American Mathematical Society

My Account · My Cart · Customer Services · FAQ  

AMS Sectional Meeting Full Program

Current as of Tuesday, April 12, 2005 15:09:22


Program  |  Deadlines  |  Inquiries:  meet@ams.org

1995 Fall Eastern Sectional Meeting
Boston, MA, October 7-8, 1995
Meeting #903

Associate secretaries:
Lesley M Sibner, AMS lsibner@duke.poly.edu

Saturday October 7, 1995

  • Saturday October 7, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Graph Theory, I

    Room 333, Student Center
    Organizers:
    Karen L. Collins, Wesleyan University
    Ruth Haas, Smith College

    • 8:30 a.m.
      Graphs of small dimension.
      Nancy Eaton*, University of Rhode Island
      V. Rodl, Emory University
      (903-05-193)
    • 9:00 a.m.
      On small edge-cuts of uniquely edge-$3$-colorable cubic graphs.
      Cun-Quan Zhang*, West Virginia University
      (903-05-25)
    • 9:30 a.m.
      Edge chromatics difference sequences for cubic graphs.
      Michael O. Albertson, Smith College
      Ruth Haas*, Smith College
      (903-05-136)
    • 10:00 a.m.
      On the ultimate independence ratio of graphs.
      Gena Hahn*, University of Montreal
      Pavol Hell, Simon Fraser University
      Svatopluk Poljak, Charles University, Prague, Czech Republic
      (903-05-95)
    • 10:30 a.m.
      Kneser graphs.
      Claude H. Tardif*, University of Montreal
      (903-05-94)
  • Saturday October 7, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Geometry of 3-manifolds, I

    Room 342, Student Center
    Organizers:
    William Dart Dunbar, Jr., Simon's Rock of Bard College
    Robert Meyerhoff, Boston College
    Jeffrey R. Weeks, Canton, New York

    • 8:30 a.m.
      Flat $3$-manifolds as boundaries of hyperbolic $4$-manifolds.
      Barbara E. Nimershiem*, Franklin & Marshall College
      (903-51-244)
    • 9:00 a.m.
      Hyperbolic $3$-manifolds with no self-intersecting closed geodesics.
      Ara S. Basmajian*, University of Oklahoma
      Scott A. Wolpert, University of Oklahoma
      (903-51-219)
    • 9:30 a.m.
      Representations of two-bridge knot groups on two-bridge knot groups sending meridian to meridian and longitude to chosen odd power of longitude.
      Robert F. Riley*, State University of New York, Binghamton
      Tomotada Ohtsuki, University of Tokyo, Japan
      (903-57-243)
    • 10:00 a.m.
      $3$-Manifolds with embedded least area laminations of Euler characteristic zero.
      Lee D. Mosher*, Rutgers University, Newark
      Ulrich Oertel, Rutgers University, Newark
      (903-57-90)
    • 10:30 a.m.
      Groups acting on real trees.
      Mark E. Feighn*, Rutgers University, Newark
      (903-55-165)
  • Saturday October 7, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Ergodic Theory, I

    Room 433, Student Center
    Organizers:
    Stanley J. Eigen, Northeastern University
    Vidhu S. Prasad, University of Massachusetts, Lowell

    • 8:30 a.m.
      Dynamics of Markov groups.
      Bruce P. Kitchens*, IBM T. J. Watson Research Center, Yorktown Heights, New York
      (903-28-163)
    • 9:00 a.m.
      Topological conjugacy of endomorphisms of the $2$-torus.
      Roy L. Adler*, IBM T. J. Watson Research Center, Yorktown Heights, New York
      Charles Tresser, IBM T. J. Watson Research Center, Yorktown Heights, New York
      Patrick A. Worfolk, IBM T. J. Watson Research Center, Yorktown Heights, New York
      (903-28-62)
    • 9:30 a.m.
      Characterizing mildly mixing actions using ratio sets and orbit equivalence.
      Jane M. Hawkins*, University of North Carolina, Chapel Hill
      Cesar E. Silva, Williams College
      (903-28-60)
    • 10:00 a.m.
      Loosely Bernoulli in $Z^d$.
      Aimee S. A. Johnson*, Swarthmore College
      Ayse Arzu Sahin, North Dakota State University
      (903-28-19)
    • 10:30 a.m.
      Relatively weak mixing and infinite skew product entropy.
      Cesar E. Silva*, Williams College
      Philippe Thieullen, University of Paris-Sud, France
      (903-28-221)
  • Saturday October 7, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Representation Theory and Combinatorics, I

    Room 344, Student Center
    Organizers:
    Sergey Fomin, Massachusetts Institute of Technology
    Richard P. Stanley, Massachusetts Institute of Technology
    Andrei V. Zelevinsky, Northeastern University

    • 8:30 a.m.
      A Hecke algebra quotient and some combinatorial applications.
      Chenteh Kenneth Fan*, Harvard University
      (903-05-17)
    • 9:00 a.m.
      Schubert polynomials and configuration varieties.
      Peter M. Magyar*, Utrecht University, Netherlands
      (903-05-26)
    • 9:30 a.m.
      A generalization of the Kostka-Foulkes polynomials.
      Anatolii Nikolaevich Kirillov, University of Minnesota, Minneapolis
      Mark Shimozono*, Massachusetts Institute of Technology
      Jerzy M. Weyman, Northeastern University
      (903-05-53)
    • 10:00 a.m.
      Combinatorial formulas for Kazhdan-Lusztig polynomials.
      Francesco Brenti*, University of Perugia, Italy
      (903-05-39)
    • 10:30 a.m.
      An involution of the variety of flags fixed by a unipotent linear transformation.
      J. Matthew Douglass*, University of North Texas
      (903-05-06)
  • Saturday October 7, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Geometry, Topology, and Quantum Field Theory, I

    Room 230, Dodge Hall
    Organizers:
    Daniel S. Freed, University of Texas, Austin
    Ezra Getzler, Massachusetts Institute of Technology

    • 8:30 a.m.
      Rank two monopoles and invariants of smooth four-manifolds.
      Paul M. N. Feehan, Harvard University
      Thomas G. Leness*, Michigan State University
      (903-58-133)
    • 9:00 a.m.
      The Betti numbers of Kontsevich's spaces of stable mappings.
      Ezra Getzler*, Massachusetts Institute of Technology
      (903-14-222)
    • 9:30 a.m.
      Enumerating branched covers of surfaces using $2D$ Yang-Mills theory.
      W. Taylor*, Massachusetts Institute of Technology
      (903-81-237)
    • 10:00 a.m.
      Quantum Chern-Simons theory and the semiclassical expansion of the Jones polynomial of links and of Witten's invariant of rational homology spheres.
      L. Rozansky*, Institute for Advanced Study
      (903-32-178)
    • 10:30 a.m.
      Conjectures in Chern-Simons perturbation theory.
      Scott E. Axelrod*, Massachusetts Institute of Technology
      (903-81-223)
  • Saturday October 7, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Syzygies and Geometry, I

    Room 346, Student Center
    Organizers:
    Anthony A. Iarrobino, Jr., Northeastern University
    Alex Martsinkovsky, Northeastern University
    Jerzy M. Weyman, Northeastern University

    • 8:30 a.m.
      A description of the homological behaviour of families of quadratic forms in four variables.
      Jan-Erik I. Roos*, Stockholm University, Sweden
      (903-13-141)
    • 9:00 a.m.
      Resolutions of multigraded modules.
      Srikanth B. Iyengar*, Purdue University, West Lafayette
      (903-13-207)
    • 9:30 a.m.
      A construction method for Gorenstein schemes in projective space.
      Juan C. Migliore, University of Notre Dame
      Christopher S. Peterson*, University of Notre Dame
      (903-14-108)
    • 10:00 a.m.
      Rank varieties and their resolutions.
      Olga Porras*, Merida, Venezuela
      (903-14-155)
    • 10:30 a.m.
      Gorenstein multiple structures on smooth support.
      Nicolae Manolache*, Romania Mathematisches Institut, Romania and Universitat Zurich-Irchel, Switzerland
      (903-14-216)
  • Saturday October 7, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Discrete Geometry, I

