American Mathematical Society

My Account · My Cart · Customer Services · FAQ  

AMS Sectional Meeting Program by Day

Current as of Tuesday, April 12, 2005 15:08:34


Program  |  Deadlines  |  Inquiries:  meet@ams.org

1989 Central Section Meeting
Chicago, IL, May 19-20, 1989
Meeting #849

Associate secretaries:
Andy R Magid, AMS amagid@ou.edu

Friday May 19, 1989

  • Friday May 19, 1989, 6:30 a.m.-9:50 a.m.
    Special Session on Sequence Spaces and Summability, I

    Room 339, Damen Hall

    • 6:30 a.m.
      BH envelopes and BH completions of NH spaces.
      Jeff Connor*, Ohio University, Athens
      W. E. Kaufman, Ohio University, Athens
      (849-46-75)
    • 7:00 a.m.
      The role of the sequence space phi in the theory of barrelled spaces.
      P. P. Narayanaswami*, Memorial University of Newfoundland
      (849-46-165)
    • 7:30 a.m.
      Some properties of absolute summability domains.
      M. S. Macphail*, Carleton University
      C. Orhan, University of Ankara, Turkey
      (849-40-18)
    • 8:00 a.m.
      Sequences of regular summability methods.
      Casper Goffman*, Purdue University, West Lafayette
      (849-40-02)
    • 8:30 a.m.
      FK-products, E superior beta beta and uniformly convergent Fourier series.
      G\"unther W. Goes*, University of Stuttgart, Federal Republic of Germany
      (849-40-104)
    • 9:00 a.m.
      A question concerning self-dual Hilbert K-spaces.
      A. K. Snyder*, Lehigh University
      (849-40-37)
    • 9:30 a.m.
      Absolute Norlund matrix summability of Fourier series based on inclusion theorems.
      Brian Kuttner, University of Birmingham, England
      Billy E. Rhoades*, Indiana University
      (849-40-129)
  • Friday May 19, 1989, 7:00 a.m.-9:50 a.m.
    Special Session on Geometric Topology, I

    Room 641, Damen Hall

    • 7:00 a.m.
      Eta invariants of hyperbolic 3-manifolds.
      Walter D. Neumann*, Ohio State University, Columbus
      Robert Meyerhoff, Boston University
      (849-57-21)
    • 7:30 a.m.
      Some new 4-manifolds.
      Selman Akbulut*, Michigan State University
      (849-57-234)
    • 8:00 a.m.
      Some simple fake 4-manifolds.
      Robert E. Gompf*, University of Texas, Austin
      (849-57-81)
    • 8:30 a.m.
      Representation spaces of Seifert fibered homology spheres.
      Paul Kirk*, California Institute of Technology
      Eric Klassen, California Institute of Technology
      (849-57-72)
    • 9:00 a.m.
      Instanton polynomials for homology three spheres.
      Ronald J. Stern*, University of Utah
      Ronald Fintushel, Michigan State University
      (849-57-127)
    • 9:30 a.m.
      Realization of group actions on 4-manifolds.
      Allan L. Edmonds*, Indiana University, Bloomington
      John H. Ewing, Indiana University, Bloomington
      (849-57-99)
  • Friday May 19, 1989, 7:00 a.m.-9:50 a.m.
    Special Session on Quadratic Forms and Real Algebraic Geometry, I

    Room 342, Damen Hall

    • 7:00 a.m.
      Sums of squares in Witt rings.
      D. W. Lewis*, University College of Dublin, Republic of Ireland
      (849-11-168)
    • 7:30 a.m.
      Witt kernels of algebraic extensions.
      David B. Leep*, University of Kentucky
      (849-12-142)
    • 8:00 a.m.
      On the structure of the Clifford algebra over a commutative ring.
      Alexander J. Hahn*, University of Notre Dame
      (849-15-13)
    • 8:30 a.m.
      Galois groups over C-fields.
      Tara L. Smith*, Ohio State University, Columbus
      J\'an Min\'a\v c, University of Western Ontario
      (849-12-32)
    • 9:00 a.m.
      Informal Discussion
    • 9:30 a.m.
      Picard groups of Witt rings.
      Robert W. Fitzgerald*, Southern Illinois University, Carbondale
      (849-11-110)
  • Friday May 19, 1989, 7:30 a.m.-9:50 a.m.
    Special Session on Codes and Designs, I

