AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Saturday, April 23, 2016 03:30:08
Inquiries: meet@ams.org
Spring Central Sectional Meeting
North Dakota State University, Fargo, ND
April 16-17, 2016 (Saturday - Sunday)
Meeting #1120
Associate secretaries:
Georgia Benkart, AMS benkart@math.wisc.edu
Sunday April 17, 2016
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Room 112, Minard Hall -
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Meeting Registration
Room 112, Minard Hall -
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Algebraic and Geometric Combinatorics, III
Room 208, Minard Hall
Organizers:
Kevin Dilks, North Dakota State University kevin.dilks@ndsu.edu
Jessica Striker, North Dakota State University
-
8:00 a.m.
Resonance in orbits of plane partitions.
Kevin Dilks*, North Dakota State University
Oliver Pechenik, University of Illinois Urbana Champaign
Jessica Striker, North Dakota State University
(1120-05-259) -
8:30 a.m.
Unimodality the hard way.
Charles Brittenham, DePaul University
Andrew Carroll, DePaul University
T. Kyle Petersen*, DePaul University
Connor Thomas, DePaul University
(1120-05-102) -
9:00 a.m.
Toggle group dynamics of multidimensional posets.
Corey Vorland*, North Dakota State University
(1120-05-289) -
9:30 a.m.
Flip graphs of polygonal subdivisions and noncrossing tree partitions.
Thomas A McConville*, Massachusetts Institute of Technology
Al Garver, University of Minnesota
(1120-05-316) -
10:00 a.m.
Noncrossing Tree Partitions and Tiling Algebras.
Alexander Garver*, University of Minnesota
Thomas McConville, MIT
(1120-16-190)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-9:50 a.m.
Special Session on Applications of Microlocal Analysis: Eigenfunctions and Dispersive PDE, III
Room 201, Agricultural and Biosystems Engineering
Organizers:
Hans Christianson, University of North Carolina hans@math.unc.edu
Jason Metcalfe, University of North Carolina
-
8:00 a.m.
Semiclassical resolvent bounds in dimension two.
Jacob Shapiro*, Purdue University
(1120-35-158) -
8:30 a.m.
Global existence for quasilinear wave equations close to Schwarzschild.
Mihai Tohaneanu*, University of Kentucky
(1120-35-110) -
9:30 a.m.
High frequency estimates for the Helmholtz equation with application to boundary integral equations.
Dean Baskin*, Texas A&M University
(1120-35-196)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Combinatorial Ideals and Applications, III
Room 230, Minard Hall
Organizers:
Laura Matusevich, Texas A&M University laura@math.tamu.edu
Christopher O'Neill, Texas A&M University coneill@math.tamu.edu
-
8:00 a.m.
Invariant ideals and the Delta conjecture.
James Haglund, University of Pennsylvania
Jeffrey Remmel, University of California, San Diego
Brendon Rhoades*, University of California, San Diego
Andrew Timothy Wilson, University of Pennsylvania
(1120-05-116) -
8:30 a.m.
Symmetric group characters as symmetric functions.
Rosa C Orellana*, Dartmouth College
Mike Zabrocki, York University
(1120-05-246) -
9:00 a.m.
A combinatorial approach to the symmetry of $q,t$-catalan numbers.
Kyungyong Lee*, University of Nebraska-Lincoln / KIAS
Li Li, Oakland University
Nicholas A Loehr, Virginia Tech / US Naval Academy
(1120-05-98) -
9:30 a.m.
The greedy basis equals the theta basis.
Man Wai Cheung, University of California, San Diego
Mark Gross, University of Cambridge
Greg Muller, University of Michigan
Gregg Musiker*, University of Minnesota
Dylan Rupel, University of Notre Dame
Salvatore Stella, Universita degli studi di Roma La Sapienza
Harold Williams, The University of Texas at Austin
(1120-13-145) -
10:00 a.m.
Cohen-Kaplansky domains.
