AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Saturday, October 25, 2014 00:33:06
Inquiries: meet@ams.org
Fall Eastern Sectional Meeting
Dalhousie University, Halifax, Canada
October 18-19, 2014 (Saturday - Sunday)
Meeting #1103
Associate secretaries:
Steven H Weintraub, AMS shw2@lehigh.edu
Sunday October 19, 2014
-
Sunday October 19, 2014, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Upper Foyer, First Floor, McCain Hall -
Sunday October 19, 2014, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Meeting Registration
Lower Foyer, First Floor, McCain Hall -
Sunday October 19, 2014, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Combinatorial Representation Theory, III
Room 2190, McCain Hall
Organizers:
Cristina Ballantine, College of the Holy Cross
Rosa Orellana, Dartmouth College
Mercedes Rosas, Universidad de Sevilla mrosas@us.es
-
8:00 a.m.
Stability of Kronecker coefficients.
Emmanuel Briand*, Universidad de Sevilla
(1103-05-183) -
9:00 a.m.
Kronecker coefficients.
Greta Panova*, University of Pennsylvania
(1103-05-78) -
10:00 a.m.
Some new results on the stability of Kronecker coefficients.
Ernesto Vallejo*, Centro de Ciencias Matematicas, Universidad Nacional Autonoma de Mexico, Morelia
(1103-05-124)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 19, 2014, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commutative Algebra and Its Interactions with Algebraic Geometry, III
Room 2102, McCain Hall
Organizers:
Susan Marie Cooper, North Dakota State University
Sara Faridi, Dalhousie University faridi@dal.ca
William Traves, U.S. Naval Academy
-
8:00 a.m.
The Secant Line Variety to the Varieties of Reducible Plane Curves.
Anthony Geramita*, Queen's University, Kingston, Ontario
(1103-14-136) -
8:30 a.m.
Hilbert Functions of Artinian Gorenstein Ideals Stabilized by the Symmetric Group.
Anthony V. Geramita, Queen's University
Andrew H. Hoefel, Queen's University
David L. Wehlau*, Royal Military College
(1103-13-87) -
9:00 a.m.
Liaison Classification of Skew Tableau Ideals.
Bill Robinson*, University of Kentucky
Uwe Nagel, University of Kentucky
(1103-13-73) -
9:30 a.m.
Modular Invariant Rings of Elementary Abelian p-Groups.
H. E. A. Eddy Campbell*, University of New Brunswick
David L. Wehlau, Royal Military College
R J Shank, University of Kent
(1103-13-131) -
10:00 a.m.
Equivariant resolutions of De Concini-Procesi ideals.
Federico Galetto*, Queen's University
(1103-13-120) -
10:30 a.m.
The coincidences of Pascal lines.
Jaydeep Chipalkatti*, University of Manitoba
(1103-14-13)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 19, 2014, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Differential Geometry and Mathematical Physics, III
Room 1130, McCain Hall
Organizers:
Virginie Charette, Université de Sherbrooke v.charette@usherbrooke.ca
Karin Melnick, University of Maryland
-
8:00 a.m.
The Geometry of the One-Holed Klein Bottle.
Todd A Drumm*, Howard University, Washington, DC
Virginie Charette, University of Sherbrooke, Sherbrooke, Quebec
Jean-Philippe Burelle, University of Maryland, College Park, MD
William Goldman, University of Maryland, College Park, MD
(1103-51-88) -
9:00 a.m.
Coxeter Extensions of Affine Deformations of the Two-Holed Cross Surface.
Gregory D Laun*, University of Maryland, College Park
(1103-53-190) -
9:30 a.m.
The conformal group of a compact Lorentz manifold.
Vincent Pecastaing*, Paris-Sud University, France
(1103-53-106) -
10:00 a.m.
Scalar curvature invariants in pseudo Riemannian scaces.
A Coley*, dalhousie Univ.
