AMS Sectional Meeting Full Program
Current as of Saturday, April 13, 2013 00:24:55
Inquiries: meet@ams.org
Spring Eastern Sectional Meeting
Boston College, Chestnut Hill, MA
April 6-7, 2013 (Saturday - Sunday)
Meeting #1088
Associate secretaries:
Steven H. Weintraub, AMS shw2@lehigh.edu
Saturday April 6, 2013
-
Saturday April 6, 2013, 7:30 a.m.-4:00 p.m.
Meeting Registration
Welch Dining Room, Lyons Hall -
Saturday April 6, 2013, 8:00 a.m.-4:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Welch Dining Room, Lyons Hall -
Saturday April 6, 2013, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Discrete Geometry of Polytopes, I
Room 230, Fulton Hall
Organizers:
Barry Monson, University of New Brunswick
Egon Schulte, Northeastern University schulte@neu.edu
-
8:00 a.m.
Regular Polyhedra of Index $3$.
Anthony Cutler*, Newton, MA
(1088-52-243) -
8:30 a.m.
Quotients of abstract regular polytopes by linear codes.
Luis A. Ruiz-Lopez*, National Autonomous University of Mexico
(1088-05-158) -
9:00 a.m.
Orbit graphs and face-transitivity of k-orbit polytopes.
Gabe Cunningham*, University of Massachusetts Boston
(1088-05-28) -
9:30 a.m.
Some relations among equivelar 3-toroids.
Isabel Hubard*, Instituto de Matematicas, UNAM
Javier Bracho, Instituto de Matematicas, UNAM
Daniel Pellicer, Centro de Ciencias Matematicas, UNAM
(1088-52-284) -
10:00 a.m.
Equivelar toroids in the projective space.
Daniel Pellicer*, National University of Mexico
Isabel Hubard, National University of Mexico
Javier Bracho, National University of Mexico
(1088-52-138) -
10:30 a.m.
From maps to polytopes.
Thomas W, Tucker*, Colgate University
(1088-05-114)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Financial Mathematics, I
Room 220, Fulton Hall
Organizers:
Hasanjan Sayit, Worcester Polytechnic Institute
Stephan Sturm, Worcester Polytechnic Institute ssturm@wpi.edu
-
8:00 a.m.
Vanilla-like Options.
Roger Lee*, University of Chicago
(1088-60-257) -
9:00 a.m.
Implied volatility for general local-stochastic volatility models.
Matthew Lorig*, ORFE Department, Princeton University.
(1088-60-96) -
9:30 a.m.
Effect of volatility clustering on indifference pricing of options by convex risk measures.
Rohini Kumar*, Wayne State University
(1088-60-157) -
10:00 a.m.
Implied Volatility of Leveraged ETF Options.
Tim Leung*, Columbia University
Ronnie Sircar, Princeton University
(1088-60-12) -
10:30 a.m.
A Regime-Switching Heston Model for VIX and S&P 500 Implied Volatilities.
A. Papapanicolaou*, postdoc
R. Sircar, professor
(1088-60-194)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on History and Philosophy of Mathematics, I
Room S109, Stokes Hall
Organizers:
James J. Tattersall, Providence College tat@providence.edu
V. Frederick Rickey, United States Military Academy
-
8:00 a.m.
"Epistemic Cultures" and the History of Mathematics.
Hardy Grant*, York University, Toronto
(1088-01-104) -
8:30 a.m.
Mathematics as Mind Training: The History of a Complex of Educational Ideas.
David Lindsay Roberts*, Prince George's Community College
(1088-01-53) -
9:00 a.m.
Mathematical Tables in Nineteenth Century America.
Scott B. Guthery*, Docent Press
(1088-01-16) -
9:30 a.m.
Pre-computer number crunching: computational aids and techniques in Indian mathematics.
Kim Plofker*, Union College
(1088-01-285) -
10:00 a.m.
The Evolution of Mathematics in Ancient China: From the Newly Discovered Shu and Suan shu shu Bamboo Texts to the Nine Chapters on the Art of Mathematics.
Joseph W. Dauben*, Lehman College, City University of New York
(1088-01-69) -
10:30 a.m.
Correcting an Error in Book I of Archimedes' "On Floating Bodies".
Chris Rorres*, University of Pennsylvania, Kennett Square, PA
(1088-01-38)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Homological Invariants in Low-dimensional Topology, I
Room S295, Stokes Hall
Organizers:
John Baldwin, Boston College
Joshua Greene, Boston College joshua.greene@bc.edu
Eli Grigsby, Boston College
-
8:00 a.m.
On the Plamenevskaya invariant.
Robert Lipshitz, University of North Carolina
Lenhard Ng, Duke University
Sucharit Sarkar*, Princeton University
(1088-57-214) -
8:30 a.m.
Triply graded coloured homology.
Sabin Cautis*, University of Southern California
(1088-16-225) -
9:00 a.m.
The characteristic-2 Rasmussen invariant and mutation.
Thomas C Jaeger*, Syracuse University
(1088-57-261) -
9:30 a.m.
Open books, twist numbers, and Floer homology.
Matthew Hedden, Michigan State University
Thomas E. Mark*, University of Virginia
(1088-57-221) -
10:00 a.m.
Open book foliation and fractional Dehn twist coefficients.
Keiko Kawamuro*, University of Iowa
(1088-57-215) -
10:30 a.m.
Transverse knots, infinite cyclic covers and Heegaard Floer homology.
Tye Lidman, University of Texas, Austin
Robert Lipshitz, University of North Carolina
Sucharit Sarkar, Princeton University
David Shea Vela-Vick*, Louisiana State University
(1088-57-262)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Homology and Cohomology of Arithmetic Groups, I
Room S117, Stokes Hall
Organizers:
Avner Ash, Boston College
Darrin Doud, Brigham Young University doud@math.byu.edu
David Pollack, Wesleyan University
-
8:00 a.m.
Cohomology growth and modularity lifting.
David Geraghty*, Princeton University and Institute for Advanced Study
(1088-11-209) -
9:00 a.m.
Multiplicities of automorphic forms on $GL_2$.
Simon Marshall*, Northwestern University
(1088-11-34) -
10:00 a.m.
On the parity of coefficients of modular forms.
Joel Bellaiche*, Brandeis University
(1088-11-39)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Hopf Algebras and their Applications, I
Room S113, Stokes Hall
Organizers:
Timothy Kohl, Boston University tkohl@math.bu.edu
Robert Underwood, Auburn University Montgomery
-
8:00 a.m.
The search for a left quantum universal enveloping algebra.
Uma Iyer, Bronx Community College
Earl J. Taft*, Rutgers University
(1088-16-13) -
8:30 a.m.
Noetherian Algebras of Quantum Differential Operators.
Uma N Iyer*, Bronx
David A Jordan, University of Sheffield, UK
Timothy C McCune, Great Neck, NY
(1088-16-19) -
9:00 a.m.
Hopf algebras, Yang-Baxter equations and related structures.
Florin Felix Nichita*, IMAR Bucharest
(1088-16-115) -
9:30 a.m.
Quasi-bialgebra Structures and Torsion-free Abelian Groups.
Alessandro Ardizzoni*, University of Turin
(1088-16-155) -
10:00 a.m.
Quasi-Yetter-Drinfield Data.
Claudia Menini*, Departmen of Mathematics, University of Ferrara (Italy)
(1088-17-150) -
10:30 a.m.
Reduction of tensor categories modulo primes.
Pavel Etingof*, MIT
Shlomo Gelaki, Technion, Israel
(1088-18-17)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Moduli Spaces in Algebraic Geometry, I
Room 110, Fulton Hall
Organizers:
Dawei Chen, Boston College dawei.chen@bc.edu
Maksym Fedorchuk, Boston College
Joe Harris, Harvard University
Yu-Jong Tzeng, Harvard University
-
8:00 a.m.
Effective Divisors on the Moduli Space of One-dimensional Sheaves on the Projective Plane.
Matthew Woolf*, Harvard University
(1088-14-126) -
9:00 a.m.
Stability of Second Hilbert Points of Canonical Curves.
David Jensen*, Stony Brook University
(1088-14-93) -
10:00 a.m.
Rigid curves on moduli spaces of stable rational curves and arithmetic breaks.
Ana-Maria Castravet*, Ohio State University
Jenia Tevelev, University of Massachusetts Amherst
(1088-14-164)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Real and Complex Dynamics of Difference Equations with Applications, I
Room S111, Stokes Hall
Organizers:
Ann Brett, Johnson and Wales University
M. R. S. Kulenovic, University of Rhode Island mkulenovic@mail.uri.edu
-
8:00 a.m.
