American Mathematical Society

My Account · My Cart · Customer Services · FAQ  

AMS Sectional Meeting Program by Day

Current as of Tuesday, April 12, 2005 15:10:41


Program  |  Deadlines  |  Registration/Housing/Etc.  |  Inquiries:  meet@ams.org

2002 AMS and MAA Spring Southeastern Section Meetings
Atlanta, GA, March 8-10, 2002
Meeting #975

Associate secretaries:
John L Bryant, AMS bryant@math.fsu.edu

Saturday March 9, 2002

  • Saturday March 9, 2002, 8:00 a.m.-4:30 p.m.
    Meeting Registration

    Atrium, Instructional Center
  • Saturday March 9, 2002, 8:00 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Combinatorics and Graph Theory, I

    Room 115, Instructional Center
    Organizers:
    John M. Harris, Furman University John.Harris@furman.edu

    • 8:00 a.m.
      On Ultimately Economical Digraphs.
      Curtis Clark*, Morehouse College
      (975-05-241)
    • 8:30 a.m.
      When is a random sequence graphical?
      Anant P Godbole*, East Tennessee State Univ.
      Megan Smith, Lawrence University
      Gabe Zimmer, East Tennessee State Univ.
      (975-05-47)
    • 8:55 a.m.
      Break.
    • 10:15 a.m.
      A Class Of Polyhedral Maps With The Non-revisiting Cycle Property.
      Hari Pulapaka*, Stetson University
      (975-05-319)
    • 10:45 a.m.
      Graph Minors and the k-Linked Problem.
      Wei Bing, Chinese Academy of Sciences
      Guantao Chen, Georgia State University
      Ronald J. Gould*, Emory University
      Kenichi Kawarabayashi, Keio University
      Florian Pfender, Emory University
      (975-05-384)
    • 11:15 a.m.
      Disjoint products and $S$-partitions.
      Lorenzo Traldi*, Lafayette College
      (975-05-24)
    • 11:45 a.m.
      Some New Results on Quasi Uniquely Edge Colorable Graphs.
      Mark Ginn*, Appalachian State University
      Brooke Cranswick, Appalachian State University
      (975-05-363)
  • Saturday March 9, 2002, 8:00 a.m.-11:35 a.m.
    Special Session on Knot Theory, 3-Manifolds, 4-Manifolds, and Geometric Group Theory, II

    Room 213, Instructional Center
    Organizers:
    Wolfgang H. Heil, Florida State University heil@math.fsu.edu
    Jose Carlos G\' omez-Larra\~ naga, CIMAT, Mexico jcarlos@cimat.mx

    • 8:00 a.m.
      Links and their complements.
      Cameron McA Gordon*, University of Texas at Austin
      (975-57-265)
    • 8:30 a.m.
      Dehn filling on outer torus of 1-bridge braid exterior.
      Ying-Qing Wu*, University of Iowa
      (975-57-287)
    • 8:55 a.m.
      Break.
    • 10:15 a.m.
      Constructing essential laminations and taut foliations in surgered 3-manifolds.
      Tao Li*, Oklahoma State University
      (975-57-268)
    • 10:45 a.m.
      Additivity properties of the width of a knot.
      Jennifer C Schultens*, Emory University
      (975-57-264)
    • 11:15 a.m.
      Group Actions and Laminations.
      Sergio R Fenley*, Florida State University
      (975-57-125)
  • Saturday March 9, 2002, 8:00 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Graphs and Matroids, II

    Room 205, Instructional Center
    Organizers:
    James G. Oxley, Louisiana State University oxley@marais.math.lsu.edu
    Bogdan Oporowski, Louisiana State University bogdan@math.lsu.edu
    Robin Thomas, Georgia Institute of Technology thomas@math.gatech.edu

    • 8:00 a.m.
      Finding $3$-shredders efficiently.
      Rajneesh Hegde*, Georgia Tech
      (975-05-166)
    • 8:30 a.m.
      Isoperimetric constants of infinite plane graphs.
      Xiaoya Zha*, Middle Tennessee State University
      (975-05-160)
    • 8:55 a.m.
      Break.
    • 10:15 a.m.
      Excluding $K_{2,n}$-minors.
      Guoli Ding*, LSU
      (975-05-240)
    • 10:45 a.m.
      Unavoidable $K_{3,k}$-Minors in Large $7$-Connected Graphs.
      Thomas Boehme, Technical University of Ilmenau
      John Maharry*, The Ohio State University
      Bojan Mohar, University of Ljubljana
      (975-05-195)
    • 11:15 a.m.
      Eulerian Digraph Immersion.
      Thor D Johnson*, Princeton University
      Paul D Seymour, Princeton University
      (975-05-329)
    • 11:45 a.m.
      A generalization of a theororem of Dirac.
      Tristan MJ Denley*, University of Mississippi
      Haidong Wu, University of Mississippi
      (975-05-145)
  • Saturday March 9, 2002, 8:00 a.m.-12:35 p.m.
    Special Session on Dynamic Equations on Time Scales, I

    Room 109, Instructional Center
    Organizers:
    Martin J. Bohner, Florida Institute of Technology bohner@umr.edu
    Billur Kaymakcalan, Georgia Southern University billur@gasou.edu

    • 8:00 a.m.
      Telescoping Principles in Oscillation Theory.
      Lynn H Erbe*, University of Nebraska
      (975-34-293)
    • 8:30 a.m.
      Miscellaneous Dynamic Equations on Time Scales.
      Elvan Akin-Bohner*, Palm Bay, FL
      (975-39-298)
    • 8:55 a.m.
      Break
    • 10:15 a.m.
      Some Basic Results and Realizability Criteria for First-Order Matrix Lyapunov Systems.
      Kanuri N Murty*, Georgia Southern University
      Donald W Fausett, Georgia Southern University
      (975-34-32)
    • 10:45 a.m.
      Some Fundamental Results on Controllability, Observability and Realizability of First-order Matrix Lyapunov Systems.
      Kanuri N. Murty, Georgia Southern University
      Laurene V. Fausett*, Georgia Southern University
      (975-34-317)
    • 11:15 a.m.
      On the classification of positive solutions of a higher order neutral differential equation.
      John R. Graef*, University of Tennessee at Chattanooga
      Chuanxi Qian, Mississippi State University
      Bo Yang, Mississippi State University
      (975-34-347)
    • 11:45 a.m.
      On the difference equation $y_{n+1} = \frac{ y_{n-(2k+1) + p}}{ y_{n-(2k+1) } + q y_{n-2l} }$.
      Edward A Grove, University of Rhode Island
      Gerasimos Ladas, University of Rhode Island
      Lynn Carole McGrath*, University of Rhode Island
      H.A. El-Metwally, Mansoura University
      (975-39-336)
    • 12:15 p.m.
      On $\displaystyle{x_{n+1}=\max\left\{\frac{A_{n}}{x_{n}}, \frac{B_{n}}{x_{n}}\right\}}$ with Periodic Parameters.
      Candace Marie Kent*, Virginia Commonwealth University
      Michael A. Radin, Rochester Institute of Technology
      (975-37-342)
  • Saturday March 9, 2002, 8:00 a.m.-12:00 p.m.
    Special Session on Probability and Combinatorics, II