    Room 270, Dodge Hall
    Organizers:
    Egon Schulte, Northeastern University
    Marjorie Senechal, Smith College

    • 8:30 a.m.
      Bieberbach's theorem on crystallographic groups.
      Andrew J. Vince*, University of Florida
      (903-05-164)
    • 9:00 a.m.
      The form of an orbifold determines the number of tilings.
      D. H. Huson*, University of Bielefeld, Germany
      (903-05-31)
    • 9:30 a.m.
      On mutual local derivability and pentagonal tilings.
      Thang Le*, State University of New York, Buffalo
      (903-05-149)
    • 10:00 a.m.
      Tilings by related zonotopes.
      Henry H. Crapo*, CAMS, France
      Marjorie Senechal, Smith College
      (903-51-116)
    • 10:30 a.m.
      Uniform stability of sphere packings.
      Andras Bezdek, Auburn University, Auburn
      Robert Connelly*, Cornell University, Ithaca
      (903-05-227)
  • Saturday October 7, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Cohomology of Groups and Geometric Topology, I

    Room 430, Dodge Hall
    Organizers:
    Solomon M. Jekel, Northeastern University
    Alexandru I. Suciu, Northeastern University

    • 8:30 a.m.
      Invariant differential operators on $AHS$ manifolds.
      Jarolim Bures*, Charles University, Czech Republic
      (903-14-33)
    • 9:00 a.m.
      Seifert manifolds with $\Gamma\backslash G/K$-fiber.
      Kyung Bai Lee*, University of Oklahoma
      Frank A. Raymond, University of Michigan, Ann Arbor
      (903-05-82)
    • 9:30 a.m.
      On the dynamics of mapping class group actions on moduli spaces.
      Richard J. Brown*, University of Maryland, College Park
      (903-05-234)
    • 10:00 a.m.
      Noncommutative differential forms and classical algebraic topology.
      Max Karoubi*, University of Paris VII, France
      (903-18-36)
    • 10:30 a.m.
      Integer cohomology rings of nilmanifolds and their Lie algebras.
      Bohumil Cenkl, Northeastern University
      Richard Dawson Porter*, Northeastern University
      (903-05-232)
  • Saturday October 7, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Panel Discussion
    How should we focus undergraduate courses?

    Room 50, Dodge Hall
    Moderators:
    Deborah Hughes Hallett, Harvard University
    Panelists:
    Albert A. Cuoco, Howard University
    David Mumford, Harvard University
    Irina Peterburgsky, Suffolk University
    Domenico Rosa, Teikyo Post University
    J. Jerry Uhl, Jr., University of Illinois, Urbana-Champaign
  • Saturday October 7, 1995, 8:45 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Partial Differential Equations in Geometry and Mathematical Physics, I

    Room 348, Student Center
    Organizers:
    Christopher K. King, Northeastern University
    Robert C. McOwen, Northeastern University
    Mikhail A. Shubin, Northeastern University

    • 8:45 a.m.
      The geometry of the first Stekloff eigenvalue.
      Jose F. Escobar*, Cornell University, Ithaca
      (903-35-202)
    • 9:20 a.m.
      Uniqueness theorems through the method of moving spheres.
      Yanyan Li*, Rutgers University, New Brunswick
      M. J. Zhu, Rutgers University, New Brunswick
      (903-35-188)
    • 9:55 a.m.
      Invariant manifolds for parabolic partial differential equations on unbounded domains.
      Clarence Eugene Wayne*, Pennsylvania State University, University Park
      (903-35-152)
    • 10:30 a.m.
      Asymptotic stability of solutions to nonlinear wave and Klein-Gordon equations.
      Boris R. Vainberg*, University of North Carolina, Charlotte
      Alexander Komech, Moscow State University, Russia
      (903-35-144)
  • Saturday October 7, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Harmonic Maps, Locally Symmetric Spaces, and Related Issues, I

    Room 318, Student Center
    Organizers:
    Kevin David Corlette, University of Chicago
    Jonathan Adam Poritz, University of Maryland, College Park

    • 9:00 a.m.
      Symmetry groups of finite volume Lorentz manifolds, Part {\rm I}.
      Scot Adams, University of Minnesota, Minneapolis
      Garrett James Stuck*, University of Maryland, College Park
      (903-53-122)
    • 9:30 a.m.
      Symmetry groups of finite volume Lorentz manifolds, Part {\rm II}.
      Scot Adams*, University of Minnesota, Minneapolis
      Garrett James Stuck, University of Maryland, College Park
      (903-53-135)
    • 10:00 a.m.
      Anosov actions of semisimple groups.
      Edward R. Goetze*, University of Michigan, Ann Arbor
      (903-58-177)
    • 10:30 a.m.
      Symmetric spaces, geodesic flows and rigidity of invariant submanifolds.
      Tracy Payne*, Washington University
      (903-58-238)
  • Saturday October 7, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Differential Geometry and Lie Groups, I

    Room 470, Dodge Hall
    Organizers:
    Chuu-Lian Terng, Northeastern University

    • 9:00 a.m.
      Dupin hypersurfaces with three principal curvatures.
      Thomas E. Cecil*, College of the Holy Cross
      Gary R. Jensen, Washington University
      (903-53-92)
    • 9:30 a.m.
      Dupin hypersurfaces in Lie sphere geometry.
      Thomas E. Cecil, College of the Holy Cross
      Gary R. Jensen*, Washington University
      (903-53-91)
    • 10:00 a.m.
      Taut submanifolds in symmetric spaces.
      Gudlaugur Thorbergsson*, University of Cologne, Germany
      Chuu-Lian Terng, Northeastern University
      (903-53-142)
    • 10:30 a.m.
      The push-out space of a submanifold.
      Alan West*, University of Leeds, United Kingdom
      (903-53-145)
  • Saturday October 7, 1995, 9:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Geometric and Hyperbolic Dynamics, I

    Room 435, Student Center
    Organizers:
    Boris Hasselblatt, Tufts University
    Zbigniew H. Nitecki, Tufts University

    • 9:30 a.m.
      Pattern families.
      Juan Tolosa*, Stockton College of New Jersey
      (903-58-217)
    • 10:00 a.m.
      Hyperbolicity of circle renormalization.
      Marco Martens*, State University of New York, Stony Brook
      (903-58-203)
    • 10:30 a.m.
      Deterministic randomness with positive probability.
      Mark Levi*, Rensselaer Polytechnic Institute
      (903-35-190)
  • Saturday October 7, 1995, 9:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Automorphic Forms and Representation Theory, I

    Room 440, Student Center
    Organizers:
    Lawrence E. Morris, Clark University
    Freydoon Shahidi, Purdue University, West Lafayette

    • 9:30 a.m.
      Intertwining operators between derived functor modules.
      Anthony W. Knapp*, State University of New York, Stony Brook
      (903-22-52)
    • 10:00 a.m.
      Correspondence of infinitesimal characters.
      Jian-Shu Li*, University of Maryland, College Park
      (903-22-159)
    • 10:30 a.m.
      Reducibility of generalised principal series.
      L. E. Morris*, Clark University
      (903-22-186)
  • Saturday October 7, 1995, 11:00 a.m.-11:50 a.m.
    Invited Address

