American Mathematical Society

My Account · My Cart · Customer Services · FAQ  

AMS Sectional Meeting Full Program

Current as of Tuesday, April 12, 2005 15:09:22


Program  |  Deadlines  |  Inquiries:  meet@ams.org

1995 Fall Central Sectional meeting
Kent, OH, November 3-4, 1995
Meeting #904

Associate secretaries:
Andy R Magid, AMS amagid@ou.edu

Friday November 3, 1995

  • Friday November 3, 1995, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Algebraic Topology, I

    Room 311, Kent Student Center
    Organizers:
    John F. Oprea, Cleveland State University
    Paul Schick, John Caroll University

    • 8:00 a.m.
      Geometry and the evaluation map.
      Aniceto Murillo*, University of Malaga, Spain
      (904-55-114)
    • 8:30 a.m.
      New bounds on the Betti numbers of nilpotent Lie algebras.
      Grant Cairns, LaTrobe University, Australia
      B. J. Jessup*, University of Ottawa
      (904-55-185)
    • 9:00 a.m.
      Obstruction theory and minimal models.
      Gregory M. Lupton*, Cleveland State University
      (904-55-115)
    • 9:30 a.m.
      Cone-decompositions and degenerate critical points.
      Octavian Cornea*, University of Lille I, France
      (904-55-116)
    • 10:00 a.m.
      From operads to mathematical physics.
      James D. Stasheff*, University of North Carolina, Chapel Hill
      (904-55-179)
    • 10:30 a.m.
      Homotopy Gerstenhaber algebras and quantum operators.
      Takashi Kimura*, Boston University
      Alexander A. Voronov, University of Pennsylvania
      Gregg J. Zuckerman, Yale University
      (904-14-178)
  • Friday November 3, 1995, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Numerical Linear Algebra and Scientific Computing, I

    Room 317, Kent Student Center
    Organizers:
    Lothar Reichel, Kent State University
    Arden Ruttan, Kent State University
    Richard S. Varga, Kent State University

    • 8:00 a.m.
      Random triangular matrices.
      Lloyd N. Trefethen*, Cornell University, Ithaca
      (904-15-30)
    • 8:30 a.m.
      A partial Jacobi method for signal subspace separation.
      Hongyuan Zha*, Pennsylvania State University, University Park
      (904-60-05)
    • 9:00 a.m.
      A more accurate method for bidiagonal reduction.
      Jesse L. Barlow*, Pennsylvania State University, University Park
      (904-65-08)
    • 9:30 a.m.
      An algorithm for large symmetric Toeplitz eigenproblems.
      Santosh Kumar Mohanty, O. U. A. T., Ourissa, India
      Gregory S. Ammar*, Northern Illinois University
      (904-65-06)
    • 10:00 a.m.
      Preconditioning techniques in large scale non-Hermitian eigenproblem solvers.
      Zhaojun Bai*, University of Kentucky
      (904-65-07)
    • 10:30 a.m.
      Moments in quadrature problems.
      Walter Gautschi*, Purdue University, West Lafayette
      (904-65-15)
  • Friday November 3, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Functional Analysis and Operator Theory, I

    Room 319, Kent Student Center
    Organizers:
    Richard M. Aron, Kent State University
    Per Enflo, Kent State University
    Andrew M. Tonge, Kent State University

    • 8:30 a.m.
      A lifting theorem for locally convex subspaces of $L_0$.
      Richard G. Faber*, University of Illinois, Urbana-Champaign
      (904-46-206)
    • 9:00 a.m.
      Holomorphic mappings on Banach spaces.
      Luiza A. Moraes*, Universidade Federale de Rio de Janeiro, Brazil
      (904-46-204)
    • 9:30 a.m.
      A duality problem for certain analytic functions.
      Massoud Jahangiri*, Kent State University, Burton
      (904-46-36)
    • 10:00 a.m.
      Calder\'on couples of vector-valued sequence spaces.
      Mieczyslaw Mastylo*, Adam Mickiewicz University, Poland
      (904-46-159)
    • 10:30 a.m.
      Banach couples which satisfy the condition $(A_0, A_1)^0_{\theta , \infty} = (A_0, A_1)_{\theta,\infty}$.
      Michael Cwikel*, Technion-Israel Institute of Technology, Israel
      Mieczyslaw Mastylo, Adam Mickiewicz University, Poland
      (904-46-207)
  • Friday November 3, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Foundations and Mathematical Aspects of Computer Science, I

    Room 313, Kent Student Center
    Organizers:
    Johnnie W. Baker, Kent State University
    Meera Sitharam, Kent State University

    • 8:30 a.m.
      Flows and queueing networks.
      James A. Walsh*, Oberlin College
      G. R. Hall, Oberlin College
      B. Elenbogen, Oberlin College
      (904-68-226)
    • 9:00 a.m.
      Poisson approximations for functionals of random trees.
      Robert Paul Dobrow*, Northeast Missouri State University
      Robert Smythe, Northeast Missouri State University
      (904-68-220)
    • 9:30 a.m.
      Real solutions for multivariate polynomial inequalities.
      Bruce B. Anderson*, Kent State University, Kent
      Meera Sitharam, Kent State University, East Liverpool
      (904-26-221)
    • 10:00 a.m.
      Efficient algorithms for computing the Jacobi symbol.
      Jonathan Paul Sorenson*, Butler University
      Shawna Meyer, Butler University
      (904-11-229)
    • 10:30 a.m.
      Density of normal elements.
      Daniel Panario*, University of Toronto
      Shuhong Gao, University of Toronto
      (904-68-227)
  • Friday November 3, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Harmonic Analysis and Applications, I

    Room 318, Kent Student Center
    Organizers:
    Steve C. Hofmann, University of Missouri, Columbia
    Rodolfo H. Torres, University of Michigan, Ann Arbor

    • 8:30 a.m.
      A note on the Kakeya maximal operator.
      Jose A. Barrionuevo*, University of South Alabama
      (904-42-149)
    • 9:00 a.m.
      The square root problem of Kato in one dimension.
      Pascal Auscher, Brown University
      Alan G.R McIntosh, Macquarie University, Australia
      Andrea R. Nahmod*, University of Texas, Austin
      (904-42-70)
    • 9:30 a.m.
      Averaging and maximal averaging operators associated to mixed homogeneous hypersurfaces.
      Alex Iosevich*, Wright State University
      (904-42-167)
    • 10:00 a.m.
      Estimates for oscillatory integrals on the unit sphere.
      Dashan Fan, University of Wisconsin, Milwaukee
      Yi-Biao Pan*, University of Pittsburgh, Pittsburgh
      (904-42-122)
    • 10:30 a.m.
      On the oscillatory integral along a curve.
      Jiaping Zhong*, University of Texas, Austin
      (904-42-118)
  • Friday November 3, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Groups and Geometrics and Related Topics, I

    Room 315, Kent Student Center
    Organizers:
    Curtis D. Bennett, Bowling Green State University
    Daniel E. Frohardt, Wayne State University

    • 9:00 a.m.
      Large abelian subgroups of $p$-groups, $\rm {II}$.
      George Glauberman*, University of Chicago
      (904-20-100)
    • 9:30 a.m.
      A characterization of a product of $A_7$'s.
      Andrew L. Chermak*, Kansas State University
      (904-20-247)
    • 10:00 a.m.
      On vertex operator algebras.
      Koichior Harada*, Ohio State University, Columbus
      (904-20-52)
    • 10:30 a.m.
      Automorphisms of vertex operator algebras.
      Robert Louis Griess, Jr.*, University of Michigan, Ann Arbor
      (904-20-110)
  • Friday November 3, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Representation Theory of Finite Groups and Related Topics, I

