AMS Sectional Meeting Program by Day
Current as of Saturday, October 11, 2008 00:27:40
2008 Fall Western Section Meeting
Vancouver, Canada, October 4-5, 2008 (Saturday - Sunday)
Meeting #1041
Associate secretaries: Michel L Lapidus, AMS lapidus@math.ucr.edu, lapidus@mathserv.ucr.edu
Sunday October 5, 2008
-
Sunday October 5, 2008, 7:30 a.m.-12:00 p.m.
Meeting Registration
South Concourse, Student Union Building -
Sunday October 5, 2008, 7:30 a.m.-12:00 p.m.
Exhibit and Book Sale
South Concourse, Student Union Building -
Sunday October 5, 2008, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Harmonic Analysis and Related Topics, III
Room 200, Chemistry Building
Organizers:
Malabika Pramanik, University of British Columbia malabika@math.ubc.ca
Burak Erdogan, University of Illinois at Urbana-Champaign berdogan@math.uiuc.edu
-
8:00 a.m.
Oscillatory integral operators in several variables.
Allan Greenleaf*, University of Rochester
(1041-42-67) -
9:00 a.m.
Asymptotic behavior of degenerate oscillatory integrals in two dimensions.
Michael Greenblatt*, University of Illinois at Chicago
(1041-42-78) -
9:30 a.m.
Sublevel sets and coercivity.
Philip T Gressman*, University of Pennsylvania
(1041-28-124) -
10:00 a.m.
The solution of the Kato problem for degenerate elliptic operators with Gaussian bounds.
David Cruz-Uribe SFO, Trinity College
Cristian Rios*, University of Calgary
(1041-35-148) -
10:30 a.m.
Strichartz estimates for the Dirichlet and Neumann wave equations.
Matthew D Blair*, University of New Mexico
Hart Smith, University of Washington
Christopher Sogge, Johns Hopkins University
(1041-42-218)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Applications of Algebraic Geometry, III
Room 110, Hugh Dempster Pavillion
Organizers:
Elizabeth S. Allman, University of Alaska Fairbanks e.allman@uaf.edu
Rekha R. Thomas, University of Washington thomas@math.washington.edu
-
8:00 a.m.
Algebraic aspects of Gaussian graphical models.
Seth Sullivant*, North Carolina State University
(1041-14-85) -
9:00 a.m.
Discrete Homotopy Groups and Subspace Arrangements.
Helene Barcelo*, Mathematical Sciences Research Institute and Arizona State University
Christopher Severs, Arizona State University
Jacob White, Arizona State University
(1041-05-200) -
9:30 a.m.
Numerical algebraic geometry in optimal control.
Dan Bates*, Colorado State University
(1041-49-129) -
10:00 a.m.
Grassmann Varieties, Schubert Varieties and Computer Vision.
Michael Kirby, Colorado State University
Chris Peterson*, Colorado State University
Jen-Mei Chang, Colorado State University
(1041-14-145) -
10:30 a.m.
On bounding as well as computing the Betti numbers of semi-algebraic sets.
Saugata Basu*, Department of Mathematics, Purdue University, West Lafayette.
(1041-14-165)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Nonlinear Waves and Coherent Structures, II
Room 126, Chemistry Building
Organizers:
Bernard Deconinck, University of Washington bernard@amath.washington.edu
Jeffrey DiFranco, Seattle University difranco@seattleu.edu
-
8:00 a.m.
Self-Replicating Localized Spot Solutions for Reaction-Diffusion Systems in Two Space Dimensions.
Michael J Ward*, Dept. of Mathematics, University of British Columbia
(1041-35-48) -
8:30 a.m.
On the Convergence of Hill's Method.
Christopher W. Curtis*, University of Washington
Bernard Deconinck, University of Washington
(1041-65-79) -
9:00 a.m.
Short-wavelength phenomena in spatially discrete systems.
Harish Bhat*, University of California, Merced
Braxton Osting, Columbia University
Ehsan Afshari, Cornell University
(1041-34-293) -
9:30 a.m.
Surface wave generated by a positive forcing due to an obsruction.
Jeongwhan Choi*, Korea University
Shu-Ming Sun, Virginia Tech
Sung-Im Whang, NIMS
(1041-76-180) -
10:00 a.m.