    Room 113, Instructional Center
    Organizers:
    Russell D. Lyons, Georgia Institute of Technology rdlyons@math.gatech.edu
    Prasad V. Tetali, Georgia Institute of Technology tetali@math.gatech.edu

    • 8:00 a.m.
      Dominos and hyperbolic polyhedra.
      Richard W Kenyon*, CNRS
      (975-82-99)
    • 8:55 a.m.
      Break.
    • 10:15 a.m.
      Adaptive Intersection and t-Threshold Problems.
      Claire Kenyon*, U. Paris-Orsay
      Jeremy Barbay, U. Paris-Orsay
      (975-68-424)
    • 11:15 a.m.
      Urn models and cooled Brownian motion.
      Robin Pemantle*, Ohio State University
      (975-60-222)
  • Saturday March 9, 2002, 8:00 a.m.-8:45 a.m.
    MAA Business Meeting

    Tennebaum Auditorium, Instructional Center
  • Saturday March 9, 2002, 8:00 a.m.-4:30 p.m.
    Exhibits and Book Sales

    Atrium, Instructional Center
  • Saturday March 9, 2002, 8:25 a.m.-11:55 a.m.
    Special Session on Harmonic Analysis, II

    Room 209, Instructional Center
    Organizers:
    Gerd Mockenhaupt, Georgia Institute of Technology gerdm@math.gatech.edu
    Michael T. Lacy, Georgia Institute of Technology lacey@math.gatech.edu
    Akos Magyar, University of Georgia magyar@math.uga.edu

    • 8:25 a.m.
      Chebyshev problems for polynomials with integer coefficients.
      Igor E Pritsker*, Oklahoma State University
      (975-41-72)
    • 8:55 a.m.
      Break.
    • 10:05 a.m.
      Estimates of eigenfunctions in the integrable case.
      John Toth, McGill
      Steve Zelditch*, Johns Hopkins
      (975-35-269)
    • 10:50 a.m.
      Mass equidistribution for Hecke eigenforms.
      Wenzhi Luo*, The Ohio State University
      Peter Sarnak, Courant Institute
      (975-11-78)
    • 11:25 a.m.
      Fourier Transforms and Mazurkiewicz' Theorem.
      Robert P. Kaufman*, University of Illinois at Urbana-Champaign
      (975-42-63)
  • Saturday March 9, 2002, 8:30 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Symplectic and Contact Topology, II

    Room 217, Instructional Center
    Organizers:
    Margaret Symington, Georgia Institute of Technology msyming@math.gatech.edu
    Gordana Matic, University of Georgia gordana@math.uga.edu

    • 8:30 a.m.
      Relative family Gromov-Witten invariants and symplectomorphisms.
      Olguta Buse*, SUNY at Stony Brook
      (975-51-254)
    • 8:55 a.m.
      Break.
    • 10:15 a.m.
      Symplectic and Contact Quotients.
      Christopher Willett*, University of Illinois
      (975-53-242)
    • 10:45 a.m.
      Legendrian knots and contact homology.
      John B Etnyre*, University of Pennsylvania
      (975-57-146)
    • 11:15 a.m.
      Computational aspects of relative contact homology.
      Lenhard L. Ng*, AIM and IAS
      (975-57-308)
    • 11:45 a.m.
      Invariants of Legendrian Knots in Circle Bundles.
      Joshua M. Sabloff*, Stanford University
      (975-57-74)
  • Saturday March 9, 2002, 9:10 a.m.-10:00 a.m.
    Invited Address

    Going up and down.
    Auditorium, Ferst Center for the Arts
    Georgia Benkart*, University of Wisconsin, Madison
    (975-05-05)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Banach Spaces and Their Applications, II

    Room 117, Instructional Center
    Organizers:
    Peter G. Casazza, University of Missouri-Columbia pete@math.missouri.edu
    N. J. Kalton, University of Missouri-Columbia nigel@math.missouri.edu

    • 10:15 a.m.
      Banach Algebras and Gabor Frames.
      Mark C Lammers*, Western Washington University
      (975-46-415)
    • 10:45 a.m.
      Integral Operators, Pseudodifferential Operators, and Gabor Frames.
      Christopher Heil*, Georgia Tech
      (975-46-245)
    • 11:15 a.m.
      Applications of Hilbert Space Frames.
      Peter G Casazza*, University of Missouri
      (975-46-45)
    • 11:45 a.m.
      Basis problems and subdivision of projections in Hilbert space.
      Palle Jorgensen*, University of Iowa
      (975-46-10)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Quantum Structures, II

    Room 219, Instructional Center
    Organizers:
    Alexander G. Wilce, Juniata College wilce@juniata.edu
    Richard J. Greechie, Louisiana Technical University greechie@coes.LaTech.edu
    Franklin E. Schroeck, Florida Atlantic University schroeck@math.du.edu

    • 10:15 a.m.
      Mondadic Algebras.
      John Harding*, New Mexico State University
      (975-06-106)
    • 10:45 a.m.
      Lattice Ordered Effect Algebras.
      Scott R. Sykes*, University of West Georgia
      (975-06-227)
    • 11:15 a.m.
      Quantales and Orthomodular lattices.
      Leopoldo Roman*, Instituto de Matematicas,UNAM
      (975-06-176)
    • 11:45 a.m.
      An MOL that is not Frink-regular.
      Christian Hermann, TU Darmstadt
      Michael Roddy*, Brandon University
      (975-06-105)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Technology and Distance Learning, II

    Room 149, Skiles Classroom Building
    Organizers:
    Tom Morley, Georgia Institute of Technology morley@math.gatech.edu
    Martha Abel, Georgia Southern University somatla@gsvms2.cc.gasou.edu