Stefan Bock, Clemson University
Jim Coykendall*, Clemson University
(1120-13-40)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Commutative Ring Theory, III
Room 210, Minard Hall
Organizers:
Catalin Ciuperca, North Dakota State University catalin.ciuperca@ndsu.edu
Sean Sather-Wagstaff, North Dakota State University
-
8:00 a.m.
Betti tables over short Gorenstein rings.
Luchezar Avramov, University of Nebraska
Courtney Gibbons, Hamilton College
Roger Wiegand*, University of Nebraska
(1120-13-117) -
8:30 a.m.
Koszul homology and rational Poincaré series.
Amanda Croll, Concordia University
Roger Dellaca, University of California Irvine
Justin Hoffmeier, Northwest Missouri State University
Vivek Mukundan, Purdue University
Denise Rangel Tracy*, Syracuse University
Liana Sega, University of Missouri - Kansas City
Gabriel Sosa, Amherst College
Peder Thompson, University of Nebraska - Lincoln
(1120-13-229) -
9:00 a.m.
A class of Gorenstein monomial curves.
Hema Srinivasan*, University of Missouri
(1120-13-128) -
9:30 a.m.
Cohomology of finite modules over short Gorenstein rings.
Melissa C. Menning*, University of Missouri-Kansas City
Liana M. Sega, University of Missouri-Kansas City
(1120-13-119) -
10:00 a.m.
Separating sets for actions of tori.
Emilie Dufresne, University of Oxford
Jack Jeffries*, University of Michigan
(1120-13-86)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Convexity and Harmonic Analysis, III
Room 103, Morrill Hall
Organizers:
Maria Alfonseca-Cubero, North Dakota State University maria.alfonseca@ndsu.edu
Dmitry Ryabogin, Kent State University
-
8:00 a.m.
The floating body in real space forms.
Florian Besau*, Department of Mathematics, Case Western Reserve University
Elisabeth M. Werner, Department of Mathematics, Case Western Reserve University
(1120-52-175) -
8:30 a.m.
Approximation of convex bodies by polytopes.
Elisabeth M Werner*, Case Western Reserve University
Steven Hoehner, Case Western Reserve University
Carsten Schuett, University of Kiel
(1120-52-112) -
9:30 a.m.
Parkable convex sets and finite-dimensional Hilbert spaces.
Alexandru Chirvasitu*, University of Washington
(1120-52-123)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Discrete Probability, II
Room 107, Morrill Hall
Organizers:
Jonathon Peterson, Purdue University peterson@purdue.edu
Arnab Sen, University of Minnesota
-
8:00 a.m.
Bounds for bond percolation thresholds of two three-dimensional lattices.
John C Wierman*, Johns Hopkins University, Baltimore, Maryland
(1120-60-43) -
8:30 a.m.
Non-normal asymptotics of the mean-field O(N)-models.
Tayyab Nawaz*, University of Illinois at Urbana Champaign, USA
Kay Kirkpatrick, UIUC USA
(1120-82-150) -
9:00 a.m.
Bootstrap percolation on products of complete graphs and lattices.
David Sivakoff*, The Ohio State University
(1120-60-248) -
9:30 a.m.
Chemical distance in critical percolation.
Jack Hanson*, City College of NY (CUNY)
(1120-60-206) -
10:00 a.m.
Discussion
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
AMS-AAAS Special Session on Ergodic Theory and Dynamical Systems, III
Room 105, Morrill Hall
Organizers:
Dogan Comez, North Dakota State University Dogan.Comez@ndsu.edu
Mrinal Kanti Roychowdhury, University of Texas Rio Grand Valley
-
8:00 a.m.
TALK CANCELLED: Zero temperature measures at the boundary of rotation sets.
Tamara Kucherenko, The City College of New York
Christian Wolf*, The City College of New York
(1120-37-133) -
8:30 a.m.
TALK CANCELLED: Asymptotic quantization for condensation systems of infinite self-similar mappings.
Tamara Kucherenko*, City University New York - City College
Mrinal Kanti Roychowdhury, University of Texas Rio Grande Valley
(1120-37-273) -
9:00 a.m.