Dispersive Corrections to a Modulation Theory for Stratified Gravity Waves.
Razvan C Fetecau*, Simon Fraser University
David J Muraki, Simon Fraser University
(1041-76-43) -
10:30 a.m.
The Zero-Dispersion Similariton.
J. Nathan Kutz*, Applied Mathematics, University of Washington
Brandon G. Bale, Applied Mathematics, University of Washington
(1041-78-58)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Hilbert Functions and Free Resolutions, III
Room 300, Chemistry Building
Organizers:
Susan Cooper, California Polytechnic State University sucooper@calpoly.edu
Christopher A. Francisco, Oklahoma State University chris@math.okstate.edu
Benjamin P. Richert, California Polytechnic State University brichert@calpoly.edu
-
8:00 a.m.
The Lex-plus-powers conjecture holds for monomials.
Jeffrey A Mermin*, University of Kansas
Satoshi Murai, Osaka University
(1041-13-126) -
8:30 a.m.
On the componentwise linearity of lex ideals in toric rings.
Satoshi Murai*, Osaka University
(1041-13-160) -
9:00 a.m.
Complete Intersection Points on General Surfaces in Projective 3-space.
Anthony V Geramita*, Queen's Univesity(Canada),Univesita' di Genova (Italy)
Enrico Carlini, Politecnico di Torino, Torino, Italy
Luca Chiantini, Universita' di Siena, Siena, Italy
(1041-14-91) -
9:30 a.m.
Multigraded Hilbert Schemes.
Gregory G Smith*, Queen's University
Diane Maclagan, University of Warwick
(1041-14-96) -
10:00 a.m.
Gorenstein presentations and semidualizing modules.
Sean Sather-Wagstaff*, North Dakota State University
Dave Jorgensen, University of Texas at Arlington
Graham Leuschke, Syracuse University
(1041-13-154) -
10:30 a.m.
Additive splittings of homogeneous polynomials.
Johannes Kleppe*, Buskerud University College, Department of Technology, Norway
(1041-14-182)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Wavelets, Fractals, Tilings and Spectral Measures, III
Room 150, Chemistry Building
Organizers:
Dorin Ervin Dutkay, University of Central Florida ddutkay@mail.ucf.edu
Palle E. T. Jorgensen, University of Iowa jorgen@math.uiowa.edu
Ozgur Yilmaz, University of British Columbia oyilmaz@math.ubc.ca
-
8:00 a.m.
Weighted irregular Gabor and wavelet systems.
Jean-Pierre Gabardo*, McMaster University
(1041-42-256) -
8:30 a.m.
A wavelet decomposition of Besov spaces in $R^n$.
Jens Gerlach Christensen*, Louisiana State University
Gestur Olafsson, Louisiana State University
(1041-43-175) -
9:00 a.m.
On pseudodifferential operators on fractals.
Marius V Ionescu*, University of Connecticut
Strichartz S Robert, Cornell University
(1041-46-170) -
9:30 a.m.
A resolvent kernel for the Laplacian on pcf self similar fractals.
Marius Ionescu, Cornell University and University of Connecticut
Erin P.J. Pearse, University of Iowa
Luke G. Rogers*, University of Connecticut
Huo-Jun Ruan, Zhejiang Univeristy and Cornell University
Robert S. Strichartz, Cornell University
(1041-28-249) -
10:00 a.m.
Operator theory of electrical resistance networks.
Erin P. J. Pearse*, University of Iowa
Palle E. T. Jorgensen, University of Iowa
(1041-31-08) -
10:30 a.m.
Gibbs States on the Symbolic Space over a Finite Alphabet.
Eugen Andrei Ghenciu*, University of Alaska Fairbanks
(1041-37-105)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 8:00 a.m.-10:40 a.m.
Special Session on Probability and Statistical Mechanics, III
Room 4, Woodward Building (Instructional Resources Center/IRC)
Organizers:
David Brydges, University of British Columbia db5d@math.ubc.ca
Richard Kenyon, Brown University rkenyon@math.brown.edu
-
8:00 a.m.
Discussion -
8:30 a.m.
Fixed-Energy Sandpiles and the Poincaré Rotation Number.
