AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Sunday, March 30, 2014 00:22:10
Special Event or Lecture · Inquiries: meet@ams.org
Southeastern Spring Sectional Meeting
University of Tennessee, Knoxville, Knoxville, TN
March 21-23, 2014 (Friday - Sunday)
Meeting #1097
Associate secretaries:
Brian D. Boe, AMS brian@math.uga.edu
Friday March 21, 2014
-
Friday March 21, 2014, 1:00 p.m.-5:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Atrium, 2nd floor, Min Kao Hall -
Friday March 21, 2014, 1:00 p.m.-5:00 p.m.
Meeting Registration
Atrium, 3rd floor, Min Kao Hall -
Friday March 21, 2014, 2:00 p.m.-2:50 p.m.
Invited Address
Introduction to randomized matrix algorithms.
Room 416, Dougherty Hall
Ilse C .F. Ipsen*, North Carolina State University
(1097-15-01) -
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Algebraic Methods in Graph Theory and Combinatorics, I
Room 405, Min Kao Hall
Organizers:
Felix Lazebnik, University of Delaware
Andrew Woldar, Villanova University
Bangteng Xu, Eastern Kentucky University Bangteng.Xu@eku.edu
-
3:00 p.m.
Poset loops.
Jonathan D.H. Smith*, Iowa State University
(1097-06-98) -
3:30 p.m.
On the Spectrum of Wenger Graphs.
Weiqiang Li*, University of Delaware
(1097-05-412) -
4:00 p.m.
Noncommutative imprimitive association schemes of rank 6.
Christopher P French*, Grinnell College
(1097-20-379) -
4:30 p.m.
Tridiagonal pairs of $q$-Racah type, the double lowering operator $\psi$, and the quantum algebra $U_q(\mathfrak{sl}_2)$.
Sarah R. Bockting-Conrad*, University of Wisconsin-Madison
(1097-05-514)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Commutative Ring Theory (in honor of the retirement of David E. Dobbs), I
Room 524, Min Kao Hall
Organizers:
David Anderson, University of Tennessee, Knoxville
Jay Shapiro, George Mason University jshapiro@gmu.edu
-
3:00 p.m.
Valuative Pairs of Rings.
Paul-Jean Cahen, Université Paul Cézanne
David E. Dobbs, University of Tennessee
Thomas G. Lucas*, University of North Carolina Charlotte
(1097-13-274) -
3:30 p.m.
Integral domains in which any two $v$-coprime elements are comaximal.
Evan Houston*, UNC Charlotte
Muhammad Zafrullah, Idaho State University
(1097-13-246) -
4:00 p.m.
Pseudo-convergent sequences and Prufer domains of integer-valued polynomials.
K Alan Loper*, Ohio State University
Nick Werner, Ohio State University
(1097-13-355) -
4:30 p.m.
Cut Structures in Zero-Divisor Graphs of Commutative Rings.
M Axtell*, University of St. Thomas
N. Baeth, University of Central Missouri
J Stickles, Millikin University
(1097-13-80)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Diversity of Modeling and Optimal Control: A Celebration of Suzanne Lenhart's 60th Birthday, I
Room 415, Buehler Hall
Organizers:
Wandi Ding, Middle Tennessee State University wandi.ding@mtsu.edu
Renee Fister, Murrray State University
-
3:00 p.m.
Optimal Genetic Augmentation Strategies for a Threatened Population.
Erin N. Bodine*, Rhodes College
Marco V. Martinez, North Central College
(1097-92-411) -
3:30 p.m.
Building Blocks of Data Science.
Sanjay Chawla*, University of Sydney
(1097-68-532) -
4:00 p.m.
Optimal control of vancomycin-resistant enterococci using preventive care and treatment of infections.
Jonathan Lowden, Duquesne University
Rachael Miller Neilan*, Duquesne University
Mohammed Yahdi, Ursinus College
(1097-92-27) -
4:30 p.m.
Some epidemiological patterns of acute respiratory infections.
Jorge X. Velasco-Hernandez*, Instituto de Matematicas UNAM
(1097-92-416)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Fractal Geometry and Ergodic Theory, I
Room 429, Dougherty Hall
Organizers:
Mrinal Kanti Roychowdhury, University of Texas Pan American roychowdhurymk@utpa.edu
-
3:00 p.m.
Convergence of random averages.