    • 10:15 a.m.
      Teaching Statistics using the World Wide Web.
      Lothar A Dohse*, UNC-Asheville
      (975-62-115)
    • 10:45 a.m.
      Using the collaborative web in undergraduate education.
      Pete Ludovice*, Georgia Tech
      Tom Morley, Georgia Tech
      Matthew Realff, Georgia Tech
      (975-97-299)
    • 11:15 a.m.
      A Web Server for Test Creation.
      Robert P Cook*, Georgia Southern University
      (975-68-291)
    • 11:45 a.m.
      Quick Ways to Incorporate Mathematica into the Classroom.
      Iason Rusodimos*, Georgia Perimeter College - Dunwoody Campus
      Barrett Walls, Georgia Perimeter College - Dunwoody Campus
      Jessica Craig, Georgia Perimeter College - Dunwoody Campus
      (975-00-119)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Bridges from `Applied' to `Mathematics', I

    Room 111, Instructional Center
    Organizers:
    Peter Mucha, Georgia Institute of Technology mucha@math.gatech.edu
    John A. Pelesko, Georgia Institute of Technology pelesko@math.gatech.edu
    John E. McCuan, Georgia Institute of Technology mccuan@math.gatech.edu
    Guillermo H. Goldsztein, Georgia Institute of Technology ggold@math.gatech.edu

    • 10:15 a.m.
      An Overview of Electrostatic Actuation.
      John A Pelesko*, Georgia Institute of Technology
      (975-74-217)
    • 10:45 a.m.
      Symmetry-breaking and Bifurcation Phenomena for Capillary Surfaces and More on Exotic Containers.
      Henry C Wente*, University of Toledo
      (975-49-381)
    • 11:15 a.m.
      Geometric problems involving surfaces.
      Mohammad Ghomi*, University of South Carolina
      (975-53-359)
    • 11:45 a.m.
      Mean Curvature, Restoring Force, and Surface Shape.
      George I Kamberov*, Stevens Institute of Technology
      Gerda L Kamberova, Hofstra University
      (975-53-275)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Frames, Wavelets, and Operator Theory, II

    Room 211, Instructional Center
    Organizers:
    Christopher E. Heil, Georgia Institute of Technology heil@math.gatech.edu
    Yang Wang, Georgia Institute of Technology wang@math.gatech.edu

    • 10:15 a.m.
      A characterization of wavelet multiplicity functions.
      Lawrence W. Baggett*, University of Colorado
      (975-43-101)
    • 10:45 a.m.
      Wavelets, representations, and symmetric spaces.
      Gestur Olafsson*, Louisiana State University
      R Fabec, Louisiana State University
      (975-43-209)
    • 11:15 a.m.
      Dilations admitting MSF and non-MSF wavelets.
      Darrin M Speegle*, Saint Louis University
      Marcin Bownik, University of Michigan
      (975-42-248)
    • 11:45 a.m.
      Self-sffine sets and the supports of the scaling functions.
      Xing-Kang He, Cental China Normal Univ.
      Ka-Sing Lau*, Chinese Univ of HK
      (975-41-124)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Elementary Mathematical Modeling, II

    Tennebaum Auditorium, Instructional Center
    Organizers:
    Mary Ellen Davis, Georgia Perimeter College mdavis@gpc.peachnet.edu

    • 10:15 a.m.
      Teaching "Introduction to Mathematical Modeling" When Every Student Has a Notebook Computer and a CAS.
      Mary H. Stephens*, Clayton College and State Univeristy
      (975-97-412)
    • 10:45 a.m.
      Applications of the Catalan Numbers.
      Kitt Lumley*, Columbus State University
      (975-97-413)
    • 11:15 a.m.
      Making Data Gathering Projects Effective and Efficient.
      Susan S Nelson*, Georgia Perimeter College
      (975-97-400)
    • 11:45 a.m.
      Problems and Projects in Elementary Mathematical Modeling.
      C. Henry Edwards*, University of Georgia
      Mary Ellen Davis, Georgia Perimeter College
      (975-97-410)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Linear Algebra and Matrix Theory, II

    Room 119, Instructional Center
    Organizers:
    Frank J. Hall, Georgia State University fhall@cs.gsu.edu
    Zhongshan Li, Georgia State University zli@cs.gsu.edu

    • 10:15 a.m.
      Off-diagonal block of a two by two block Hermitian matrix.
      Chi-Kwong Li*, The College of William and Mary
      (975-15-39)
    • 10:45 a.m.
      Schur Complements and M-matrices.
      Tom Morley*, Georgia Tech
      (975-15-17)
    • 11:15 a.m.
      On the Maximal Number of Odd Submatrices of 0-1 Matrices.
      Anant Godbole, East Tennessee State University
      Michael Marks, East Tennessee State University
      Rick Norwood, East Tennessee State University
      George D Poole*, East Tennessee State University
      (975-15-37)
    • 11:45 a.m.
      The role of proof in comprehending and teaching elementary linear algebra.
      Frank Uhlig*, Auburn University
      (975-97-19)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Mathematical Models in Biology, II

    Room 215, Instructional Center
    Organizers:
    Robert D. Fray, Furman University bob.fray@furman.edu

    • 10:15 a.m.
      Landmarks as conventions.
      M Mesterton-Gibbons*, Department of Mathematics, Florida State University
      E S Adams, Department of Ecology & Evolutionary Biology, University of Connecticut
      (975-92-174)
    • 10:45 a.m.
      Dispersal, Competition and Spatio-temporal Heterogeneity.
      Konstantin Mischaikow*, Georgia Institute of Technology
      (975-92-151)
    • 11:15 a.m.
      Dynamics of single-substrate continuous cultures.
      Jason Shoemaker, University of Florida
      Atul Narang, University of Florida
      Sergei S Pilyugin*, University of Florida
      Thomas Egli, EAWAG
      (975-34-197)
    • 11:45 a.m.
      Modeling immune responses.
      Rustom Antia*, Emory University
      (975-92-312)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Number Theory, II

    Room 105, Instructional Center
    Organizers:
    David Penniston, Furman University david.penniston@furman.edu

    • 10:15 a.m.
      On the factorization of $n(n+1)$.
      Michael Bennett, University of British Columbia and University of Illinois
      Michael Filaseta*, University of South Carolina
      Ognian Trifonov, University of South Carolina
      (975-11-322)
    • 10:45 a.m.
      Nonvanishing of Fourier Coefficients of Modular Forms.
      Emre Alkan*, University of Wisconsin
      (975-11-374)
    • 11:15 a.m.
      Anatomy of an integer.
      Andrew J Granville*, University of Georgia
      (975-11-372)
    • 11:45 a.m.
      On the largest prime factor of consecutive integers.
      Antal Balog*, A. Renyi Mathematical Institute, Budapest
      (975-11-76)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:35 p.m.
    Special Session on Automated Reasoning in Mathematics and Logic, II