    Room 149, Damen Hall

    • 7:30 a.m.
      On smallest Latin square graphs with given automorphism group.
      William C. Arlinghaus*, Lawrence Institute of Technology
      (849-05-57)
    • 8:00 a.m.
      Isomorphisms of objects over a finite field.
      Hong Goo Park*, University of North Texas
      (849-05-132)
    • 8:30 a.m.
      Partition lattices and experimental design.
      Jay H. Beder*, University of Wisconsin, Milwaukee
      (849-06-89)
    • 9:00 a.m.
      Designs admitting affine linear maps as automorphisms.
      Neal Brand*, University of North Texas
      Somporn Sutinuntopas, Ramkamhaeng University, Thailand
      (849-05-158)
    • 9:30 a.m.
      Character tables of commutative association schemes and the study of their subschemes.
      Eiichi Bannai*, Ohio State University, Columbus
      (849-05-252)
  • Friday May 19, 1989, 8:00 a.m.-9:50 a.m.
    Special Session on Noncommutative Ring Theory, I

    Room 730, Damen Hall

    • 8:00 a.m.
      Inner gradings and Galois extensions with normal basis.
      Margaret Beattie*, Mount Allison University
      (849-16-50)
    • 8:30 a.m.
      Some 3-dimensional skew polynomial rings.
      Allen D. Bell*, University of Wisconsin, Milwaukee
      S. Paul Smith, University of Washington
      (849-16-125)
    • 9:00 a.m.
      Verbally prime P.I. algebras.
      Allan Berele*, DePaul University
      (849-16-123)
    • 9:30 a.m.
      Delta methods in enveloping rings.
      Jeffrey M. Bergen*, DePaul University
      D. S. Passman, University of Wisconsin, Madison
      (849-16-124)
  • Friday May 19, 1989, 8:00 a.m.-9:50 a.m.
    Special Session on Numerical Methods in Harmonic Analysis, I

    Room 238, Damen Hall

    • 8:00 a.m.
      Fast wavelet transforms in numerical analysis and potential theory. I.
      G. Beylkin*, Yale University
      R. Coifman, Yale University
      V. Rokhlin, Yale University
      (849-65-196)
    • 8:30 a.m.
      Informal Discussion
    • 9:30 a.m.
      Fast wavelet transforms in numerical analysis and potential theory. II.
      G. Beylkin, Yale University
      R. Coifman*, Yale University
      V. Rokhlin, Yale University
      (849-65-197)
  • Friday May 19, 1989, 8:00 a.m.-9:50 a.m.
    Special Session on Kazhdan-Lusztig Theory and Related Topics, I

    Room 441, Damen Hall

    • 8:00 a.m.
      The proof of the Kazhdan-Lusztig conjecture revisited.
      Leonard Scott*, University of Virginia
      S. Roan, Clark University
      (849-20-180)
    • 8:30 a.m.
      An approach to the Kazhdan-Lusztig conjecture for Kac-Moody algebras.
      Luis Casian*, Ohio State University, Columbus
      (849-22-146)
    • 9:00 a.m.
      Multiplicity free categories of highest weight representations. I.
      Brian D. Boe*, University of Georgia
      David H. Collingwood, University of Washington
      (849-17-215)
    • 9:30 a.m.
      Systems of differential operators and unitary highest weight modules.
      Thomas J. Enright*, University of California at San Diego, La Jolla
      (849-17-150)
  • Friday May 19, 1989, 8:00 a.m.-9:50 a.m.
    Special Session on Algebraic Groups and Related Topics, I