    Room 316, Kent Student Center
    Organizers:
    Stephen M. Gagola, Jr., Kent State University
    Donald L. White, Kent State University

    • 9:00 a.m.
      Character degrees of groups associated with finite algebras.
      I. Martin Isaacs*, University of Wisconsin, Madison
      (904-20-109)
    • 9:30 a.m.
      Characters of maximal subgroups of $M$-groups.
      Mark L. Lewis*, University of Wisconsin, Madison
      (904-20-43)
    • 10:00 a.m.
      Sharp characters with irrational values.
      Dean L. Alvis*, Indiana University, South Bend
      Sohei Nozawa, Chiba University, Japan
      (904-20-162)
    • 10:30 a.m.
      Regular orbits of primitive solvable groups.
      Walter Carlip*, Ohio University, Athens
      (904-20-164)
  • Friday November 3, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Homological Aspects of Commutative Ring Theory, I

    Room 303, Kent Student Center
    Organizers:
    Andrew Richard Kustin, University of South Carolina, Columbia
    Matthew Miller, University of South Carolina, Columbia

    • 9:00 a.m.
      Auslander-Buchsbaum equalities.
      Hans-Bjorn Foxby*, Copenhagen University, Denmark
      (904-13-137)
    • 9:30 a.m.
      $0$-Borel fixed ideals.
      Irena V. Peeva*, University of California, Berkeley
      (904-13-107)
    • 10:00 a.m.
      Weak purity for Gorenstein rings is determined in codimension four.
      Adam R. Borek, Purdue University, West Lafayette
      Phillip Griffith*, University of Illinois, Urbana-Champaign
      (904-13-92)
    • 10:30 a.m.
      Informal Discussion
  • Friday November 3, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Arithmetic Algebraic Geometry, I

    Room 309, Kent Student Center
    Organizers:
    Alice Silverberg, Ohio State University
    Yuri G. Zarhin, Pennsylvania State University, University Park, and Russian Academy of Sciences

    • 9:00 a.m.
      Mod $p$ cohomology of $GL(3,{\Bbb Z})$.
      Avner D. Ash*, Ohio State University, Columbus
      (904-11-47)
    • 9:30 a.m.
      Arithmetic of certain Calabi-Yau manifolds over number fields.
      Noriko Yui*, Queen's University
      Fernando Quadros Gouv\^ea, Colby College
      (904-14-62)
    • 10:00 a.m.
      Chow motives of Kuga-Shimura varieties.
      B. Brent Gordon*, University of Oklahoma
      Jacob P. Murre, University of Leiden, Netherlands
      (904-14-87)
    • 10:30 a.m.
      Zero cycles on the twofold product of an elliptic curve.
      Jacob P. Murre*, University of Leiden, Netherlands
      (904-14-85)
  • Friday November 3, 1995, 9:00 a.m.-10:40 a.m.
    General Session, I

    Room 314, Kent Student Center

    • 9:00 a.m.
      An integral equation describing decay.
      William C. Peterson*, William Peterson and Associates, Carbondale, Illinois
      (904-45-75)
    • 9:15 a.m.
      Weak and strong topologies on the commutant of a hyponormal operator.
      Bebe Prunaru*, Indiana University, Bloomington
      (904-47-57)
    • 9:30 a.m.
      Estimation of $\| f(A)X-Xf(B)\|$ in terms of $\|AX-XB\|$.
      Khristo N. Boyadzhiev*, Ohio Northern University
      (904-47-77)
    • 9:45 a.m.
      Regularized functional calculus of commuting generators of bounded strongly continuous groups and applications.
      Ralph deLaubenfels, Ohio University, Athens
      Yansong Lei*, Ohio University, Athens
      (904-47-97)
    • 10:00 a.m.
      A note on the sensitivity of the solution of the linear least squares problem.
      Jun Ji*, Valdosta State College
      (904-65-58)
    • 10:15 a.m.
      A problem in nonlinear ion transport.
      Kristin A. Pfabe*, Northern Kentucky University
      (904-65-67)
    • 10:30 a.m.
      Rotation index $2$ closed elastic curves in hyperbolic space.
      Daniel H. Steinberg*, John Carroll University
      (904-99-250)
  • Friday November 3, 1995, 11:00 a.m.-11:50 a.m.
    Invited Address

    Asymptotic homological algebra over commutative rings.
    The KIVA, Kent Student Center
    Luchezar L. Avramov*, Purdue University, West Lafayette
    (904-00-01)
  • Friday November 3, 1995, 1:30 p.m.-2:20 p.m.
    Invited Address

    Rigidity theorems for abelian varieties.
    The KIVA, Kent Student Center
    Alice Silverberg*, Ohio State University, Columbus
    (904-14-02)
  • Friday November 3, 1995, 2:30 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Algebraic Topology, II

    Room 311, Kent Student Center
    Organizers:
    John F. Oprea, Cleveland State University
    Paul Schick, John Caroll University

    • 2:30 p.m.
      Algebraic approaches to the stable category.
      Michael A. Mandell*, University of Chicago
      (904-55-189)
    • 3:00 p.m.
      Morava $K$-theory of extended powers.
      James E. McClure*, Purdue University, West Lafayette
      (904-55-191)
    • 3:30 p.m.
      Exotic convergence of the Eilenberg-Moore spectral sequence.
      Brooke E. Shipley*, University of Notre Dame and Massachusetts Institute of Technology
      (904-55-193)
    • 4:00 p.m.
      Axiomatic stable homotopy and phantom maps.
      J. Daniel Christensen*, Massachusetts Institute of Technology
      (904-55-197)
    • 4:30 p.m.
      $A$-cellular spaces.
      Wojciech Chacholski, Fields Institute
      Michele Intermont*, Mesa State College
      (904-55-194)
    • 5:00 p.m.
      $S$-Algebras.
      Jerome J. Wolbert*, University of Chicago
      (904-55-198)
    • 5:30 p.m.
      A new approch to the Blakers-Massey theorem.
      Wojciech Chacholski*, University of Notre Dame
      (904-55-249)
  • Friday November 3, 1995, 2:40 p.m.-6:30 p.m.
    Special Session on Numerical Linear Algebra and Scientific Computing, II

    Room 317, Kent Student Center
    Organizers:
    Lothar Reichel, Kent State University
    Arden Ruttan, Kent State University
    Richard S. Varga, Kent State University