    Geometry and quantum field theory.
    Ballroom, Ell Center
    Daniel S. Freed*, University of Texas, Austin
    (903-58-12)
  • Saturday October 7, 1995, 1:30 p.m.-2:20 p.m.
    Invited Address

    Harmonic maps, harmonic forms, and locally symmetric spaces.
    Ballroom, Ell Center
    Kevin David Corlette*, University of Chicago
    (903-57-11)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-3:50 p.m.
    Special Session on Harmonic Maps, Locally Symmetric Spaces, and Related Issues, II

    Room 318, Student Center
    Organizers:
    Kevin David Corlette, University of Chicago,
    Jonathan Adam Poritz, University of Maryland, College Park

    • 2:30 p.m.
      Coarse geometry and rigidity.
      Benson S. Farb*, University of Chicago
      (903-20-196)
    • 3:00 p.m.
      Behavior of singularities of energy-minimizing maps.
      Robert M. Hardt*, Rice University
      Chang you Wang, Rice University
      Fanghua Lin, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University
      (903-53-176)
    • 3:30 p.m.
      Global and local geometry for moduli spaces of metrics and surfaces of constant curvature.
      Daniel Pollack*, University of Chicago
      (903-53-197)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Graph Theory, II

    Room 333, Student Center
    Organizers:
    Karen L. Collins, Wesleyan University
    Ruth Haas, Smith College

    • 2:30 p.m.
      Routing in graphs when delays are useful.
      Gara Pruesse*, University of Vermont
      (903-05-125)
    • 3:00 p.m.
      Recognizing undirected and directed leveled-planar graphs.
      Lenwood S. Heath*, Virginia Polytechnic Institute and State University
      (903-05-97)
    • 3:30 p.m.
      Ranking and unranking trees represented by level sequences.
      Ewa M. Kubicka, University of Louisville
      Kathleen A. McKeon*, Connecticut College
      (903-05-107)
    • 3:50 p.m.
      Break
    • 4:30 p.m.
      $2$-Factors in graphs.
      Linda Lesniak*, Drew University
      (903-05-15)
    • 5:00 p.m.
      A new proof of Cayley's tree counting formula.
      Daniel J. Kleitman*, Massachusetts Institute of Technology
      (903-05-127)
    • 5:30 p.m.
      Generalizing tree sum electrical network analysis formulas for graphs with port edges.
      Seth D. Chaiken*, State University of New York, Albany
      (903-05-114)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Geometry of 3-manifolds, II

    Room 342, Student Center
    Organizers:
    Wendy J. Dunbar,
    Robert Meyerhoff, Boston College
    Jeffrey R. Weeks, Canton, New York

    • 2:30 p.m.
      Three-dimensional hyperbolic convex cores.
      Francis Bonahon*, University of Southern California
      (903-51-04)
    • 3:00 p.m.
      Punctured tori, continued fractions and the ending lamination conjecture.
      Yair N. Minsky*, State University of New York, Stony Brook
      (903-30-199)
    • 3:30 p.m.
      Bending of convex core boundaries.
      Martin Jude Bridgeman*, Mathematical Sciences Research Institute, Berkeley
      (903-55-71)
    • 4:00 p.m.
      Hyperbolic Dehn surgery and algebraic and geometric convergence for Kleinian groups.
      Timothy D. Comar*, University of Michigan, Ann Arbor
      (903-57-79)
    • 4:30 p.m.
      The computational complexity of $PSL(2,C)$ discreteness criteria.
      Jane P. Gilman*, Rutgers University, Newark
      (903-57-103)
    • 5:00 p.m.
      SnapPea.
      Jeffrey R. Weeks*, Canton, New York
      (903-57-123)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-6:05 p.m.
    Special Session on Representation Theory and Combinatorics, II

    Room 344, Student Center
    Organizers:
    Sergey Fomin, Massachusetts Institute of Technology
    Richard P. Stanley, Massachusetts Institute of Technology
    Andrei V. Zelevinsky, Northeastern University

    • 2:30 p.m.
      A random walk on the rock placements on a Ferrers board.
      Philip J. Hanlon*, University of Michigan, Ann Arbor
      (903-05-153)
    • 3:00 p.m.
      Separation of variables for FFT's on finite groups.
      David K. Maslen, Max Planck Institute for Mathematics, Germany
      Daniel N. Rockmore*, Dartmouth College
      (903-05-30)
    • 3:30 p.m.
      Hasse walk algebras.
      David J. Grabiner*, Harvard University
      (903-05-132)
    • 4:00 p.m.
      Some recent results on noncommutative Schur functions.
      Curtis Greene*, Haverford College
      (903-05-211)
    • 4:20 p.m.
      Break
    • 4:45 p.m.
      On the fully commutative elements of Coxeter groups.
      John R. Stembridge*, University of Michigan, Ann Arbor
      (903-05-18)
    • 5:15 p.m.
      Combinatorial specification of actions for some Lie algebra representations.
      Robert A. Proctor*, University of North Carolina, Chapel Hill
      (903-17-180)
    • 5:45 p.m.
      A random $q,t$-hook walk and a sum of Pieri coefficients.
      Adriano M. Garsia*, University of California at San Diego, La Jolla
      Mark Haiman, University of California at San Diego, La Jolla
      (903-05-83)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Geometry, Topology, and Quantum Field Theory, II

    Room 230, Dodge Hall
    Organizers:
    Daniel S. Freed, University of Texas, Austin
    Ezra Getzler, Massachusetts Institute of Technology

    • 2:30 p.m.
      Mirror symmetry and string theory.
      Shing-Tung Yau*, Harvard University
      (903-81-49)
    • 3:00 p.m.
      Intersection numbers in the moduli space of flat connections on a Riemann surface.
      Lisa Claire Jeffrey*, McGill University
      (903-58-77)
    • 3:30 p.m.
      Yang-Baxter Chern-Simons models and link invariants.
      Arkady Vaintrob*, University of Utah
      (903-57-236)
    • 3:50 p.m.
      Problem Session
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Syzygies and Geometry, II

    Room 346, Student Center
    Organizers:
    Anthony A. Iarrobino, Jr., Northeastern University
    Alex Martsinkovsky, Northeastern University
    Jerzy M. Weyman, Northeastern University

    • 2:30 p.m.
      A vestigial ideal generation conjecture.
      Brian Harbourne*, University of Nebraska, Lincoln
      (903-13-43)
    • 3:00 p.m.
      The possible dimensions of the higher secant varieties.
      Michael L. Catalano-Johnson*, Swarthmore College
      (903-14-73)
    • 3:30 p.m.
      Invariants of isolated singularities.
      Ruth I. Michler*, University of Northern Texas, Denton
      (903-14-57)
    • 4:00 p.m.
      Complexes associated to two sequences and a matrix.
      Andrew Richard Kustin*, University of South Carolina, Columbia
      (903-13-23)
    • 4:30 p.m.
      Symmetric and exterior powers of complexes.
      Alexandre B. Tchernev*, Purdue University, West Lafayette
      (903-13-156)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-5:05 p.m.
    Special Session on Partial Differential Equations in Geometry and Mathematical Physics, II

    Room 348, Student Center
    Organizers:
    Christopher K. King, Northeastern University
    Robert C. McOwen, Northeastern University
    Mikhail A. Shubin,