(1103-53-101)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 19, 2014, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Generalized Catalan Algebraic Combinatorics, III
Room 2176, McCain Hall
Organizers:
François Bergeron, Université du Québec à Montréal
Franco Saliola, Université du Québec à Montréal
Hugh Thomas, University of New Brunswick
Nathan Williams, Université du Québec à Montréal nathan.f.williams@gmail.com
-
8:00 a.m.
The XXZ Hamiltonian and a distinguished bilinear form on modules over the Temperley-Lieb algebra.
Yvan Saint-Aubin*, Université de Montréal
Alexi Morin-Duchesne, Université de Louvain-la-Neuve
Jørgen Rasmussen, University of Queensland
Philippe Ruelle, Université de Louvain-la-Neuve
(1103-16-167) -
9:00 a.m.
Sweep maps and generalized $q,t$-Catalan numbers.
Nicholas A. Loehr*, Virginia Tech Dept. of Mathematics and USNA Mathematics Dept.
Gregory S. Warrington, Dept. of Mathematics and Statistics, Univ. of Vermont
Drew Armstrong, University of Miami Dept. of Mathematics
(1103-05-113) -
9:30 a.m.
Hyperplane Arrangements and Parking Functions.
Mikhail Mazin*, Kansas State University
(1103-05-98) -
10:00 a.m.
Toric varieties of associahedra.
Laura Escobar*, Cornell University
(1103-05-172)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 19, 2014, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Hopf Algebras, III
Room 2017, McCain Hall
Organizers:
Yuri Bahturin, Memorial University of New Foundland
Margaret Beattie, Mount Allison University
Mitja Mastnak, Saint Mary's University mmastnak@cs.smu.ca
-
8:00 a.m.
A Triviality Theorem for Yetter-Drinfel'd Hopf Algebras.
Yorck Sommerhäuser*, University at Buffalo (SUNY)
(1103-16-174) -
9:00 a.m.
Biproducts and Kashina's Examples.
David E Radford*, University of Illinois at Chicago
(1103-16-84) -
9:30 a.m.
Corings and External Homogenization.
Serban Raianu*, California State University, Dominguez Hills
(1103-16-127) -
10:00 a.m.
On $8p$ dimensional Hopf algebras with the Chevalley property.
Jolie Roat*, Iowa State University
Siu-Hung Ng, Louisiana State University
(1103-16-154) -
10:30 a.m.
Lie properties of smash products.
Hamid Usefi*, Memorial University
Salvatore Siciliano, University of Salento
(1103-16-68)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 19, 2014, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on New Directions in Category Theory, III
Room 2016, McCain Hall
Organizers:
Pieter Hofstra, University of Ottawa phofstra@uottawa.ca
Dorette Pronk, Dalhousie University
-
8:00 a.m.
Three notions of symmetric monoidal 2-category.
Nick Gurski*, University of Sheffield
Niles Johnson, The Ohio State University
Angelica M. Osorno, Reed College
(1103-18-111) -
9:00 a.m.
Weak globularity: a new paradigm for weakening higher categorical structures.
Simona Paoli*, Univeristy of Leicester
(1103-18-89) -
10:00 a.m.
Modules over generalized PROPs.
Donald Yau, The Ohio State University at Newark
Mark W. Johnson*, Penn State Altoona
(1103-18-148) -
10:30 a.m.
Examples of Intercategories.
Robert Pare*, Dalhousie University
(1103-18-27)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 19, 2014, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Sampling Theory, III
Room 1102, McCain Hall
Organizers:
John J. Benedetto, University of Maryland jjb@math.umd.edu
Jean-Pierre Gabardo, McMaster University
Ozgur Yilmaz, University of British Columbia
-
8:00 a.m.
Random encoding of quantized frame coefficients and quantized compressed sensing measurements.
Mark Iwen, Michigan State University
Rayan Saab*, University of California, San Diego
Rongrong Wang, The University of British Columbia
Ozgur Yilmaz, The University of British Columbia
(1103-41-52) -
8:30 a.m.
Sampling and Galerkin reconstruction in reproducing kernel spaces.