Anne Fey-den Boer, Technical University Delft
Lionel Levine*, Massachusetts Institute of Technology
(1041-37-109) -
9:00 a.m.
The growth exponent for loop-erased random walk.
Robert Masson*, University of British Columbia
(1041-60-132) -
9:30 a.m.
Extended scaling relations for planar lattice models.
Vieri Mastropietro*, Universita' di Roma "Tor Vergata"
(1041-82-103) -
10:00 a.m.
1. The Cutoff Phenomenon for Markov chains, and the Ising model.
Jian Ding, University of California, Berkeley
Eyal Lubetzky, Microsoft Research
Yuval Peres*, Microsoft Research
(1041-60-272)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on West End Number Theory, III
Room 1221, Forest Sciences Centre
Organizers:
Nils Bruin, Simon Fraser University nbruin@cecm.sfu.ca
Matilde N. Lalin, University of Alberta mlalin@math.ualberta.ca
Greg Martin, University of British Columbia gerg@math.ubc.ca
-
8:00 a.m.
The $p$-rank and $a$-number of curves in characteristic $p$ with non-trivial automorphism group.
Rachel Pries*, Colorado State University
(1041-11-137) -
9:00 a.m.
$p$-adic Stark-Heegner point constructions.
Matthew Greenberg*, University of Calgary
(1041-11-150) -
10:00 a.m.
The fractional Galois ideal and Rubin's integral Stark Conjecture.
Paul Richard Buckingham*, University of Alberta
(1041-11-86) -
10:30 a.m.
Constructing simultaneous Hecke eigenforms.
Thomas Shemanske, Dartmouth College
Stephanie Treneer*, Western Washington University
Lynne Walling, University of Bristol
(1041-11-35)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algorithmic Probability and Combinatorics, III
Room 1, Woodward Building (Instructional Resources Center/IRC)
Organizers:
Manuel Lladser, University of Colorado lladser@colorado.edu
Robert S. Maier, University of Arizona rsm@math.arizona.edu
Marni Mishna, Simon Fraser University mmishna@cs.sfu.ca
Andrew Rechnitzer, University of British Columbia andrewr@math.ubc.ca
-
8:30 a.m.
Graph classes with given $3$-connected components: asymptotic counting, limit laws and critical phenomena.
Juanjo Rué*, Universitat Politècnica de Catalunya (UPC)
Marc Noy, Universitat Politècnica de Catalunya (UPC)
Omer Giménez, Universitat Politècnica de Catalunya (UPC)
(1041-05-102) -
9:00 a.m.
Random Pattern-Avoiding Permutations.
Neal Madras*, York University
(1041-60-44) -
9:30 a.m.
Pattern Theorems for Self-Avoiding Polygons in $\mathbb{Z}^2$ and $\mathbb{Z}^3$.
Chris Soteros*, University of Saskatchewan
(1041-05-284) -
10:00 a.m.
Cut-off and exit from metastability: two sides of the same coin.
Javiera Barrera*, Universidad Tec. Federico Sta. María
Olivier Bertoncini, Université de Rouen
Roberto Fernández, Université de Rouen
(1041-60-29) -
10:30 a.m.
Tails of perpetuities.
Paweł Hitczenko*, Department of Mathematics, Drexel University
Jacek Wesołowski, Wydział MiNI, Politechnika Warszawska
(1041-60-36)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Convex and Discrete Geometry and Asymptotic Analysis, III
Room 5, Woodward Building (Instructional Resources Center/IRC)
Organizers:
Karoly Bezdek, University of Calgary bezdek@math.ucalgary.ca
A. E. Litvak, University of Alberta alexandr@math.ualberta.ca
-
8:00 a.m.
Triangulations in high dimensions and the sum-product problem.
Jozsef Solymosi*, University of British Columbia, Vancouver
(1041-05-299) -
8:30 a.m.
Simultaneous partitions by convex pieces.
Imre Barany*, Renyi Institute, Budapest and UCL, London
(1041-52-163) -
9:00 a.m.
Global Rigidity.
Robert Connelly*, Cornell University, Depatment of Math., Malott Hall, Ithaca, NY 14853
(1041-51-294) -
9:30 a.m.
Spherical Reuleaux Polytopes.
Karoly Bezdek*, Professor, Canada Research Chair, University of Calgary
(1041-52-151) -
10:00 a.m.