Karin Reinhold*, University at Albany, SUNY
(1097-37-473) -
3:30 p.m.
Random differences in Szemerédi's theorem on arithmetic progressions.
Máté Wierdl*, University of Memphis
Nikos Frantzikinakis, University of Crete
Emmanuel Lesigne, University of Tours
(1097-37-373) -
4:00 p.m.
Optimally Topologically Transitive Orbits of the Bernoulli Shift Map.
Francis C. Motta, Colorado State University
Patrick D. Shipman*, Colorado State University
Bethany D. Springer, Regis College
(1097-37-313) -
4:30 p.m.
Estimating the dimension of invariant sets in continuous dynamical systems.
Krystyna Kuperberg*, Auburn University
(1097-58-49)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Geometric Topology, I
Room 501, Dougherty Hall
Organizers:
Craig Guilbault, University of Wisconsin-Milwaukee craigg@uwm.edu
Steve Ferry, Rutgers University
-
3:00 p.m.
Creating and topologizing universal covering spaces.
Nikolay Brodskiy*, University of Tennessee
(1097-55-318) -
3:30 p.m.
On the Shrinkable U.S.C. Decomposition Spaces of Spheres.
Shijie Gu*, University of Nevada, Reno
(1097-57-40) -
4:00 p.m.
The colored Kauffman skein relation and the tail of the colored Jones polynomial.
Mustafa Hajij*, Louisiana State University
(1097-55-20) -
4:30 p.m.
Determining the type of conformal tilings.
Philip L. Bowers*, The Florida State University, Tallahassee
Ken Stephenson, The University of Tennessee, Knoxville
(1097-51-438)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Geometric and Combinatorial Methods in Lie Theory, I
Room 525, Min Kao Hall
Organizers:
Amber Russell, University of Georgia arussell@math.uga.edu
William Graham, University of Georgia
-
3:00 p.m.
On good $(p,r)$-filtrations for rational $G$-modules.
Tobias Kildetoft, Aarhus University
Daniel K. Nakano*, University of Georgia
(1097-20-267) -
3:30 p.m.
Extensions of First Line-bundle Cohomology over the Flag Variety $G/B$.
Theresa Brons*, University of Georgia
(1097-20-343) -
4:00 p.m.
Q-Koszul algebras.
Brian J. Parshall*, University of Virginia
(1097-20-325) -
4:30 p.m.
Perverse coherent sheaves, properly stratified categories, and multiplicity computations.
Myron Minn-Thu-Aye*, University of Connecticut
(1097-22-430)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Graph Theory, I
Room 404, Min Kao Hall
Organizers:
Chris Stephens, Middle Tennessee State University
Dong Ye, Middle Tennessee State University dong.ye@mtsu.edu
Xiaoya Zha, Middle Tennessee State University
-
3:00 p.m.
A Conjecture-making Program for Graph Theorists.
Craig Larson*, Virginia Commonwealth University
Nico Van Cleemput, University of West Bohemia, Czech Republic
(1097-05-156) -
3:30 p.m.
Evaluating Gromov $\delta$-hyperbolicity in graphs.
Blair D. Sullivan*, North Carolina State University
(1097-05-387) -
4:00 p.m.
Partial duality, bouquets, and genus.
Mark Ellingham*, Vanderbilt University
Kenta Noguchi, Keio University, Japan
Xiaoya Zha, Middle Tennessee State University
(1097-05-449) -
4:30 p.m.
Augmenting and preserving partition connectivity of a hypergraph.
Xiaofeng Gu*, University of Wisconsin-Superior
(1097-05-244)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Harmonic Analysis and Nonlinear Partial Differential Equations, I
Room 120, Ayres Hall
Organizers:
Jochen Denzler, University of Tennessee, Knoxville
Michael W. Frazier, University of Tennessee, Knoxville
Tuoc Phan, University of Tennessee, Knoxville phan@math.utk.edu
Grozdena Todorova, University of Tennessee, Knoxville
-
3:00 p.m.
Undersampled signals in hybrid-type evolutionary systems.
Roza Aceska*, Vanderbilt University
(1097-42-480) -
3:30 p.m.
A Biparameter Tb Theorem with an Application to Holomorphic Extension in $\mathbb C^2$.
Jarod Hart*, Wayne State University
Alessandro Monguzzi, Universitá Statale di Milano
(1097-44-279) -
4:00 p.m.