Global Behavior of Some Rational Second Order Difference Equations.
Mustafa R.S. Kulenovic*, University of Rhode Island
Midhat Mehuljic, University of Sarajevo
(1088-39-60) -
8:30 a.m.
A system of Four Difference Equations for Exploring the Dynamics of Dengue Spread, and its Control.
Tamara Awerbuch*, Department of Global Health and Population, Harvard School of Public Health
Richard Levins, Harvard School of Public Health
Michaela Predescu, Bentley University, Waltham MA 0245
(1088-92-267) -
9:00 a.m.
On the Asymptotic Behavior of Convergent Solutions to Difference Equations of the type $x_{n+1}=Jx_{n}=f_{n}(x_{n})$.
William T Jamieson*, University of Rhode Island
Orlando Merino, University of Rhode Island
(1088-39-123) -
9:30 a.m.
Global Dynamics of Some Anti-competitive Systems of Difference Equations in the Plane.
M.R.S. Kulenovic, Department of Mathematics University of Rhode Island
M. DiPippo*, Department of Mathematics Rhode Island College
(1088-39-122) -
10:00 a.m.
Anti-Competitive Systems of Rational Difference Equations.
Chris D Lynd*, University of Rhode Island
(1088-39-128)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Research by Undergraduates and Students in Post-Baccalaureate Programs, I
Room 130, Fulton Hall
Organizers:
Chi-Keung Cheung, Boston College
David Damiano, College of the Holy Cross
Steven J. Miller, Williams College sjm1@williams.edu
Suzanne L. Weekes, Worcester Polytechnic Institute
-
8:00 a.m.
Population Demographics of Amphibians: Using Probabilistic Models to Estimate Abundance.
Meghan E Reynolds*, College of the Holy Cross
(1088-92-84) -
8:30 a.m.
Modelling Cancer Stem Cell and Non-Stem Cancer Cell Population Growth.
Sarah Jean Bober*, Worcester Polytechnic Institute
(1088-34-97) -
9:00 a.m.
Modeling Calcium Dynamics on Muscle Force Generation of Frog.
Weifan Liu*, Worcester Polytechnic Institute
(1088-92-78) -
9:30 a.m.
Toggling between gamma-frequency activity and suppression of cell assemblies.
Christoph Borgers, Tufts University
Bryan Walker*, Tufts University
(1088-92-288) -
10:00 a.m.
Modeling the Limited Immune Reconstitution of HIV-1 Patients on HAART: The Damaged Niche Hypothesis.
Leah DeCoste*, College of the Holy Cross
(1088-92-101) -
10:30 a.m.
Chemotactic Signalling in {\em A. punctulata} Sperm.
Daniel M. A. Duhaney*, Worcester Polytechnic Institute
(1088-92-109)
-
8:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic and Geometric Structures of 3-manifolds, I
Room S115, Stokes Hall
Organizers:
Ian Biringer, Boston College
Tao Li, Boston College taoli@bc.edu
Robert Meyerhoff, Boston College
-
8:30 a.m.
Commensurability of hyperbolic knot complements.
Michel Boileau, Institut de Mathématiques de Toulouse
Steven Boyer, UQAM
Radu Cebanu*, Boston College
Genevieve Walsh, TUFTS
(1088-51-211) -
9:00 a.m.
Thurston's gluing equations for PGL(n,C).
Christian K Zickert*, University of Maryland
(1088-57-289) -
9:30 a.m.
Virtual positivity of representation volumes.
Yi Liu*, Pasadena
(1088-57-166) -
10:00 a.m.
Small volume link orbifolds.
Christopher K Atkinson, University of Minnesota, Morris
David Futer*, Temple University
(1088-57-66) -
10:30 a.m.
Convex Projective Deformations of the Figure-8 Knot Complement.
Sam Aaron Ballas*, University of Texas at Austin
(1088-57-172)
-
8:30 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algorithmic Problems of Group Theory and Applications to Information Security, I
Room 245, Fulton Hall
Organizers:
Delaram Kahrobaei, City University of New York Graduate Center and New York College of Technology dkahrobaei@gc.cuny.edu
Vladimir Shpilrain, City College of New York and City University of New York Graduate Center
-
8:30 a.m.
Classification of embeddings of abelian extensions of $D_n$ into $E_{n+1}$.
Andrew Douglas*, City University of New York
Delaram Kahrobaei, City University of New York
Joe Repka, University of Toronto
(1088-17-239) -
9:00 a.m.
The word problem in the automorphism groups of right-angled Artin groups is in P.
Carrie A. Whittle*, University of Arkansas
(1088-20-47) -
9:30 a.m.
An Algorithmic and Geometric Property of Cayley Graphs.
Ashley Johnson*, University of Nebraska - Lincoln
(1088-20-178) -
10:00 a.m.
Constructive faithful representations into PSL(2,C) and PSL(2,R).
Benjamin Fine*, Fairfield University
Martin Kreuzer, University of Passau
Gerhard Rosenberger, University of Hamburg
(1088-20-167) -
10:30 a.m.
Dimension of Matrix Representations of Finitely Generated Torsion Free Nilpotent Groups.
Maggie E Habeeb*, California University of PA
Delaram Kahrobaei, CUNY Graduate Center
(1088-20-198)
-
8:30 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Combinatorics and Classical Integrability, I
Room 423, Fulton Hall
Organizers:
Amanda Redlich, Rutgers University aredlich@math.rutgers.edu
Shabnam Beheshti, Rutgers University
-
8:30 a.m.
An Integrability Toolkit for Combinatorialists.
Shabnam Beheshti*, Department of Mathematics, Rutgers University
(1088-35-271) -
9:00 a.m.
On a relationship between reflectionless potentials, Lax operators, Bogoliubov-de Gennes Liouvillians of integrable PDEs, and supersymmetric chains.
Maxim Olshanii*, University of Massachusetts Boston
Zaijong Hwang, University of Massachusetts Boston
Andrew Koller, University of Colorado
(1088-35-18) -
9:30 a.m.
Wronskian Formulations of the Boussinesq Equations.
Wen-Xiu Ma*, University of South Florida
(1088-35-24) -
10:00 a.m.
Near amplitude crossing of mKdV double solitons.
Justin Holmer*, Brown University
Donlapark Pornnopparath, Brown University
(1088-35-187) -
10:30 a.m.
Apollonian structure in the Abelian sandpile.
Wesley Pegden*, Courant Institute, NYU
Charles K Smart, MIT
Lionel Levine, Cornell University
(1088-37-287)
-
8:30 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 8:30 a.m.-10:40 a.m.
Contributed Paper Session
Room S201, Stokes Hall
-
8:30 a.m.
Mathematics and Wikiversity.
Jeffrey J Beyerl*, Furman University
(1088-97-22) -
8:45 a.m.
Simulation-based Metaheuristic Optimization of Logistics Systems.
Baiba Zvirgzdina*, Riga, Latvia
(1088-49-20) -
9:00 a.m.
Portfolio Selection with Downside Risk and Upside Potential.
Zhen Huang*, Otterbein University
Zengxiang Tong, Otterbein University
(1088-90-91) -
9:15 a.m.
Examining a Seismic Imaging Algorithm With Band Limited Data.
Bogdan G Nita*, Montclair State University
Catherine Wilshusen, The Johns Hopkins University
Marcus Jeffrey, North Carolina A&T State University
(1088-86-54) -
9:30 a.m.
Hyperinvariance for a class of operators.
Driss Drissi*, Kuwait university
(1088-47-290) -
9:45 a.m.
Global Attractors of the Hyperbolic Relaxation of Reaction-Diffusion Equations with Dynamic Boundary Conditions.
Joseph L Shomberg*, Providence College
Ciprian G Gal, Florida International University
(1088-35-36) -
10:00 a.m.
Seifert fibered surgery on hyperbolic pretzel knots.
Jeffrey Meier*, University of Texas at Austin
(1088-57-30) -
10:15 a.m.
A Note on the Prison Yard Problem.
Val Pinciu*, Southern Connecticut State University
(1088-05-248) -
10:30 a.m.
The Application of the connectivity between uniserial module over an Artinian ring with its Jacobson Radical.
Irawati Oetoyo Soeryodinoto*, Algebra research group. Institut Teknologi Bandung
(1088-16-25)
-
8:30 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Arithmetic Dynamics and Galois Theory, I
Room S209, Stokes Hall
Organizers:
John Cullinan, Bard College cullinan@bard.edu
Farshid Hajir, University of Massachusetts, Amherst
Siman Wong, University of Massachusetts, Amherst
-
9:00 a.m.