TALK CANCELLED: A general Alpern tower independent of a given partition.
James T Campbell*, University of Memphis
Randall McCutcheon, University of Memphis
Alistair Windsor, University of Memphis
(1120-37-217) -
9:30 a.m.
Limit theorems for random intermittent maps.
Chris Bose*, Department of Mathematics and Statistics, University of Victoria
Wael Bahsoun, Department of Mathematical Sciences, Loughborough University
(1120-37-148)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Extremal Graph Theory, III
Room 212, Minard Hall
Organizers:
Michael Ferrara, University of Colorado Denver
Stephen Hartke, University of Colorado Denver stephen.hartke@ucdenver.edu
-
8:00 a.m.
Computational complexity of Hamiltonian $\ell$-cycles.
Jessica C De Silva*, University of Nebraska-Lincoln
(1120-05-247) -
8:30 a.m.
Space bounds for resolution in random $(2+p)$-SAT.
Patrick Bennett*, Western Michigan University
Mike Molloy, University of Toronto
(1120-05-296) -
9:00 a.m.
On the tree packing conjecture.
József Balogh, University of Illinois, Urbana-Champaign
Cory Palmer*, University of Montana
(1120-05-305) -
9:30 a.m.
Coloring, sparseness, and girth via augmented trees.
Noga Alon, Tel Aviv University
Alexandr Kostochka, University of Illinois at Urbana-Champaign
Benjamin Reiniger*, Ryerson University
Douglas West, Zhejiang Normal University
Xuding Zhu, Zhejiang Normal University
(1120-05-138) -
10:00 a.m.
Combinatorics of ray-sensor networks.
Kirk Boyer, University of Denver
Paul Horn*, University of Denver
Mario Lopez, University of Denver
(1120-05-317)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Frames, Harmonic Analysis, and Operator Theory, III
Room 120, South Engineering
Organizers:
Gabriel Picioroaga, University of South Dakota
Eric Weber, Iowa State University esweber@iastate.edu
-
8:00 a.m.
On the boundedness of the bilinear Hilbert transform on modulation spaces.
S. Molahajloo, Institute for Advanced Studies in Basic Sciences(IASBS)
Kasso Okoudjou*, University of Maryland
G. Pfander, Jacobs University
(1120-47-94) -
8:30 a.m.
Tiling and spectral sets in $\Bbb Z_p \times \Bbb Z_p$.
Azita Mayeli*, City University of New York, The Graduate Center and Queensborough
(1120-42-266) -
9:00 a.m.
Bridging frame erasures.
David R Larson, Texas A&M University
Sam L Scholze*, Texas A&M University
(1120-42-205) -
9:30 a.m.
On the spectral theory of operator polynomials with coefficients in a Banach algebra.
Ilya A Krishtal*, Northern Illinois University
(1120-47-105) -
10:00 a.m.
Lipschitz properties for deep networks.
Radu Balan, University of Maryland
Dongmian Zou*, UMD
(1120-41-268)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Frames, Wavelets and Gabor Systems, III
Room 208, South Engineering
Organizers:
Yeonhyang Kim, Central Michigan University kim4y@cmich.edu
Sivaram K. Narayan, Central Michigan University
-
8:00 a.m.
The Iterative and Regularized Least Squares (IRLS) algorithm for phase retrieval.
Radu Balan*, University of Maryland
(1120-42-269) -
8:30 a.m.
Wavelets and frames associated to representations of higher-rank graph algebras.
Judith A. Packer*, University of Colorado, Boulder
(1120-46-225) -
9:00 a.m.
Tight framelets and refinable structure.
Bin Han*, University of Alberta
(1120-42-26) -
9:30 a.m.
On the Fuglede Conjecture.
Alex Iosevich*, University of Rochester
(1120-42-25) -
10:00 a.m.
Stability theorems for systems of rect and sinc.
Laura De Carli*, Florida International University
Pierluigi Vellucci, Univ. Roma 1 "La sapienza"
(1120-41-55)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:15 a.m.
