268) -
3:30 p.m.
On the complexity of the Rooted-Triples Closure Problem.
Francesca M Falzon*, Rutgers University
(1129-92-405) -
4:00 p.m.
L-infinity optimization to linear spaces and phylogenetic trees.
Colby Long*, Mathematical Biosciences Institute
Daniel Irving Bernstein, North Carolina State University
(1129-92-100) -
4:30 p.m.
Genomic data analysis in tree spaces.
Sakellarios Zairis*, Department of Systems Biology, Columbia University
Hossein Khiabanian, Rutgers Cancer Institute, Rutgers University
Andrew J Blumberg, Department of Mathematics, University of Texas at Austin
Raul Rabadan, Department of Systems Biology, Columbia University
(1129-92-503)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-3:50 p.m.
Special Session on Nonlinear and Stochastic Partial Differential Equations: Theory and Applications in Turbulence and Geophysical Flows, II - NEW SCHEDULE/NEW DAY
HN C106, Hunter North
Organizers:
Nathan Glatt-Holtz, Tulane University negh@tulane.edu
Geordie Richards, Utah State University
Xiaoming Wang, Florida State University
-
2:00 p.m.
Invariant measures for stochastically forced Boussinesq equations and onset of convection.
Juraj Foldes*, University of Virginia
Nathan Glatt-Holtz, Tulane University
Geordie Richards, Utah State University
Jared Whitehead, Brigham Young University
(1129-35-509) -
2:30 p.m.
Homogenization for Neumann problems for operators with singular gradient dependence.
Nestor Guillen*, University of Massachusetts Amherst
Russell Schwab, Michigan State University
(1129-35-280) -
3:00 p.m.
Stochastic homogenization for reaction-diffusion equations.
Jessica Lin*, University of Wisconsin--Madison
Andrej Zlatos, University of California--San Diego
(1129-35-379) -
3:30 p.m.
Ergodic theory of the Burgers equation with random forcing.
Yuri Bakhtin*, Courant Institute, NYU
(1129-60-357)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Numerical Analysis and Mathematical Modeling, II
HN C101, Hunter North
Organizers:
Vera Babenko, Ithaca College vbabenko@ithaca.edu
-
2:00 p.m.
Data-driven modeling of brain dynamics: stimulation and control.
Sarah Feldt Muldoon*, University at Buffalo, SUNY
Fabio Pasqualetti, University of California, Riverside
Shi Gu, University of Pennsylvania
Matthew Cieslak, University of California, Santa Barbara
Scott T Grafton, University of California, Santa Barbara
Jean M Vettel, US Army Research Laboratory
Danielle S Bassett, University of Pennsylvania
(1129-92-427) -
2:30 p.m.
Traveling Waves in Myxobacteria.
Angelika Manhart*, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University
Pierre Degond, Department of Mathematics, Imperial College London
Hui Yu, Institut fuer Geometrie und Praktische Mathematik, RWTH Aachen University
(1129-92-355) -
3:00 p.m.
Economic spread in networks: theorems, measurements, and uncertainty.
Gwen M Spencer*, Smith College
(1129-91-496) -
3:30 p.m.
Goal-oriented information divergences for quantifying model-form uncertainty in subsurface flow.
Eric Joseph Hall*, University of Massachusetts Amherst
Markos A. Katsoulakis, University of Massachusetts Amherst
(1129-65-317) -
4:00 p.m.
A generalized approach to the numerical analysis of set-valued and fuzzy-valued functions.
Vira Babenko*, Ithaca College
(1129-65-277) -
4:30 p.m.
Stalking methods for ensemble Kalman filter covariance inflation.
Thomas Bellsky*, University of Maine
(1129-37-285) -
5:00 p.m.
Recent advances in medical imaging.
Youssef Qranfal*, Wentworth Institute of Technology
(1129-49-59)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Operator Algebras and Ergodic Theory, II
HN1501, Hunter North
Organizers:
Genady Grabarnik, St John's University grabarng@stjohns.edu
Alexander Katz, St John's University
-
2:00 p.m.
Flows of weights on real factors of type III.
Shukhrat Usmanov*, Waldorf University
Sofya Masharipova, Southern Arkansas University
(1129-46-121) -
2:30 p.m.
Positivity and geometry of unit balls in operator algebras on Pontryagin space $\Pi_1$.
Sofya S Masharipova*, Southern Arkansas University at Magnolia
Shukhrat M Usmanov, Waldorf University
(1129-46-82) -
3:00 p.m.
On real and Jordan Structures in locally C*-algebras.
Oleg Friedman*, Lander College for Men / Touro College, NY, USA
Alexander A Katz, St. John's University, NY, USA
(1129-46-71) -
3:30 p.m.
On C*-algebras over Stone algebras.
Alexander A Katz*, St. John's University, NY, USA
(1129-46-66) -
4:00 p.m.
Cluster C*-algebras and knot polynomials.
Igor V. Nikolaev*, Mathematics and Computer Science, St.John's University
(1129-46-43)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Qualitative and Quantitative Properties of Solutions to Partial Differential Equations, IV
HN C100, Hunter North
Organizers:
Blair Davey, The City College of New York-CUNY
Nguyen Cong Phuc, Louisiana State University
Jiuyi Zhu, Louisiana State University zhu@math.lsu.edu
-
2:00 p.m.
Scaling limit of spectral projector for the Laplacian on a.
Boris Hanin*, MIT
Yaiza Canzani, UNC Chapel Hill
(1129-35-495) -
2:30 p.m.
Global existence for a singular Gierer-Meinhardt System.
Shaohua Chen*, Cape Breton University
(1129-35-81) -
3:00 p.m.