Combinatorial structure of Schulte's chiral polyhedra.
Daniel Pellicer, York University
Asia Ivić Weiss*, York University
(1041-51-130) -
10:30 a.m.
The contractibility of the space of noncompact convex hypersurfaces.
Mohammad Ghomi*, Georgia Institute of Technology
(1041-53-234)
-
8:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 8:30 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on p-adic Groups and Automorphic Forms, III
Room 101, Hugh Dempster Pavillion
Organizers:
Clifton L. R. Cunningham, University of Calgary cunning@math.ucalgary.ca
Julia Gordon, University of British Columbia gor@math.ubc.ca
-
8:30 a.m.
Some Twisted Orthogonality Relations.
Chao Li*, Department of Mathematics, University of Toronto
(1041-20-56) -
9:00 a.m.
Twisted endoscopic character identities for real reductive groups.
Paul Mezo*, Carleton University
(1041-22-199) -
10:00 a.m.
Transfer Principle for the Fundamental Lemma.
Thomas C Hales*, University of Pittsburgh
(1041-22-174)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 8:30 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Combinatorial Representation Theory, III
Room 3, Woodward Building (Instructional Resources Center/IRC)
-
8:30 a.m.
Modules of Constant Jordan type.
Julia Pevtsova*, University of Washington
(1041-16-239) -
9:00 a.m.
Categorification of quantum groups.
Aaron D Lauda*, Columbia University
(1041-16-121) -
10:00 a.m.
q-commuting Dunkl operators and braided Cherednik algebras.
Arkady D Berenstein*, University of Oregon
(1041-05-119)
-
8:30 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 9:00 a.m.-10:45 a.m.
Special Session on Noncommutative Geometry, III
Room 301, Hugh Dempster Pavillion
Organizers:
Raphael Ponge, University of Toronto ponge@math.utoronto.ca
Bahram Rangipour, University of New Brunswick bahram@unb.ca
Heath Emerson, University of Victoria hemerson@uvic.ca
-
9:00 a.m.
The algebra of twisted formal pseudodifferential symbols.
Masoud Khalkhali*, University of Western Ontario, London ON, Canada
(1041-19-149) -
9:30 a.m.
Index theory on filtered manifolds.
Erik VanErp*, University of Pennsylvania
(1041-58-194) -
10:00 a.m.
Algebraic index theorem for deformation quantization.
Boris Tsygan*, Northwestern University
(1041-18-297)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Knotting and Linking of Macromolecules, III
Room 102, Chemical and Biological Engineering Bldg
Organizers:
Eric J. Rawdon, University of Saint Thomas ericrawdon@gmail.com
Kenneth C. Millett, University of California Santa Barbara millett@math.ucsb.edu
-
9:00 a.m.
Relative Tutte Polynomials for Colored Graphs and Virtual Knot Theory.
Yuanan Diao*, Department of Mathematics and Statistics, University of North Carolina Charlotte
Gabor Hetyei, Department of Mathematics and Statistics, UNC Charlotte
(1041-57-50) -
9:30 a.m.
On the rope-length of knots and links.
Claus Ernst*, Western Kentucky University
Yuanan Diao, University of North Carolina at Charlotte
A. Por, Western Kentucky University
U. Ziegler, Western Kentucky University
(1041-57-229) -
10:00 a.m.
Bridge Probability Energy of Knots.
Blake Mitchell, University of Iowa
Nick Navaroli, California State University, San Bernardino
Rolland Trapp*, Cal State San Bernardino
(1041-57-74) -
10:30 a.m.
Discussion
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Special Functions and Orthogonal Polynomials, III
Room 124, Chemistry Building
Organizers:
Mizanur Rahman, Carleton University mrahman@math.carleton.ca
Diego Dominici, State University of New York New Paltz dominicd@newpaltz.edu
-
9:00 a.m.
Families of quadratic and cubic hypergeometric transformations.
Robert S. Maier*, University of Arizona
(1041-33-286) -
9:30 a.m.
Hypergeometric analogues of the Arithmetic-Geometric Mean.
Roger W Barnard*, Texas Tech University
(1041-33-95) -
10:00 a.m.
Orthogonal polynomials and non-linear difference equations.