Special Session on Low Dimensional and Symplectic Topology, III
Room 306, Minard Hall
Organizers:
Anar Akhmedov, University of Minnesota
Josef G. Dorfmeister, North Dakota State University josef.dorfmeister@ndsu.edu
-
8:00 a.m.
Optimal embeddings of Lagrangian tori.
Richard Hind*, University of Notre Dame
(1120-53-147) -
9:00 a.m.
A generalized Alexander duality, $-2$ spheres and symplectomorphism groups of rational 4-manifolds.
Jun Li*, University of Minnesota
Tian-Jun Li, University of Minnesota
Weiwei Wu, University of Montreal
(1120-57-191) -
9:30 a.m.
Symplectic log Calabi Yau surfaces.
Tian-Jun Li, University of Minnesota
Cheuk Yu Mak*, University of Minnesota
(1120-53-12)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-9:50 a.m.
Special Session on Mathematical Finance, III
Room 224, Agricultural and Biosystems Engineering
Organizers:
Indranil SenGupta, North Dakota State University indranil.sengupta@ndsu.edu
-
8:00 a.m.
Finite mixture modeling of univariate data with non-Gaussian component distributions.
Tatjana Miljkovic*, Oxford
Bettina Gruen, Johannes Kepler University at Linz, Austria
(1120-62-15) -
8:30 a.m.
Stock price prediction using hidden Markov model.
Nguyet Nguyen*, Youngstown State University
(1120-60-41) -
9:00 a.m.
Feynman path integrals for transition probability densities of some financial markets.
Aziz Issaka*, North Dakota State University
Indranil SenGupta, North Dakota State University
(1120-60-79) -
9:30 a.m.
A semi-Markovian modeling of limit order markets.
Anatoliy Swishchuk*, University of Calgary
(1120-60-5)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Matrix and Operator Theory, III
Room 116, South Engineering
Organizers:
Shaun Fallat, University of Regina Shaun.fallat@uregina.ca
Douglas Farenick, University of Regina
-
8:00 a.m.
Refined inertias for zero-nonzero patterns.
Adam H Berliner*, St. Olaf College
Dale Olesky, University of Victoria
Pauline van den Driessche, University of Victoria
(1120-15-149) -
8:30 a.m.
Zero forcing propagation time on oriented graphs.
Adam Berliner, St. Olaf College
Chassidy Bozeman, Iowa State University
Steve Butler, Iowa State University
Minerva Catral, Xavier University
Leslie Hogben, Iowa State University
Brenda K Kroschel*, University of St. Thomas
Jephian Chin-Hung Lin, Iowa State University
Nathan Warnberg, University of Wisconsin-La Crosse
Michael Young, Iowa State University
(1120-05-311) -
9:00 a.m.
A Linear Algebraic Approach to LIGHTS OUT! on $G \square P_t$.
Travis Peters, Iowa State University
Michael Young*, Iowa State University
(1120-15-267) -
9:30 a.m.
Combinatorial structures that preclude SAP.
Colin M Garnett*, Black Hills State University
(1120-15-71) -
10:00 a.m.
Using a new zero forcing process to guarantee the Strong Arnold Property.
Jephian C.-H. Lin*, Iowa State University
(1120-15-129)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Probabilistic and Extremal Combinatorics, III
Room 214, Minard Hall
Organizers:
Jonathan Cutler, Montclair State University
Jamie Radcliffe, University of Nebraska-Lincoln jamie.radcliffe@unl.edu
-
8:00 a.m.
Extremal $H$-colorings of graphs with fixed minimum degree.
John Engbers*, Marquette University
(1120-05-96) -
8:30 a.m.
Extremal regular graphs.
Péter Csikvári*, Massachusetts Institute of Technology
(1120-05-93) -
9:00 a.m.
Long-range influence in colorings of the cube.
David Galvin*, University of Notre Dame
(1120-05-77) -
9:30 a.m.
On Reed's conjecture.
Luke J Postle*, University of Waterloo
(1120-05-215) -
10:00 a.m.
The Combinatorics of RNA.