    • 2:40 p.m.
      Biorthogonality and partial pole assignment for the symmetric definite quadratic pencil.
      Biswa Nath Datta*, Northern Illinois University
      Sylvan Elhay, University of Adelaide, South Australia
      Yitshak M. Ram, University of Adelaide, South Australia
      (904-15-28)
    • 3:10 p.m.
      On the distance to the nearest singular pencil.
      Ralph Byers*, University of Kansas
      Chunyang He, Technical University of Chemnitz, Germany
      Volker Mehrmann, Technical University of Chemnitz, Germany
      (904-65-10)
    • 3:40 p.m.
      Matrix approximants for inverse vibration problems.
      Christopher A. Beattie*, Virginia Polytechnic Institute and State University
      (904-65-09)
    • 4:10 p.m.
      Applications of implicit restarting in optimization and control.
      Danny C. Sorensen*, Rice University
      (904-65-24)
    • 4:40 p.m.
      Parallel iterative methods for eigenvalue computation.
      Anne E. Trefethen*, Cornell University, Ithaca
      (904-15-29)
    • 5:10 p.m.
      Krylov methods on parallel computers.
      Michael Eiermann*, Technical University Bergakademie University, Germany
      (904-65-13)
    • 5:40 p.m.
      Parallelizing Sylvester-like operations on a distributed memory computer.
      Dan Hu*, Rice University
      Danny C. Sorensen, Rice University
      (904-65-18)
    • 6:10 p.m.
      Multifrontal computation with the orthogonal factors of sparse matrices.
      Szu-Min Lu*, Cortland, Ohio
      Jesse L. Barlow, Pennsylvania State University, University Park
      (904-65-27)
  • Friday November 3, 1995, 3:00 p.m.-6:20 p.m.
    Special Session on Functional Analysis and Operator Theory, II

    Room 319, Kent Student Center
    Organizers:
    Richard M. Aron, Kent State University
    Per Enflo, Kent State University
    Andrew M. Tonge, Kent State University

    • 3:00 p.m.
      Invariant subspaces for positive operators.
      Charalambos D. Aliprantis*, Indiana University-Purdue University, Indianapolis
      (904-47-127)
    • 3:30 p.m.
      Minimal vectors and invariant subspaces.
      Shamim Ansari*, Kent State University, Kent
      (904-47-157)
    • 4:00 p.m.
      Geometric eigenspace of the generator of positive $C_0$-semigroups.
      Ruey-Jen S. Jang*, Texas Tech University
      (904-47-130)
    • 4:30 p.m.
      The operator of Foias and Williams: Some algebraic properties of the symbol.
      Srdjan Petrovic*, Indiana University, Bloomington
      (904-47-147)
    • 5:00 p.m.
      Contractions and sectorial operators in Hilbert and Krein spaces, the T. Kato problem and theorems by K. Friedrichs- M. Krein- R. Phillips.
      Leonid Oridoroga, University of Donetsk, Ukraine
      E. R. Tsekanovskii*, State University of New York, Buffalo
      (904-47-73)
    • 5:30 p.m.
      Stability of semigroups of operators and its relation with the existence of invariant subspaces.
      Quoc-Phong Vu*, Ohio University, Athens
      (904-47-214)
    • 6:00 p.m.
      Smooth perturbation of continuous spectrum.
      Evgeney Vasilievich Cheremnikh*, Lviv, Ukraine
      (904-46-208)
  • Friday November 3, 1995, 3:00 p.m.-6:20 p.m.
    Special Session on Foundations and Mathematical Aspects of Computer Science, II

    Room 313, Kent Student Center
    Organizers:
    Johnnie W. Baker, Kent State University
    Meera Sitharam, Kent State University

    • 3:00 p.m.
      Which real functions are computable? Generalizations of Church's Thesis.
      Klaus Weihrauch*, Fern Universitaet, Germany
      (904-03-225)
    • 3:30 p.m.
      Sparse hard sets for $P$: Resolution of a conjecture of Hartmanis.
      D. Sivakumer*, State University of New York, Buffalo
      Jin-Yi Cai, State University of New York, Buffalo
      (904-68-231)
    • 4:00 p.m.
      Spectral methods for matrix rigidity with applications to size-depth tradeoffs and communication complexity.
      Satyanarayana V. Lokam*, University of Chicago
      (904-68-228)
    • 4:30 p.m.
      Lower bounds for monotone span programs.
      Anna Gal*, Institute for Advanced Study
      Amos Beimel, Institute for Advanced Study
      Mike Paterson, Institute for Advanced Study
      (904-68-219)
    • 5:00 p.m.
      On applications of Fourier analysis in machine learning.
      Jeffrey Jackson*, Duquesne University
      (904-68-233)
    • 5:30 p.m.
      Problems and techniques on Walsh functions.
      Per Enflo*, Kent State University, Kent
      (904-68-223)
    • 6:00 p.m.
      Complexity questions and approximation from function spaces over the cube.
      Meera Sitharam*, Kent State University, Kent
      (904-68-236)
  • Friday November 3, 1995, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Toric Varieties, Intersection Theory, and Enumerative Geometry, I

    Room 314, Kent Student Center
    Organizers:
    Chunsheng Ban, Ohio State University, Mansfield
    Lars J. Ernstrom, Ohio State University, Mansfield
    Gary P. Kennedy, Ohio State University, Mansfield
    Lee J. McEwan, Ohio State University, Mansfield

    • 3:00 p.m.
      Characteristic classes of singular hypersurfaces.
      Paolo Aluffi*, Florida State University
      (904-14-91)
    • 3:30 p.m.
      The orbits of curvilinear data under motions of the plane.
      Susan Jane Colley*, Oberlin College
      Gary P. Kennedy, Ohio State University, Mansfield
      Ian B. Robertson, University of Chicago
      Susan Judith Sierra, University of Michigan, Ann Arbor
      (904-14-124)
    • 4:00 p.m.
      Introducing pro-toric varieties.
      Yi Hu*, University of Michigan, Ann Arbor
      (904-14-163)
    • 4:30 p.m.
      Chern classes and residues of connections.
      Donu Arapura*, Purdue University, West Lafayette
      (904-14-165)
  • Friday November 3, 1995, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Groups and Geometrics and Related Topics, II

    Room 315, Kent Student Center
    Organizers:
    Curtis D. Bennett, Bowling Green State University
    Daniel E. Frohardt, Wayne State University

    • 3:00 p.m.
      The $Z^*$-theorem and the classification.
      Ronald M. Solomon*, Ohio State University, Columbus
      (904-20-79)
    • 3:30 p.m.
      Conjugacy of $Alt_5$ and $SL(2,5)$ subgroups of $E_6(C)$.
      Darrin D. Frey*, Winona State University
      (904-20-120)
    • 4:00 p.m.
      Fixed point rations in classical groups.
      Daniel E. Frohardt, Wayne State University
      Kay Magaard*, Wayne State University
      (904-20-172)
    • 4:30 p.m.
      Sharp permutation groups.
      Douglas P. Brozovic*, University of North Texas
      (904-20-80)
    • 5:00 p.m.
      Maximality of alternating groups in the classical groups.
      William J. Husen*, Wayne State University
      (904-20-177)
    • 5:30 p.m.
      Clifford theory for cyclic quotient groups.
      Alexandre Turull*, University of Florida
      (904-20-152)
  • Friday November 3, 1995, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Representation Theory of Finite Groups and Related Topics, II

    Room 316, Kent Student Center
    Organizers:
    Stephen M. Gagola, Jr., Kent State University
    Donald L. White, Kent State University