Sarah Jane Johnston*, University of the Witwatersrand, Johannesburg, South Africa
Mourad E H Ismail, University of Central Florida, Orlando, Florida, USA
(1041-33-224) -
10:30 a.m.
Constrained Spline Smoothing and Applications.
Kirill A. Kopotun*, University of Manitoba
(1041-41-69)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
Special Session on Algebraic Topology and Related Topics, III
Room 101, Chemical and Biological Engineering Bldg
Organizers:
Alejandro Adem, University of British Columbia adem@math.ubc.ca
Stephen Ames Mitchell, University of Washington mitchell@math.washington.edu
-
9:00 a.m.
Commutators in the Steenrod algebra.
John H Palmieri*, University of Washington
Jian J Zhang, University of Washington
(1041-55-136) -
9:30 a.m.
Finiteness properties of certain homotopy fixed point spectra.
Ethan S. Devinatz*, University of Washington
(1041-55-98) -
10:00 a.m.
Tangle invariants and Springer representations.
Heather Russell, University of Iowa
Julianna Tymoczko*, University of Iowa
(1041-55-63) -
10:30 a.m.
Knot spinning.
Ryan D Budney*, University of Victoria
(1041-57-26)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 9:00 a.m.-10:20 a.m.
Special Session on Noncommutative Algebra and Geometry, III
Room 310, Hugh Dempster Pavillion
Organizers:
Jason Bell, Simon Fraser University jpb@math.sfu.ca
James Zhang, University of Washington zhang@math.washington.edu
-
9:00 a.m.
Generalizing Twisted Homogeneous Coordinate Rings.
Dennis Keeler, Miami University
Kim Retert*, Miami University
(1041-16-263) -
9:30 a.m.
$\mathcal{K}_2$ for augmented algebras.
Christopher Phan*, University of Oregon
(1041-16-72) -
10:00 a.m.
Koszul algebras associated to layered graphs.
Brad Shelton*, University of Oregon
Tom Cassidy, Bucknell University
Christopher Phan, University of Oregon
(1041-16-156)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 9:00 a.m.-10:40 a.m.
Special Session on Moduli Spaces and Singularity Theory, III
Room 103, Chemical and Biological Engineering Bldg
Organizers:
James B. Carrell, University of British Columbia carrell@math.ubc.ca
Patrick Brosnan, University of British Columbia brosnan@math.ubc.ca
Kalle Karu, University of British Columbia karu@math.ubc.ca
-
9:00 a.m.
Good moduli spaces for Artin stacks.
Jarod Alper*, Columbia University
(1041-14-282) -
10:00 a.m.
Functorial reconstruction theorems for algebraic stacks.
Max Lieblich*, Princeton University
Brian Osserman, University of California, Davis
(1041-14-251)
-
9:00 a.m.
-
Sunday October 5, 2008, 11:00 a.m.-11:50 a.m.
Invited Address
Representation theory of symmetric groups.
Room 2000, Biological Sciences Building
Alexander S. Kleshchev*, University of Oregon
(1041-20-02) -
Sunday October 5, 2008, 2:00 p.m.-2:50 p.m.
Invited Address
Population spread and the dynamics of biological invasions.
Room 2000, Biological Sciences Building
Mark Lewis*, University of Alberta
(1041-35-03) -
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Harmonic Analysis and Related Topics, IV
Room 200, Chemistry Building
Organizers:
Malabika Pramanik, University of British Columbia malabika@math.ubc.ca
Burak Erdogan, University of Illinois at Urbana-Champaign berdogan@math.uiuc.edu
-
3:00 p.m.
Arithmetic progressions in sets of fractional dimension.
Izabella Laba*, UBC
(1041-42-159) -
4:00 p.m.
Fractional integration on the Heisenberg group: A discrete analogue.
Lillian B. Pierce*, Princeton University
(1041-43-167) -
4:30 p.m.
Optimal Polynomial Return Times.
Neil Lyall*, University of Georgia
(1041-42-278) -
5:00 p.m.
Geometric configurations in finite field geometries.
Derrick N Hart*, Rutgers University
(1041-42-273)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-4:55 p.m.