Bochner-Riesz estimates for functions with vanishing Fourier transform.
Michael Goldberg*, University of Cincinnati
(1097-42-53) -
4:30 p.m.
On the Stability of Steady States in a Granuloma Model.
Avner Friedman, Ohio State University
King-Yeung Lam*, Mathematical Biosciences Institute, Ohio State University
(1097-35-117)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Invariant Subspaces of Function Spaces, I
Room 111, Ayres Hall
Organizers:
Catherine Beneteau, University of South Florida
Alberto A. Condori, Florida Gulf Coast University acondori@fgcu.edu
Constanze Liaw, Baylor University
Bill Ross, University of Richmond
-
3:00 p.m.
Shift-invariant subspaces and cyclicity in the Dirichlet space.
Thomas Ransford*, Université Laval
(1097-30-93) -
4:00 p.m.
Index of invariant subspaces in the space of weak products of Dirichlet functions.
Shuaibing Luo*, The University of Tennessee - Knoxville
Stefan Richter, The University of Tennessee - Knoxville
(1097-30-127) -
4:30 p.m.
Hankel operators on the Dirichlet space.
Shuaibing Luo, University of Tennessee
Stefan Richter*, University of Tennessee
(1097-47-236)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Nonlinear Partial Differential Equations in the Applied Sciences, I
Room 123, Ayres Hall
Organizers:
Lorena Bociu, North Carolina State University lvbociu@ncsu.edu
Ciprian Gal, Florida International University
Daniel Toundykov, University of Nebraska-Lincoln
-
3:00 p.m.
Null controllability of the linearized compressible Navier-Stokes system in one dimension.
Michael Renardy*, Virginia Tech
Shirshendu Chowdhury, Universite Paul Sabatier, Toulouse
Debanjana Mitra, Tata Institute for Fundamental Research, Bangalore
Mythily Ramaswamy, Tata Institute for Fundamental Research, Bangalore
(1097-35-112) -
3:30 p.m.
On the stability of the weak attractor of the 3D Navier-Stokes equations.
Michele Coti Zelati*, Indiana University
(1097-35-385) -
4:00 p.m.
Recovering the reaction and the diffusion coefficients in a linear parabolic equation.
Gianluca Mola*, Politecnico di Milano
(1097-35-265) -
4:30 p.m.
Phase Field Models: Macroscopic Anisotropy and Non-Local Models.
Gunduz Caginalp*, University of Pittsburgh
Xinfu Chen, University of Pittsburgh
Emre Esenturk, Pohang Mathematics Institute
(1097-45-359)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Scientific Computing, Numerical Analysis, and Mathematical Modeling, I
Room 475, Buehler Hall
Organizers:
Vasilios Alexiades, University of Tennessee, Knoxville
Xiaobing Feng, University of Tennessee, Knoxville
Steven Wise, University of Tennessee, Knoxville swise@math.utk.edu
-
3:00 p.m.
3D hydrodynamic phase-field models and simulations for biofilms.
Qi Wang*, University of South Carolina, Columbia
Jia Zhao, University of South Carolina, Columbia
(1097-35-62) -
3:30 p.m.
A Mixed Finite Element Method for a Cahn-Hilliard-Darcy-Stokes System.
Amanda E Diegel*, University of Tennessee, Knoxville
Xiaobing H Feng, University of Tennessee, Knoxville
Steven M Wise, University of Tennessee, Knoxville
(1097-65-317) -
4:00 p.m.
Partially Penalized Immersed Finite Element Methods For Interface Problems.
Tao Lin*, Department of Mathematics, Virginia Tech
(1097-65-403) -
4:30 p.m.
Title: Energetic Variational Approaches in Charge Transport.
Chun Liu*, Penn State Univesity
(1097-49-364)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Singularities and Physics, I
Room 113, Ayres Hall
Organizers:
Mboyo Esole, Harvard University
Paolo Aluffi, Florida State University aluffi@mail.math.fsu.edu
-
3:00 p.m.
Scattering Amplitudes and the Positive Grassmannian.
Jacob Lewis Bourjaily*, Harvard University
(1097-81-212) -
4:00 p.m.
Rota-Baxter algebras of singular hypersurfaces and applications to quantum field theory.
Matilde Marcolli*, Caltech
Xiang Ni, Caltech
(1097-81-57)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Stochastic Processes and Related Topics, I
Room 334, Buehler Hall
Organizers:
Jan Rosinski, University of Tennessee, Knoxville
Jie Xiong, University of Tennessee, Knoxville jxiong@math.utk.edu
-
3:00 p.m.