    • 3:00 p.m.
      Integral table algebras and their diagrams, when all nontrivial basis elements have degree $3$.
      Harvey I. Blau*, Northern Illinois University
      Bangteng Xu, Northern Illinois University
      (904-20-139)
    • 3:30 p.m.
      Green correspondents of lattices affording irreducible characters.
      Harald E. Ellers*, Northern Illinois University
      George F. Seelinger, Northern Illinois University
      (904-20-128)
    • 4:00 p.m.
      The weak Cayley table of a group.
      Kenneth Walter Johnson*, Pennsylvania State University, Abington
      Surinder Sehgal, Ohio State University, Columbus
      (904-20-76)
    • 4:30 p.m.
      On blocks and source algebras for the double covers of the symmetric groups.
      Radha Kessar*, Ohio State University, Columbus
      (904-20-140)
    • 5:00 p.m.
      Informal Discussion
  • Friday November 3, 1995, 3:00 p.m.-6:20 p.m.
    Special Session on Harmonic Analysis and Applications, II

    Room 318, Kent Student Center
    Organizers:
    Steve C. Hofmann, University of Missouri, Columbia
    Rodolfo H. Torres, University of Michigan, Ann Arbor

    • 3:00 p.m.
      Regularity of the solution operator for some unilateral obstacle problems.
      David R. Adams*, University of Kentucky
      (904-35-71)
    • 3:30 p.m.
      Uniqueness in the impedance imaging problem for less regular conductivities.
      Russell M. Brown*, University of Kentucky
      (904-35-169)
    • 4:00 p.m.
      The Dirichlet problem for second order elliptic operators with nonsmooth coefficients.
      Eugene B. Fabes*, University of Minnesota, Minneapolis
      (904-35-117)
    • 4:30 p.m.
      On absolute continuity of parabolic measure.
      John L. Lewis*, University of Kentucky
      (904-30-46)
    • 5:00 p.m.
      The initial value problem for generalized KdV equations.
      Gigliola Staffilani*, University of Chicago
      (904-42-132)
    • 5:30 p.m.
      Eigenvalue asymptotics for Schr\"odinger operators with magnetic fields.
      Zhong-Wei Shen*, University of Kentucky
      (904-35-41)
    • 6:00 p.m.
      Smoothness of level surfaces of Green's function in exterior sphere domains.
      Stephen J. Fromm*, University of Wyoming
      David Jerison, Massachusetts Institute of Technology
      (904-35-170)
  • Friday November 3, 1995, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Homological Aspects of Commutative Ring Theory, II

    Room 303, Kent Student Center
    Organizers:
    Andrew Richard Kustin, University of South Carolina, Columbia
    Matthew Miller, University of South Carolina, Columbia

    • 3:00 p.m.
      A new ideal closure in mixed characteristic.
      Melvin Hochster*, University of Michigan, Ann Arbor
      (904-13-143)
    • 3:30 p.m.
      Finite for dimension and failure of coherence in absolute integral closures.
      Ian M. Aberbach*, University of Missouri, Columbia
      Melvin Hochster, University of Michigan, Ann Arbor
      (904-13-129)
    • 4:00 p.m.
      Primary decompositions of powers of ideals.
      Irena Swanson*, New Mexico State University, Las Cruces
      (904-13-108)
    • 4:30 p.m.
      Fujita's freeness conjecture in terms of local cohomology.
      Karen E. Smith*, Massachusetts Institute of Technology
      (904-13-131)
    • 5:00 p.m.
      Vanishing and rigidity of local cohomology.
      Craig L. Huneke*, Purdue University, West Lafayette
      Roger A. Wiegand, University of Nebraska
      (904-13-138)
    • 5:30 p.m.
      The local Riemann-Roch formula.
      Paul C. Roberts*, University of Utah
      (904-13-217)
  • Friday November 3, 1995, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Arithmetic Algebraic Geometry, II

    Room 309, Kent Student Center
    Organizers:
    Alice Silverberg, Ohio State University
    Yuri G. Zarhin, Pennsylvania State University, University Park, and Russian Academy of Sciences

    • 3:00 p.m.
      Galois representations in the function field case.
      Nigel Boston*, University of Illinois, Urbana-Champaign
      David T. Ose, University of Illinois, Urbana-Champaign
      (904-11-83)
    • 3:30 p.m.
      Counterexamples to uniform bounds in characteristic $p$.
      Jose Felipe Voloch*, University of Texas, Austin
      (904-11-40)
    • 4:00 p.m.
      Uniform boundedness of rational points on curves.
      Dan Abramovich*, Boston University
      (904-11-148)
    • 4:30 p.m.
      Filtrations on the cohomology of abelian varieties.
      Salman Abdulali*, Northwestern University
      (904-14-84)
    • 5:00 p.m.
      Groups of components.
      Dino J. Lorenzini*, University of Georgia
      (904-14-173)
    • 5:30 p.m.
      Some hypersurfaces in $P^4$ and the Hasse principle.
      Peter Sarnak, Princeton University
      Lan Wang*, Institute for Advanced Study
      (904-11-69)

Saturday November 4, 1995

  • Saturday November 4, 1995, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Functional Analysis and Operator Theory, III

    Room 317, Kent Student Center
    Organizers:
    Richard M. Aron, Kent State University
    Per Enflo, Kent State University
    Andrew M. Tonge, Kent State University

    • 8:00 a.m.
      Cyclic vectors of composition operators
      Angela Spalsbury*, Kent State University, Kent
      (904-46-144)
    • 8:30 a.m.
      Rudin's orthogonality problem and the Nevalinna counting function.
      Paul S. Bourdon*, Washington & Lee University
      (904-30-112)
    • 9:00 a.m.
      $C^*$-algebras generated by a subnormal operator.
      Kit Chak Chan*, Bowling Green State University
      Zeljko Cuckovic, University of Toledo
      (904-46-160)
    • 9:30 a.m.
      Using several complex variables to study algebras of functions of one complex variable.
      Alexander J. Izzo*, Bowling Green State University
      (904-46-180)
    • 10:00 a.m.
      The maximal ideals of some algebras of Lipschitz functions.
      Krzysztof Jarosz*, Southern Illinois University, Edwardsville
      (904-46-205)
    • 10:30 a.m.
      Isomorphisms of $L^p$ group algebras.
      Geoffrey V. Wood*, University College of Swansea, Wales
      (904-46-158)
  • Saturday November 4, 1995, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Groups and Geometrics and Related Topics, III

    Room 315, Kent Student Center
    Organizers:
    Curtis D. Bennett, Bowling Green State University
    Daniel E. Frohardt, Wayne State University

    • 8:00 a.m.
      Applications of finite geometry to group cohomology.
      Stephen D. Smith*, University of Illinois, Chicago
      (904-20-35)
    • 8:30 a.m.
      On the mod-$2$ cohomology of the Lyons sporadic simple group.
      Kristin Umland*, University of Illinois, Chicago
      (904-20-90)
    • 9:00 a.m.
      The Quillen complex of a group of symplectic type.
      Kaustuv M. Das*, Eastern Illinois University
      (904-20-171)
    • 9:30 a.m.
      Linear groups generated by elements of small degree.
      Richard E. Phillips*, Michigan State University
      (904-20-119)
    • 10:00 a.m.
      Buildings conforming to blueprints.
      Michael Andrew Abramson*, Bowling Green State University
      Curtis D. Bennett, Bowling Green State University
      (904-20-212)
    • 10:30 a.m.
      Locally GQ$(3,5)$-graphs and extended geometrics with short lines.
      Alexander Alexeevich Makhnev*, Institute for Mathematics & Mechanics, Russia
      (904-20-113)
  • Saturday November 4, 1995, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Harmonic Analysis and Applications, III