Beth Bjorkman, Iowa State University
Garner Cochran, University of South Carolina
Wei Gao, Georgia State University
Lauren Keough*, Davidson College
Rachel Kirsch, University of Nebraska - Lincoln
Mitch Phillipson, SUNY Oswego
Danny Rorabaugh, Queen's University
Heather Smith, Georgia Institute of Technology
Jennifer Wise, University of Illinois
(1120-05-228)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:30 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Dynamics, Inverse Semigroups, and Operator Algebras, III
Room 118, South Engineering
Organizers:
Benton Duncan, North Dakota State University benton.duncan@ndsu.edu
David Pitts, University of Nebraska-Lincoln
-
8:30 a.m.
A survey of exotic crossed products.
S Kaliszewski*, Arizona State University
Magnus B Landstad, Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitet
John Quigg, Arizona State University
(1120-46-62) -
9:00 a.m.
A stabilization theorem for Fell bundles over groupoids and applications.
Marius V Ionescu*, United States Naval Academy
Alex Kumjian, University of Nevada, Reno
Aidan Sims, University of Wollongon
Dana P Williams, Dartmouth College
(1120-46-279) -
9:30 a.m.
Amenability and uniqueness for groupoids associated with inverse semigroups.
Scott M LaLonde, The University of Texas at Tyler
David Milan*, The University of Texas at Tyler
(1120-47-37) -
10:00 a.m.
A class of commutative operator algebras.
Justin R. Peters*, Iowa State University
Preechaya Sanyatit, Iowa State University
(1120-47-83)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:30 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Integrable Dynamical Systems and Special Functions, III
Room 302, Minard Hall
Organizers:
Oksana Bihun, University of Colorado, Colorado Springs obihun@uccs.edu
-
8:30 a.m.
Zeros of large degree Vorob'ev-Yablonski polynomials via a Hankel determinant identity.
Thomas Joachim Bothner*, University of Michigan
(1120-33-216) -
9:30 a.m.
Universal nature of the nonlinear stage of modulational instability.
Gino Biondini*, Buffalo
(1120-35-288)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:30 a.m.-10:15 a.m.
Special Session on Interactions with Algebraic Geometry, III
Room 310, Minard Hall
Organizers:
Julie Rana, University of Minnesota
Kaisa Taipale, University of Minnesota taipale@umn.edu
-
8:30 a.m.
A Landau Ginzburg mirror theorem inspired by Borcea-Voisin symmetry.
Amanda Ellis Francis*, Brigham Young University
Nathan Priddis, Liebniz University Hannover
Andrew Schaug, University of Michigan
(1120-14-144) -
9:30 a.m.
Arithmetic mirror symmetry and {K3} surfaces.
Ursula Whitcher*, University of Wisconsin, Eau Claire
(1120-14-187)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 8:30 a.m.-10:15 a.m.
Special Session on Topological and Smooth Dynamics, III
Room 308, Minard Hall
Organizers:
Azer Akhmedov, North Dakota State University azer.akhmedov@ndsu.edu
Michael Cohen, North Dakota State University
-
8:30 a.m.
Arithmetic sets in groups.
Azer Akhmedov, North Dakota State Univesity
Damiano Fulghesu*, Minnesota State University Moorhead
(1120-20-302) -
9:00 a.m.
The Non-bi-orderability of $6_2$ and $7_6$.
Azer Akhmedov, NDSU
Cody Martin*, NDSU
(1120-57-235) -
9:30 a.m.
Freeness of actions in bundles.
Scot Robert Adams*, University of Minnesota
(1120-37-45)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 9:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Commutative Algebra and Its Interactions with Combinatorics and Algebraic Geometry, III
Room 220, Minard Hall
Organizers:
Susan Cooper, North Dakota State University
Adam Van Tuyl, McMaster University vantuyl@math.mcmaster.ca
-
9:00 a.m.
Symmetric complete intersections.
Federico Galetto*, McMaster University
Anthony V. Geramita, Queen's University
David Wehlau, Queen's University
(1120-13-122) -
9:30 a.m.