    Room 240, Skiles Classroom Building
    Organizers:
    Johan G. F. Belinfante, Georgia Institute of Technology belinfan@math.gatech.edu

    • 10:15 a.m.
      Algorithms for Reducing Structures in Verification.
      Raffaella Gentilini, University of Udine
      Carla Piazza, University of Udine
      Alberto Policriti*, University of Udine
      (975-68-226)
    • 10:45 a.m.
      A modularization mechanism for interactive proof-development.
      Eugenio G. Omodeo*, Universita` di L'Aquila, Dipartimento di Informatica
      Jacob T. Schwartz, New York University, Dept. of Computer Science
      (975-03-104)
    • 11:15 a.m.
      Automated validation of three-variable formulations of set-pairing.
      Andrea Formisano*, Dip. di Matematica e Informatica, Univ. di Perugia
      Eugenio G Omodeo, Dip. di Matematica Pura e Applicata, Univ. di L'Aquila
      Alberto Policriti, Dip. di Matematica e Informatica, Univ. di Udine
      (975-03-102)
    • 11:45 a.m.
      Translation of Resolution Proofs into Higher Order Natural Deduction.
      Hans de Nivelle*, Max Planck Institut
      (975-03-135)
    • 12:15 p.m.
      Discussion
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Algebraic Combinatorics, II

    Room 243, Skiles Classroom Building
    Organizers:
    Mihai A. Ciucu, Georgia Institute of Technology ciucu@math.gatech.edu

    • 10:15 a.m.
      Tribasic integrals and identities of Rogers-Ramanujan type.
      Mourad E.H. Ismail, University of South Florida
      Dennis Stanton*, University of Minnesota
      (975-05-310)
    • 10:45 a.m.
      Four Equivalent Formulations of the Jeu de Taquin Property for Posets.
      Robert A. Proctor*, University of North Carolina Chapel Hill
      (975-05-180)
    • 11:15 a.m.
      A Schensted correspondence for the Weil representation.
      Tom Roby*, Cal State Hayward
      (975-05-343)
    • 11:45 a.m.
      Distributive lattices and representations of rank two simple Lie algebras.
      Robert G. Donnelly*, Murray State University
      Scott J. Lewis, Murray State University
      Robert H. Pervine, Murray State University
      Norman Wildberger, University of New South Wales (Sydney)
      (975-05-191)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:30 p.m.
    Special Session on Research on the Mathematical Education of Undergraduates, II

    Room 207, Instructional Center
    Organizers:
    Joe Wimbish, Huntingdon College jwimbish@huntingdon.edu

    • 10:15 a.m.
      Excellence in Mathematics through Communication and Collobration.
      Gerald L Marshall*, Tri-County Technical College
      (975-97-48)
    • 10:45 a.m.
      Disproofs and Counterexamples: The mathematics of contradiction.
      Connie M Campbell*, Millsaps College
      (975-97-233)
    • 11:45 a.m.
      Teaching AP students who have "done" calculus.
      William (Bill) S. Mahavier*, Emory University
      (975-97-349)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:05 p.m.
    Special Session on Computation in the Mathematical Sciences, I

    Room 107, Instructional Center
    Organizers:
    Sabrina A. Hessinger, Armstrong Atlantic State University hessinsa@mail.armstrong.edu
    Mark D. Cawood, Clemson University cawood@clemson.edu

    • 10:15 a.m.
      Interactice Computer Presentation of Books I-IV of Euclid's Elements.
      John T. Poole*, Furman University
      (975-97-139)
    • 10:45 a.m.
      Computational Frameworks for a Conjecture on Primes 1(mod 3).
      Swarnameenakshi Manickam, Yale University
      Shan Manickam*, Western Carolina University
      (975-11-171)
    • 11:15 a.m.
      Elementary Grobner Basis Theory.
      Jeffrey W. Clark*, Elon University
      (975-14-179)
    • 11:45 a.m.
      Computational Aspects of Determining Galois Groups of Differential Equations.
      Sabrina A Hessinger*, Armstrong Atlantic State University
      (975-12-393)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:40 p.m.
    Session for Contributed Papers by Undergraduates

    Room 140, Skiles Classroom Building

    • 10:15 a.m.
      Dieting with Differential Equations.
      R Lance Yarbrough*, Samford University
      (975-34-186)
    • 10:30 a.m.
      Circular Bernstein-Bezier Spline Approximation with Knot Removal.
      Catherine M Cusimano*, Samford University
      (975-65-187)
    • 10:45 a.m.
      Shoelaces - The Long and the Short of It.
      Katie Joy Park*, Elon University
      (975-05-212)
    • 11:00 a.m.
      A Few Consequences of Burnside's Lemma.
      Melinda E. Harvey*, High Point University
      (975-05-234)
    • 11:15 a.m.
      RISKy Business.
      Sharon L Blatt*, Elon University
      (975-60-239)
    • 11:30 a.m.
      Numerov's method for a special class of higher order differential equations.
      Christopher S McMahan*, Austin Peay State University
      Samuel N Jator, APSU
      (975-65-325)
    • 11:45 a.m.
      Eigenvalue analysis and behavior of Leslie Adjacency matrices in age-specific population modeling.
      Philip Torry Patton*, Samford University
      (975-15-337)
    • 12:00 p.m.
      Making Farming More Interesting With Mathematics.
      Amber D. Dennison*, Elon University
      (975-11-386)
    • 12:15 p.m.
      Creating Azulejo Using A Vector Basis.
      Erin Elizabeth Krupa*, Elon University
      (975-15-389)
    • 12:30 p.m.
      The Importance of a Match.
      Justin T. Luckett*, Elon University
      (975-00-398)
  • Saturday March 9, 2002, 10:15 a.m.-12:00 p.m.
    Undergraduate Poster Session

    Room 146, Skiles Classroom Building
    Organizers:
    Robert L. Bernhardt, East Carolina University bernhardtr@mail.ecu.edu