Cheng Cheng, University of Central Florida
Yingchun Jiang, Guilin University of Electronic Technology
Qiyu Sun*, University of Central Florida
(1103-94-46) -
9:00 a.m.
Dynamical Sampling, and time-space trade-off in Hilbert spaces.
Akram Aldroubi, Vanderbilt University
Sui Tang*, Vanderbilt University
(1103-46-56) -
9:30 a.m.
Recent Developments in Operator Sampling.
Gotz Pfander, Department of Mathematics, Jacobs University
David Walnut*, Department of Mathematical Sciences, George Mason University
(1103-42-99) -
10:00 a.m.
Sigma-Delta quantization in compressed sensing with sub-Gaussian measurements.
Rongrong Wang*, University of British Columbia
Ozgur Yilmaz, ubc
Rayan Saab, UCSD
(1103-90-57) -
10:30 a.m.
On Fractional Transforms and Sampling.
Ahmed I Zayed*, Department of Mathematical Sciences, DePaul University, Chicago, IL 60614
(1103-42-40)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 19, 2014, 8:00 a.m.-9:45 a.m.
Special Session on p-adic Methods in Arithmetic, III
Room 2116, McCain Hall
Organizers:
Henri Darmon, McGill University
Adrian Iovita, Concordia University
Sujatha Ramdorai, University of British Columbia sujatha@math.ubc.ca
-
8:00 a.m.
Cycles on Rapoport-Zink spaces and modular forms.
Siddarth Sankaran*, McGill University
(1103-11-94) -
9:00 a.m.
Iwasawa $\lambda$-invariants of $p$-adic measures and their $\Gamma$-transforms.
Nancy Childress, Arizona State University
Scott Zinzer*, Arizona State University
(1103-11-19)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 19, 2014, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Advances in Harmonic Analysis and Partial Differential Equations, III
Room 1170, McCain Hall
Organizers:
David Cruz-Uribe, Trinity College
Scott Rodney, Cape Breton University scott.rodney@gmail.com
-
8:30 a.m.
Littlewood-Paley Functions and Bergman Spaces.
Chunping Xie*, Milwaukee School of Engineering
(1103-43-93) -
9:00 a.m.
Going beyond the threshold: scattering vs. blow-up dichotomy in the focusing NLS equation.
Svetlana Roudenko*, The George Washington University
Thomas Duyckaerts, Université Paris 13
(1103-35-170) -
9:30 a.m.
A Singular Gierer-Meinhardt System with General Source Terms.
Shaohua Chen*, Cape Breton University
(1103-35-23) -
10:00 a.m.
Regularity results for weak solutions of degenerate quasilinear equations with rough coefficients.
Dario D. Monticelli*, Università degli Studi di Milano, Italy
Scott W. Rodney, Cape Breton University, Sydney, Canada
Richard L. Wheeden, Rutgers University, New Brunswick, NJ, USA
(1103-35-44) -
10:30 a.m.
Compactness properties of commutators of bilinear fractional integral operators.
Lucas Chaffee, University of Kansas
Rodolfo H Torres*, University of Kansas
(1103-42-105)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 19, 2014, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Experimental Mathematics in Number Theory, Analysis, and Combinatorics, III
Room 2021, McCain Hall
Organizers:
Marc Chamberland, Grinnell College chamberl@math.grinnell.edu
Karl Dilcher, Dalhousie University
-
9:00 a.m.
A zero-free region for the Riemann zeta-function.
Michael J. Mossinghoff*, Davidson College
Timothy S. Trudgian, Australian National University
(1103-11-122) -
9:30 a.m.
The generalized Zagier-Bernoulli polynomials and their properties.
Christophe Vignat*, tulane university, New Orleans and L.S.S., Supelec, Universite d'Orsay, France
(1103-33-176) -
10:00 a.m.
On Convolutions of Linear Recurrence Sequences.
Daniel Birmajer, Nazareth College
Juan B Gil, Penn State Altoona
Michael D Weiner*, Penn State Altoona
(1103-05-85) -
10:30 a.m.