    • 2:30 p.m.
      Fundamental solutions and Hamiltonian mechanics.
      Richard W. Beals*, Yale University
      Bernard Gaveau, Lille, France
      Peter C. Greiner, University of Toronto
      (903-35-129)
    • 3:05 p.m.
      Hamiltonian mechanics and fundamental solutions for subelliptic operators.
      Peter C. Greiner*, University of Toronto
      (903-35-21)
    • 3:40 p.m.
      $L_2$-analytic and Reidemeister torsion for manifolds with boundary.
      Dan Burghelea*, Ohio State University, Columbus
      Thomas Kappeler, Ohio State University, Columbus
      Leonid Friedlander, University of Arizona
      (903-35-119)
    • 4:15 p.m.
      The first nodal line in a long thin convex domain.
      Daniel Grieser*, Massachusetts Institute of Technology
      David Jerison, Massachusetts Institute of Technology
      (903-35-248)
    • 4:45 p.m.
      Spectrum of Neumann Laplacian on planar domains with cusp-like ends.
      Julian K. Edward*, Florida International University
      (903-35-235)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Automorphic Forms and Representation Theory, II

    Room 440, Student Center
    Organizers:
    L. E. Morris, Clark University
    Freydoon Shahidi, Purdue University, West Lafayette

    • 2:30 p.m.
      Periods.
      S. Rallis*, Ohio State University, Columbus
      (903-11-200)
    • 3:00 p.m.
      Shahidi local coefficients for non-generic representations of some classical groups.
      David Goldberg*, Purdue University, West Lafayette
      Solomon Friedberg, University of California, Santa Cruz
      (903-22-154)
    • 3:30 p.m.
      On the residual automorphic representations.
      Henry H. Kim*, Southern Illinois University, Carbondale
      Freydoon Shahidi, Purdue University, West Lafayette
      (903-22-140)
    • 4:00 p.m.
      Automorphic induction for $GL(n)$.
      Guy M. Henniart, University of Paris-Sud, France
      Rebecca A. Herb*, University of Maryland, College Park
      (903-22-67)
    • 4:30 p.m.
      Zeta functions for orthogonal groups and multiplicities.
      Birgit Speh*, Cornell University
      Jurgen Rohlfs, Catholic University Eichstaat, Germany
      (903-99-255)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Discrete Geometry, II

    Room 270, Dodge Hall
    Organizers:
    Marjorie Senechal, Smith College
    Egon Schulte, Northeastern University

    • 2:30 p.m.
      The $d$-step conjecture and Gaussian elimination.
      Jeffrey C. Lagarias*, AT&T Bell Laboratories, Murray Hill, New Jersey
      Nagabhushana Prabhu, Purdue University, West Lafayette
      James A. Reeds, AT&T Bell Laboratories, Murray Hill, New Jersey
      (903-52-101)
    • 3:00 p.m.
      On the number of facets of a projection of a convex $d$-polytope.
      Steven W. Knox*, University of Illinois, Urbana-Champaign
      (903-52-151)
    • 3:30 p.m.
      Tiling: The role of notation.
      Doris W. Schattschneider*, Moravian College
      (903-05-173)
    • 4:00 p.m.
      Matching rules and substitution tilings.
      Chaim Goodman-Strauss*, University of Arkansas
      (903-52-170)
    • 4:30 p.m.
      Density bounds for highly saturated packings and reduced coverings.
      Gabor Toth, Hungarian Academy of Science, Hungary
      Gregory J. Kuperberg, Yale University
      Wlodzimierz Kuperberg*, Auburn University, Auburn
      (903-52-175)
    • 5:00 p.m.
      Some geometry for plane $CAD$.
      Walter J. Whiteley*, York University
      (903-52-54)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
    Special Session on Cohomology of Groups and Geometric Topology, II

    Room 430, Dodge Hall
    Organizers:
    Solomon M. Jekel, Northeastern University
    Alexandru I. Suciu, Northeastern University

    • 2:30 p.m.
      Finite type invariants of homology $3$-spheres.
      Jerome P. Levine*, Brandeis University
      Stavros Garoufalidis, Massachusetts Institute of Technology
      (903-20-158)
    • 3:00 p.m.
      Topological quantum field theory with corners.
      Charles Frohman*, University of Iowa
      (903-57-120)
    • 3:30 p.m.
      Representations of knot groups, equivariant knot signature, and the Casson invariant.
      Christopher M. Herald*, McMaster University
      (903-57-113)
    • 4:00 p.m.
      Knot invariants from symbolic dynamics.
      Daniel S. Silver*, University of South Alabama
      Susan Gayle Williams, University of South Alabama
      (903-05-42)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Differential Geometry and Lie Groups, II

    Room 470, Dodge Hall
    Organizers:
    Chuu-Lian Terng, Northeastern University

    • 2:30 p.m.
      On $k$-minimal submanifolds.
      Sheila Carter*, University of Leeds, United Kingdom
      (903-53-147)
    • 3:00 p.m.
      Periods of central elements in Heisenberg-like $2$-step nilpotent Lie groups.
      Maura B. Mast*, University of Northern Iowa
      Ruth Gornet, Texas Tech University
      (903-22-41)
    • 3:30 p.m.
      Flat affine surfaces with flat normal connection.
      Martin A. Magid*, Wellesley College
      Luc Vrancken, Catholic University Louvain, Belgium
      (903-53-118)
    • 4:00 p.m.
      Tight immersions of manifolds like projective spaces.
      Ross S. Niebergall*, University of Northern British Columbia
      Gudlaugur Thorbergsson, University of Cologne, Germany
      (903-53-174)
    • 4:30 p.m.
      Affine isoparametric and Dupin hypersurfaces.
      Patrick J. Ryan*, McMaster University
      (903-53-191)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-5:10 p.m.
    Session on Contributed Papers, I

    Room 340, Student Center

    • 2:30 p.m.
      Estimates for the wave operator on the torus.
      Akos Magyar*, Princeton University
      (903-99-204)
    • 2:45 p.m.
      Exotic free involutions on complex surfaces.
      Shuguang Wang*, University of Missouri, Columbia
      (903-81-70)
    • 3:00 p.m.
      The Dirichlet problem for $m$-harmonic functions on the mobius strip.
      D. Ghisa*, York University
      (903-58-47)
    • 3:15 p.m.
      $P$-groups and fifth Hilbert's problem.
      Boris S. Khots*, Lynn, Massachusetts
      (903-53-183)
    • 3:30 p.m.
      Perfect matchings of graphs with reflective symmetry.
      Mihai Adrian Ciucu*, University of Michigan, Ann Arbor
      (903-52-111)
    • 3:45 p.m.
      Determination of an unknown source in a heat equation.
      Ping Wang*, Pennsylvania State University, Schuykill
      Kewang Zheng, Hebei Inst Light Ind/Chem Tech, People's Republic of China
      (903-35-03)
    • 4:00 p.m.
      The postulational formulation of the partial differential equations of mathematical physics.
      Domina E. Spencer*, University of Connecticut, Storrs
      Uma Shama, Bridgewater State College
      (903-35-51)
    • 4:15 p.m.
      Sheaves with connection on abelian varieties.
      Mitchell J. Rothstein*, University of Georgia
      (903-32-84)
    • 4:30 p.m.
      Mean curvature preserving isometries between surfaces in $R^3$.
      Georgi I. Kamberov*, University of Massachusetts, Amherst
      (903-53-69)
    • 4:45 p.m.
      Distinguished representations for unitary groups.
      Ramanujachary Kumanduri*, Columbia University
      (903-11-253)
    • 5:00 p.m.
      Recursive recognizability and universal finitely presented groups.
      Natasa Bozovic*, San Jose State University
      (903-99-254)
  • Saturday October 7, 1995, 2:30 p.m.-5:00 p.m.
    Panel Discussion
    What can industrial mathematics offer university mathematics and vice versa?