    • 10:15 a.m.
      Octahedral Insanity - A Step up from the problem presented by "Instant Insanity".
      Andrews Jebasingh*, King College
    • 10:15 a.m.
      A Comparison of Modeling and Traditional Approaches to College Algebra.
      Jennifer L. Kalis*, Belmont University
      Barbara B. Ward, Belmont University
    • 10:15 a.m.
      A Nonlinear Predator-Prey Model with Competition.
      Molly M Gibson*, Birmingham-Southern College
      Douglas Riley, Birmingham-Southern College
    • 10:15 a.m.
      Using Lagrange Multipliers to Maximize Hydroelectric Power Production.
      Jason D. Grigsby, Birmingham-Southern College
      Kevin J. Freeze*, Birmingham-Southern College
      Bernadette Mullins, Birmingham-Southern College
    • 10:15 a.m.
      Employing Group Theory to Explain the Four Aces Card Trick.
      Susan Elizabeth Geist*, Birmingham-Southern College
      Auntara De, Birmingham-Southern College
      Bernadette Mullins, Birmingham-Southern College
    • 10:15 a.m.
      Rookies: Rook Polynomials Simplified.
      Cecil K. Itty*, Belmont University
      Matthew Tapia, Belmont University
  • Saturday March 9, 2002, 2:00 p.m.-2:50 p.m.
    Invited Address

    The interplay between graphs and matroids.
    Tennebaum Auditorium, Instructional Center
    James G. Oxley*, Louisiana State University
    (975-05-02)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:25 p.m.
    Special Session on Combinatorics and Graph Theory, II

    Room 115, Instructional Center
    Organizers:
    John M. Harris, Furman University John.Harris@furman.edu

    • 3:05 p.m.
      Graphs with Two Disjoint Total Dominating Sets.
      Izak Broere, Rand Afrikaans University
      Michael Dorfling, Rand Afrikaans University
      Wayne Goddard, University of Natal, Durban
      Johannes H Hattingh*, Georgia State University
      Michael A Henning, University of Natal, Pietermaritzburg
      Elna Ungerer, Rand Afrikaans University
      (975-05-324)
    • 3:35 p.m.
      On a Game related to Magic-Vertex Labellings.
      Bert L. Hartnell*, Saint Mary's University
      Kristin Schmeisser, Saint Mary's University
      Jacki Whiteley, Saint Mary's University
      (975-05-306)
    • 4:05 p.m.
      Static Mastermind.
      Wayne Goddard*, University of Natal
      (975-05-423)
    • 4:35 p.m.
      A problem about integer partitions.
      E. Rodney Canfield*, University of Georgia
      Konrad Engel, Rostock University
      (975-05-80)
    • 5:05 p.m.
      Counting irreducible Feynman diagrams exactly and asymptotically.
      Robert W Robinson*, University of Georgia
      (975-05-279)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:55 p.m.
    Special Session on Banach Spaces and Their Applications, III

    Room 117, Instructional Center
    Organizers:
    Peter G. Casazza, University of Missouri-Columbia pete@math.missouri.edu
    N. J. Kalton, University of Missouri-Columbia nigel@math.missouri.edu

    • 3:05 p.m.
      The Theorem of Ramsey reviewed.
      Thomas B Schlumprecht*, Texas A&M University
      (975-46-422)
    • 3:35 p.m.
      Problems on spreading models.
      E Odell*, University of Texas at Austin
      (975-46-285)
    • 4:05 p.m.
      Duality and classical operators in function spaces.
      Anna Kami\'nska*, The University of Memphis
      Mieczys{\l}aw Masty{\l}o, A.Mickiewicz University
      (975-46-266)
    • 4:35 p.m.
      Thresholding Greedy Algorithm, Greedy Bases, and Duality.
      S. J. Dilworth, University of South Carolina
      N. J. Kalton, University of Missouri-Columbia
      Denka N. Kutzarova*, Bulgarian Academy of Sciences, currently at Univeristy of Illinois at Urbana-Champaign
      V. N. Temlyakov, University of South Carolina
      (975-46-309)
    • 5:05 p.m.
      Break.
    • 5:35 p.m.
      On the structure of level sets of Lipschitz quotient maps from ${\mathbb{R}}^n$ into ${\mathbb{R}}$.
      Beata Randrianantoanina*, Miami University
      (975-54-361)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:55 p.m.
    Special Session on Knot Theory, 3-Manifolds, 4-Manifolds, and Geometric Group Theory, III

    Room 213, Instructional Center
    Organizers:
    Wolfgang H. Heil, Florida State University heil@math.fsu.edu
    Jose Carlos G\' omez-Larra\~ naga, CIMAT, Mexico jcarlos@cimat.mx

    • 3:05 p.m.
      Triple point numbers of twist-spun trefoils after Satoh and Shima.
      J. Scott Carter*, University of South Alabama
      (975-57-154)
    • 3:35 p.m.
      Torsion Numbers of Augmented Groups.
      Daniel S Silver*, University of South Alabama
      Susan G Williams, University of South Alabama
      (975-57-288)
    • 4:05 p.m.
      The classification of rigid even Coxeter groups.
      Michael L Mihalik*, Vanderbilt University
      (975-20-188)
    • 4:35 p.m.
      Cocycle knot invariants, Alexander matrices, and generalizations.
      Masahico Saito*, University of South Florida
      (975-57-132)
    • 5:05 p.m.
      Eigenvalue fields of hyperbolic manifolds.
      Emily Hamilton*, Emory University
      Alan W Reid, University of Texas at Austin
      (975-57-181)
    • 5:35 p.m.
      Coverings of Seifert knots.
      V\'\i ctor N\'u\~nez*, CIMAT
      Enrique Ram\'\i rez, CIMAT
      (975-57-267)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:55 p.m.
    Special Session on Quantum Structures, III

    Room 219, Instructional Center
    Organizers:
    Alexander G. Wilce, Juniata College wilce@juniata.edu
    Richard J. Greechie, Louisiana Technical University greechie@coes.LaTech.edu
    Franklin E. Schroeck, Florida Atlantic University schroeck@math.du.edu

    • 3:05 p.m.
      The Positive Cone in a Unigroup with Finite Unit Interval.
      David J. Foulis*, University of Massachusetts
      (975-06-66)
    • 4:05 p.m.
      Algebraic Partial Boolean Algebras.
      Derek Smith*, Lafayette College
      (975-06-278)
    • 4:35 p.m.
      Maximal Filters of Projections.
      David V Feldman*, University of New Hampshire
      (975-47-162)
    • 5:05 p.m.
      Quantum Computation and Quantum Structures.
      Howard N. Barnum*, Los Alamos National Laboratories
      (975-81-362)
    • 5:35 p.m.
      A discussion of Sequential Effect Algebras.
      Richard Greechie*, Louisiana Tech University
      Stanley Gudder, University of Denver
      (975-81-289)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:55 p.m.
    Special Session on Harmonic Analysis, III