Ordinary and symbolic Rees algebras for a class of special point configurations.
Uwe Nagel, University of Kentucky
Alexandra Seceleanu*, University of Nebraska-Lincoln
(1120-13-200) -
10:00 a.m.
Resolutions of monomial ideals via facet covers.
Nursel Erey*, NDSU
Sara Faridi, Dalhousie University
(1120-13-230)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 9:00 a.m.-9:50 a.m.
Special Session on Probability and Complex Analysis Inspired by Schramm and Loewner, III
Room 109, Morrill Hall
Organizers:
Michael Kozdron, University of Regina kozdron@stat.math.uregina.ca
-
9:00 a.m.
Ideas from KPZ in Directed Polymer Models.
Tom Alberts*, University of Utah
(1120-60-171) -
9:30 a.m.
Convergence of discrete holomorphic functions on non-uniform lattices.
Brent Morehouse Werness*, University of Washington
(1120-60-260)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 17, 2016, 10:35 a.m.-11:25 a.m.
Invited Address
Decompositions of binomial ideals.
Room 116, Minard Hall
Laura Felicia Matusevich*, Texas A&M University
(1120-05-114) -
Sunday April 17, 2016, 1:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Algebraic and Geometric Combinatorics, IV
Room 208, Minard Hall
Organizers:
Kevin Dilks, North Dakota State University kevin.dilks@ndsu.edu
Jessica Striker, North Dakota State University
-
1:00 p.m.
Crystals, rigged configurations, and the star involution.
Travis Scrimshaw*, University of Minnesota
Ben Salisbury, Central Michigan University
(1120-05-106) -
1:30 p.m.
TALK CANCELLED: Rigged configurations and cylindric loop Schur functions.
Pavlo Pylyavskyy*, University of Minnesota
Thomas Lam, University of Michigan
Reiho Sakamoto, Tokyo University of Science
(1120-05-282) -
2:00 p.m.
Matrix ball construction for affine Robinson-Schensted correspondence.
Michael S Chmutov*, University of Minnesota
Pavlo Pylyavskyy, University of Minnesota
Elena Yudovina, St. Paul, MN
(1120-05-271) -
2:30 p.m.
Semistandard Young tableaux polytopes.
Sara L Solhjem*, North Dakota State University
Jessica Striker, North Dakota State University
(1120-05-209)
-
1:00 p.m.
-
Sunday April 17, 2016, 1:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Combinatorial Ideals and Applications, IV
Room 230, Minard Hall
Organizers:
Laura Matusevich, Texas A&M University laura@math.tamu.edu
Christopher O'Neill, Texas A&M University coneill@math.tamu.edu
-
1:00 p.m.
Syzygies and tensor product surfaces.
Eliana M Duarte*, University of Illinois Urbana-Champaign
Hal Schenck, University of Illinois Urbana-Champaign
(1120-13-250) -
1:30 p.m.
Equivariant K-theory of certain wonderful compactifications and permutohedra.
Mahir Bilen Can*, Tulane University
Soumya D Banerjee, Ben-Gurion University of the Negev
Michael O Joyce, Tulane University
(1120-19-153) -
2:00 p.m.
Conductor ideals of affine monoids and $K$-theory.
Joseph Gubeladze*, San Francisco State University
(1120-13-124) -
2:30 p.m.
The smallest borel ideal containing the product of the variables.
Christopher A Francisco, Oklahoma State University
Jeff Mermin*, Oklahoma State University
Jay Schweig, Oklahoma State University
(1120-13-76)
-
1:00 p.m.
-
Sunday April 17, 2016, 1:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Convexity and Harmonic Analysis, IV
Room 103, Morrill Hall
Organizers:
Maria Alfonseca-Cubero, North Dakota State University maria.alfonseca@ndsu.edu
Dmitry Ryabogin, Kent State University
-
1:00 p.m.
On a functional equation related to a pair of hedgehogs with congruent projections.
Sergii Myroshnychenko*, Kent State University
(1120-52-107) -
1:30 p.m.
The slicing problem for sections of proportional dimensions.