Multiplicative stochastic heat equations driven by general Gaussian noises and intermittency.
Yaozhong Hu*, University of Kansas
Jingyu Huang, University of Kansas
David Nualart, University of Arkansas at Little Rock
Samy Tindel, Institut Élie Cartan Nancy, Université de Nancy 1
(1097-60-204) -
3:30 p.m.
Numerical approximations of stochastic differential equations driven by Levy processes.
Ernest Jum*, University of Tennessee Knoxville
Jan Rosinski, University of Tennessee Knoxville
(1097-60-424) -
4:00 p.m.
SDEs driven by a time-changed Lévy process and associated fractional order Kolmogorov-type equations.
Kei Kobayashi*, University of Tennessee, Knoxville
(1097-60-258) -
4:30 p.m.
Stochastic Navier-Stokes equations in exterior domains.
P. Sundar*, Louisiana State University
(1097-60-294)
-
3:00 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:30 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Completely Integrable Systems and Dispersive Nonlinear Equations, I
Room 122, Ayres Hall
Organizers:
Robert Buckingham, University of Cincinnati
Peter Perry, University of Kentucky peteraperry@gmail.com
-
3:30 p.m.
Observable and reproducible rogue waves.
Constance M Schober*, University of Central Florida
Anna Calini, College of Charleston
(1097-35-399) -
4:00 p.m.
The Strauss conjecture on black hole backgrounds.
Jason Metcalfe*, University of North Carolina
(1097-35-323) -
4:30 p.m.
On discrete rarefaction in an NLS model for weak turbulence.
Sebastian Herr, Universität Bielefeld
Jeremy L Marzuola*, University of North Carolina, Chapel Hill
(1097-35-110)
-
3:30 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:30 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Mathematical Modeling of the Within- and Between-Host Dynamics of Infectious Diseases, I
Room 488, Dabney Hall
Organizers:
Megan Powell, University of St. Francis mpowell@stfrancis.edu
Judy Day, University of Tennessee, Knoxville
Vitaly Ganusov, University of Tennessee, Knoxville
-
3:30 p.m.
Modeling in vitro studies of inhalation anthrax.
Megan Olivia Powell*, University of St. Francis
Buddhi R Pantha, University of Tennessee
Judy Day, University of Tennessee
Angela Reynolds, Virginia Commonwealth University
(1097-92-428) -
4:00 p.m.
Optimal Control in PDE/DE Model for an Anthrax Epizootic.
Buddhi R Pantha*, University of Tennessee
Suzanne Lenhart, University of Tennessee
(1097-92-439)
-
3:30 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 3:30 p.m.-4:40 p.m.
Session for Contributed Papers, I
Room 114, Ayres Hall
-
3:30 p.m.
Solving the recursive problem $a_{n-1}^2-a_n\cdot a_{n-2}+4=0$.
Carl Libis*, Lane College
(1097-11-521) -
3:45 p.m.
Ring extensions preserving the finiteness of associated primes.
Hannah Robbins*, Roanoke College
(1097-13-264) -
4:00 p.m.
Principal Angles and Numerical Ranges of Operators Involving two Orthogonal Projections.
Jaedeok Kim*, Jacksonville State University
Youngmi Kim, Jacksonville State University
(1097-15-81) -
4:15 p.m.
Dense Alternating Sign Matrices and Extensions.
Miroslav Fiedler, Academy of Sciences of the Czech Republic, Inst. of Computer Science
Frank J. Hall, Georgia State University
Mikhail Stroev*, Georgia State University
(1097-15-433) -
4:30 p.m.
Geometric Multiplicities and Gersgorin Discs.
Rachid Marsli*, Georgia State University
Frank J Hall, Georgia State University
(1097-15-474)
-
3:30 p.m.
-
Friday March 21, 2014, 5:05 p.m.-6:00 p.m.
Erdős Memorial Lecture
Coloring graphs with forbidden induced subgraphs.
Cox Auditorium, Alumni Memorial Building
Maria Chudnovsky*, Columbia University
(1097-05-05) -
Friday March 21, 2014, 6:15 p.m.-7:30 p.m.
Erdős Lecture Reception
South Lawn, Ayres Hall
Inquiries: meet@ams.org