    Room 440, Damen Hall

    • 8:00 a.m.
      Reflection representations of Hecke algebras of certain Weyl groups.
      Hemant Kumar Tiwari*, University of Chicago
      (849-20-209)
    • 8:30 a.m.
      Algebraic properties of Kloosterman sums for Chevalley groups.
      Romuald Dabrowski*, Indiana University, Bloomington
      (849-20-92)
    • 9:00 a.m.
      A geometric presentation of the lambda sub 2 module of C sub n (q).
      Steve M. Cohen*, University of Illinois, Chicago
      (849-20-254)
    • 9:30 a.m.
      Rings of invariants for maximal unipotent subgroups.
      Frank D. Grosshans*, West Chester University of Pennsylvania
      (849-20-38)
  • Friday May 19, 1989, 8:00 a.m.-9:50 a.m.
    Special Session on Arithmetic Geometry and Intersection Theory, I

    Room 530, Damen Hall

    • 8:00 a.m.
      The arithmetic Riemann-Roch theorem.
      Christophe Soul\'e*, Institut des Hautes \'Etudes Scientifiques, and Centre National de la Recherche Scientifique, France
      (849-11-66)
    • 8:30 a.m.
      Discussion
    • 9:00 a.m.
      Green's functions on non-archimedean Riemann surfaces.
      Ernst Kani*, Queen's University
      (849-11-255)
    • 9:30 a.m.
      Discussion
  • Friday May 19, 1989, 8:00 a.m.-9:50 a.m.
    Special Session on Recursion Theory, I

    Room 529, Damen Hall

    • 8:00 a.m.
      Separating jump classes in the r.e. degrees I: Working below a low sub 2 r.e. degree.
      Richard A. Shore*, Cornell University
      Theodore A. Slaman, University of Illinois, Chicago
      (849-03-88)
    • 8:30 a.m.
      Working below a high recursively enumerable degree.
      Richard A. Shore, Cornell University
      Theodore A. Slaman*, University of Chicago
      (849-03-108)
    • 9:00 a.m.
      Some results on the structure of the Sigma sub 2 enumeration degrees.
      Seema Ahmad*, Simon Fraser University
      (849-03-97)
    • 9:30 a.m.
      Homogeneous countable models of tame theories.
      Terrence Millar*, University of Wisconsin, Madison
      (849-03-85)
  • Friday May 19, 1989, 8:00 a.m.-9:00 a.m.
    Special Session on Partial Differential Equations, I

    Room 239, Damen Hall

    • 8:00 a.m.
      Isolated singularities of p-harmonic functions on the plane.
      E. Dibenedetto, Northwestern University
      J. Manfredi*, Northwestern University
      (849-35-35)
    • 8:40 a.m.
      On certain partial differential operators of odd finite type.
      Alexandrou A. Himonas*, Princeton University
      (849-35-43)
  • Friday May 19, 1989, 8:00 a.m.-9:55 a.m.
    Session on General Session

    Room 148, Damen Hall

    • 8:00 a.m.
      Representation of invariant nonstandard hulls in internal set theory.
      Nader Vakil*, Western Illinois University
      (849-03-190)
    • 8:15 a.m.
      Topological compactness and the axiom of choice. II.
      Paul E. Howard*, Eastern Michigan University
      (849-03-210)
    • 8:30 a.m.
      Free sets for nowhere dense set maps on the generalized linear continua.
      Kandasamy Muthuvel*, University of Wisconsin, Oshkosh
      (849-04-70)
    • 8:45 a.m.
      On C infinity-words.
      W. D. Weakley*, Indiana University-Purdue University, Ft.\ Wayne
      (849-05-16)
    • 9:00 a.m.
      Fibonacci numbers and Pythagorean triangles of equal areas.
      Malvina Baica*, University of Wisconsin, Whitewater
      (849-11-20)
    • 9:15 a.m.
      Base change for PSL(2).
      David Joyner*, United States Naval Academy
      (849-11-269)
    • 9:30 a.m.
      Integral domains whose set of prime ideals is coprimely packed.
      Vahap Erdogdu*, Middle East Technical University, Ankara, Turkey
      (849-13-258)
    • 9:45 a.m.
      Dimensions of modules.
      John Dauns*, Tulane University
      (849-99-272)
  • Friday May 19, 1989, 10:00 a.m.-10:50 a.m.
    Invited Address
  • Friday May 19, 1989, 12:30 p.m.-1:20 p.m.
    Invited Address