    Room 50, Dodge Hall
    Moderators:
    Paul W. Davis, Worcester Polytechnic Institute
    Panelists:
    William J. Browning, Applied Mathematics Inc, Gales Ferry, CT
    Richard A. Games, The MITRE Corporation, Inc., Bedford, MA
    Arthur Heinricher, Worcester Polytechnic Institute
    Clas Jacobsen, United Technologies Research Center, East Hartford, CT
  • Saturday October 7, 1995, 2:40 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Geometric and Hyperbolic Dynamics, II

    Room 435, Student Center
    Organizers:
    Boris Hasselblatt, Tufts University
    Zbigniew H. Nitecki, Tufts University

    • 2:40 p.m.
      Stable ergodicity and partial hyperbolicity.
      Michael Shub*, IBM T. J. Watson Research Center, Yorktown Heights, New York
      (903-58-104)
    • 3:30 p.m.
      Synchronization of Anosov flows.
      Slobodan Simic*, University of California, Berkeley
      (903-58-68)
    • 4:00 p.m.
      The infinite periodic Lorentz gas is space-time Bernoulli.
      Cymra Haskell*, University of Texas, Austin
      (903-58-85)
    • 4:30 p.m.
      Stable ergodicity of maps arising from geodesic flows.
      Amie Wilkinson*, Harvard University
      (903-58-194)
    • 5:00 p.m.
      Approximation of attractors by Ulam's method.
      Fern Y. Hunt*, National Institute of Standards & Technology
      (903-58-218)
  • Saturday October 7, 1995, 3:30 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Ergodic Theory, II

    Room 433, Student Center
    Organizers:
    Stanley J. Eigen, Northeastern University
    Vidhu S. Prasad, University of Massachusetts, Lowell

    • 3:30 p.m.
      Dyadic equivalence to actions of completely positive entropy.
      Adam Fieldsteel*, Wesleyan University
      J. Roberto Hasfura-Buenaga, Trinity University
      (903-28-65)
    • 4:00 p.m.
      Restricted orbit equivalence for actions of discrete amenable groups.
      Janet Whalen Kammeyer*, United States Naval Academy
      Daniel Jay Rudolph, University of Maryland, College Park
      (903-28-35)
    • 4:30 p.m.
      Interrelations between determinism, zero-entropy and orbit separation.
      Jonathan L. F. King*, University of Florida
      (903-28-58)
    • 5:00 p.m.
      Construction of simple measure-preserving maps with prescribed automorphism group.
      Andres del Junco*, University of Toronto
      (903-28-150)
    • 5:30 p.m.
      Strong orbit realization for minimal homeomorphisms.
      Nicholas S. Ormes*, University of Maryland, College Park
      (903-28-162)

Sunday October 8, 1995

  • Sunday October 8, 1995, 8:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Discussion Across Boundaries in Mathematics Education, I

    Room 50, Dodge Hall
    Organizers:
    Paul W. Davis, Worcester Polytechnic Institute
    Maurice E. Gilmore, Northeastern University
    Deborah Hughes Hallett, Harvard University

    • 8:00 a.m.
      The role of university mathematics departments in renewing the urban secondary school curriculum.
      Robert W. Case*, Northeastern University
      (903-97-168)
    • 8:30 a.m.
      Dissemination of the collaborative workshop model.
      Michael B. Freeman*, University of Kentucky
      (903-98-241)
    • 9:00 a.m.
      The interactive mathematics program and its implications for university level teaching.
      Carla Oblas*, Northeastern University
      (903-97-169)
    • 9:30 a.m.
      University/high school collaboration increases mathematics access.
      Roberta L. Dees*, University of Illinois, Chicago
      (903-97-185)
    • 10:00 a.m.
      Open Discussion
  • Sunday October 8, 1995, 8:15 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Partial Differential Equations in Geometry and Mathematical Physics, III

    Room 348, Student Center
    Organizers:
    Christopher K. King, Northeastern University
    Robert C. McOwen, Northeastern University
    Mikhail A. Shubin, Northeastern University

    • 8:15 a.m.
      Resonances and decay phenomena in quantum mechanics.
      Roger Waxler*, State University of New York, Buffalo
      (903-81-224)
    • 8:50 a.m.
      Dynamical stability in single particle systems.
      Andrzej T. Lesniewski*, Harvard University
      (903-35-214)
    • 9:25 a.m.
      Yang-Mills over compact surfaces.
      Ambar Niel Sengupta*, Louisiana State University, Baton Rouge
      (903-81-189)
    • 10:00 a.m.
      Gluing rank two monopoles and applications to smooth four-manifolds.
      Paul M. N. Feehan*, Harvard University
      (903-58-212)
    • 10:30 a.m.
      Darboux transformations for the higher-rank $KP$ hierarchy.
      Geoffrey A. Latham, Burdett Buckeridge and Young Limited, Melbourne, Australia
      Emma Previato*, Boston University
      (903-35-226)
  • Sunday October 8, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Graph Theory, III

    Room 333, Student Center
    Organizers:
    Karen L. Collins, Wesleyan University
    Ruth Haas, Smith College

    • 8:30 a.m.
      Graphic representations of spline modules.
      Lauren L. Rose*, Wellesley College
      (903-05-130)
    • 9:00 a.m.
      Dual Eulerian and Gaussian properties of plane multigraphs.
      Brigitte Servatius*, Worcester Polytechnic Institute
      (903-05-56)
    • 9:30 a.m.
      Graphs, Cayley graphs, and connectivity.
      Herman Servatius*, Worcester, Massachusetts
      (903-05-55)
    • 10:00 a.m.
      Symmetry breaking in graphs: The key problem, cycles, and dihedral and abelian groups.
      Michael O. Albertson, Smith College
      Karen L. Collins*, Wesleyan University
      (903-05-89)
    • 10:30 a.m.
      Symmetry breaking in graphs: Bounds, complexity issues and the symmetric group.
      Michael O. Albertson*, Smith College
      Karen L. Collins, Wesleyan University
      (903-05-96)
  • Sunday October 8, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Geometry of 3-manifolds, III

    Room 342, Student Center
    Organizers:
    William Dart Dunbar, Jr., Simon's Rock of Bard College
    Robert Meyerhoff, Boston College
    Jeffrey R. Weeks, Canton, New York

    • 8:30 a.m.
      Exact arithmetic of hyperbolic $3$-manifolds in SnapPea.
      Oliver A. Goodman*, University of Bielefeld, Germany
      (903-57-78)
    • 9:00 a.m.
      Spectral geometry of hyperbolic $3$-manifolds.
      Patrick J. Callahan*, University of Texas, Austin
      (903-57-205)
    • 9:30 a.m.
      Solid tubes around shortest geodesics in hyperbolic $3$-manifolds and applications.
      Robert Meyerhoff*, Boston College
      David Gabai, California Institute of Technology
      Nathaniel John Thurston, Reed College
      (903-57-198)
    • 10:00 a.m.
      Vol $3$.
      David Gabai*, California Institute of Technology
      Robert Meyerhoff, Boston College
      Nathaniel John Thurston, University of California, Berkeley
      (903-57-37)
    • 10:30 a.m.
      The solid tubes program for hyperbolic $3$-manifolds.
      Nathaniel John Thurston*, University of California, Berkeley
      David Gabai, California Institute of Technology
      Robert Meyerhoff, Boston College
      (903-55-239)
  • Sunday October 8, 1995, 8:30 a.m.-10:29 a.m.
    Special Session on Ergodic Theory, III

    Room 433, Student Center
    Organizers:
    Stanley J. Eigen, Northeastern University
    Vidhu S. Prasad, University of Massachusetts, Lowell