Isotriviality of Algebraic Dynamical Systems over Function Fields.
Anupam Bhatnagar*, Borough of Manhattan Community College, CUNY
Alon Levy, University of British Columbia
(1088-37-185) -
9:30 a.m.
Finding $p$-class towers of length 3.
Michael R. Bush*, Dept. of Mathematics, Washington and Lee University
Daniel C. Mayer, Graz, Austria.
(1088-11-254) -
10:00 a.m.
A Thompson Group for the Basilica.
James M Belk*, Bard College
Bradley T Forrest, The Richard Stockton College of New Jersey
(1088-20-255) -
10:30 a.m.
Dynamical Degrees and Arithmetic Degrees for Rational Maps and Morphisms.
Joseph H Silverman*, Mathematics Department, Brown University, Providence, RI 02912
(1088-11-37)
-
9:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commuting Matrices and the Hilbert Scheme, I
Room 453, Fulton Hall
Organizers:
Anthony Iarrobino, Northeastern University a.iarrobino@neu.edu
Leila Khatami, Union College
-
9:00 a.m.
The invariant Hilbert scheme of V. Alexeev and M. Brion: a survey.
Bart Van Steirteghem*, Medgar Evers College (CUNY)
(1088-14-203) -
10:00 a.m.
Some Combinatorics of Dynkin-Kostant Diagrams.
Alfred Gerard Noel*, University of Massachusetts Boston
(1088-22-49) -
10:30 a.m.
Nilpotent commuting varieties.
Nham Vo Ngo*, University of Wisconsin-Stout
(1088-20-65)
-
9:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 9:00 a.m.-10:40 a.m.
Special Session on Complex Geometry and Microlocal Analysis, I
Room 117, Fulton Hall
Organizers:
Victor W. Guillemin, Massachusetts Institute of Technology
Richard B. Melrose, Massachusetts Institute of Technology
Yanir A. Rubinstein, Stanford University yanir@member.ams.org
-
9:00 a.m.
Semiclassical spectral invariants for perturbed harmonic oscillators.
Zuoqin Wang*, The University of Michigan
(1088-35-161) -
9:30 a.m.
On the evolution of APEs.
Eric Bahuaud*, Seattle University
(1088-53-112) -
10:00 a.m.
On the singularities of the pluricomplex Green's function.
Duong H Phong*, Columbia University
(1088-32-129)
-
9:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Counting and Equidistribution on Symmetric Spaces, I
Room 425, Fulton Hall
Organizers:
Dubi Kelmer, Boston College kelmer@bc.edu
Alex Kontorovich, Yale University
-
9:00 a.m.
Effective Equidistributions of Farey Sequence and Limit Distributions of Frobenius Numbers.
Han Li*, Yale University
(1088-37-74) -
10:00 a.m.
Equidistribution of generalized Farey points and applications to counting.
Ilya Vinogradov*, University of Bristol
(1088-37-134)
-
9:00 a.m.
-
Saturday April 6, 2013, 11:05 a.m.-11:55 a.m.
Invited Address
Canonical bases and geometry.
Room 127, Merkert Chemistry Center
Roman Bezrukavnikov*, Massachusetts Institute of Technology
(1088-20-01) -
Saturday April 6, 2013, 1:55 p.m.-2:45 p.m.
Invited Address
Discrete objects with maximum possible symmetry.
Room 127, Merkert Chemistry Center
Marston Conder*, University of Auckland, New Zealand
(1088-20-02) -
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Algebraic and Geometric Structures of 3-manifolds, II
Room S115, Stokes Hall
Organizers:
Ian Biringer, Boston College
Tao Li, Boston College taoli@bc.edu
Robert Meyerhoff, Boston College
-
3:00 p.m.
The classification of bridge surfaces for torus knots.
Alexander Zupan*, University of Texas at Austin
(1088-57-67) -
3:30 p.m.
Dehn surgery and bridge number of knots in handlebodies.
R Sean Bowman*, Oklahoma State University
(1088-57-199) -
4:00 p.m.
Right-angled Coxeter groups and acute triangulations.
Genevieve S. Walsh*, Tufts University
(1088-57-139) -
4:30 p.m.
The Kakimizu complex of a knot.
Piotr Przytycki, Polish Academy of Sciences
Jennifer Schultens*, University of California, Davis
(1088-57-57) -
5:00 p.m.
Minimal genus Seifert surfaces for prime, special alternating links.
Jessica E. Banks*, CRM-ISM, Montreal
(1088-57-88)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Algorithmic Problems of Group Theory and Applications to Information Security, II
Room 245, Fulton Hall
Organizers:
Delaram Kahrobaei, City University of New York Graduate Center and New York College of Technology dkahrobaei@gc.cuny.edu
Vladimir Shpilrain, City College of New York and City University of New York Graduate Center
-
3:00 p.m.
Diffie-Hellman Problems with Deterministic Hard-Core Bits.
Nelly Fazio, City College, CUNY
Rosario Gennaro*, City College, CUNY
Milinda Pereira, City College, CUNY
William E. Skeith, City College, CUNY
(1088-12-269) -
3:30 p.m.
Current Challenges in Information Security.
Shafi Goldwasser*, MIT
(1088-20-275) -
4:00 p.m.
Public key exchange using semidirect product of (semi)groups.
M. Habeeb, California University of Pennsylvania
D. Kahrobaei, City University of New York
C. Koupparis, City University of New York
V. Shpilrain*, City University of New York
(1088-94-152) -
4:30 p.m.
Implementing Binary Elliptic Curve Addition as Quantum Circuit.
Rainer Steinwandt*, Florida Atlantic University
(1088-94-222) -
5:00 p.m.
Complicated residually finite groups.
Mark Sapir*, Nashville
(1088-20-71) -
5:30 p.m.
Using automata to solve algorithmic problems in relatively hyperbolic groups.
Olga Kharlampovich*, Hunter College, CUNY
(1088-20-253)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Arithmetic Dynamics and Galois Theory, II
Room S209, Stokes Hall
Organizers:
John Cullinan, Bard College cullinan@bard.edu
Farshid Hajir, University of Massachusetts, Amherst
Siman Wong, University of Massachusetts, Amherst
-
3:00 p.m.
The distribution of torsion group schemes among abelian varieties over finite fields.
Jeffrey D Achter*, Colorado State University
(1088-11-249) -
3:30 p.m.
On the field of definition of a $p^n$-torsion point on an elliptic curve defined over a number field.
Alvaro Lozano-Robledo*, University of Connecticut
(1088-11-154) -
4:00 p.m.
Galois Theory of Iterated Morphisms on Reducible Elliptic Curves.
Domenico Aiello*, University of Massachusetts Amherst
(1088-11-204) -
4:30 p.m.
Computing images of Galois representations attached to elliptic curves.
Andrew V Sutherland*, Massachusetts Institute of Technology
(1088-11-48) -
5:00 p.m.
Dynamics associated with Jacobians of Hermitian curves.
Rachel Pries*, Colorado State University
Colin Weir, University of Calgary
(1088-11-236)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Combinatorics and Classical Integrability, II
Room 423, Fulton Hall
Organizers:
Amanda Redlich, Rutgers University aredlich@math.rutgers.edu
Shabnam Beheshti, Rutgers University
-
3:00 p.m.
A Combinatorial Toolkit for Nonlinear Analysts.
Amanda Redlich*, Rutgers
(1088-05-274) -
3:30 p.m.
$\beta$-Gaussian Ensembles and the Non-orientability of Polygonal Glueings.
Michael La Croix*, Massachusetts Institute of Technology
(1088-05-286) -
4:00 p.m.
An invitation to the Weingarten calculus.
Jonathan Novak*, MIT
(1088-05-144) -
4:30 p.m.
The toggle group and its application to statistical physics.
Jessica Striker*, University of Minnesota
(1088-05-276) -
5:00 p.m.
Bijections and symmetries for the factorizations of the long cycle.
Olivier Bernardi, Brandeis University
Alejandro H. Morales*, LaCIM, Université du Québec à Montréal
(1088-05-23)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Commuting Matrices and the Hilbert Scheme, II
Room 453, Fulton Hall
Organizers:
Anthony Iarrobino, Northeastern University a.iarrobino@neu.edu
Leila Khatami, Union College
-
3:00 p.m.
Hilbert Schemes and Jacobi Factors of Plane Curve Singularities.
Mikhail Mazin*, Stony Brook University
(1088-14-231) -
3:30 p.m.
Cherednik algebras, Hilbert schemes and knot invariants.