Special Session on Noncommutative Geometry, IV
Room 301, Hugh Dempster Pavillion
Organizers:
Raphael Ponge, University of Toronto ponge@math.utoronto.ca
Bahram Rangipour, University of New Brunswick bahram@unb.ca
Heath Emerson, University of Victoria hemerson@uvic.ca
-
3:00 p.m.
Dirac operators for coadjoint orbits of compact semisimple Lie groups.
Marc A. Rieffel*, University of California, Berkeley
(1041-46-61) -
3:30 p.m.
Equivariant $KK$-theory for groupoid actions and $C^*$-extensions.
Constantin Dorin Dumitraşcu*, Northern Arizona University
Radu Popescu, Instituto Superior Tecnico, Lisbon, Portugal
(1041-19-139) -
4:00 p.m.
Orbifold Sectors and Applications.
Carla Farsi*, University of Colorado
Christopher Seaton, Rhodes College
(1041-53-143) -
4:30 p.m.
Index Theory for SL(n,C).
Robert E Yuncken*, University of Victoria
(1041-19-112)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Applications of Algebraic Geometry, IV
Room 110, Hugh Dempster Pavillion
Organizers:
Elizabeth S. Allman, University of Alaska Fairbanks e.allman@uaf.edu
Rekha R. Thomas, University of Washington thomas@math.washington.edu
-
3:00 p.m.
Matrix Cubes Parametrized by Eigenvalues.
Jiawang Nie, University of California at San Diego
Bernd Sturmfels*, University of California at Berkeley
(1041-90-13) -
3:30 p.m.
Geometry of the Neighbor-Joining Algorithm for Small Trees.
Kord Eickmeyer, Institut für Informatik, Humboldt-Universität zu Berlin
Ruriko Yoshida*, University of Kentucky
(1041-05-45) -
4:00 p.m.
Covariance graphs and hidden variables.
Mathias Drton*, University of Chicago
(1041-62-89) -
4:30 p.m.
Discussion -
5:00 p.m.
Discussion -
5:30 p.m.
Discussion
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Algorithmic Probability and Combinatorics, IV
Room 1, Woodward Building (Instructional Resources Center/IRC)
Organizers:
Manuel Lladser, University of Colorado lladser@colorado.edu
Robert S. Maier, University of Arizona rsm@math.arizona.edu
Marni Mishna, Simon Fraser University mmishna@cs.sfu.ca
Andrew Rechnitzer, University of British Columbia andrewr@math.ubc.ca
-
3:00 p.m.
Boltzmann samplers, Pólya theory, and cycle-pointing.
Manuel Bodirsky, Ecole Polytechnique, Paris.
Eric P Fusy*, Simon Fraser University, Vancouver
Mihyun Kang, Humboldt Universitaet, Berlin
Stefan Vigerske, Humboldt Universitaet, Berlin
(1041-05-92) -
3:30 p.m.
The subspace pursuit algorithm for compressed sensing signal reconstruction.
Wei Dai*, University of Illinois, Urbana-Champaign
Olgica Milenkovic, University of Illinois, Urbana-Champaign
(1041-60-211) -
4:00 p.m.
Packing sets of patterns.
Alexander Burstein*, Howard University
Peter Hästö, University of Oulu
(1041-05-269) -
4:30 p.m.
Finitary colouring.
Alexander E Holroyd*, University of British Columbia
(1041-60-204)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
Special Session on Convex and Discrete Geometry and Asymptotic Analysis, IV
Room 5, Woodward Building (Instructional Resources Center/IRC)
Organizers:
Karoly Bezdek, University of Calgary bezdek@math.ucalgary.ca
A. E. Litvak, University of Alberta alexandr@math.ualberta.ca
-
3:00 p.m.
Maximizing the volume of spherically convex bodies of given inradius.
Károly Bezdek, University of Calgary, Canada
Balázs Csikós*, Eötvös University, Hungary
Rolf Schneider, Universität Freiburg, Germany
(1041-52-281) -
3:30 p.m.
Zigzag vectors in linear subspaces of $\mathbb R^n$.
Vladimir G Troitsky*, University of Alberta
(1041-46-118) -
4:00 p.m.
Shadow boundaries and the Fourier transform.
Paul Goodey, University of Oklahoma
Vladyslav Yaskin, University of Alberta
Maryna Yaskina*, University of Alberta
(1041-52-66) -
4:30 p.m.