    • 8:30 a.m.
      Finite type and topological dynamics for polyominoe tilings.
      E. Arthur Robinson, Jr.*, George Washington University
      (903-28-59)
    • 9:00 a.m.
      Dynamics of self-similar tilings.
      Boris Solomyak*, University of Washington
      (903-28-07)
    • 9:30 a.m.
      Ergodic theory and the symmetry of tilings.
      Charles Radin*, University of Texas, Austin
      (903-28-24)
    • 10:00 a.m.
      A law of large numbers for the random domino tiling process.
      James Propp*, Massachusetts Institute of Technology
      (903-28-66)
  • Sunday October 8, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Discrete Geometry, III

    Room 270, Dodge Hall
    Organizers:
    Marjorie Senechal, Smith College
    Egon Schulte, Northeastern University

    • 8:30 a.m.
      Arranging planes so they are as far apart as possible: Packings in Grassmannian manifolds.
      Neil J. A. Sloane*, AT&T Bell Laboratories, Murray Hill, New Jersey
      (903-05-81)
    • 9:00 a.m.
      Isoperimetric inequalities and the Dodecahedral conjecture.
      Karoly Bezdek*, Cornell University, Ithaca
      (903-16-192)
    • 9:30 a.m.
      Chiral integers and chiral polytopes.
      Barry R. Monson*, University of New Brunswick
      Asia Ivic Weiss, York University
      (903-52-100)
    • 10:00 a.m.
      Hurwitz integers and Coxeter groups.
      Asia Ivic Weiss*, York University
      Norman W. Johnson, Wheaton College
      (903-51-115)
    • 10:30 a.m.
      How to draw a conformal model for the fundamental region of a hyperbolic reflection group.
      H. S. MacDonald Coxeter*, University of Toronto
      (903-05-05)
  • Sunday October 8, 1995, 8:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Cohomology of Groups and Geometric Topology, III

    Room 430, Dodge Hall
    Organizers:
    Solomon M. Jekel, Northeastern University
    Alexandru I. Suciu, Northeastern University

    • 8:30 a.m.
      On the Cayley graph of amenable groups.
      Gabor Elek*, Purdue University, West Lafayette
      (903-05-40)
    • 9:00 a.m.
      Witten deformation of the analytic torsion and the spectral sequence of a filtration.
      Maxim Braverman*, Tel Aviv University, Israel
      (903-58-48)
    • 9:30 a.m.
      Lie algebra cohomology of meromorphic functions and theta functions.
      Roberto Silvotti*, State University of New York, Stony Brook
      (903-05-233)
    • 10:00 a.m.
      Ergodic theory on moduli spaces.
      William Mark Goldman*, University of Maryland, College Park
      (903-05-184)
    • 10:30 a.m.
      The Margulis lemma and the thick and thin decomposition for convex real projective surfaces.
      Suhyoung Choi*, Seoul National University, Seoul, Korea
      (903-57-01)
  • Sunday October 8, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Harmonic Maps, Locally Symmetric Spaces, and Related Issues, III

    Room 318, Student Center
    Organizers:
    Kevin David Corlette, University of Chicago,
    Jonathan Adam Poritz, University of Maryland, College Park

    • 9:00 a.m.
      On the Shafarevich conjecture.
      Ludmil Vasilev Katzarkov*, University of Pennsylvania
      (903-14-86)
    • 9:30 a.m.
      Weakly $1$-complete K\"ahler manifolds with a large automorphism group.
      Terrence J. Napier*, Lehigh University
      Mohan Ramachandran, State University of New York, Buffalo
      (903-32-225)
    • 10:00 a.m.
      Applications of harmonic functions to negatively curved K\"ahler manifolds.
      Mohan Ramachandran*, State University of New York, Buffalo
      (903-32-206)
    • 10:30 a.m.
      On fundamental groups of class {\rm VII} surfaces.
      James A. Carlson*, University of Utah
      Domingo Toledo, University of Utah
      (903-53-242)
  • Sunday October 8, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Representation Theory and Combinatorics, III

    Room 344, Student Center
    Organizers:
    Sergey Fomin, Massachusetts Institute of Technology
    Richard P. Stanley, Massachusetts Institute of Technology
    Andrei V. Zelevinsky, Northeastern University

    • 9:00 a.m.
      Symmetric functions in the homology of partition posets.
      Sheila Sundaram*, University of Miami
      (903-05-29)
    • 9:30 a.m.
      The (co)homology of the lattice of partitions with lower bounded block size.
      Anne E. Sanders, University of Miami
      Michelle L. Wachs*, University of Miami
      (903-05-171)
    • 10:00 a.m.
      Unimodality of differences of $q$-binomial coefficients.
      Victor S. Reiner*, University of Minnesota, Minneapolis
      Dennis W. Stanton, University of Minnesota, Minneapolis
      (903-11-02)
    • 10:30 a.m.
      A new plethysm formula for $p\lambda \circ s_a$.
      William F. Doran, IV*, California Institute of Technology
      (903-05-157)
  • Sunday October 8, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Syzygies and Geometry, III

    Room 346, Student Center
    Organizers:
    Anthony A. Iarrobino, Jr., Northeastern University
    Alex Martsinkovsky, Northeastern University
    Jerzy M. Weyman, Northeastern University

    • 9:00 a.m.
      Minimal resolutions of ideals associated to triangulated homology manifolds.
      John Alonzo Eagon*, University of Minnesota, Minneapolis
      (903-13-117)
    • 9:30 a.m.
      Algebraic perspectives on the Kodaira vanishing theorem.
      Karen E. Smith*, Massachusetts Institute of Technology
      Craig L. Huneke, Purdue University, West Lafayette
      (903-14-229)
    • 10:00 a.m.
      Moore matrices and syzygies of abelian and bielliptic surfaces in ${\bf P^4}$.
      Sorin Popescu*, Brandeis University
      (903-14-208)
    • 10:30 a.m.
      Syzygies and multivariate splines.
      Lauren L. Rose*, Wellesley College
      (903-14-181)
  • Sunday October 8, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Automorphic Forms and Representation Theory, III

    Room 440, Student Center
    Organizers:
    L. E. Morris, Clark University
    Freydoon Shahidi, Purdue University, West Lafayette

    • 9:00 a.m.
      On first occurrence in the theta correspondence.
      Stephen S. Kudla*, University of Maryland, College Park
      S. Rallis, Ohio State University, Columbus
      (903-11-250)
    • 9:30 a.m.
      Generalized Bessel models for $GSp(2n)$. {\rm I}: Local uniqueness.
      Dihua Jiang*, Yale University
      (903-22-20)
    • 10:00 a.m.
      Nonunique models in the Rankin-Selberg method.
      Masaaki Furusawa*, Johns Hopkins University, Baltimore
      (903-11-131)
    • 10:30 a.m.
      Sums of twisted automorphic $L$-functions.
      Daniel Willis Bump, Stanford University
      Solomon Friedberg*, University of California, Santa Cruz
      Jeffrey Hoffstein, Brown University
      (903-99-252)
  • Sunday October 8, 1995, 9:00 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Differential Geometry and Lie Groups, III

    Room 470, Dodge Hall
    Organizers:
    Chuu-Lian Terng, Northeastern University

    • 9:00 a.m.
      Isometric immersions and integrable systems.
      Franz Pedit*, University of Massachusetts, Amherst
      (903-53-121)
    • 9:30 a.m.
      On constant mean curvature surfaces with symmetry groups.
      Josef F. Dorfmeister*, University of Kansas
      Guido Haak, KITCS, Lawrence, Kansas
      (903-53-215)
    • 10:00 a.m.
      B\"acklund transformations and Poisson group actions.
      Karen Uhlenbeck*, University of Texas, Austin
      (903-53-249)
    • 10:30 a.m.
      Harmonic $2$-spheres in $U(n)$, revisited.
      Martin A. Guest*, University of Rochester
      (903-53-143)
  • Sunday October 8, 1995, 9:00 a.m.-10:55 a.m.
    Session on Contributed Papers, II