Eugene Gorsky*, Stony Brook University
(1088-14-62) -
4:00 p.m.
Cohomology rings of the elliptic Affine Springer Fibers in type $A$.
Alexei Oblomkov*, University of Massachuetts, Amherst
Zhiwei Yun, Stanford
(1088-14-145) -
4:30 p.m.
Enumeration of singular curves with tangency conditions.
Yu-jong Tzeng*, Harvard University
(1088-14-177) -
5:00 p.m.
Ideals of conjugacy classes of nilpotent matrices.
Riccardo Biagioli, University of Lyon
Sara Faridi*, Dalhousie University
Mercedes Rosas, University of Sevilla
(1088-13-169) -
5:30 p.m.
Equations for isospectral Hilbert schemes of $n\leq 4$ points on the plane.
Fatimah Ahmed Alsmaeel, Wayne State University
Christopher E. Creighton, Wayne State University
Bogdan Gheorghe, Wayne State University
Kyungyong Lee*, Wayne State University
(1088-05-72)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Complex Geometry and Microlocal Analysis, II
Room 117, Fulton Hall
Organizers:
Victor W. Guillemin, Massachusetts Institute of Technology
Richard B. Melrose, Massachusetts Institute of Technology
Yanir A. Rubinstein, Stanford University yanir@member.ams.org
-
3:00 p.m.
Curvature, Cones, and Characteristic Numbers.
Michael F. Atiyah, University of Edinburgh
Claude R. LeBrun*, Stony Brook University
(1088-53-235) -
4:00 p.m.
Construction of conic Kahler-Einstein metrics.
Chi Li*, Stony Brook University
Song Sun, Imperial College, UK
(1088-53-61) -
4:30 p.m.
Positivity in Kähler-Einstein theory.
Luca Fabrizio Di Cerbo*, Duke University Math Department
Gabriele Di Cerbo, Princeton University Math Department
(1088-53-50) -
5:00 p.m.
Smooth gluing theorems for Kähler metrics.
Michael Singer*, University College London
Richard B Melrose, Massachusetts Institute of Technology
(1088-58-79)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Counting and Equidistribution on Symmetric Spaces, II
Room 425, Fulton Hall
Organizers:
Dubi Kelmer, Boston College kelmer@bc.edu
Alex Kontorovich, Yale University
-
3:00 p.m.
Equidistribution of primitive rational points on expanding horosphere.
Nimish A Shah*, Ohio State University
Manfred Einsiedler, ETH-Zurich, Switzerland
Shahar Mozes, Hebrew University of Jerusalem, Israel
Uri Schapira, Technion, Haifa, Israel
(1088-22-245) -
4:00 p.m.
Unipotent flows and infinite measures.
Amir Mohammadi*, The University of Texas at Austin
(1088-37-59) -
5:00 p.m.
Effective circle count for Apollonian packings and closed horospheres.
Min Lee*, Brown University
Hee Oh, Brown University
(1088-11-92)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Discrete Geometry of Polytopes, II
Room 230, Fulton Hall
Organizers:
Barry Monson, University of New Brunswick
Egon Schulte, Northeastern University schulte@neu.edu
-
3:00 p.m.
Isometric Point-Circle Configurations and Unit-Distance Polycirculants.
Marko Boben, University of Ljubljana, FRI
Gábor Gévay, Bolyai Institute, University of Szeged
Tomaž Pisanski*, University of Ljubljana, FMF
(1088-52-119) -
3:30 p.m.
From Ehrhart theory to almost-neighborly polytopes.
Benjamin T Nill*, Case Western Reserve University
Arnau Padrol, Universitat Politecnica de Catalunya
(1088-52-168) -
4:00 p.m.
Vertex-Transitive Polyhedra in 3-Space.
Undine Leopold*, Northeastern University, Boston, MA
(1088-52-142) -
4:30 p.m.
Abstract polytopes with O'Nan as automorphism group.
Dimitri Leemans*, University of Auckland
(1088-52-146) -
5:00 p.m.
Simple groups acting on polytopes.
Peter A Brooksbank*, Bucknell University
(1088-20-213) -
5:30 p.m.
Residues of Bruhat-Tits buildings.
Richard M Weiss*, Tufts University
Holger P Petersson, FernUniversität Hagen
Bernhard Mühlherr, Universität Giessen
(1088-20-32)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Financial Mathematics, II
Room 220, Fulton Hall
Organizers:
Hasanjan Sayit, Worcester Polytechnic Institute
Stephan Sturm, Worcester Polytechnic Institute ssturm@wpi.edu
-
3:00 p.m.
An Optimal Timing Approach to Mean-Reversion Trading.
Xin Li*, Columbia University
Tim Leung, Columbia University
(1088-60-11) -
3:30 p.m.
Optimal Hedging in a Discrete Time Incomplete Market with Transaction Costs.
Victoria Steblovskaya*, Department of Mathematical Sciences, Bentley University
Norm Josephy, Department of Mathematical Sciences, Bentley University
Lucy Kimball, Department of Mathematical Sciences, Bentley University
(1088-91-165) -
4:00 p.m.
Optimal Consumption with Transaction Cost and Random Endowment: Shadow Prices and Connections to Duality.
Xiang Yu*, University of Michigan
Erhan Bayraktar, University of Michigan
Yuchong Zhang, University of Michigan
(1088-60-94) -
4:30 p.m.
Consumption Dynamics in Incomplete Markets.
Paolo Guasoni, Boston University and Dublin City University
Gu Wang*, Boston University
(1088-60-188) -
5:00 p.m.
Most Likely Path to Systemic Failure.
Kontantinos Spiliopoulos*, Department of Mathematics and Statistics, Boston University
Kay Giesecke, Stanford University
Richard Sowers, University of Illionis at Urbana-Champaign
(1088-60-131) -
5:30 p.m.
Two-Dimensional Sequential Hypothesis Testing in the Brownian Motion Model.
Michael Carlisle, Department fo Mathematics, Baruch College, CUNY
Olympia Hadjiliadis*, Department of Mathematics Brooklyn College and the Graduate Center of CUNY
(1088-62-176)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on History and Philosophy of Mathematics, II
Room S109, Stokes Hall
Organizers:
James J. Tattersall, Providence College tat@providence.edu
V. Frederick Rickey, United States Military Academy
-
3:00 p.m.
The Burial of Euclid: Defacing Geometry in Early-Nineteenth-Century America.
Andrew P Fiss*, Vassar College
(1088-01-250) -
3:30 p.m.
Soldiers and Scholars: Descriptive Geometry on the Blackboard.
Christopher J. Phillips*, Harvard University
(1088-01-55) -
4:00 p.m.
Learning vector calculus circa 1900.
Eisso J Atzema*, University of Maine
(1088-01-182) -
4:30 p.m.
Perspective, Painting, Publishing, and Patronage: Joshua Kirby and Brook Taylor.
Duncan J Melville*, St. Lawrence University
(1088-01-174) -
5:00 p.m.
Sectors at the Smithsonian.
Amy Ackerberg-Hastings*, NMAH/UMUC
(1088-01-26) -
5:30 p.m.
Episodes from American Mathematics in the Age of Jefferson.
Dick Jardine*, Keene State College
(1088-01-135)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Homological Invariants in Low-dimensional Topology, II
Room S295, Stokes Hall
Organizers:
John Baldwin, Boston College
Joshua Greene, Boston College joshua.greene@bc.edu
Eli Grigsby, Boston College
-
3:00 p.m.
Trisections of 4-manifolds.
David T Gay*, University of Georgia and Euclid Lab
Robion Kirby, University of California Berkeley
(1088-57-246) -
3:30 p.m.
Surface diagrams and Floer homology.
Jonathan D Williams*, University of Georgia
(1088-57-136) -
4:00 p.m.
Computing Higher-order Alexander Polynomials of Knots.
Peter D Horn*, Syracuse University
(1088-57-121) -
4:30 p.m.
The pillowcase and perturbations of traceless representations of knot groups.
Matthew Hedden*, Michigan State University
Chris Herald, University of Nevada, Reno
Paul Kirk, University of Indiana, Bloomington
(1088-57-125) -
5:00 p.m.
Heegaard Floer homology and the Alexander trick.
Liam Watson*, UCLA
(1088-57-256) -
5:30 p.m.
The Seifert form, Alexander module, and bordered Floer homology.