    Room 209, Instructional Center
    Organizers:
    Gerd Mockenhaupt, Georgia Institute of Technology gerdm@math.gatech.edu
    Michael T. Lacy, Georgia Institute of Technology lacey@math.gatech.edu
    Akos Magyar, University of Georgia magyar@math.uga.edu

    • 3:05 p.m.
      Some maximal functions associated to the discrete Heisenberg group.
      Stephen Wainger*, University of Wisconsin
      (975-42-219)
    • 3:40 p.m.
      Solvability of partial differential operators on the Heisenberg group.
      Jingzhi Tie*, University of Georgia
      (975-42-155)
    • 4:15 p.m.
      Multiplier operators on the Heisenberg group.
      Andrea J Fraser*, Dalhousie University
      (975-43-315)
    • 4:50 p.m.
      On the absence of positive eigenvalues of Schrodinger operators with rough potentials.
      Alexandru D Ionescu*, MIT and University of Wisconsin, Madison
      (975-35-263)
    • 5:25 p.m.
      On the low dimensional Kakeya problem.
      Nets Hawk Katz*, Washington University St. Louis
      Terry Tao, UCLA
      (975-28-371)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-4:55 p.m.
    Special Session on Bridges from `Applied' to `Mathematics', II

    Room 111, Instructional Center
    Organizers:
    Peter Mucha, Georgia Institute of Technology mucha@math.gatech.edu
    John A. Pelesko, Georgia Institute of Technology pelesko@math.gatech.edu
    John E. McCuan, Georgia Institute of Technology mccuan@math.gatech.edu
    Guillermo H. Goldsztein, Georgia Institute of Technology ggold@math.gatech.edu

    • 3:05 p.m.
      Electrostatic Micro Actuators.
      Wenjing Ye*, Assistant Professor, Georgia Institute of Technology
      (975-65-406)
    • 3:35 p.m.
      Annular Capillary Surfaces.
      Alan R Elcrat*, Wichita State University
      (975-35-129)
    • 4:05 p.m.
      Taylor's experiment and systems of elliptic equations.
      John McCuan*, Georgia Tech
      John Pelesko, Georgia Tech
      (975-49-335)
    • 4:35 p.m.
      Discussion
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:55 p.m.
    Special Session on Graphs and Matroids, III

    Room 205, Instructional Center
    Organizers:
    James G. Oxley, Louisiana State University oxley@marais.math.lsu.edu
    Bogdan Oporowski, Louisiana State University bogdan@math.lsu.edu
    Robin Thomas, Georgia Institute of Technology thomas@math.gatech.edu

    • 3:05 p.m.
      Partitioning matroids with only small cocircuits.
      Bogdan Oporowski*, Louisiana State University
      (975-05-355)
    • 3:35 p.m.
      Random Bases in Matroids.
      Russell D Lyons*, Indiana University/Georgia Tech
      (975-05-107)
    • 4:05 p.m.
      Discussion
    • 4:35 p.m.
      Contractible elements in graphs and matroids.
      Haidong Wu*, University of Mississippi
      (975-05-373)
    • 5:05 p.m.
      Some Structural Results for Matroids.
      S. R. Kingan*, Penn State Harrisburg
      M. Lemos, Universidade Federal de Pernambuco
      (975-05-62)
    • 5:35 p.m.
      On Cocircuits of Bicircular Matroids.
      Jenny McNulty*, The University of Montana
      Nancy Ann Neudauer, Pacific University
      (975-05-417)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-3:55 p.m.
    Special Session on Numerical Linear Algebra and Its Applications, II

    Room 207, Instructional Center
    Organizers:
    Michele Benzi, Emory University benzi@mathcs.emory.edu
    Steven B. Damelin, Georgia Southern University damelin@gasou.edu
    James Nagy, Emory University nagy@mathcs.emory.edu

    • 3:05 p.m.
      Multivariable polynomial interpolation using partitioned matrices.
      Richard D Neidinger*, Davidson College
      (975-65-305)
    • 3:35 p.m.
      The representation and iterative methods for the Drazin inverse with complex sepctrum.
      Xiezhang Li*, Georgia Southern University
      Yimin Wei, Fudan University
      (975-65-07)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:55 p.m.
    Special Session on Frames, Wavelets, and Operator Theory, III

    Room 211, Instructional Center
    Organizers:
    Christopher E. Heil, Georgia Institute of Technology heil@math.gatech.edu
    Yang Wang, Georgia Institute of Technology wang@math.gatech.edu

    • 3:05 p.m.
      A Unified Characterization of Reproducing Systems Generated by a Finite Family, I.
      Demetrio Labate*, Washinton University
      (975-42-122)
    • 3:35 p.m.
      A Unified Characterization of Reproducing Systems Generated by a Finite Family, II.
      Eugenio Hernandez, Universidad Autonoma de Madrid
      Demetrio Labate, Washington University, St. Louis
      Guido Weiss*, Wshington University, St. Louis
      (975-41-116)
    • 4:05 p.m.
      Finite Normalized Tight Frames.
      Matthew C. Fickus*, Cornell University
      (975-43-271)
    • 4:35 p.m.
      Densities of Frames.
      R. Balan, Siemens Corporate Research
      P. Casazza, U. of Missouri
      C. Heil, Georgia Institute of Technology
      Z. Landau*, University of California, Berkeley
      (975-42-397)
    • 5:05 p.m.
      The Balian-Low Theorem and Regularity of Gabor Systems.
      Wojciech Czaja*, University of Maryland
      (975-42-370)
    • 5:35 p.m.
      A quantum computing algorithm for multiresolution wavelets.
      Palle E T Jorgensen*, University of Iowa
      (975-42-114)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:55 p.m.
    Special Session on Linear Algebra and Matrix Theory, III

    Room 119, Instructional Center
    Organizers:
    Frank J. Hall, Georgia State University fhall@cs.gsu.edu
    Zhongshan Li, Georgia State University zli@cs.gsu.edu