Alexander Koldobsky*, University of Missouri-Columbia
(1120-52-9) -
2:30 p.m.
Unique determination of convex lattice sets.
Dmitry Ryabogin, Kent State University
Vladyslav Yaskin*, University of Alberta
Ning Zhang, University of Alberta
(1120-52-168)
-
1:00 p.m.
-
Sunday April 17, 2016, 1:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Discrete Probability, III
Room 107, Morrill Hall
Organizers:
Jonathon Peterson, Purdue University peterson@purdue.edu
Arnab Sen, University of Minnesota
-
1:00 p.m.
Discussion -
1:30 p.m.
Genealogies for the biased voter model.
Wai-Tong Fan*, University of Wisconsin-Madison
(1120-60-264) -
2:00 p.m.
Factor of IID percolation on trees.
Mustazee Rahman*, MIT
(1120-60-132) -
2:30 p.m.
Parisi formula, disorder chaos and fluctuation for the ground state energy in the spherical mixed p-spin models.
Wei-Kuo Chen*, School of Mathematics, University of Minnesota
Arnab Sen, School of Mathematics, University of Minnesota
(1120-60-197)
-
1:00 p.m.
-
Sunday April 17, 2016, 1:00 p.m.-2:50 p.m.
AMS-AAAS Special Session on Ergodic Theory and Dynamical Systems, IV
Room 105, Morrill Hall
Organizers:
Dogan Comez, North Dakota State University Dogan.Comez@ndsu.edu
Mrinal Kanti Roychowdhury, University of Texas Rio Grand Valley
-
1:00 p.m.
Optimal quantization for infinite affine transformations on $\mathbb R^2$.
Dogan Comez, North Dakota State University
Mrinal K Roychowdhury*, University of Texas Rio Grande Valley
(1120-37-135) -
2:00 p.m.
Absolute stability of infinite dimensional periodic systems with unbounded evolution, input and output operators.
Nikita Barabanov*, North Dakota State University
(1120-37-272)
-
1:00 p.m.
-
Sunday April 17, 2016, 1:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Frames, Harmonic Analysis, and Operator Theory, IV
Room 120, South Engineering
Organizers:
Gabriel Picioroaga, University of South Dakota
Eric Weber, Iowa State University esweber@iastate.edu
-
1:00 p.m.
Weaving Schauder Frames.
Peter G Casazza, University of Missouri
Daniel Freeman, Saint Louis University
Richard G Lynch*, University of Missouri
(1120-42-44) -
1:30 p.m.
Self-adjoint Toeplitz operators associated with representing measures on doubly connected planar regions and their eigenvalues.
Cyrus P Aryana*, Saginaw Valley State University
(1120-47-29) -
2:00 p.m.
A fast Fourier transform for fractal approximations.
Calvin F. Hotchkiss*, Iowa State University
Eric S. Weber, Iowa State University
(1120-43-213) -
2:30 p.m.
Fourier frames for the Cantor-4 set.
Gabriel Picioroaga*, University of South Dakota
Eric Weber, Iowa State University
(1120-42-90)
-
1:00 p.m.
-
Sunday April 17, 2016, 1:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Frames, Wavelets and Gabor Systems, III
Room 208, South Engineering
Organizers:
Yeonhyang Kim, Central Michigan University kim4y@cmich.edu
Sivaram K. Narayan, Central Michigan University
-
1:00 p.m.
A classification of irreducible admissible groups in dimension three.
Bradley Currey, Saint Louis University
Hartmut Fuhr, RWTH Aachen
Vignon Oussa*, Bridgewater State University
(1120-22-16) -
1:30 p.m.
Sampling and interpolation on certain nilpotent lie groups.
Azita Mayeli*, City University of New York, The Graduate Center and Queensborough
Bradley Currey, St. Louis University
Vignon Oussa, Bridgewater State University
(1120-42-222) -
2:00 p.m.
Frames and Bessel systems generated by the iterative actions of normal operators.
Armenak Petrosyan*, Vanderbilt University
Akram Aldroubi, Vanderbilt University
(1120-46-53) -
2:30 p.m.