Jennifer Hom*, Columbia
Sam Lewallen, Princeton
Tye Lidman, UT Austin
Liam Watson, UCLA
(1088-57-244)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Homology and Cohomology of Arithmetic Groups, II
Room S117, Stokes Hall
Organizers:
Avner Ash, Boston College
Darrin Doud, Brigham Young University doud@math.byu.edu
David Pollack, Wesleyan University
-
3:00 p.m.
Analytic $p$-adic $L$-functions for $\mathrm{GL}_2$.
David Hansen*, Boston College
(1088-11-52) -
4:00 p.m.
Modular Forms and Elliptic Curves Over the Cubic Field of Discriminant $-23$.
Paul E. Gunnells, Department of Mathematics and Statistics, University of Massachusetts Amherst
Dan Yasaki*, Department of Mathematics and Statistics, University of North Carolina Greensboro
(1088-11-80) -
4:30 p.m.
Equivariant cohomology of $SL_2$ over imaginary quadratic integers.
Ethan Berkove*, Lafayette College
(1088-11-130) -
5:00 p.m.
Arthur packet of small symplectic groups.
Birgit Speh*, Cornell university
Mahdi Asgari, Oklahoma State Univwrsity
(1088-22-195) -
5:30 p.m.
Mod 2 Cohomology for GL(4) and Galois Representations.
Mark McConnell*, Princeton University
(1088-11-240)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Hopf Algebras and their Applications, II
Room S113, Stokes Hall
Organizers:
Timothy Kohl, Boston University tkohl@math.bu.edu
Robert Underwood, Auburn University Montgomery
-
3:00 p.m.
Hopf Galois structures on Galois extensions of fields of degree $mp$.
Lindsay N. Childs*, University at Albany
(1088-12-189) -
3:30 p.m.
Matrices with correspond to Hopf orders in high ramification.
Alan Koch*, Agnes Scott College
(1088-11-63) -
4:00 p.m.
Scaffolds in local Galois module theory with implications for the classification of Hopf orders.
G. Griffith Elder*, University of Nebraska at Omaha
Nigel P. Byott, University of Exeter
(1088-11-108) -
4:30 p.m.
Locally Nilpotent Skew Derivations.
Jeffrey Bergen*, DePaul University
Piotr Grzeszczuk, Bialystok University of Technology
(1088-16-190) -
5:00 p.m.
Semilinear Actions of General Linear Groups on Character Rings of Hopf Algebras.
Yorck Sommerhäuser*, University of South Alabama
(1088-16-191) -
5:30 p.m.
Classifying Hopf algebras of dimension $8p$.
Margaret Beattie*, Mount Allison University, Canada
Gaston Andres Garcia, Universidad Nacional de la Plata, Argentina
(1088-16-183)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Moduli Spaces in Algebraic Geometry, II
Room 110, Fulton Hall
Organizers:
Dawei Chen, Boston College dawei.chen@bc.edu
Maksym Fedorchuk, Boston College
Joe Harris, Harvard University
Yu-Jong Tzeng, Harvard University
-
3:00 p.m.
Boundary divisors in the moduli space of stable quintic surfaces.
Julie Rana*, University of Massachusetts Amherst
(1088-14-175) -
4:00 p.m.
The Abel--Jacobi map and cycles on the moduli space of curves.
Dmitry Zakharov*, Stony Brook University
Samuel Grushevsky, Stony Brook University
(1088-14-179) -
5:00 p.m.
The tautological ring of the moduli space of stable curves.
Aaron Pixton*, Princeton University
(1088-14-160)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Real and Complex Dynamics of Difference Equations with Applications, II
Room S111, Stokes Hall
Organizers:
Ann Brett, Johnson and Wales University
M. R. S. Kulenovic, University of Rhode Island mkulenovic@mail.uri.edu
-
3:00 p.m.
Attractivity and Global Stability for Linear Fractional Difference Equation.
A. Brett*, Johnson & Wales University
M. Kulenovic, University of Rhode Island
(1088-39-68) -
3:30 p.m.
Patterns of Boundedness of Rational Systems in the Plane.
Emmanouil Drymonis*, Department of Mathematics, University of Rhode Island
(1088-39-241) -
4:00 p.m.
Toward a Classification of Periodic Trichotomies.
Frank J Palladino*, University of Rhode Island
(1088-39-151) -
4:30 p.m.
An application of the Kulenovic-Ladas-Sizer Theorem on a system of rational difference equations.
Evelina G Lapierre*, Johnson & Wales University
Dan Hadley, University of Rhode Island
Edward Grove, University of Rhode Island
Sam Schultz, Providence College
(1088-39-95) -
5:00 p.m.
Global dynamics of some second order quadratic fractional difference equation.
Daniel M Hadley*, University of Rhode Island
(1088-39-266)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Research by Undergraduates and Students in Post-Baccalaureate Programs, II
Room 130, Fulton Hall
Organizers:
Chi-Keung Cheung, Boston College
David Damiano, College of the Holy Cross
Steven J. Miller, Williams College sjm1@williams.edu
Suzanne L. Weekes, Worcester Polytechnic Institute
-
3:00 p.m.
Solving the Diffusion Equation on the Sphere with the Finite Element Method and Multigrid Solvers.
Jay A. Stotsky*, Tufts University
(1088-65-82) -
3:30 p.m.
Extreme Cases of the $p$-Laplace Operator.
Xiao Shen*, Worcester Polytechnic Institute
(1088-35-140) -
4:00 p.m.
The Average Gap Distribution for Generalized Zeckendorf Decompositions.
Louis Gaudet*, Yale University
Olivia Beckwith, Harvey Mudd College
Amanda Bower, University of Michigan-Dearborn
Rachel Insoft, Wellesley College
Shiyu Li, University of California, Berkeley
Steven J. Miller, Williams College
Philip Tosteson, Williams College
(1088-11-102) -
4:30 p.m.
Frobenius Pseudoprimes and a Cubic Primality Test.
Eric Kimball*, Bates College
(1088-12-29) -
5:00 p.m.
Elliptic Reciprocity.
Liljana Babinkostova, Boise State University
Kevin Bombardier, Wichita State University
Matthew Cole, University of Notre Dame
Thomas Morrell*, Washington University in St. Louis
Cory Scott, Colorado College
(1088-11-31) -
5:30 p.m.
AES-like ciphers over any finite field.
Liljana Babinkostova, Department of Mathematics, Boise State University
Kevin Bombardier, Wichita State University
Matthew Cole*, University of Notre Dame
Thomas Morrell, Washington University in St. Louis
Cory Scott, Colorado College
(1088-20-35)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Topology and Generalized Cohomologies in Modern Condensed Matter Physics, I
Room S201, Stokes Hall
Organizers:
Claudio Chamon, Boston University
Robert Kotiuga, Boston University prk@bu.edu
-
3:00 p.m.
The mathematical language to describe many-body quantum entanglement: fusion category theory and group cohomology theory.
Xiao-Gang Wen*, Perimeter Institute for Theoretical Physics
(1088-18-232) -
4:00 p.m.
Raoul Bott's later work on physics-inspired mathematics.
Loring Tu*, Tufts University
(1088-57-279) -
5:00 p.m.
Configuration space integrals in the study of knot and link spaces.
Ismar Volic*, Wellesley College
(1088-55-21)
-
3:00 p.m.
-
Saturday April 6, 2013, 6:15 p.m.-7:45 p.m.
Reception Sponsored by Boston College, College of Arts and Sciences and Department of Mathematics
Welch Dining Room, Lyons Hall
Sunday April 7, 2013
-
Sunday April 7, 2013, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
Welch Dining Room, Lyons Hall -
Sunday April 7, 2013, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
Meeting Registration
Welch Dining Room, Lyons Hall -
Sunday April 7, 2013, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Counting and Equidistribution on Symmetric Spaces, III
Room 425, Fulton Hall
Organizers:
Dubi Kelmer, Boston College kelmer@bc.edu
Alex Kontorovich, Yale University
-
8:00 a.m.
Rational Approximation on Spheres.
Dmitry Kleinbock, Brandeis University
Keith Merrill*, Brandeis University
(1088-37-143) -
9:00 a.m.
Rigidity of Actions by Commuting Nilmanifold Automorphisms.
Zhiren Wang*, Yale University
(1088-37-186) -
10:00 a.m.
More about values of binary quadratic forms at integer points.
Dmitry Kleinbock*, Brandeis University
Barak Weiss, Ben Gurion University, Israel
(1088-11-282)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Discrete Geometry of Polytopes, III
Room 230, Fulton Hall
Organizers:
Barry Monson, University of New Brunswick
Egon Schulte, Northeastern University schulte@neu.edu
-
8:00 a.m.
The monodromy group of pyramids.