Christoffel's problem and the Fourier transform.
Paul Goodey, University of Oklahoma
Vladyslav Yaskin*, University of Alberta
Maryna Yaskina, University of Alberta
(1041-52-65) -
5:00 p.m.
"Gaussian measure of sections of dilates and shifts of convex bodies".
Artem Zvavitch*, Kent State University
(1041-52-266) -
5:30 p.m.
On a question of A. Koldobsky.
Alexey Goncharov, South Federal State University, Russia
Dmitry Ryabogin*, Kent State University
(1041-52-300)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-4:20 p.m.
Special Session on Knotting and Linking of Macromolecules, IV
Room 102, Chemical and Biological Engineering Bldg
Organizers:
Eric J. Rawdon, University of Saint Thomas ericrawdon@gmail.com
Kenneth C. Millett, University of California Santa Barbara millett@math.ucsb.edu
-
3:00 p.m.
How the average bridging number measures tangling.
Robert G. Scharein, Hypnagogic Software
Jonathan K. Simon*, Department of Mathematics, University of Iowa
Mark L. Tucker, Department of Mathematics, University of Iowa
(1041-74-225) -
3:30 p.m.
Knots and Slipknots in Random Walks and Equilateral Polygons.
Kenneth C. Millett*, University of California, Santa Barbara
(1041-57-153) -
4:00 p.m.
Size and Shape of Knotted Polymers.
Eric J Rawdon*, University of Saint Thomas
(1041-57-195)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
Special Session on p-adic Groups and Automorphic Forms, IV
Room 101, Hugh Dempster Pavillion
Organizers:
Clifton L. R. Cunningham, University of Calgary cunning@math.ucalgary.ca
Julia Gordon, University of British Columbia gor@math.ubc.ca
-
3:00 p.m.
Some remarks on decay rates of singular unitary representations.
Hadi Salmasian*, University of Windsor
(1041-22-214) -
4:00 p.m.
Arithmetic Quantum Unique Ergodicity on Hyperbolic 3-Manifolds.
Lior Silberman*, University of British Columbia
(1041-58-290) -
5:00 p.m.
Class numbers and Mass formulas for quadratic forms.
Jonathan Hanke*, University of Georgia, Athens
(1041-11-301)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-6:15 p.m.
Special Session on Combinatorial Representation Theory, IV
Room 3, Woodward Building (Instructional Resources Center/IRC)
-
3:00 p.m.
A bijection on cores.
M. Vazirani*, UC Davis
Chris Berg, UC Davis
Brant Jones, UC Davis
(1041-05-147) -
3:30 p.m.
Representations generated by decomposable tensors.
Andrew Berget*, University of Minnesota
(1041-05-106) -
4:30 p.m.
Recursive structures in the cohomology of flag varieties.
Edward L Richmond*, University of Oregon
(1041-14-70) -
5:30 p.m.
On the uniqueness of promotion operators on tensor products of type $A$ crystals.
Jason Bandlow, UC Davis
Anne Schilling*, UC Davis
Nicolas M. Thiery, UC Davis/Orsay, Paris-Sud
(1041-05-31)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-6:15 p.m.
Special Session on Special Functions and Orthogonal Polynomials, IV
Room 124, Chemistry Building
Organizers:
Mizanur Rahman, Carleton University mrahman@math.carleton.ca
Diego Dominici, State University of New York New Paltz dominicd@newpaltz.edu
-
3:00 p.m.
Orthogonal Polynomials and Random Matrices.
James A. Mingo*, Queen's University at Kingston
(1041-33-84) -
3:30 p.m.
Integral representations for products of some Sturm-Liouville functions.
Martin E Muldoon*, York University
(1041-33-71) -
4:30 p.m.
Peakons and Cauchy biorthogonal polynomials.
Jacek Szmigielski*, Department of Mathematics and Statistics, University of Saskatchewan, Saskatoon, Canada
(1041-33-54) -
5:30 p.m.
Discussion
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-3:50 p.m.
Special Session on Algebraic Topology and Related Topics, IV
Room 101, Chemical and Biological Engineering Bldg
Organizers:
Alejandro Adem, University of British Columbia adem@math.ubc.ca
Stephen Ames Mitchell, University of Washington mitchell@math.washington.edu
-
3:00 p.m.