    Room 318, Kent Student Center
    Organizers:
    Steve C. Hofmann, University of Missouri, Columbia
    Rodolfo H. Torres, University of Michigan, Ann Arbor

    • 8:00 a.m.
      Discrete Calderon reproducing formula and frame.
      Y. S. Han*, Auburn University, Auburn
      Xihua Wang, Washington University
      Guido L. Weiss, Washington University
      (904-42-215)
    • 8:30 a.m.
      $\epsilon$-Families of operators in Triebel-Lizorkin and tent spaces.
      Grant V. Welland*, University of Missouri, St.\ Louis
      Shiying Zhao, University of Missouri, St.\ Louis
      (904-42-94)
    • 9:00 a.m.
      Bessel wavelets and the numerical solution of Bessel's equation.
      Michael W. Frazier*, Michigan State University
      Shangqian Zhang, Michigan State University
      (904-42-141)
    • 9:30 a.m.
      Constructions of orthonormal wavelets by deforming low-pass filters that are characteristic functions.
      Eugenio Hernandez, Universidad Autonoma de Madrid, Spain
      Xihua Wang, Washington University
      Guido L. Weiss*, Washington University
      (904-42-142)
    • 10:00 a.m.
      Haar multipliers.
      Maria C. Pereyra*, Princeton University
      (904-42-154)
    • 10:30 a.m.
      Factorization of the Green's kernel for finitely supported random walks on a tree.
      Mitchell H. Taibleson*, Washington University
      (904-43-34)
  • Saturday November 4, 1995, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Homological Aspects of Commutative Ring Theory, III

    Room 313, Kent Student Center
    Organizers:
    Andrew Richard Kustin, University of South Carolina, Columbia
    Matthew Miller, University of South Carolina, Columbia

    • 8:00 a.m.
      $D$-modules in characteristic $p$.
      Gennady Lyubeznik*, University of Minnesota, Minneapolis
      (904-13-53)
    • 8:30 a.m.
      A construction method for Gorenstein schemes in projective space.
      Juan C. Migliore, University of Notre Dame
      Christopher S. Peterson*, University of Notre Dame
      (904-13-106)
    • 9:00 a.m.
      Relative (co)homology in module categories.
      Alex Martsinkovsky*, Northeastern University
      (904-18-126)
    • 9:30 a.m.
      Resolution of lex-segment ideals.
      Heather A. Hulett, Miami University, Oxford
      Heath Mayall Martin*, University of Central Florida
      (904-13-102)
    • 10:00 a.m.
      Bounds on multiplicity.
      Hema Srinivasan*, University of Missouri, Columbia
      (904-13-134)
    • 10:30 a.m.
      Descent of the canonical module in rings with the approximation property.
      Christel Rotthaus*, Michigan State University
      (904-13-111)
  • Saturday November 4, 1995, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Mathematical and Computational Chemistry and Biology, I

    Room 115, Mathematics and Computer Science
    Organizers:
    Victor A. Nicholson, Kent State University

    • 8:00 a.m.
      Molecular structure determination via $SnB$.
      Russ Miller*, State University of New York, Buffalo
      (904-68-230)
    • 8:30 a.m.
      Problems and techniques in computational biology.
      Deborah A. Joseph*, University of Wisconsin, Madison
      (904-68-235)
    • 9:00 a.m.
      Knotting in the course of $RNA$ transformation.
      Louis H. Kauffman*, University of Illinois, Chicago
      (904-57-182)
    • 9:30 a.m.
      Modelling the behavior of Bacillus Subtilis using viscoelastic rod theory.
      Isaac Klapper*, University of California, Los Angeles
      (904-92-45)
    • 10:00 a.m.
      A topological approach to molecular similarity analysis and its application to a $QSAR$ study of nucleoside analogs with anti-$HIV$ activity.
      P. J. Durand*, Kent State University, Kent
      Johnnie W. Baker, Kent State University, Kent
      K. J. McCabe, Kent State University, Kent
      C. C. Tsai, Kent State University, Kent
      (904-92-181)
    • 10:30 a.m.
      Characterization of the augmented ribbon model of the $3D$ structure of proteins.
      Victor A. Nicholson*, Kent State University, Kent
      (904-57-184)
  • Saturday November 4, 1995, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Algebraic Topology, III

    Room 319, Kent Student Center
    Organizers:
    John F. Oprea, Cleveland State University
    Paul Schick, John Caroll University

    • 8:00 a.m.
      Milnor-Carlsson's constructions and their applications to the homology of certain loop spaces.
      Jie Wu*, University of Rochester
      (904-55-195)
    • 8:30 a.m.
      The Bredon-Loffler conjecture.
      Robert R. Bruner*, Wayne State University
      (904-55-186)
    • 9:00 a.m.
      Morava $K$-theory of iterated loop spaces of spheres.
      Douglas C. Ravenel*, University of Rochester
      (904-55-209)
    • 9:30 a.m.
      $v_2$-Periodic homotopy at the prime three.
      Satyanarayana V.N Pemmaraju*, Northwestern University
      (904-55-192)
    • 10:00 a.m.
      Results on the Morava stabilizer groups.
      Vassili Gorbounov*, Northwestern University
      P. Symonds, University of Kentucky
      (904-55-187)
    • 10:30 a.m.
      Patterns and link invariants.
      Paul A. Bellis*, Rice University
      (904-55-196)
  • Saturday November 4, 1995, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Numerical Linear Algebra and Scientific Computing, III

    Room 121, Mathematics and Computer Science
    Organizers:
    Lothar Reichel, Kent State University
    Arden Ruttan, Kent State University
    Richard S. Varga, Kent State University

    • 8:00 a.m.
      Block Hessenberg matrices and queueing theory.
      G. W. Stewart*, University of Maryland, College Park
      (904-60-31)
    • 8:30 a.m.
      On the combination of multilevel and Krylov subspace methods.
      Gerhard Starke*, University of Colorado, Boulder
      (904-65-26)
    • 9:00 a.m.
      Space-time trade-offs in $GMRES$ with multigrid preconditioning.
      Faisal Saied*, University of Illinois, Urbana-Champaign
      (904-65-22)
    • 9:30 a.m.
      Asynchronous two-stage methods for the solution of linear systems.
      Daniel Benjamin Szyld*, Temple University
      (904-65-25)
    • 10:00 a.m.
      Preconditioning of symmetric, but highly indefinite linear systems.
      Roland W. Freund*, AT&T Bell Laboratories, Murray Hill, New Jersey
      (904-65-14)
    • 10:30 a.m.
      On Krylov subspace approximations to the matrix exponential operator.
      Marlis Hochbruck*, University of Tubingen, Germany
      Christian Lubich, University of Tubingen, Germany
      (904-65-17)
  • Saturday November 4, 1995, 8:00 a.m.-10:45 a.m.
    Special Session on Ginzburg-Landau Systems, I

    Room 311, Kent Student Center
    Organizers:
    Peter J. Sternberg, Indiana University, Bloomington

    • 8:00 a.m.
      Analysis, algorithms, and computations for Ginzburg-Landau systems.
      Qiang Du*, Michigan State University
      (904-35-32)
    • 9:00 a.m.
      Solutions to the Ginzburg-Landau equation with large applied magnetic field.
      Daniel Phillips*, Purdue University, West Lafayette
      Patricia E. Bauman, Purdue University, West Lafayette
      Qi Tang, University of Sussex, United Kingdom
      (904-35-42)
    • 10:00 a.m.
      Time-dependent Ginzburg-Landau equations of superconductivity.
      Qi Tang, University of Sussex,
      Shouhong Wang*, Indiana University, Bloomington
      (904-35-133)
  • Saturday November 4, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Arithmetic Algebraic Geometry, III