The multiplicative orders of certain Gauss factorials.
John B. Cosgrave, Dublin, Ireland
Karl Dilcher*, Dalhousie University
(1103-11-137)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 19, 2014, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Symbolic Dynamics and Combinatorics on Words, III
Room 2162, McCain Hall
Organizers:
Srecko Brlek, Université du Québec à Montréal
Reem Yassawi, Trent University ryassawi@gmail.com
-
9:00 a.m.
New Results On Infinite Words Obtained with an Automatic Prover.
Jeffrey Shallit*, University of Waterloo
(1103-05-33) -
9:30 a.m.
Higher-order languages are circularly computable.
Jérôme Fortier*, Université du Québec à Montréal
(1103-68-107) -
10:00 a.m.
Avoiding fractional powers over the natural numbers.
Lara Pudwell, Valparaiso University
Eric Rowland*, University of Liege
(1103-05-76) -
10:30 a.m.
Natural codings of linear involutions.
Dominique Perrin*, universite paris est
(1103-05-36)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 19, 2014, 11:05 a.m.-11:55 a.m.
Invited Address
Nonlinear large deviations.
Scotia Bank Auditorium, McCain Hall
Sourav Chatterjee*, Stanford University
(1103-00-02) -
Sunday October 19, 2014, 1:55 p.m.-2:45 p.m.
Invited Address
Algebraic combinatorics and finite reflection groups.
Scotia Bank Auditorium, McCain Hall
François Bergeron*, Université du Québec à Montréal
(1103-20-01) -
Sunday October 19, 2014, 3:00 p.m.-3:50 p.m.
Special Session on Advances in Harmonic Analysis and Partial Differential Equations, IV
Room 1170, McCain Hall
Organizers:
David Cruz-Uribe, Trinity College
Scott Rodney, Cape Breton University scott.rodney@gmail.com
-
3:00 p.m.
Discussion
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 19, 2014, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Commutative Algebra and Its Interactions with Algebraic Geometry, IV
Room 2102, McCain Hall
Organizers:
Susan Marie Cooper, North Dakota State University
Sara Faridi, Dalhousie University faridi@dal.ca
William Traves, U.S. Naval Academy
-
3:00 p.m.
Analogies amongst vector bundles on $G/B$ and Abelian varieties.
Nathan Grieve*, McGill University
(1103-14-63) -
3:30 p.m.
Powers of Edge Ideals of regularity three bipartite graphs.
Ali Alilooee*, Dalhousie University
Arindam Banerjee, University of Virginia
(1103-01-198) -
4:00 p.m.
A conjecture of Wilf on the Frobenius number.
Alessio Moscariello, Università di Catania
Alessio Sammartano*, Purdue University
(1103-13-74) -
4:30 p.m.
Artin-Nagata properties, minimal multiplicities, and depth of fiber cones.
Jonathan Montaño*, Purdue University
(1103-13-128) -
5:00 p.m.
A geometric approach to the Weak Lefschetz Property for height four complete intersections.
Mats Boij, KTH
Juan Migliore*, University of Notre Dame
Rosa Miró-Roig, University of Barcelona
Uwe Nagel, University of Kentucky
(1103-13-37) -
5:30 p.m.
The Fröberg-Iarrobino Conjecture on fat points and its extensions to fat higher-dimensional subspaces.
Karen A Chandler*, Visiting Scholar, Dalhousie University, Halifax Nova Scotia
(1103-14-116)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 19, 2014, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Differential Geometry and Mathematical Physics, IV
Room 1130, McCain Hall
Organizers:
Virginie Charette, Université de Sherbrooke v.charette@usherbrooke.ca
Karin Melnick, University of Maryland
-
3:00 p.m.
b-Symplectic manifolds.
Jonathan Weitsman*, Northeastern University
(1103-53-91) -
4:00 p.m.
Quantization on hyperkähler and multisymplectic manifolds.
Tatyana Barron*, University of Western Ontario, Canada
(1103-53-65) -
5:00 p.m.