Discussion -
3:30 p.m.
Discussion
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
Special Session on Wavelets, Fractals, Tilings and Spectral Measures, IV
Room 150, Chemistry Building
Organizers:
Dorin Ervin Dutkay, University of Central Florida ddutkay@mail.ucf.edu
Palle E. T. Jorgensen, University of Iowa jorgen@math.uiowa.edu
Ozgur Yilmaz, University of British Columbia oyilmaz@math.ubc.ca
-
3:00 p.m.
On the absolute minimum of the dimensions of Sierpiński Pedal Triangles.
Jiu Ding*, Department of Mathematics, University of Southern Mississippi
Zhao Li, Department of Mathematics, Fudan University, Shanghai, China
(1041-37-06) -
3:30 p.m.
The Measure of a Measurement.
Palle E. T. Jorgensen*, University of Iowa
(1041-47-259) -
4:00 p.m.
Sobolev duals in frame theory and sigma-delta quantization.
Ozgur Yilmaz*, University of British Columbia
(1041-41-285) -
4:30 p.m.
Spectral Cantor measures.
Dorin Ervin Dutkay*, University of Central Florida
(1041-42-252)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
Special Session on Noncommutative Algebra and Geometry, IV
Room 310, Hugh Dempster Pavillion
Organizers:
Jason Bell, Simon Fraser University jpb@math.sfu.ca
James Zhang, University of Washington zhang@math.washington.edu
-
3:00 p.m.
Central simple algebras with involution: a geometric approach.
Nikolaus Vonessen*, University of Montana
(1041-16-198) -
3:30 p.m.
The classification of birationally commutative projective surfaces.
Susan J. Sierra*, University of Washington
(1041-16-189) -
4:00 p.m.
Subalgebras of the Sklyanin algebra.
Daniel Rogalski*, UCSD
(1041-16-279) -
4:30 p.m.
Fujita's Conjecture and Frobenius amplitude.
Dennis S. Keeler*, Miami University
(1041-14-277) -
5:00 p.m.
Some Examples of AS Regular Algebras of type (14641).
Jun Zhang*, University of Washington
(1041-16-181)
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-6:20 p.m.
Special Session on Probability and Statistical Mechanics, IV
Room 4, Woodward Building (Instructional Resources Center/IRC)
Organizers:
David Brydges, University of British Columbia db5d@math.ubc.ca
Richard Kenyon, Brown University rkenyon@math.brown.edu
-
3:00 p.m.
Can you "hear" the normal cone of your generating function?
Yuliy Baryshnikov, Bell Labs
Robin Pemantle*, University of Pennsylvania
(1041-60-116) -
3:30 p.m.
Random walks on percolation clusters and percolation renormalization on groups.
Gábor Pete*, University of Toronto and MSRI Berkeley
(1041-60-247) -
4:00 p.m.
Discussion -
4:30 p.m.
Hall-Littlewood process.
Mirjana Vuletic*, Caltech
(1041-60-241) -
5:00 p.m.
Minimum bounded depth spanning trees and Steiner trees.
Omer Angel, University of British Columbia
Abie Flaxman, University of Washington
David B. Wilson*, Microsoft Research
Riccardo Zecchina, ICTP
(1041-60-298) -
5:30 p.m.
Discussion -
6:00 p.m.
Discussion
-
3:00 p.m.
-
Sunday October 5, 2008, 3:00 p.m.-4:40 p.m.
Special Session on West End Number Theory, IV
Room 1221, Forest Sciences Centre
Organizers:
Nils Bruin, Simon Fraser University nbruin@cecm.sfu.ca
Matilde N. Lalin, University of Alberta mlalin@math.ualberta.ca
Greg Martin, University of British Columbia gerg@math.ubc.ca
-
3:00 p.m.
The ramification of $p$ in a $p$-descent.
David Grant*, University of Colorado at Boulder
(1041-11-265) -
3:30 p.m.
Restricted Irrationality Measures.
Mark Bauer*, University of Calgary
Michael A. Bennett, University of British Columbia
(1041-11-287) -
4:00 p.m.
Arithmetic dynamics.
Dragos Ghioca*, University of Lethbridge
(1041-11-144)
-
3:00 p.m.