Leah Wrenn Berman, University of Alaska Fairbanks
Mark Mixer, Williams College
Barry Monson, University of New Brunswick
Deborah Oliveros*, National University of Mexico UNAM
Gordon Williams, University of Alaska Fairbanks
(1088-05-180) -
8:30 a.m.
The Extreme Pyramids.
Leah Wrenn Berman, University of Alaska Fairbanks
Mark Mixer, Williams College
Barry Monson*, University of new Brunswick
Deborah Oliveros, Universidad Nacional Autonoma de Mexico
Gordon Williams, University of Alaska Fairbanks
(1088-51-42) -
9:00 a.m.
Presenting monodromy groups: The Archimedean tilings.
Mark Mixer*, Williams College
Daniel Pellicer, UNAM
Gordon Williams, University of Alaska Fairbanks
(1088-52-173) -
9:30 a.m.
Integral Geometry on the minimal finite projective space.
Eric L Grinberg*, University of Massachusetts Boston
(1088-52-283) -
10:00 a.m.
Subdivision in Abstract Polytopes.
Ilanit Helfand*, Northeastern University
(1088-05-268) -
10:30 a.m.
Realization of Nested Posets.
Satyan Devadoss*, Williams College
Stefan Forcey, University of Akron
(1088-52-43)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Financial Mathematics, III
Room 220, Fulton Hall
Organizers:
Hasanjan Sayit, Worcester Polytechnic Institute
Stephan Sturm, Worcester Polytechnic Institute ssturm@wpi.edu
-
8:00 a.m.
Arbitrageurs, bubbles, and credit conditions.
Rodolfo Prieto*, Boston University
Julien Hugonnier, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne
(1088-91-159) -
8:30 a.m.
Real Asset Values and Security Prices.
Murray Carlson, University of British Columbia
Sheridan Titman, University of Texas at Austin
Cristian Ioan Tiu*, SUNY - Buffalo
(1088-00-163) -
9:00 a.m.
On Optimal Acceptance Policies in Real Estate.
Yildiray Yildirim*, Syracuse University
Thomas Emmerling, Syracuse University
Abdullah Yavas, University of Wisconsin - Madison
(1088-60-228) -
9:30 a.m.
Static Fund Separation of Long Term Investments.
Scott P Robertson*, Carnegie Mellon University
(1088-60-196) -
10:00 a.m.
Degenerate elliptic operators in mathematical finance and Hölder continuity for solutions to variational equations and inequalities.
Camelia A. Pop*, University of Pennsylvania
Paul M. N. Feehan, Rutgers University
(1088-35-85) -
10:30 a.m.
Robust Maximization of Asymptotic Growth under Covariance Uncertainty.
Yu-Jui Huang*, University of Michigan
Erhan Bayraktar, University of Michigan
(1088-60-147)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Homological Invariants in Low-dimensional Topology, III
Room S295, Stokes Hall
Organizers:
John Baldwin, Boston College
Joshua Greene, Boston College joshua.greene@bc.edu
Eli Grigsby, Boston College
-
8:00 a.m.
Obstructing finite surgery.
Margaret Doig*, Indiana University, Bloomington
(1088-57-280) -
8:30 a.m.
Surgeries between lens spaces and $S^1 \times S^2$.
Radu A Cebanu*, Boston College
(1088-51-208) -
9:00 a.m.
Unbounding Bridge Numbers.
Kenneth L Baker*, Univeristy of Miami
Cameron Gordon, University of Texas at Austin
John Luecke, University of Texas at Austin
(1088-57-210) -
9:30 a.m.
Doubly Periodic Knots and Link Floer Homology.
Kristen Hendricks*, Columbia University
(1088-57-212) -
10:00 a.m.
Floer homology and non-zero degree maps.
Cagri Karakurt, University of Texas at Austin
Tye Lidman*, University of Texas at Austin
Ciprian Manolescu, UCLA
(1088-57-219) -
10:30 a.m.
Periodic knots and Heegaard Floer homology.
Stanislav Jabuka*, University of Nevada, Reno
Swatee Naik, University of Nevada, Reno
(1088-57-227)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Hopf Algebras and their Applications, III
Room S113, Stokes Hall
Organizers:
Timothy Kohl, Boston University tkohl@math.bu.edu
Robert Underwood, Auburn University Montgomery
-
8:00 a.m.
Simple Modules for Pointed Hopf Algebras.
Leonid Krop*, DePaul University, Chicago
(1088-16-184) -
8:30 a.m.
Coxeter transformation and inverses of Cartan matrices for coalgebras.
William Chin*, Chicago
Daniel Simson, Nicolaus Copernicus University
(1088-16-252) -
9:00 a.m.
Hopf algebraic techniques applied to super algebraic groups.
Akira Masuoka*, Institute of Mathematics, University of Tsukuba
(1088-16-14) -
9:30 a.m.
Hopf-algebraic tools in quantum and twisted vertex algebras.
Iana I Anguelova*, College of Charleston
(1088-81-202) -
10:00 a.m.
The algebra of $\mathfrak{n}$-invariants.
Stefan Catoiu*, DePaul University
(1088-16-223) -
10:30 a.m.
Path subcoalgebras, finiteness properties and quantum groups.
Sorin Dascalescu*, University of Bucharest
Miodrag C Iovanov, University of Iowa
Constantin Nastasescu, University of Bucharest
(1088-16-230)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Moduli Spaces in Algebraic Geometry, III
Room 110, Fulton Hall
Organizers:
Dawei Chen, Boston College dawei.chen@bc.edu
Maksym Fedorchuk, Boston College
Joe Harris, Harvard University
Yu-Jong Tzeng, Harvard University
-
8:00 a.m.
Phylogenetic networks and the real moduli space of curves.
Satyan Devadoss*, Williams College
Jack Morava, Johns Hopkins University
(1088-57-44) -
9:00 a.m.
GIT stability of syzygies of canonical ribbons.
David J Swinarski*, Fordham University
Anand Deopurkar, Columbia University
Maksym Fedorchuk, Boston College
(1088-14-171) -
10:00 a.m.
Birational geometry of moduli spaces of sheaves on K3 surfaces.
Arend Bayer, University of Edinburgh
Emanuele Macri*, The Ohio State University
(1088-14-64)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Topology and Generalized Cohomologies in Modern Condensed Matter Physics, II
Room S201, Stokes Hall
Organizers:
Claudio Chamon, Boston University
Robert Kotiuga, Boston University prk@bu.edu
-
8:00 a.m.
Massey products, imperfect Morse functions and micromagnetic exchange energy.
P. Robert Kotiuga*, ECE Dept., Boston University.
(1088-58-281) -
9:00 a.m.
Remarks on the asymptotic invariants of divergence free vector fields.
Rafal Komendarczyk*, Tulane University (Mathematics)
(1088-53-153) -
10:00 a.m.
Topology and quantum geometry in flat electronic bands.
Titus Neupert*, Paul Scherrer Institut, Switzerland
Claudio Chamon, Boston Universisty
Christopher Mudry, Paul Scherrer Institute, Switzerland
(1088-81-258)
-
8:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on History and Philosophy of Mathematics, III
Room S109, Stokes Hall
Organizers:
James J. Tattersall, Providence College tat@providence.edu
V. Frederick Rickey, United States Military Academy
-
8:30 a.m.
Alternative proofs in mathematical practice.
John W Dawson*, York, Pennsylvania
(1088-01-15) -
9:00 a.m.
The abstract method and the nature of mathematical abstraction in 20th century mathematics.
Jean-Pierre Marquis*, Université de Montréal
(1088-01-56) -
9:30 a.m.
Hypotheticals, Conditionals, and the Implication Relation in Pre-Boolean 19th Century British Logic.
Francine F. Abeles*, Departments of Mathematics and Computer Science, Kean University
(1088-03-111) -
10:00 a.m.
A Pox on Both Your Houses! The Bernoulli -- d'Alembert Smallpox Inoculation Controversy.
Lawrence A. D'Antonio*, Ramapo College of New Jersey
(1088-01-41) -
10:30 a.m.
Émigré Mathematicians: Richard Courant and the Mathematical Institutes at the University of Göttingen in Germany and New York University.
Brittany Shields*, University of Pennsylvania
(1088-01-278)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 8:30 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Homology and Cohomology of Arithmetic Groups, III
Room S117, Stokes Hall
Organizers:
Avner Ash, Boston College
Darrin Doud, Brigham Young University doud@math.byu.edu
David Pollack, Wesleyan University
-
8:30 a.m.
Eisenstein cocycles on $GL_n(\mathbb{Q})$.