Geometry of Symplectomorphism Groups of Toric Manifolds.
Martin Pinsonnault*, University of Western Ontario
(1103-53-115)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 19, 2014, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on General Relativity, II
Room 1116, McCain Hall
Organizers:
Jack Gegenberg, University of New Brunswick geg@unb.ca
-
3:00 p.m.
Gravitational wave memory.
David Garfinkle*, Oakland University
(1103-83-135) -
4:00 p.m.
Black hole non-uniqueness via spacetime topology in five dimensions.
Hari K Kunduri*, Dept. of Mathematics and Statistics, Memorial University of Newfoundland
(1103-83-161) -
4:30 p.m.
A Survey of the Equivalence Problem in 3D.
David McNutt*, Dalhusie University
(1103-83-194) -
5:00 p.m.
Holonomy of 4-Dimensional Neutral Signature Metrics.
Nathan K. Musoke*, Dalhousie University/Perimeter Institute
(1103-83-162) -
5:30 p.m.
Invariant classification of four-dimensional neutral signature metrics.
Dario A. Brooks*, Dalhousie University
(1103-83-168)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 19, 2014, 3:00 p.m.-4:15 p.m.
Special Session on Generalized Catalan Algebraic Combinatorics, IV
Room 2176, McCain Hall
Organizers:
François Bergeron, Université du Québec à Montréal
Franco Saliola, Université du Québec à Montréal
Hugh Thomas, University of New Brunswick
Nathan Williams, Université du Québec à Montréal nathan.f.williams@gmail.com
-
3:00 p.m.
Generalized cluster complexes and a new m-Tamari lattice.
Christian Stump*, Freie Universität Berlin
Hugh Thomas, University of New Brunswick
Nathan Williams, Université du Québec à Montréal
(1103-05-193) -
3:30 p.m.
Small roots and inversion sets in Coxeter groups.
Christophe Hohlweg*, LaCIM, UQAM, Montréal, Canada
(1103-20-201)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 19, 2014, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Hopf Algebras, IV
Room 2017, McCain Hall
Organizers:
Yuri Bahturin, Memorial University of New Foundland
Margaret Beattie, Mount Allison University
Mitja Mastnak, Saint Mary's University mmastnak@cs.smu.ca
-
3:00 p.m.
Multiparameter quantum groups, bosonizations and cocycle deformations.
Gaston Andres Garcia*, Universidad Nacional de La Plata, Argentina
(1103-16-108) -
4:00 p.m.
On dual objects in braided categories.
Virgínia Silva Rodrigues*, Federal University of Santa Catarina, Florianopolis, SC, Brazil
Sara Regina da Rosa Pinter, Federal University of Santa Catarina, Florianopolis, SC, Brazil
(1103-16-184) -
4:30 p.m.
The Hopf algebroid associated to the partial representations of a Hopf algebra.
Joost Vercruysse*, Université Libre de Bruxelles
(1103-16-144) -
5:00 p.m.
Autoequivalences of Yetter-Drinfeld module categories.
Peter Schauenburg*, Institut de Mathématiques de Bourgogne, Université de Bourgogne, Dijon, France
(1103-16-112)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 19, 2014, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on New Directions in Category Theory, IV
Room 2016, McCain Hall
Organizers:
Pieter Hofstra, University of Ottawa phofstra@uottawa.ca
Dorette Pronk, Dalhousie University
-
3:00 p.m.
AF Inverse Monoids and the Structure of Countable MV-Algebras.
Philip J. Scott*, Dept. of Mathematics, University of Ottawa
(1103-18-29) -
4:00 p.m.
Univalent FOLDS.
Michael Shulman*, University of San Diego
(1103-18-196) -
5:00 p.m.
On bornologies and monoidal closed structures.
Gábor Lukács*, Halifax, NS
(1103-18-175) -
5:30 p.m.
Counting finite categories.
Geoff Cruttwell*, Mount Allison University
(1103-18-110)
-
3:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org