    Room 309, Kent Student Center
    Organizers:
    Alice Silverberg, Ohio State University
    Yuri G. Zarhin, Pennsylvania State University, University Park, and Russian Academy of Sciences

    • 8:30 a.m.
      Numerical experiments with Koike's formula.
      Jeremy T. Teitelbaum*, University of Illinois, Chicago
      (904-14-213)
    • 9:00 a.m.
      Applications of Riemann-Roch theorems to Galois structure theory.
      Ted C. Chinburg*, University of Pennsylvania
      (904-14-64)
    • 9:30 a.m.
      Iwasawa theory of $p$-adic representations.
      William G. McCallum*, University of Arizona
      (904-14-86)
    • 10:00 a.m.
      Galois theory of $B_{dR}^+$.
      Adrian Iovita*, Boston University
      Alexandru Zaharescu, Massachusetts Institute of Technology
      (904-14-82)
    • 10:30 a.m.
      On the norm subgroups of formal groups over local fields.
      George T. Konovalov*, Scientific Research & Industrial Venture, Ukraine
      (904-14-241)
  • Saturday November 4, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Foundations and Mathematical Aspects of Computer Science, III

    Room 120, Mathematics and Computer Science
    Organizers:
    Johnnie W. Baker, Kent State University
    Meera Sitharam, Kent State University

    • 9:00 a.m.
      On associative computing and molecular chemistry.
      Johnnie W. Baker*, Kent State University, Kent
      (904-68-243)
    • 9:30 a.m.
      New paradigms for parallel computation.
      Selim G. Akl*, Queen's University
      (904-68-145)
    • 10:00 a.m.
      Analysis of parallel quicksort algorithms.
      Anne E. Condon*, University of Wisconsin, Madison
      Richard E. Ladner, University of Wisconsin, Madison
      (904-68-240)
    • 10:30 a.m.
      Honeycomb networks: topological properties and communication algorithms.
      Ivan Stojmenovic*, University of Ottawa
      (904-68-239)
  • Saturday November 4, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Toric Varieties, Intersection Theory, and Enumerative Geometry, II

    Room 303, Kent Student Center
    Organizers:
    Chunsheng Ban, Ohio State University, Mansfield
    Lars J. Ernstrom, Ohio State University, Mansfield
    Gary P. Kennedy, Ohio State University, Mansfield
    Lee J. McEwan, Ohio State University, Mansfield

    • 9:00 a.m.
      Isotopic classification of real algebraic curves on the torus and Klein bottle.
      Anatoly Korchagin*, Brooklyn, New York
      (904-14-245)
    • 9:30 a.m.
      A sextic surface in $CP^3$ cannot have 66 nodes.
      David B. Jaffe*, University of Nebraska, Lincoln
      (904-14-168)
    • 10:00 a.m.
      Equivariant Chow groups and the Bott residue formula.
      Dan Edidin*, University of Missouri, Columbia
      William Graham, University of Chicago
      (904-14-146)
    • 10:30 a.m.
      Cohomology of Hilbert schemes of points and related varieties.
      Jan Cheah*, University of Florida
      (904-14-121)
  • Saturday November 4, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Representation Theory of Finite Groups and Related Topics, III

    Room 316, Kent Student Center
    Organizers:
    Stephen M. Gagola, Jr., Kent State University
    Donald L. White, Kent State University

    • 9:00 a.m.
      Lusztig induction in classical groups.
      Bhama Srinivasan*, University of Illinois, Chicago
      (904-20-125)
    • 9:30 a.m.
      On the Gelfand-Graev representation of $U(3,q)$.
      Julianne Geering Rainbolt*, University of Illinois, Chicago
      (904-20-103)
    • 10:00 a.m.
      On $(h+1)^l$ for finite Coxeter groups.
      Louis Solomon*, University of Wisconsin, Madison
      (904-20-59)
    • 10:30 a.m.
      Some subgroup actions on the Lie algebra of an algebraic group.
      Michael James Barry*, Allegheny College
      (904-20-60)
  • Saturday November 4, 1995, 11:00 a.m.-11:50 a.m.
    Invited Address

    Analysis of certain Ginzburg-Landau models.
    The KIVA, Kent Student Center
    Peter J. Sternberg*, Indiana University, Bloomington
    (904-49-03)
  • Saturday November 4, 1995, 1:30 p.m.-2:20 p.m.
    Invited Address

    Discrete decomposition techniques in harmonic analysis, sampling theorem and applications.
    The KIVA, Kent Student Center
    Rodolfo H. Torres*, University of Michigan, Ann Arbor
    (904-42-04)
  • Saturday November 4, 1995, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Algebraic Topology, IV

    Room 319, Kent Student Center
    Organizers:
    John F. Oprea, Cleveland State University
    Paul Schick, John Caroll University

    • 2:30 p.m.
      The unstable Adams spectral sequence of two-stage Postnikov towers.
      Kathryn F. Lesh*, University of Toledo
      (904-55-188)
    • 3:00 p.m.
      A note on Miller's theorem about maps out of classifying spaces.
      Charles A. McGibbon*, Wayne State University
      (904-55-33)
    • 3:30 p.m.
      Homology approximations to $BG$.
      William G. Dwyer*, University of Notre Dame
      (904-55-93)
    • 4:00 p.m.
      Informal Discussion: Physics and Homotopy
    • 5:00 p.m.
      Knot polynomials and strict pseudoconvexity.
      M. Boileau, University Paul Sabatier, France
      Lee Rudolph*, Clark University
      (904-05-104)
  • Saturday November 4, 1995, 2:30 p.m.-6:00 p.m.
    Special Session on Probability Theory, I

    Room 115, Mathematics and Computer Science
    Organizers:
    Peter M. Kotelenez, Case Western Reserve University
    Alex DeAcosta, Case Western Reserve University

    • 2:30 p.m.
      Informal Session
  • Saturday November 4, 1995, 2:40 p.m.-6:00 p.m.
    Special Session on Numerical Linear Algebra and Scientific Computing, IV

    Room 121, Mathematics and Computer Science
    Organizers:
    Lothar Reichel, Kent State University
    Arden Ruttan, Kent State University
    Richard S. Varga, Kent State University

    • 2:40 p.m.
      Iterative methods for ill-conditioned linear systems.
      Daniela Calvetti*, Stevens Institute of Technology
      Lothar Reichel, Kent State University, Kent
      Qin Zhang, Kent State University, Kent
      (904-65-11)
    • 3:10 p.m.
      Numerical minimization of the Landau-de Gennes free energy functional.
      Timothy A. Davis*, Case Western Reserve University
      Eugene C. Gartland, Jr., Kent State University, Kent
      (904-65-12)
    • 3:40 p.m.
      Some methods for the iterative solution of systems with multiple right-hand sides.
      Efstratios Gallopoulos*, University of Illinois, Urbana-Champaign
      Valeria Simoncini, IMGA-CNR, Modena, Italy
      (904-65-16)
    • 4:10 p.m.
      Estimating the error in iterative methods.
      Paul E. Saylor*, University of Illinois, Urbana-Champaign
      (904-65-23)
    • 4:40 p.m.
      Robust preconditioning via approximate inverse techniques.
      Yousef Saad*, University of Minnesota, Minneapolis
      (904-65-21)
    • 5:10 p.m.
      The rate of convergence for optimal iterative methods using overestimates of the spectrum.
      Xiezhang Li*, Georgia Southern University
      (904-65-20)
    • 5:40 p.m.
      The numerical treatment of linear systems with many delays.
      Jiaoxun Kwang*, Shanghai Normal University, People's Republic of China
      (904-65-19)
  • Saturday November 4, 1995, 3:00 p.m.-6:20 p.m.
    Special Session on Functional Analysis and Operator Theory, IV