    Room 340, Student Center

    • 9:00 a.m.
      Simplicial complexes, monomial ideals and characteristic.
      Hara Charalambous*, State University of New York, Albany
      (903-13-109)
    • 9:15 a.m.
      0-Borel fixed ideals.
      Irena V. Peeva*, University of California, Berkeley
      (903-13-110)
    • 9:30 a.m.
      A uniform generalized measure on the space of connections.
      Stephen F. Sawin*, Massachusetts Institute of Technology
      John C. Baez, University of California, Riverside
      (903-83-74)
    • 9:45 a.m.
      A basis for the $Y^2$ subspace of diagonal harmonics.
      Joseph A. Alfano*, Assumption College
      (903-05-75)
    • 10:00 a.m.
      Direct limit Lie groups and their representations.
      Loki Natarajan*, Tufts University
      Enriqueta Rodriguez-Carrington, City University of New York, College of Staten Island
      Joseph A. Wolf, University of California, Berkeley
      (903-22-80)
    • 10:15 a.m.
      Translation cokernels of rational modules.
      Kevin J. Carlin*, Assumption College
      (903-20-45)
    • 10:30 a.m.
      On the $\lambda$-design conjecture.
      Yury J. Ionin, Central Michigan University
      Mohan Sharad Shrikhande*, Central Michigan University
      (903-05-50)
    • 10:45 a.m.
      Invariant measure of piecewise concave mappings.
      Jiu Ding*, University of Southern Mississippi
      (903-46-61)
  • Sunday October 8, 1995, 9:30 a.m.-10:50 a.m.
    Special Session on Geometric and Hyperbolic Dynamics, III

    Room 435, Student Center
    Organizers:
    Boris Hasselblatt, Tufts University
    Zbigniew H. Nitecki, Tufts University

    • 9:30 a.m.
      Hyperbolicity in near-integrable $N$-degree of freedom Hamiltonian systems.
      Tasso J. Kaper*, Boston University
      (903-58-228)
    • 10:00 a.m.
      A remarkable global bifurcation diagram in a Hamiltonian system.
      Pau Atela*, Smith College
      (903-99-251)
    • 10:30 a.m.
      Nondense orbits of flows on homogeneous spaces.
      Dmitry Yanovich Kleinbock*, Yale University
      (903-58-139)
  • Sunday October 8, 1995, 11:00 a.m.-11:50 a.m.
    Invited Address

    Totally positive factorizations of unipotent matrices.
    Ballroom, Ell Center
    Andrei V. Zelevinsky*, Northeastern University
    (903-17-13)
  • Sunday October 8, 1995, 1:30 p.m.-2:20 p.m.
    Invited Address

    Automorphic $L$-functions and representation theory.
    Ballroom, Ell Center
    Freydoon Shahidi*, Purdue University, West Lafayette
    (903-11-09)
  • Sunday October 8, 1995, 2:30 p.m.-3:20 p.m.
    Special Session on Harmonic Maps, Locally Symmetric Spaces, and Related Issues, IV

    Room 318, Student Center
    Organizers:
    Kevin David Corlette, University of Chicago,
    Jonathan Adam Poritz, University of Maryland, College Park

    • 2:30 p.m.
      Rank two parabolic Higgs bundles over curves.
      Hans Ulysses Boden*, Max Planck Institute for Mathematics,
      (903-14-138)
    • 3:00 p.m.
      Motivic local systems on curves.
      Alexandros E. Kouvidakis, University of Crete, Greece
      Tony G. Pantev*, Massachusetts Institute of Technology
      (903-14-87)
  • Sunday October 8, 1995, 2:30 p.m.-5:50 p.m.
    Special Session on Graph Theory, IV

    Room 333, Student Center
    Organizers:
    Karen L. Collins, Wesleyan University
    Ruth Haas, Smith College

    • 2:30 p.m.
      Bitolerance digraphs and digraph dimension.
      Kenneth P. Bogart, Dartmouth College
      Ann N. Trenk*, Wellesley College
      (903-05-106)
    • 3:00 p.m.
      Some generalizations of interval graphs.
      Kenneth P. Bogart*, Dartmouth College
      (903-05-38)
    • 3:30 p.m.
      Transitive orientation of comparability graphs.
      Ross M. McConnell*, Amherst College
      Jeremy P. Spinrad, Vanderbilt University
      (903-05-98)
    • 3:50 p.m.
      Break
    • 4:30 p.m.
      Graphs with induced subgraphs having all vertices of degree congruent to $1$ mod $k$.
      David M. Berman*, University of New Orleans
      Hong Wang, University of New Orleans
      Lawrence A. Wargo, University of New Orleans
      (903-05-124)
    • 5:00 p.m.
      The automorphism group of an almost perfect $1$-factorization of the complete graph.
      E. C. Ihrig, Arizona State University
      Emily R. Petrie*, Merrimac College
      (903-05-93)
    • 5:30 p.m.
      Rectangle visibility representation for graphs.
      Kathleen Romanik*, Rutgers University, New Brunswick
      (903-05-126)
  • Sunday October 8, 1995, 2:30 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Geometry of 3-manifolds, IV

    Room 342, Student Center
    Organizers:
    William Dart Dunbar, Jr., Simon's Rock of Bard College
    Robert Meyerhoff, Boston College
    Jeffrey R. Weeks, Canton, New York

    • 2:30 p.m.
      Volumes of hyperbolic $3$-manifolds with Betti number $2$.
      Marc E. Culler*, University of Illinois, Chicago
      Peter B. Shalen, University of Illinois, Chicago
      (903-55-230)
    • 3:00 p.m.
      An analytic function defined on the hyperbolic Dehn-surgery space.
      Mingqing Ouyang*, University of Michigan, Ann Arbor
      (903-57-179)
    • 3:30 p.m.
      Minimal index torsion-free subgroups of Kleinian groups.
      Kerry N. Jones*, Ball State University
      Alan W. Reid, University of Cambridge, United Kingdom
      (903-57-102)
    • 4:00 p.m.
      Simple quotients of hyperbolic $3$-manifold groups.
      David Darren Long, University of California Santa Barbara
      Alan W. Reid*, University of Cambridge, United Kingdom
      (903-57-34)
    • 4:30 p.m.
      Unknotting tunnels in two-bridge knot and link complements.
      Colin C. Adams*, Williams College
      Alan W. Reid, University of Cambridge, England
      (903-57-22)
    • 5:00 p.m.
      An algebraic annulus theorem.
      Peter Scott*, University of Michigan
      Gadde A. Swarup, University of Melbourne, Australia
      (903-57-245)
  • Sunday October 8, 1995, 2:30 p.m.-3:50 p.m.
    Special Session on Ergodic Theory, IV

    Room 433, Student Center
    Organizers:
    Stanley J. Eigen, Northeastern University
    Vidhu S. Prasad, University of Massachusetts, Lowell

    • 2:30 p.m.
      $G$-Maps in the centralizer of compact abelian group extensions.
      Geoffrey Ross Goodson*, Towson State University
      (903-28-64)
    • 3:00 p.m.
      The mean-ergodic theorem and spectral decomposition of complete isometries.
      B. S. Yadav*, University of Delhi, India
      (903-28-10)
    • 3:30 p.m.
      Comparison of generalizations of the Hopf decomposition.
      Gary L. Raduns, Jr.*, State University of New York, Binghamton
      (903-47-14)
  • Sunday October 8, 1995, 2:30 p.m.-5:35 p.m.
    Special Session on Representation Theory and Combinatorics, IV