    Analogies between function fields and number fields.
    Auditorium, Flanner Hall
    Henri Gillet*, University of Illinois, Chicago
    (849-14-181)
  • Friday May 19, 1989, 1:30 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Sequence Spaces and Summability, II

    Room 339, Damen Hall

    • 1:30 p.m.
      Sequence transformations that guarantee a given rate of convergence.
      G. H. Fricke, Wright State University, Dayton
      J. A. Fridy*, Kent State University, Kent
      (849-40-56)
    • 2:00 p.m.
      Coin tossing and moment sequences.
      Grahame Bennett*, Indiana University, Bloomington
      (849-40-10)
    • 2:30 p.m.
      Asymptotic relationships between Dirichlet series.
      David Borwein*, University of Western Ontario
      (849-40-84)
    • 3:00 p.m.
      Some distinguished subsets of FK-spaces containing phi.
      Wolfgang Beekmann, Fern Universitat Hagen, Federal Republic of Germany
      Shao-Chien Chang*, Brock University
      (849-40-106)
    • 3:30 p.m.
      The gliding humps property of the factor sequences and the weakly sequential completeness of the beta-dual of a sequence space.
      Johann Boos*, Fern Universitat, Hagen, Federal Republic of Germany
      (849-46-175)
    • 4:00 p.m.
      Bounded consistency on strong summability fields.
      C. S. Chun, Simon Fraser University
      Allen R. Freedman*, Simon Fraser University
      (849-40-202)
    • 4:30 p.m.
      Full families and sequential completeness.
      John J. Sember*, Simon Fraser University
      (849-40-141)
    • 5:00 p.m.
      Sequence spaces and summability.
      George U. Brauer*, University of Minnesota, Minneapolis
      (849-40-07)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Noncommutative Ring Theory, II

    Room 730, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      Rings all of whose Pierce stalks are weakly local.
      Douglas G. Burkholder*, Wichita State University
      (849-16-242)
    • 2:30 p.m.
      Semiprime crossed products.
      William Chin*, DePaul University
      (849-16-118)
    • 3:00 p.m.
      When is the Clifford algebra of a binary cubic form split?
      Darrell Haile*, Indiana University, Bloomington
      (849-16-120)
    • 3:30 p.m.
      Quantum Kleinian singularities.
      Timothy J. Hodges*, University of Cincinnati
      (849-16-121)
    • 4:00 p.m.
      A characterization of uniserial rings via continuous modules.
      S. K. Jain*, Ohio University, Athens
      S. R. Lopez-Permouth, Ohio University, Athens
      S. Tariq Rizvi, Ohio State University, Lima
      (849-16-69)
    • 4:30 p.m.
      Informal Discussion
    • 5:00 p.m.
      Splitters and relative homological algebra.
      Mark Kleiner*, Syracuse University
      Aboubakr Lbekkouri, Universite de Mohammed V, Morocco
      (849-16-49)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-5:20 p.m.
    Special Session on Geometric Topology, II

    Room 641, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      Cutting and pasting and the eta invariant.
      Daniel Ruberman*, Brandeis University
      Robert Meyerhoff, Boston University
      (849-57-67)
    • 2:30 p.m.
      On Milnor's invariants and the concordance classification of links.
      Nathan Habegger*, University of Georgia
      Xiao-Song Lin, Columbia University
      (849-57-247)
    • 3:00 p.m.
      Homology boundary links, Andrews-Curtis conjecture and the Hawaiian earrings space.
      Tim D. Cochran*, Northwestern University
      (849-57-237)
    • 3:30 p.m.
      Cochran's link invariants and Massey products.
      Kent Orr*, University of Chicago
      (849-57-240)
    • 4:00 p.m.
      Surgery invariants of link cobordism.
      Lawrence J. Smolinsky*, Louisiana State University, Baton Rouge
      (849-57-100)
    • 4:30 p.m.
      Studying links via closed braids. II.
      William W. Menasco*, State University of New York, Buffalo
      Joan S. Birman, Columbia University
      (849-57-236)
    • 5:00 p.m.
      Spherical space forms and Dehn surgery.
      Steven A. Bleiler*, Portland State University
      (849-57-235)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-3:50 p.m.
    Special Session on Numerical Methods in Harmonic Analysis, II