Matthew Greenberg*, University of Calgary
(1088-11-242) -
9:00 a.m.
Families of overconvergent modular symbols.
Robert Pollack*, Boston University
Evan Dummit, University of Wisconsin, Madison
Marton Hablicsek, University of Wisconsin, Madison
Robert Harron, University of Wisconsin, Madison
Lalit Jain, University of Wisconsin, Madison
Daniel Ross, University of Wisconsin, Madison
(1088-11-216) -
10:00 a.m.
Slope Decompositions and the Eigenvariety Machine.
Glenn Stevens*, Boston University
(1088-18-277)
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 8:30 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Research by Undergraduates and Students in Post-Baccalaureate Programs, III
Room 130, Fulton Hall
Organizers:
Chi-Keung Cheung, Boston College
David Damiano, College of the Holy Cross
Steven J. Miller, Williams College sjm1@williams.edu
Suzanne L. Weekes, Worcester Polytechnic Institute
-
8:30 a.m.
Tiling a Flat Torus.
Corey M. Manack, Amherst College
Stephen J. Hetterich*, Amherst College
(1088-52-76) -
9:00 a.m.
Fermat curves in the plane.
Melissa Haire*, Gordon College
(1088-14-133) -
9:30 a.m.
Modeling Negative Curvature of Beta-Sheet Proteins.
Alexandra L Femia*, College of the Holy Cross
(1088-53-90) -
10:00 a.m.
Panel on Undergraduate Research.
-
8:30 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic and Geometric Structures of 3-manifolds, III
Room S115, Stokes Hall
Organizers:
Ian Biringer, Boston College
Tao Li, Boston College taoli@bc.edu
Robert Meyerhoff, Boston College
-
9:00 a.m.
A family of non-injective skinning maps with a critical points.
Jonah Gaster*, University of Illinois - Chicago
(1088-51-181) -
9:30 a.m.
The maximal maximal injectivity radius of hyperbolic surfaces.
Jason DeBlois*, University of Pittsburgh
(1088-57-51) -
10:00 a.m.
A Transcendental Invariant of Pseudo-Anosov Maps.
Hongbin Sun*, Princeton University
(1088-57-45) -
10:30 a.m.
Curve complexes for right-angled Artin groups.
Sang-hyun Kim, KAIST
Thomas Koberda*, Yale University
(1088-20-217)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algorithmic Problems of Group Theory and Applications to Information Security, III
Room 245, Fulton Hall
Organizers:
Delaram Kahrobaei, City University of New York Graduate Center and New York College of Technology dkahrobaei@gc.cuny.edu
Vladimir Shpilrain, City College of New York and City University of New York Graduate Center
-
9:00 a.m.
Computationally interesting properties of infinite permutation groups with finite stabilizers.
Simon M Smith*, City Tech, CUNY
(1088-20-234) -
9:30 a.m.
An Example of an Automatic Graph of Intermediate Growth.
Alexei Miasnikov, Stevens Institute of Technology
Dmytro Savchuk*, University of South Florida
(1088-20-247) -
10:00 a.m.
Polycyclic group-based cryptosystems (using conjugacy search problem) are secure against Length Based attacks.
David Garber, Holon Institute of technology, Israel
Delaram Kahrobaei, City University of New York, Graduate Center, NYCCT
Ha T Lam*, City University of New York, Graduate Center
(1088-00-224) -
10:30 a.m.
The conjugacy problem in wreath products is decidable in log-space.
Svetla Vassileva*, McGill University
(1088-20-192)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Arithmetic Dynamics and Galois Theory, III
Room S209, Stokes Hall
Organizers:
John Cullinan, Bard College cullinan@bard.edu
Farshid Hajir, University of Massachusetts, Amherst
Siman Wong, University of Massachusetts, Amherst
-
9:00 a.m.
The first dynamical system?
Carl Pomerance*, Mathematics Department, Dartmouth College
(1088-11-137) -
9:30 a.m.
Discriminant Formula for Chebyshev Radical Extensions.
T Alden Gassert*, University of Massachusetts, Amherst
(1088-11-107) -
10:00 a.m.
Computing new quadratic rational examples in arithmetic dynamics.
Robert L. Benedetto*, Amherst College
Trevor G. Hyde, Amherst College
(1088-11-73) -
10:30 a.m.
Discriminants and Galois groups for iterated rational functions.
Rafe Jones, Carleton College
Michelle Manes*, University of Hawaii at Manoa
(1088-11-205)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Commuting Matrices and the Hilbert Scheme, III
Room 453, Fulton Hall
Organizers:
Anthony Iarrobino, Northeastern University a.iarrobino@neu.edu
Leila Khatami, Union College
-
9:00 a.m.
Calogero-Moser spaces, differential operators on curves and ind-algebraic groups.
Yuri Berest*, Cornell University
(1088-14-197) -
10:00 a.m.
Dixmier subgroups of the affine Cremona group.
Alimjon Eshmatov*, The University of Western Ontario
Yuri Berest, Cornell University
Farkhod Eshmatov, Indiana University, Bloomington
(1088-14-200) -
10:30 a.m.
Title: A generalization of Iarrobino and Emsalem's construction of elementary components of the Hilbert scheme of points.
Mark E Huibregtse*, Skidmore College
(1088-14-89)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 9:00 a.m.-10:40 a.m.
Special Session on Complex Geometry and Microlocal Analysis, III
Room 117, Fulton Hall
Organizers:
Victor W. Guillemin, Massachusetts Institute of Technology
Richard B. Melrose, Massachusetts Institute of Technology
Yanir A. Rubinstein, Stanford University yanir@member.ams.org
-
9:00 a.m.
Heat invariants of the Steklov eigenvalue problem.
Iosif Polterovich, Université de Montréal
David A. Sher*, McGill University/ Centre de Recherches Mathématiques
(1088-58-99) -
9:30 a.m.
The Calderon problem with partial data.
Hamid Hezari*, University of California, Irvine
(1088-35-259) -
10:00 a.m.
Weyl laws, Grauert tubes and Laplace eigenfunctions.
Steve Zelditch*, Northwestern University
(1088-35-27)
-
9:00 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 9:30 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Recursion and Definability, I
Room 423, Fulton Hall
Organizers:
Rachel Epstein, Harvard University
Karen Lange, Wellesley College Karen.Lange@wellesley.edu
Russell Miller, Queens College and City University of New York Graduate Center
-
9:30 a.m.
Using complete sets to distinguish reducibilities.
Brooke M Andersen*, Assumption College
(1088-03-220) -
10:00 a.m.
Some undecidable problems.
Bjorn Poonen*, Massachusetts Institute of Technology
(1088-00-206)
-
9:30 a.m.
-
Sunday April 7, 2013, 11:05 a.m.-11:55 a.m.
Invited Address
The spectrum of non-normal random matrices.
Room 127, Merkert Chemistry Center
Alice Guionnet*, Massachusetts Institute of Technology
(1088-60-03) -
Sunday April 7, 2013, 1:55 p.m.-2:45 p.m.
Invited Address
Geometry: (very) local meets global.
Room 127, Merkert Chemistry Center
Yanir A. Rubinstein*, University of Maryland
(1088-58-04) -
Sunday April 7, 2013, 3:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Algorithmic Problems of Group Theory and Applications to Information Security, IV
Room 245, Fulton Hall
Organizers:
Delaram Kahrobaei, City University of New York Graduate Center and New York College of Technology dkahrobaei@gc.cuny.edu
Vladimir Shpilrain, City College of New York and City University of New York Graduate Center
-
3:00 p.m.
A secret sharing scheme based on the closest vector theorem and a modification to a private key cryptosystem.
Benjamin Fine, Fairfield University
Anja Moldenhauer*, Universität Hamburg
Gerhard Rosenberger, Universität Hamburg
(1088-94-141) -
3:30 p.m.
Secret Sharing Using Non-Commutative Groups.
Bren B Cavallo*, City University of New York, Graduate Center
(1088-00-226) -
4:00 p.m.
Non-commutative Digital Signatures.
Delaram Kahrobaei*, City University of New York, Graduate Center, NYCCT
Charalambous Koupparis, Royal Bank of Canada in New York
(1088-00-233)
-
3:00 p.m.
-
Sunday April 7, 2013, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on Commuting Matrices and the Hilbert Scheme, IV
Room 453, Fulton Hall
Organizers:
Anthony Iarrobino, Northeastern University a.iarrobino@neu.edu
Leila Khatami, Union College
-
3:00 p.m.
Poincaré duality in the Hilbert scheme of points in the plane.