Spatially distributed sampling and reconstruction.
Cheng Cheng*, University of Central Florida
(1120-00-32)
-
1:00 p.m.
-
Sunday April 17, 2016, 1:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Integrable Dynamical Systems and Special Functions, IV
Room 302, Minard Hall
Organizers:
Oksana Bihun, University of Colorado, Colorado Springs obihun@uccs.edu
-
1:00 p.m.
Oscillatory solitons of Hirota and Sasa-Satsuma equations.
Stephen C Anco*, Dept. of Mathematics & Statistics, Brock University
(1120-35-310) -
2:00 p.m.
The Korteweg-de Vries equation on the half-line and a new approach for the analysis of initial-boundary value problems.
Athanassios S. Fokas, University of Cambridge, UK
A. Alexandrou Himonas, University of Notre Dame
Dionyssios Mantzavinos*, State University of New York at Buffalo
(1120-35-309)
-
1:00 p.m.
-
Sunday April 17, 2016, 1:00 p.m.-2:45 p.m.
Special Session on Interactions with Algebraic Geometry, IV
Room 310, Minard Hall
Organizers:
Julie Rana, University of Minnesota
Kaisa Taipale, University of Minnesota taipale@umn.edu
-
1:00 p.m.
TALK CANCELLED: Spherical tropicalization.
Tassos Vogiannou*, University of Massachusetts Amherst
(1120-14-49) -
2:00 p.m.
Geometry over higher rank valued fields.
Tyler Foster, University of Michigan
Dhruv Ranganathan*, Yale University
(1120-14-36)
-
1:00 p.m.
-
Sunday April 17, 2016, 1:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Matrix and Operator Theory, IV
Room 116, South Engineering
Organizers:
Shaun Fallat, University of Regina Shaun.fallat@uregina.ca
Douglas Farenick, University of Regina
-
1:00 p.m.
Isometries of the Toeplitz Matrix Algebra.
Douglas Farenick, University of Regina
Mitja Mastnak, Saint Mary's University
Alexey Popov*, University of Lethbridge
(1120-47-211) -
1:30 p.m.
Some matrix theory questions arising from quantum coherence.
Jianxin Chen, University of Maryland
Nathaniel Johnston, Mount Allison University
Chi-Kwong Li, College of William and Mary
Sarah Plosker*, Brandon University
(1120-15-67) -
2:00 p.m.
Fidelity preservation in $C^{*}$ algebras.
Douglas Farenick, Universit of Regina, Regina, saskatchewan,Canada
Samuel Jaques, Universit of Regina, Regina, saskatchewan,Canada
Mizanur Rahaman*, Universit of Regina, Regina, saskatchewan,Canada
(1120-47-63) -
2:30 p.m.
Amalgamated universal free products of finite dimensional $C^*$-algebras.
Benton L Duncan*, North Dakota State University
(1120-46-50)
-
1:00 p.m.
-
Sunday April 17, 2016, 1:00 p.m.-2:50 p.m.
Special Session on Topological and Smooth Dynamics, IV
Room 308, Minard Hall
Organizers:
Azer Akhmedov, North Dakota State University azer.akhmedov@ndsu.edu
Michael Cohen, North Dakota State University
-
1:00 p.m.
Geodesic language complexity and group structure.
Maranda Franke*, University of Nebraska - Lincoln
(1120-20-108) -
1:30 p.m.
Recent results in bridge spectra.
Nicholas J Owad*, University of Nebraska-Lincoln
(1120-57-140) -
2:00 p.m.
Geometry of the word problem in closed 3-manifold groups.
Tim Susse*, University of Nebraska
Susan Hermiller, University of Nebraska
Mark Brittenham, University of Nebraska
(1120-20-237) -
2:30 p.m.
On Eigen's quasispecies model and isometry groups acting on finite metric spaces.
Artem Novozhilov*, North Dakota State University
Yuri Semenov, Moscow State University of Railway Engineering
(1120-20-31)
-
1:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org