    Room 238, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      The phi-transform and applications to computer graphics.
      Anca Deliu, University of Georgia
      Bj\"orn Jawerth*, University of South Carolina, Columbia
      (849-42-212)
    • 2:30 p.m.
      Local extrema of a wavelet transform.
      Stephane Mallat*, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University
      (849-42-195)
    • 3:00 p.m.
      Atomic decompositions and non-linear approximation.
      Ronald A. DeVore*, University of South Carolina, Columbia
      Bj\"orn Jawerth, University of South Carolina, Columbia
      Vasil Popov, Bulgarian Academy of Science, Sofia, Bulgaria
      (849-65-107)
    • 3:30 p.m.
      Generalized sampling and Triebel-Lizorkin spaces.
      Bj\"orn Jawerth, University of South Carolina, Columbia
      Grant V. Welland*, University of Missouri, St.\ Louis
      (849-42-220)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Kazhdan-Lusztig Theory and Related Topics, II

    Room 441, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      Geometry and combinatorics of Schubert varieties.
      V. Lakshmibai*, Northwestern University
      (849-14-153)
    • 2:30 p.m.
      A connection of equivariant K-theory with the singularity of Schubert varieties.
      Shrawan Kumar*, Institute for Advanced Study and Tata Institute of Fundamental Research, Bombay, India
      (849-20-152)
    • 3:00 p.m.
      Loop groups, the Schubert calculus and the principal nilpotent.
      Dale H. Peterson*, University of British Columbia
      (849-22-157)
    • 3:30 p.m.
      Frobenius action on the B-cohomology.
      Olivier Mathieu*, Universit\'e de Paris 7, France
      (849-20-154)
    • 4:00 p.m.
      Schubert varieties in Hermitian symmetric spaces.
      Erhard Neher*, University of Ottawa
      (849-20-155)
    • 4:30 p.m.
      Hyperalgebras, highest weight categories and finite dimensional algebras.
      Brian Parshall*, University of Virginia
      (849-20-156)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
    Special Session on Algebraic groups and related topics, II

    Room 440, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      On the structure of parabolic subgroups.
      Hassan Azad, Quaid-i-Azam University, Islamabad, Pakistan
      Michael Barry*, Allegheny College
      Gary Seitz, University of Oregon
      (849-20-53)
    • 2:30 p.m.
      Decomposition numbers of SP(4,q) for primes dividing q+1.
      Donald L. White*, University of Illinois, Chicago
      (849-20-52)
    • 3:00 p.m.
      Some connections between M-G- and S-representions.
      Leonid Krop*, DePaul University
      (849-20-05)
    • 3:30 p.m.
      Invariant theory of regular subgroups.
      Lin Tan*, Indiana University, Bloomington
      (849-20-248)
    • 4:00 p.m.
      On the symmetric powers of the natural representation of groups of classical types.
      Jyrki Lahtonen*, University of Notre Dame
      (849-22-178)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Arithmetic Geometry and Intersection Theory, II

    Room 530, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      Algebraic points on curves of genus greater than one.
      Paul Vojta*, University of California, Berkeley
      (849-11-259)
    • 2:30 p.m.
      Discussion
    • 3:00 p.m.
      Faltings's metrics on cohomology.
      William G. McCallum*, University of Arizona
      (849-14-230)
    • 3:30 p.m.
      Discussion
    • 4:00 p.m.
      Potential theory on arithmetic curves.
      David Harbater*, University of Pennsylvania
      (849-14-65)
    • 4:30 p.m.
      Discussion
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-3:50 p.m.
    Special Session on Recursion Theory, II