Mathias Lederer*, University of Bielefeld
(1088-14-264) -
3:30 p.m.
Doubly universal Gröbner bases.
Mathias Lederer, Universitat Bielefeld
Jenna Rajchgot*, University of Michigan
(1088-14-251) -
4:30 p.m.
Parameter spaces of graded modules.
Mats Boij*, KTH Royal Institute of Technology
(1088-13-83) -
5:00 p.m.
Problem Session.
-
3:00 p.m.
-
Sunday April 7, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Complex Geometry and Microlocal Analysis, IV
Room 117, Fulton Hall
Organizers:
Victor W. Guillemin, Massachusetts Institute of Technology
Richard B. Melrose, Massachusetts Institute of Technology
Yanir A. Rubinstein, Stanford University yanir@member.ams.org
-
3:00 p.m.
Polyhomogeneity for asymptotically complex hyperbolic Kähler metrics under the Ricci flow.
Frederic Rochon*, UQAM
(1088-35-58) -
3:30 p.m.
Kähler-Ricci Flow on Holomorphic Fibrations.
Frederick Tsz-Ho Fong*, Brown University
(1088-53-260) -
4:00 p.m.
Regularity of Geodesics in the Space of Kähler metrics.
Tamás Darvas*, Purdue University
(1088-53-103) -
4:30 p.m.
Kähler-Einstein metrics on varieties with log-canonical singularities.
Henri Guenancia*, IMJ, Paris VI & DMA, ENS Paris
(1088-53-46) -
5:00 p.m.
Complete Kahler-Einstein metrics on quasi-projective manifolds revisited.
Damin Wu*, University of Connecticut
(1088-53-98) -
5:30 p.m.
The heat kernel of the Weil-Petersson Laplacian on Riemann moduli space.
Jesse David Gell-Redman*, University of Toronto
(1088-35-106)
-
3:00 p.m.
-
Sunday April 7, 2013, 3:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Counting and Equidistribution on Symmetric Spaces, IV
Room 425, Fulton Hall
Organizers:
Dubi Kelmer, Boston College kelmer@bc.edu
Alex Kontorovich, Yale University
-
3:00 p.m.
The Generic Abelian Variety over $\mathbb{Q}$ is not Isogenous to a Jacobian.
Jacob Tsimerman*, Harvard University
(1088-11-207) -
4:00 p.m.
Zeta functions of cubic rings.
Gautam Chinta*, CCNY
(1088-11-40)
-
3:00 p.m.
-
Sunday April 7, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Discrete Geometry of Polytopes, IV
Room 230, Fulton Hall
Organizers:
Barry Monson, University of New Brunswick
Egon Schulte, Northeastern University schulte@neu.edu
-
3:00 p.m.
Polyhedra, nanoclusters, and crystals.
Marjorie Senechal*, Smith College
(1088-52-124) -
3:30 p.m.
The intersection condition for regular polytopes.
Marston Conder*, University of Auckland, New Zealand
Deborah Oliveros, Universidad Nacional Autonoma de Mexico
(1088-06-116) -
4:00 p.m.
Hyperbolic ideal right-angled polytopes, octahedrites and dimension bounds.
Alexander Kolpakov*, Vanderbilt University
(1088-52-118) -
4:30 p.m.
Existence of tight simplices and other codes in compact spaces.
Henry Cohn, Microsoft Research New England
Abhinav Kumar*, Massachusetts Institute of Technology
Gregory Minton, Massachusetts Institute of Technology
(1088-52-218) -
5:00 p.m.
On auto-polarity.
Brigitte Servatius*, WPI
Herman Servatius, WPI
(1088-51-127) -
5:30 p.m.
Polytopes derived from the cubic tessellation of 3-space.
Isabel Hubard, UNAM Mexico City
Mark Mixer, Williams College
Daniel Pellicer, UNAM Morelia
Asia Ivic Weiss*, York University
(1088-51-229)
-
3:00 p.m.
-
Sunday April 7, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Financial Mathematics, IV
Room 220, Fulton Hall
Organizers:
Hasanjan Sayit, Worcester Polytechnic Institute
Stephan Sturm, Worcester Polytechnic Institute ssturm@wpi.edu
-
3:00 p.m.
Arbitrage-free SVI volatility surfaces.
Jim Gatheral*, Baruch College, CUNY
(1088-00-201) -
4:00 p.m.
Optimal execution under stochastic volatility and liquidity.
Patrick Cheridito, Department of Operations Research & Financial Engineering, Bendheim Center for Finance, Princeton University
Tardu S Sepin*, Department of Operations Research & Financial Engineering, Princeton University
(1088-90-156) -
4:30 p.m.
Gresham's Law for Liquidity.
Maxim Bichuch*, Princeton University
Paolo Guasoni, Boston University and Dublin City University
(1088-60-270) -
5:00 p.m.
Quickest detection in a system with correlated noise.
Hongzhong Zhang*, Columbia University
(1088-93-162) -
5:30 p.m.
Loss Aversion and Retirement Planning.
Dan Ren*, Boston University
Paolo Guasoni, Boston University; Dublin City University
(1088-60-265)
-
3:00 p.m.
-
Sunday April 7, 2013, 3:00 p.m.-4:45 p.m.
Special Session on Moduli Spaces in Algebraic Geometry, IV
Room 110, Fulton Hall
Organizers:
Dawei Chen, Boston College dawei.chen@bc.edu
Maksym Fedorchuk, Boston College
Joe Harris, Harvard University
Yu-Jong Tzeng, Harvard University
-
3:00 p.m.
Relating Gromov-Witten and Stable Quotient Invariants.
Yaim Cooper*, Princeton University
Aleksey Zinger, Stony Brook University
(1088-14-170) -
4:00 p.m.
Combinatorics of the tropical moduli space of curves.
Melody Chan*, Harvard University
(1088-14-110)
-
3:00 p.m.
-
Sunday April 7, 2013, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Recursion and Definability, II
Room 423, Fulton Hall
Organizers:
Rachel Epstein, Harvard University
Karen Lange, Wellesley College Karen.Lange@wellesley.edu
Russell Miller, Queens College and City University of New York Graduate Center
-
3:00 p.m.
The Limits of Determinacy in Second Order Arithmetic: Consistency and Complexity Strength.
Antonio Montalbán, Department of Mathematics, University of California, Berkeley
Richard A. Shore*, Department of Mathematics, Cornell University
(1088-03-81) -
4:00 p.m.
Weak {D}emuth randomness and computational strength.
Johanna N.Y. Franklin*, University of Connecticut
Keng Meng Ng, Nanyang Technological University
(1088-03-263) -
4:30 p.m.
A Random Walk Through Zero-One Laws for Classes of Graphs with a Forbidden Subgraph.
Rehana Patel*, Olin College of Engineering
(1088-03-238) -
5:00 p.m.
Computability of 0-1 Laws.
Nathanael Ackerman*, Harvard University
(1088-03-132)
-
3:00 p.m.
-
Sunday April 7, 2013, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Research by Undergraduates and Students in Post-Baccalaureate Programs, IV
Room 130, Fulton Hall
Organizers:
Chi-Keung Cheung, Boston College
David Damiano, College of the Holy Cross
Steven J. Miller, Williams College sjm1@williams.edu
Suzanne L. Weekes, Worcester Polytechnic Institute
-
3:00 p.m.
A Simple Heat Transfer Model for Reactors in Microwave-Assisted Chemistry.
Chuqiao Yang*, Worcester Polytechnic Institute
Vadim Yakovlev, Worcester Polytechnic Institute
(1088-35-100) -
3:30 p.m.
Folding Spaces of Phylogenetic Trees.
Craig M. Corsi*, Williams College
(1088-92-77) -
4:00 p.m.
Computing the Trajectory of Moving Objects Using a Neural Model.
Michael J. Pettinati*, College of the Holy Cross
Constance Royden, College of the Holy Cross
(1088-68-70) -
4:30 p.m.
A Nonlinear Reaction-Diffusion-Conduction Problem for Solid Oxide Fuel Cells (SOFCs).
Xiaojing Wang*, Worcester Polytechnic Institute
(1088-35-87) -
5:00 p.m.
Using Motion and Disparity Tuning to Detect Moving Objects.
Laura M. Webber*, College of the Holy Cross
Constance Royden, College of the Holy Cross
(1088-68-86) -
5:30 p.m.
Reduction of Order for Higher Order Linear Ordinary Differential Equations.
Nadia Marie Ott*, San Diego State University
Timothy Mark Dunster, San Diego State University
(1088-34-120)
-
3:00 p.m.
Inquiries: meet@ams.org