    • 3:05 p.m.
      Properties of the Brualdi-Li Tournament Matrix.
      James R Weaver*, University of West Florida
      Rohan Hemasinha, University of West Florida
      Stephen Kirkland, University of Regina
      Jeffrey L Stuart, Pacific Lutheran University
      (975-15-09)
    • 3:35 p.m.
      Some Graph and Matrix Theoretic Properties of Divisor Tournaments.
      Rohan Hemasinha*, University of West Florida
      Rebecca A Winslow, University of West Florida
      (975-15-15)
    • 4:05 p.m.
      The $P$- and $P_0$-matrix completion problems.
      Luz M DeAlba*, Drake University
      (975-15-11)
    • 4:35 p.m.
      Ray--Patterns of Matrices.
      Judith J McDonald*, Washington State University
      G Y Lee, Hanseo
      D D Olesky, University of Victoria
      B L Shader, University of Wyoming
      M J Tsatsomeros, Washington State University
      P van den Driessche, University of Victoria
      (975-15-58)
    • 5:05 p.m.
      On ranks of matrices associated with trees.
      Guantao Chen, Georgia State University
      Frank J Hall*, Georgia State University
      Zhongshan Li, Georgia State University
      Bing Wei, Georgia Institute of Technology
      (975-15-29)
    • 5:35 p.m.
      Sign patterns that require all distinct eigenvalues.
      Zhongshan Li*, Georgia State University
      Laura Harris, Georgia State University
      (975-15-31)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:25 p.m.
    Special Session on Symplectic and Contact Topology, III

    Room 217, Instructional Center
    Organizers:
    Margaret Symington, Georgia Institute of Technology msyming@math.gatech.edu
    Gordana Matic, University of Georgia gordana@math.uga.edu

    • 3:05 p.m.
      Special Lagrangian Submanifolds and Mirror Symmetry.
      Sema Salur*, Cornell University
      (975-53-206)
    • 3:35 p.m.
      Topologically characterizing symplectic manifolds.
      Robert E. Gompf*, University of Texas, Austin
      (975-57-369)
    • 4:05 p.m.
      On the topology of Stein fillings.
      Andras I Stipsicz*, Princeton University, Princeton, NJ
      (975-57-71)
    • 4:35 p.m.
      Symplectic cobordisms and open book decompositions.
      David T Gay*, Mathematics Department, University of Arizona
      (975-57-88)
    • 5:05 p.m.
      Grafting Seiberg-Witten Monopoles.
      Stanislav Jabuka*, Michigan State University
      (975-53-51)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:55 p.m.
    Special Session on Number Theory, III

    Room 105, Instructional Center
    Organizers:
    David Penniston, Furman University david.penniston@furman.edu

    • 3:05 p.m.
      Weierstrass points on modular curves and supersingular j-invariants.
      Scott Ahlgren*, University of Illinois at Urbana-Champaign
      Ken Ono, University of Wisconsin at Madison
      (975-11-182)
    • 3:35 p.m.
      Exceptional covers and bijections of rational points.
      Thomas J Tucker*, University of Georgia
      (975-11-150)
    • 4:05 p.m.
      The Lang-Trotter conjecture on average.
      Kevin L James*, Clemson University
      (975-11-367)
    • 4:35 p.m.
      Finding elements of prescribed order in Shafarevich-Tate groups.
      Steve Donnelly*, Universiy of Georgia
      (975-11-380)
    • 5:05 p.m.
      The Rationality of Vector Valued Modular Forms and Implications for a Theorem of Borcherds of Gross-Kohnen-Zagier Type.
      William J McGraw*, University of Wisconsin, Madison
      (975-11-357)
    • 5:35 p.m.
      Discussion
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:25 p.m.
    Special Session on Automated Reasoning in Mathematics and Logic, III

    Room 240, Skiles Classroom Building
    Organizers:
    Johan G. F. Belinfante, Georgia Institute of Technology belinfan@math.gatech.edu

    • 3:05 p.m.
      Mechanization of the System of the Principia Mathematica of Russell and Whitehead.
      M. Randall Holmes*, Boise State University
      (975-03-109)
    • 3:35 p.m.
      Interpreting set theory in the variable-free, equational calculus of relations.
      Steven R Givant*, Mills College
      (975-03-90)
    • 4:05 p.m.
      Finite Model Search and Single Axioms.
      William McCune*, Argonne National Laboratory
      (975-03-93)
    • 4:35 p.m.
      Proving theorems automatically and interactively with TPS.
      Peter B. Andrews*, Carnegie Mellon University
      (975-03-86)
    • 5:05 p.m.
      Specifying Tournament Schedules for General Model Generators.
      Hantao Zhang*, University of Iowa
      (975-68-111)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:25 p.m.
    Special Session on Algebraic Combinatorics, III

    Room 243, Skiles Classroom Building
    Organizers:
    Mihai A. Ciucu, Georgia Institute of Technology ciucu@math.gatech.edu

    • 3:05 p.m.
      Estimating Maximum by Moments for Functions on Orbits.
      Alexander Barvinok*, University of Michigan
      (975-05-108)
    • 3:35 p.m.
      A-Theory of Subspace Arrangements.
      Eric Babson, University of Washington
      Helene Barcelo*, Arizona State University
      Reinhard Laubenbacher, Virginia Bioinformatics Institute
      (975-05-356)
    • 4:05 p.m.
      Coxeter-like complexes.
      Eric Kendall Babson*, Seattle
      Victor Reiner, Minneapolis
      (975-05-416)
    • 4:35 p.m.
      A Schr\"oder Generalization of Haglund's Statistic on Catalan Paths.
      Eric S. Egge, Gettysburg College
      James Haglund, University of Pennsylvania
      Kendra Killpatrick, Colorado State University
      Darla Kremer*, Gettysburg College
      (975-05-168)
    • 5:05 p.m.
      Graphs on generating sets of groups: Higman's Lemma and Neumann's problem.
      Igor Pak*, MIT
      (975-20-138)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:25 p.m.
    Special Session on Real World Applications of Mathematics, II

    Room 246, Skiles Classroom Building
    Organizers:
    Mark C. Ginn, Appalachian State University mcg@math.appstate.edu

    • 3:35 p.m.
      The Treatment of Long-Lived, Carbon-Containing Products in Inventories of Greenhouse Gas Emissions to the Atmosphere.
      Eric Marland*, Appalachian State University
      Gregg Marland, Oak Ridge National Laboratory
      (975-92-390)
    • 4:05 p.m.
      The Mathematics of Remote Sensing.
      Kevin M Peterson*, Lynchburg College
      David R Perault, Lynchburg College
      (975-00-364)
    • 4:35 p.m.
      Modeling a Quantum Wire.
      Katharine F. Gurski*, National Institute for Standards and Technology
      Geoffrey B. McFadden, National Institute for Standards and Technology
      (975-34-156)
    • 5:05 p.m.
      Mathematical Problems in Ultra Wide-band Radio.
      Marcus H Pendergrass*, Time Domain Corporation
      (975-94-89)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-6:25 p.m.
    Special Session on Dynamic Equations on Time Scales, II