    Room 317, Kent Student Center
    Organizers:
    Richard M. Aron, Kent State University
    Per Enflo, Kent State University
    Andrew M. Tonge, Kent State University

    • 3:00 p.m.
      Renormings of $L_p(L_q)$.
      J. A. Jaramillo*, University Complutense de Madrid, Spain
      (904-46-199)
    • 3:30 p.m.
      Asymptotically isometric copies of $\ell_1$ and $c_0$.
      Christopher J. Lennard*, University of Pittsburgh
      (904-99-252)
    • 4:00 p.m.
      Isometries of cross-products of sequence spaces.
      Beata Randrianantoanina*, University of Texas, Austin
      Chi-Kwong Li, College of William and Mary
      (904-46-203)
    • 4:30 p.m.
      Pelczynskyi's property $(V)$ on spaces of vector-valued functions.
      Narcisse J. Randrianantoanina*, University of Texas, Austin
      (904-99-251)
    • 5:00 p.m.
      Backward shifts on Banach spaces $C(X)$.
      Minakshisundaram Rajagopalan, Tennessee State University
      Kondagunta Sundaresan*, Cleveland State University
      (904-46-55)
    • 5:30 p.m.
      Restricted Minkowski sums.
      Stanislaw J. Szarek*, Case Western Reserve University
      Dan Voiculescu, University of California, Berkeley
      (904-46-201)
    • 6:00 p.m.
      Some remarks on norm-attaining $n$-linear forms.
      Richard M. Aron, Kent State University, Kent
      Catherine Finet, University of Mons-Hainaut, Belgium
      Elisabeth Werner*, Case Western Reserve University
      (904-46-200)
  • Saturday November 4, 1995, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Foundations and Mathematical Aspects of Computer Science, IV

    Room 120, Mathematics and Computer Science
    Organizers:
    Johnnie W. Baker, Kent State University
    Meera Sitharam, Kent State University

    • 3:00 p.m.
      Hamiltonian triangulation of simple polygons.
      Giri Narasimhan*, Memphis State University
      (904-68-237)
    • 3:30 p.m.
      Efficient exploration of unknown environments.
      Yury Smirnov*, Carnegie Mellon University
      Sven Koenig, Carnegie Mellon University
      Manuela Veloso, Carnegie Mellon University
      (904-68-232)
    • 4:00 p.m.
      The online transportation problem.
      Kirk Pruhs*, University of Pittsburgh, Pittsburgh
      Bala Kalyanasundaram, University of Pittsburgh, Pittsburgh
      (904-68-238)
    • 4:30 p.m.
      Simultaneous construction of school timetables and student schedules.
      Gary Lewandowski*, Xavier University
      (904-68-234)
    • 5:00 p.m.
      Linear time algorithms for dominating pairs in asteroidal triple-free graphs.
      Steven Olariu*, Old Dominion University
      Derek G. Corneil, Old Dominion University
      L. Stewart, Old Dominion University
      (904-68-224)
    • 5:30 p.m.
      Two processor scheduling and maximum matching for permutation graphs.
      Sivaprakasam Sunder*, University of Delaware
      R. Sarnath, Saint Cloud State University
      (904-68-222)
  • Saturday November 4, 1995, 3:00 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Toric Varieties, Intersection Theory, and Enumerative Geometry, III

    Room 303, Kent Student Center
    Organizers:
    Chunsheng Ban, Ohio State University, Mansfield
    Lars J. Ernstrom, Ohio State University, Mansfield
    Gary P. Kennedy, Ohio State University, Mansfield
    Lee J. McEwan, Ohio State University, Mansfield

    • 3:00 p.m.
      Quantum cohomology and rational surfaces.
      Bruce C. Crauder*, Oklahoma State University, Stillwater
      Rick Miranda, Colorado State University
      (904-14-242)
    • 3:30 p.m.
      Recursive contact formulas for rational plane curves.
      Lars J. Ernstrom, Ohio State University, Mansfield
      Gary P. Kennedy*, Ohio State University, Mansfield
      (904-14-218)
    • 4:00 p.m.
      Kontsevich's moduli space of maps and enumerative geometry.
      Rahul V. Pandharipande*, University of Chicago
      (904-14-156)
    • 4:30 p.m.
      Finite dimensionality of Chow motives and Bloch's conjecture.
      Shun-ichi Kimura*, Max Planck Institute for Mathematics, Bonn, Germany
      (904-14-246)
  • Saturday November 4, 1995, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Groups and Geometrics and Related Topics, IV

    Room 315, Kent Student Center
    Organizers:
    Curtis D. Bennett, Bowling Green State University
    Daniel E. Frohardt, Wayne State University

    • 3:00 p.m.
      Moufang trees.
      Richard M. Weiss*, Tufts University
      (904-20-244)
    • 3:30 p.m.
      Arc subgroups of planar Singer groups.
      Chat Yin Ho*, University of Florida
      (904-51-150)
    • 4:00 p.m.
      Embeddings of the involution geometries for $U_4(3)\subset Suz\subset Co_1$.
      Matthew Kirby Bardoe*, University of Illinois, Chicago
      (904-51-89)
    • 4:30 p.m.
      Non-abelian embeddings of the $P$-geometry of $J_4$.
      A. A. Ivanov, University of London, England
      S. V. Shpectorov*, Ohio State University, Columbus
      (904-20-151)
    • 5:00 p.m.
      External flats to projective varieties in $\Bbb{PG} (\wedge^2(V))$ over finite fields.
      Bruce N. Cooperstein*, University of California, Santa Cruz
      (904-20-211)
    • 5:30 p.m.
      Chamber systems of infinite rank.
      Anna Kasikova, Kansas State University
      Ernest E. Shult*, Kansas State University
      (904-51-39)
  • Saturday November 4, 1995, 3:00 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Representation Theory of Finite Groups and Related Topics, IV

    Room 316, Kent Student Center
    Organizers:
    Stephen M. Gagola, Jr., Kent State University
    Donald L. White, Kent State University

    • 3:00 p.m.
      Varieties determining inductions.
      Jon F. Carlson*, University of Georgia
      (904-20-210)
    • 3:30 p.m.
      Base sizes and regular orbits for coprime affine permutation groups.
      David Howard Gluck*, Wayne State University
      Kay Magaard, Wayne State University
      (904-20-49)
    • 4:00 p.m.
      On the minimal base size of primitive permutation groups.
      Akos Seress*, Ohio State University, Columbus
      (904-20-161)
    • 4:30 p.m.
      A module-theoretic approach to Clifford theory for blocks.
      Sarah J. Witherspoon*, University of Toronto
      (904-20-174)
    • 5:00 p.m.
      Informal Discussion
  • Saturday November 4, 1995, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Harmonic Analysis and Applications, IV