    Room 529, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      Universes for 3-E.
      Gerald E. Sacks*, Harvard University and Massachusets Institute of Technology
      (849-03-109)
    • 2:30 p.m.
      The structure of degrees uniform under different equivalence relations.
      Hong Ye*, University of California, Santa Barbara
      (849-03-47)
    • 3:00 p.m.
      Priority arguments and Sigma sub 2-induction.
      Marcia J. Groszek*, Dartmouth College
      (849-03-171)
    • 3:30 p.m.
      Polytime mathematics and logic.
      Anil Nerode*, Cornell University
      (849-03-94)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Codes and Designs, II

    Room 149, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      On the problem of constructing binary constant weight codes.
      N. J. A. Sloane*, AT&T Bell Laboratories, Murray Hill, New Jersey
      (849-94-229)
    • 2:30 p.m.
      Designs characterized by codes.
      J. D. Key*, Clemson University
      (849-51-161)
    • 3:00 p.m.
      Affine planes from codes.
      E. F. Assmus, Jr.*, Lehigh University
      (849-51-162)
    • 3:30 p.m.
      Decompositions of designs and codes.
      K. T. Phelps*, Auburn University, Auburn
      (849-05-193)
    • 4:00 p.m.
      Code automorphism group algorithms.
      Jeffrey S. Leon*, University of Illinois, Chicago
      (849-05-262)
    • 4:30 p.m.
      A coalgebra structure for a class of two-dimensional cyclic product codes.
      Jerry Goldman*, DePaul University
      (849-94-25)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
    Special Session on Algebraic Topology of Varieties, I

    Room 531, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      Topological types of isolated two-dimensional hypersurface singularities and Zariski multiplicity problem.
      Stephen S-T. Yau*, University of Illinois, Chicago
      (849-55-95)
    • 2:30 p.m.
      Applications of mixed Hodge theory to the topology of complex varieties.
      Alan H. Durfee*, Mount Holyoke College
      (849-14-93)
    • 3:00 p.m.
      Casson invariant of links of surface singularities.
      Walter D. Neumann*, Ohio State University, Columbus
      Jonathan Wahl, University of North Carolina, Chapel Hill
      (849-57-23)
    • 3:30 p.m.
      Complex structure on K\"ahler manifolds.
      Anatoly S. Libgober, University of Illinois, Chicago
      John W. Wood*, University of Illinois, Chicago
      (849-57-87)
    • 4:00 p.m.
      The Riccati flow and singularities of Schubert varieties.
      James S. Wolper*, Hamilton College
      (849-14-68)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-4:20 p.m.
    Special Session on Partial Differential Equations, II

    Room 239, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      Singular solutions of the equation - Delta u = lambda e superior u.
      Hamid Bellout*, Northern Illinois University
      (849-35-45)
    • 2:40 p.m.
      Uniqueness in the Cauchy problem and weakly pseudo-convex initial surfaces.
      Xavier Saint-Raymond*, Purdue University, West Lafayette
      (849-35-111)
    • 3:20 p.m.
      A global attractor for a reaction-diffusion system arising from climate modeling.
      Georg Hetzer*, Auburn University, Auburn
      Paul Guenter Schmidt, Auburn University, Auburn
      (849-35-60)
    • 4:00 p.m.
      A parametrix for the overline partial-Neumann problem.
      Kyoko Kimura*, University of South Carolina, Columbia
      (849-35-42)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Quadratic Forms and Real Algebraic Geometry, II