    Room 344, Student Center
    Organizers:
    Sergey Fomin, Massachusetts Institute of Technology
    Richard P. Stanley, Massachusetts Institute of Technology
    Andrei V. Zelevinsky, Northeastern University

    • 2:30 p.m.
      Modular tensor categories and Macdonald's polynomials at roots of unity.
      Alexander Kirillov, Jr.*, Yale University
      (903-05-16)
    • 3:00 p.m.
      Macdonald's polynomials and representations of quantum $sl_n$.
      Pavel I. Etingof*, Harvard University
      (903-05-210)
    • 3:30 p.m.
      A conjecture for the computation of the decomposition matrices of the Hecke algebras of type $A$ at roots of unity.
      Alain Lascoux, University of Paris VII, France
      B. Leclerc*, University of Paris VII, France
      Jean-Yves Thibon, University Marne-la-Vallee, France
      (903-05-28)
    • 3:50 p.m.
      Break
    • 4:15 p.m.
      Crystallized structure for level 0 part of modified quantum affine algebra.
      Toshiki Nakashima*, Northeastern University
      (903-05-76)
    • 4:45 p.m.
      On the representations of quantum affine algebras.
      Ya S. Soibelman*, Kansas State University
      (903-05-27)
    • 5:15 p.m.
      Quantum affine Weyl duality and $q$-deformed wedges for $U_q(\backslash \hat {sl}_n)$.
      Eugene Stern*, University of California, Berkeley
      (903-05-137)
  • Sunday October 8, 1995, 2:30 p.m.-4:40 p.m.
    Special Session on Geometric and Hyperbolic Dynamics, IV

    Room 435, Student Center
    Organizers:
    Boris Hasselblatt, Tufts University
    Zbigniew H. Nitecki, Tufts University

    • 2:30 p.m.
      Regularity of solutions for cocycle equations.
      Viorel Nitica, Princeton University
      Andrei Stefan Torok*, Princeton University
      (903-58-220)
    • 3:00 p.m.
      Cohomologies of group actions and their applications.
      Alexey V. Kononenko*, Pennsylvania State University, University Park
      (903-58-105)
    • 3:30 p.m.
      Smooth conjugacy for Anosov diffeomorphisms and rigidity of Anosov actions of higher rank lattices.
      Nantian Qian*, Yale University
      (903-58-72)
    • 4:00 p.m.
      Gibbs measures for hyperbolic coupled-map lattices.
      Yakov B. Pesin*, Pennsylvania State University, University Park
      (903-58-195)
  • Sunday October 8, 1995, 2:30 p.m.-3:50 p.m.
    Special Session on Syzygies and Geometry, IV

    Room 346, Student Center
    Organizers:
    Anthony A. Iarrobino, Jr., Northeastern University
    Alex Martsinkovsky, Northeastern University
    Jerzy M. Weyman, Northeastern University

    • 2:30 p.m.
      On a generalization of Dubreil's theorems.
      Peter Schenzel*, Max Planck Gesellschaft, Germany
      (903-14-88)
    • 3:00 p.m.
      Highest weight vectors for coordinate rings of nilpotent conjugacy classes of matrices.
      Mark Shimozono*, Massachusetts Institute of Technology
      Jerzy M. Weyman, Northeastern University
      (903-13-32)
    • 3:30 p.m.
      Adjoints of ideals.
      Irena Swanson*, New Mexico State University
      (903-13-166)
  • Sunday October 8, 1995, 2:30 p.m.-4:30 p.m.
    Special Session on Partial Differential Equations in Geometry and Mathematical Physics, IV

    Room 348, Student Center
    Organizers:
    Christopher K. King, Northeastern University
    Mikhail A. Shubin, Northeastern University
    Robert C. McOwen, Northeastern University

    • 2:30 p.m.
      Invariants of Dirac operators in odd dimensions.
      Yoshiaki Maeda, Keio University, Hiyoshi, Japan
      Steven Rosenberg*, Boston University
      Philippe Tondeur, University of Illinois, Urbana-Champaign
      (903-58-213)
    • 3:05 p.m.
      Continuum percolation web: Construction and conjected conformal invariance properties.
      Michael Aizenman*, Princeton University
      (903-35-247)
    • 3:40 p.m.
      Laplacian on symmetric fractals and fractal graphs.
      Alexander V. Teplyaev*, Cornell University, Ithaca
      (903-35-209)
    • 4:10 p.m.
      Semiclassical spectral estimates for Toeplitz operators.
      Thierry Paul, University of Paris-Dauphine, France
      David Borthwick*, University of Michigan
      Alejandro Uribe, University of Paris-Dauphine, France
      (903-58-99)
  • Sunday October 8, 1995, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
    Special Session on Automorphic Forms and Representation Theory, IV

    Room 440, Student Center
    Organizers:
    L. E. Morris, Clark University
    Freydoon Shahidi, Purdue University, West Lafayette

    • 2:30 p.m.
      Unipotent representations and geometric quantization.
      William Graham, University of Chicago
      David A. Vogan, Jr.*, Massachusetts Institute of Technology
      (903-22-134)
    • 3:00 p.m.
      Hecke algebra invariants of Langlands parameters.
      Neil A. Chriss*, Harvard University
      (903-57-08)
    • 3:30 p.m.
      Germ expansions for characters of representations of level zero.
      Dan M. Barbasch*, Cornell University, Ithaca
      Allen Moy, University of Michigan, Ann Arbor
      (903-22-231)
    • 4:00 p.m.
      Lifting of characters on orthogonal and metaplectic groups.
      Jeffrey Adams*, University of Maryland, College Park
      (903-22-201)
  • Sunday October 8, 1995, 2:30 p.m.-4:20 p.m.
    Special Session on Cohomology of Groups and Geometric Topology, IV

    Room 430, Dodge Hall
    Organizers:
    Solomon M. Jekel, Northeastern University
    Alexandru I. Suciu, Northeastern University

    • 2:30 p.m.
      Higher analogues of the Euler characteristic.
      Ross Geoghegan*, State University of New York, Binghamton
      Andrew J. Nicas, McMaster University
      (903-57-148)
    • 3:00 p.m.
      An easily calculated lower bound for the slice genus of a knot.
      Lee Rudolph*, Clark University
      (903-05-112)
    • 3:30 p.m.
      $K$-theory and cohomology of two-dimensional crystallographic groups.
      Kimberly L. Pearson*, Indiana University, Bloomington
      (903-20-160)
    • 4:00 p.m.
      Weight systems for finite type $3$-manifold invariants.
      Stavros Garoufalidis*, Massachusetts Institute of Technology
      (903-05-172)
  • Sunday October 8, 1995, 2:30 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Differential Geometry and Lie Groups, IV

    Room 470, Dodge Hall
    Organizers:
    Chuu-Lian Terng, Northeastern University

    • 2:30 p.m.
      Exotic holonomies and Poisson geometry.
      Quoshin Chi*, Washington University
      Lorenz J. Schwachhoefer, Max Planck Institute for Mathematics, Germany
      (903-53-146)
    • 3:00 p.m.
      Continuous families of isospectral metrics which are not locally isometric.
      Carolyn S. Gordon*, Dartmouth College
      Edward N. Wilson, Washington University
      (903-53-167)
    • 3:30 p.m.
      Some new homogeneous Einstein metrics on symmetric spaces.
      Megan M. Kerr*, Dartmouth College
      (903-53-128)
    • 4:00 p.m.
      On the $ODE$ system arising from Einstein's equation for Riemannian metrics.
      McKenzie Y. Wang*, McMaster University
      (903-53-161)
    • 4:30 p.m.
      Scalar curvature rigidity.
      Maung Min-oo*, McMaster University
      (903-53-187)
Inquiries:  meet@ams.org