    Room 318, Kent Student Center
    Organizers:
    Steve C. Hofmann, University of Missouri, Columbia
    Rodolfo H. Torres, University of Michigan, Ann Arbor

    • 3:00 p.m.
      A sharp inequality for the Hardy-Littlewood maximal function.
      Loukas Grafakos*, University of Missouri, Columbia
      Stephen John Montgomery-Smith, University of Missouri, Columbia
      Olexei Montrunich, University of Missouri, Columbia
      (904-42-74)
    • 3:30 p.m.
      Commutators on Besov space.
      Zhijian Wu*, University of Alabama, Tuscaloosa
      (904-47-88)
    • 4:00 p.m.
      Weighted inequalities and semilinear elliptic problems.
      Igor Emil Verbitsky*, University of Missouri, Columbia
      (904-42-50)
    • 4:30 p.m.
      Fundamental solution and $L^p$ estimates for subelliptic Schr\"odinger operators on stratified groups.
      Guozhen Lu*, Wright State University, Dayton
      (904-35-81)
    • 5:00 p.m.
      A Paley-Wiener theorem for all two and three-step nilpotent Lie groups.
      Robert R. Park*, Louisiana State University, Baton Rouge
      (904-42-96)
    • 5:30 p.m.
      The higher order Riesz transform for Gaussian measure need not be weak type $(1,1)$.
      Liliana Forzani*, University of Minnesota, Minneapolis
      Roberto A. Scotto, University Autonoma de Madrid, Spain
      (904-42-248)
  • Saturday November 4, 1995, 3:00 p.m.-6:00 p.m.
    Special Session on Homological Aspects of Commutative Ring Theory, IV

    Room 313, Kent Student Center
    Organizers:
    Andrew Richard Kustin, University of South Carolina, Columbia
    Matthew Miller, University of South Carolina, Columbia

    • 3:00 p.m.
      Gorenstein algebras, symmetric matrices, self-linked ideals, and symbolic powers.
      Steven L. Kleiman, Massachusetts Institute of Technology
      Bernd Ulrich*, Michigan State University
      (904-13-65)
    • 3:30 p.m.
      The diagonal subalgebra of Hochschild homology.
      Clas L\"ofwall*, University of Stockholm, Sweden
      (904-13-51)
    • 4:10 p.m.
      Cohomology operators defined by a deformation.
      Luchezar L. Avramov, Purdue University, West Lafayette
      Li-Chuan Sun*, Purdue University, West Lafayette
      (904-13-123)
    • 4:40 p.m.
      The Cayley-Hamilton theorem for graded modules.
      Wolmer V. Vasconcelos*, Rutgers University, New Brunswick
      (904-13-48)
    • 5:10 p.m.
      Local factorization of birational maps.
      Steven Dale Cutkosky*, University of Missouri, Columbia
      (904-13-135)
    • 5:40 p.m.
      Finiteness properties for Matlis reflexive modules.
      Richard G. Belshoff, Southwest Missouri State University
      Susan Palmer Slattery*, Alabama State University
      Cameron G. Wickham, Southwest Missouri State University
      (904-13-54)
  • Saturday November 4, 1995, 3:00 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Arithmetic Algebraic Geometry, IV

    Room 309, Kent Student Center
    Organizers:
    Alice Silverberg, Ohio State University
    Yuri G. Zarhin, Pennsylvania State University, University Park, and Russian Academy of Sciences

    • 3:00 p.m.
      The Weil pairing and the Hilbert symbol.
      Everett W. Howe*, University of Michigan, Ann Arbor
      (904-11-61)
    • 3:30 p.m.
      Construction of projective embeddings of Jacobians.
      Greg W. Anderson*, University of Minnesota, Minneapolis
      (904-11-101)
    • 4:00 p.m.
      Distribution of certain families of character sums.
      Wen-Ching Winnie Li*, Pennsylvania State University, University Park
      (904-11-78)
    • 4:30 p.m.
      Hecke orbits in characteristic $p$.
      Ching-Li Chai*, University of Pennsylvania
      (904-14-38)
    • 5:00 p.m.
      Linear disjointness for $\cal l$-adic Galois representations.
      Michael J. Larsen*, University of Pennsylvania
      Richard Pink, Universitat Mannheim, Germany
      (904-11-44)
    • 5:30 p.m.
      Tate's conjecture for a product of two Hilbert modular surfaces.
      V. Kumar Murty*, University of Toronto
      (904-14-202)
  • Saturday November 4, 1995, 3:00 p.m.-5:45 p.m.
    Special Session on Ginzburg-Landau Systems, II

    Room 311, Kent Student Center
    Organizers:
    Peter J. Sternberg, Indiana University, Bloomington

    • 3:00 p.m.
      A singular limit of the Ginzburg-Landau equations for type I superconductors with an external magnetic field.
      Lia Bronsard*, McMaster University
      Barbara Stoth, University of Bonn, Germany
      (904-49-166)
    • 4:00 p.m.
      Asymptotic analysis of Ginzburg-Landau type evolution equations.
      H. Mete Soner*, Carnegie Mellon University
      Robert Leon Jerrard, Carnegie Mellon University
      (904-35-37)
    • 5:00 p.m.
      Minmax theory for Ginzburg-Landau functionals involving a small parameter.
      Fanghua Lin, New York University-Courant Institute
      Tai-Chia Lin*, New York University-Courant Institute
      (904-49-72)
  • Saturday November 4, 1995, 3:00 p.m.-4:55 p.m.
    General Session, II

    Room 314, Kent Student Center

    • 3:00 p.m.
      Cycles of quadratic polynomials and rational points on a genus 2 curve.
      E. V. Flynn, University of Liverpool, England
      Bjorn Poonen*, Mathematical Sciences Research Institute, Berkeley
      Edward Frank Schaefer, Santa Clara University
      (904-11-68)
    • 3:15 p.m.
      Several arithmetic identities involving $4$-cores.
      James A. Sellers*, Cedarville College
      (904-11-136)
    • 3:30 p.m.
      Chern classes and the cohomology of extraspecial $p$-groups.
      David J. Green*, University of Chicago
      (904-20-56)
    • 3:45 p.m.
      Nonlocal Cauchy problems in Banach spaces.
      Sergiu Aizicovici, Ohio University, Athens
      Yun Gao*, Ohio University, Athens
      (904-34-99)
    • 4:00 p.m.
      Existence and convergence results for a class of doubly nonlinear evolution equations.
      Qingyin Yan*, Ohio University, Athens
      (904-35-98)
    • 4:15 p.m.
      Elliptic problems with nonlinearities indefinite in sign.
      Stanley A. Alama*, McMaster University
      Gabriella Tarantello, University of Rome, Italy
      (904-35-176)
    • 4:30 p.m.
      The one-sided minimal operator and the one-sided reverse H\"older inequality.
      David V. Cruz-Uribe, Purdue University, West Lafayette
      Christoph J. Neugebauer, Purdue University, West Lafayette
      Victor Jacob Olesen*, Purdue University, West Lafayette
      (904-42-63)
    • 4:45 p.m.
      Graph based logic and sketches.
      Atish Bagchi, Community College of Philadelphia
      Charles F. Wells*, Case Western Reserve University
      (904-68-105)
Inquiries:  meet@ams.org