    Room 109, Instructional Center
    Organizers:
    Martin J. Bohner, Florida Institute of Technology bohner@umr.edu
    Billur Kaymakcalan, Georgia Southern University billur@gasou.edu

    • 3:05 p.m.
      Dependence of solutions of IVPs for dynamic systems on initial conditions.
      Martin J Bohner*, Florida Institute of Technology
      (975-39-296)
    • 3:35 p.m.
      Oscillatory and asymptotic behavior of half-linear and quasilinear dynamic equations.
      Pavel Rehak*, University of Nebraska, Lincoln
      (975-39-260)
    • 4:05 p.m.
      Generalized Quasilinearization for Dynamic Initial Value Problems.
      Bonita A. Lawrence*, Marshall University
      (975-34-277)
    • 4:35 p.m.
      Existence and uniqueness results for discrete second order periodic boundary value problems.
      Ferhan Atici*, Western Kentucky University
      Alberto Cabada, Universidade de Santiago de Compostela
      (975-39-218)
    • 5:05 p.m.
      Quadratic functionals and normality for symplectic dynamic systems.
      Roman Hilscher*, Michigan State University
      (975-34-170)
    • 5:35 p.m.
      A Spectral Characterization of Exponential Stability for Linear Time-Invariant Systems on Time Scales.
      Christian Poetzsche, Universitaet Augsburg
      Stefan Siegmund*, Georgia Institute of Technology
      Fabian Wirth, Universitaet Bremen
      (975-34-35)
    • 6:05 p.m.
      A Rigorous Numerical Method for the Analysis of an Infinite Dimensional Dynamical System.
      Sarah Day*, Georgia Tech
      (975-37-353)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-4:55 p.m.
    Special Session on Computation in the Mathematical Sciences, II

    Room 107, Instructional Center
    Organizers:
    Sabrina A. Hessinger, Armstrong Atlantic State University hessinsa@mail.armstrong.edu
    Mark D. Cawood, Clemson University cawood@clemson.edu

    • 3:05 p.m.
      SolView - An Immersive Animated 3D Flow Visualization Tool.
      L. Kelly Waters*, Clemson University
      (975-76-360)
    • 3:35 p.m.
      A Nonlinear Subgrid Model for Convection Dominated, Convection Diffusion Problems.
      Mark E Cawood*, Clemson University
      (975-35-79)
    • 4:05 p.m.
      Using Circadian Rhythms Models to Identify Optimal Shift Work Schedules.
      Erin K. McNelis*, Clemson University, Department of Mathematical Sciences
      Michael M. Kostreva, Clemson University, Department of Mathematical Sciences
      (975-92-272)
    • 4:35 p.m.
      Stochastic Minimum Spanning Trees.
      Kevin R Hutson*, Clemson University
      (975-90-311)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:55 p.m.
    Special Session on Probability and Combinatorics, III

    Room 113, Instructional Center
    Organizers:
    Russell D. Lyons, Georgia Institute of Technology rdlyons@math.gatech.edu
    Prasad V. Tetali, Georgia Institute of Technology tetali@math.gatech.edu

    • 3:05 p.m.
      Knockin' 'em Down, One After Another.
      James Allen Fill*, Department of Mathematical Sciences, The Johns Hopkins University
      David Bruce Wilson, Theory Group, Microsoft Research
      (975-60-375)
    • 4:05 p.m.
      Anatomy of a permutation.
      Andrew Granville*, University of Georgia
      (975-05-378)
    • 4:35 p.m.
      Two questions on coins with unknown bias.
      Yuval Peres*, University of California, Berkeley
      (975-60-418)
    • 5:35 p.m.
      On the meeting point for random spanning trees.
      Philippe Marchal*, CNRS and Georgia Tech
      (975-60-276)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-5:00 p.m.
    Session for General Contributed Papers, II

    Room 149, Skiles Classroom Building

    • 3:05 p.m.
      Illuminating a convex lateral surface by horizontal directions.
      Boris V Dekster*, Mount Allison University
      (975-52-25)
    • 3:20 p.m.
      Coefficient estimates for polynomials on the unit interval.
      Dimiter P. Dryanov, Universite de Montreal
      Mohammed A. Qazi*, Tuskegee University
      Qazi I. Rahman, Universite de Montreal
      (975-41-189)
    • 3:35 p.m.
      What goes down might come up.
      Andrew J Simoson*, King College
      (975-34-199)
    • 3:50 p.m.
      Interactive computation and visualization of geodesics using stereo pairs.
      Jack R Pace*, Southern Polytechnic State University
      (975-53-211)
    • 4:05 p.m.
      Ergodic Properties of Almost Automorphic Suspension Flows.
      Arno Berger*, Georgia Institute of Technology
      (975-37-333)
    • 4:20 p.m.
      The Rationals of the Cantor Set.
      Ioana Mihaila*, Coastal Carolina University
      (975-26-354)
    • 4:35 p.m.
      Name Order in Lexicographically Generated Combinations.
      Daniel C Fielder*, School of ECE, Georgia Institute of Technology
      (975-05-82)
    • 4:50 p.m.
      A New Carlson Type Inequality.
      L Larsson*, Michigan State University
      (975-28-425)
  • Saturday March 9, 2002, 3:05 p.m.-4:30 p.m.
    Session for General Contributed Papers, III

    Room 140, Skiles Classroom Building

    • 3:05 p.m.
      Representing Group Codes as Permutation Codes.
      John K Karlof*, University of North Carolina at Wilmington
      (975-94-173)
    • 3:20 p.m.
      On the Estimation of Reliability and Hazard Rate using Length-biased Transformation.
      Prashant S. Sansgiry*, Coastal Carolina University
      Olcay Akman, Coastal Carolina University
      (975-62-259)
    • 3:35 p.m.
      Sectorial Convergence for $U$-statistics.
      Anda Gadidov*, State University of West Georgia
      (975-60-243)
    • 3:50 p.m.
      Wavelet Frames and Their Applications to Wireless Transmission.
      Alexander Petukhov*, University of South Carolina
      (975-41-339)
    • 4:05 p.m.
      Average Number of Real Zeros of Random Polynomials.
      Robert Bozeman*, Morehouse College
      M Sambandham, Morehouse College
      (975-60-365)
    • 4:20 p.m.
      Next Generation Space Telescope Cost Modeling: Preliminary Report.
      Gayle Reese*, Middle Tennessee State University
      Ginger Holmes Rowell, Middle Tennessee State University
      (975-62-411)
Inquiries:  meet@ams.org