$W^{1,p}$-regularity for $-\nabla \cdot a \cdot \nabla$ and $- a \cdot \nabla^2$ perturbed by form-bounded drift, and Krylov-Safonov theory.
Damir Kinzebulatov*, Universit\'e Laval
(1129-35-313) -
3:30 p.m.
Regularity in spectral optimization problems.
Dennis Kriventsov*, Courant Institute
(1129-35-107) -
4:00 p.m.
From the free boundary condition for Hele-Shaw to the fractional parabolic equation.
Hector A Chang-Lara*, Columbia University
Nestor Guillen, University of Massachusetts Amherst
(1129-35-303) -
4:30 p.m.
Existence of propagators for Coulomb-like potentials in time dependent density functional theory.
Eric C Stachura*, Haverford College
(1129-35-12)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Recent Developments in Automorphic Forms and Representation Theory, IV
HN C114, Hunter North
Organizers:
Moshe Adrian, Queens College-CUNY moshe.adrian@qc.cuny.edu
Shuichiro Takeda, University of Missouri
-
2:00 p.m.
Regularization of orbital integrals.
Yiannis Sakellaridis*, Rutgers University -- Newark
(1129-11-403) -
3:00 p.m.
Ramanujan bigraphs.
C. Ballantine, College of the Holy Cross
B. Feigon*, CCNY
K. Maurischat, Heidelberg
(1129-11-476) -
3:30 p.m.
A short proof for the relation between Weil indices and $\epsilon$-factors.
Dani Szpruch*, Howard University , Washington, DC
(1129-11-320) -
4:00 p.m.
Rigid cocenters of p-adic groups: Jordan decomposition.
Xuhua He, University of Maryland/IAS
Julee Kim*, MIT/IAS
(1129-22-459) -
4:30 p.m.
Relative discrete series for quotients of $p$-adic $\mathbf{GL}_n$.
Jerrod M Smith*, University of Toronto
(1129-20-451) -
5:00 p.m.
Arthur's Conjectures and Residual Eisenstein series.
Stephen D. Miller*, Rutgers University
Joseph Hundley, University at Buffalo
(1129-11-262)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Representation Spaces and Toric Topology, IV
Faculty Dining Room, 8th Floor, Hunter West
Organizers:
Anthony Bahri, Rider University
Daniel Ramras, Indiana University-Purdue University Indianapolis
Mentor Stafa, Indiana University-Purdue University Indianapolis mstafa@iupui.edu
-
2:00 p.m.
The topology of symplectic manifolds.
Tara S Holm*, Cornell University
Liat Kessler, University of Haifa at Oranim
(1129-53-407) -
3:00 p.m.
Contraction of a Hamiltonian $K$-space with applications to free group character varieties.
Christopher Allen Manon*, Department of Mathematical Sciences/George Mason University
(1129-51-32) -
4:00 p.m.
Applications of Homotopy Theory to Torus Actions.
David Allen*, CUNY-BMCC
(1129-55-339) -
4:30 p.m.
Face numbers of flag simplicial complexes and toric topology.
Yury Ustinovskiy*, Princeton University
(1129-55-29) -
5:00 p.m.
Symplectic embeddings and infinite staircases.
Dan Cristofaro-Gardiner, Harvard University
Tara Holm, Cornell University
Alessia Mandini, PUC-Rio
Ana Rita Pires*, Fordham University
(1129-53-26)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Topological Dynamics
HE921, Hunter East
Organizers:
Alica Miller, University of Louisville alica.miller@louisville.edu
-
2:00 p.m.
Approximation dynamics.
Ethan Akin*, The City College of New York
(1129-37-426) -
2:30 p.m.
Automorphism groups in topological dynamics.
David B Ellis*, Beloit College
(1129-37-374) -
3:00 p.m.
A symbolic presentation for odometer based transformations.
Matthew Foreman*, UC Irvine
(1129-37-248) -
3:30 p.m.
Tau topology on Aut(M) and a question regarding the difference of syndetic sets.
Mahesh G Nerurkar*, Rutgers University, Camden NJ 08102
(1129-37-353) -
4:00 p.m.
Shadowing property and supports of invariant measures.
Jian Li, Shantou University, Shantou, P.R. China
Piotr Oprocha*, AGH University of Science and Technology
(1129-37-245) -
4:30 p.m.
Generalized recurrence for powers and products.
Jim Wiseman*, Agnes Scott College
(1129-37-345) -
5:00 p.m.
Some properties of the products of semiflows.
Alica Miller*, University of Louisville
(1129-37-452)
-
2:00 p.m.
-
Sunday May 7, 2017, 2:00 p.m.-3:40 p.m.
Session for Contributed Papers, III
HE922, Hunter East
-
2:00 p.m.
$\mathfrak{g}$-quasi-Frobenius Lie algebras.
David N. Pham*, Queens Community College, CUNY
(1129-53-216) -
2:15 p.m.
A survey of geometric principal fiber bundles with applications.
R. A. Lowry*, (SUNY) Suffolk County Community College
(1129-58-84) -
2:30 p.m.
Overlapping grids for one-dimensional conservation laws.
Ilija Jegdic*, Texas Southern University
(1129-65-420) -
2:45 p.m.
Model-independent approaches for the description of quantum systems.
Dr. Lia Leon Margolin*, Marymount Manhattan College, New York, NY
(1129-81-41) -
3:00 p.m.
Improved teaching-learning-based optimization metaheuristic for multiple-choice multidimensional knapsack problems.
Yun Lu*, Kutztown University of PA
(1129-90-506) -
3:15 p.m.
The mathematics of pan flutes.
Bogdan G Nita*, Montclair State University
(1129-00-479) -
3:30 p.m.
Proving the law of cosines like the pythagorean theorem.
Kevin K. Ferland*, Bloomsburg University
(1129-00-11)
-
2:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org