    Room 342, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      A sup-inf-polynomially varying solution to Hilbert's $17$th problem.
      Charles N. Delzell*, Louisiana State University, Baton Rouge
      (849-14-160)
    • 2:30 p.m.
      Places on *-fields and the real holomorphy ring.
      Thomas C. Craven*, University of Hawaii, Honolulu
      (849-12-26)
    • 3:00 p.m.
      Orders and order closures for not necessarily formally real fields.
      Ron Brown*, University of Hawaii, Honolulu
      (849-12-113)
    • 3:30 p.m.
      Witt rings and spaces of orderings of projective planes.
      Franz Kalhoff*, University of Dortmund, Federal Republic of Germany
      (849-11-203)
    • 4:00 p.m.
      Signatures of higher level on rings with many units.
      M. Marshall, University of Saskatchewan
      L. Walter*, University of Saskatchewan
      (849-13-19)
    • 4:30 p.m.
      Higher level orders on noncommutative rings.
      Victoria A. Powers*, Emory University
      (849-06-177)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-4:50 p.m.
    Special Session on Nonlinear Analysis and its Applications, I

    Room 340, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      A common fixed point theorem in metric spaces with normal structure.
      M. A. Khamsi*, University of Rhode Island
      (849-46-243)
    • 2:30 p.m.
      Eigenvectors and fixed points for superlinear maps.
      Mario Martelli*, California State University, Fullerton
      (849-46-105)
    • 3:00 p.m.
      Degree theory for some semilinear equations and applications to wave equations.
      Juha Berkovits, University of Oulu, Finland
      Vesa Mustonen*, University of Oulu, Finland
      (849-35-98)
    • 3:30 p.m.
      Bivariational and singular variational derivatives.
      M. Zuhair Nashed*, University of Delaware
      (849-49-227)
    • 4:00 p.m.
      Generalized Brouwer-Kakutani type fixed point theorems.
      Sehie Park*, Seoul National University, Korea and MSRI, Korea,
      (849-46-33)
    • 4:30 p.m.
      Some generalizations of the Meir-Keeler type contraction maps.
      Billy E. Rhoades*, Indiana University, Bloomington
      Sehie Park, Seoul National University, Korea
      Kwon Bae Moon, San Myung Women's University, Korea
      (849-47-55)
  • Friday May 19, 1989, 2:00 p.m.-4:40 p.m.
    Session on General Session

    Room 148, Damen Hall

    • 2:00 p.m.
      Fake generic splitting fields.
      James K. Deveney*, Virginia Commonwealth University
      Joe Yanik, Virginia Commonwealth University
      (849-12-103)
    • 2:15 p.m.
      Zero cycles and generalized Albanese varieties.
      Hur\c sit \"Onsiper*, Middle East Technical University, Ankara, Turkey
      (849-14-187)
    • 2:30 p.m.
      On glueing affine varieties.
      Khomo T. S. Mohapeloa*, Pennsylvania State University, McKeesport
      (849-14-219)
    • 2:45 p.m.
      The spherical spectrum of a graded ring.
      Hasan Yousef*, Lehigh University
      Gilbert Stengle, Lehigh University
      (849-14-221)
    • 3:00 p.m.
      A characterization of spaces of closest fit.
      Seymour Kass*, University of Massachusetts, Boston
      (849-15-226)
    • 3:15 p.m.
      Correspondence theorems for endomorphism rings of modules.
      Khuri Soumaya*, East Carolina University
      (849-16-96)
    • 3:30 p.m.
      Some properties of higher order derivatives.
      P. S. Bullen*, University of British Columbia
      S. N. Mukhopadhyay, Burdwan University, West Bengal, India
      (849-26-211)
    • 3:45 p.m.
      On an extension of the Lebesgue measure.
      Jerzy Filus*, Illinois Institute of Technology
      (849-28-182)
    • 4:00 p.m.
      Constructing a pair of pants.
      Ara Basmajian*, University of Oklahoma
      (849-30-138)
    • 4:15 p.m.
      A Picard theorem for projective varieties.
      Peter Hall*, Washington University
      (849-32-30)
    • 4:30 p.m.
      A two point connection problem for a certain ordinary linear homogeneous differential equation.
      T. K. Puttaswamy*, Ball State University
      (849-34-12)
Inquiries:  meet@ams.org